Gönderen Konu: Ortak Yelkenli Makaraları Üretimine Ne Dersiniz ?  (Okunma sayısı 89303 defa)

hkinali

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: dfd
  • Bulunduğu İl: dfgdh
  • Doğum Yılı: 1988
Ynt: Ortak Yelkenli Makaraları Üretimine Ne Dersiniz ?
« Yanıtla #195 : Şubat 21, 2021, 04:48:17 ÖS »

merhabalar

kendi makaranı yapma konusunda 3d yazıcı ile yapılmış örnekleri inceledim. ancak denizde çok sağlam olmayacağını düşündüm.
Aliexpressden fiyatlar fena değil ancak hem kargo ücreti hem de vergi ödeyince astarı yüzünü geçiyor. kargo ücretsiz makara hiç yok gibi

basit u şeklide makara yapayım dedim ancak o da emniyetli olmayacağını düşündüm.

sonuç olarak 3d model olarak yanağı 3mm kalınlığında ve küçük yelkenlide kullanmak üzere 25mm ve 45mm çapınca 2 adet makara düşündüm.

makara yanağınını iç kısmına 12 mm genişliğinde ve 1 mm derinliğinde 1mm krom geçecek şekilde kanal açıldı.
bu sayede hem güzel bir makara olacağını hem de sağlam olacağını düşünüyorum. yine krom çubuğu uzatarak kuyruklu yada makara yüzünü çoğaltarak 2li makaralar oluşturulabilr.

çoklu üretimden önce fikirlerinizi almak isterim.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #196 : Şubat 21, 2021, 09:34:32 ÖS »
Donen makara surtunur, surtunme isi yaratir. asinmaya sebep olur. Eger bir burc, bir rulman kullanmiyorsaniz, makara malzemesinin asinmaya ve isiya dayanikli olmasi gerekir.
Genel gecer filament malzemeleri (abs, pla ve petg) bunun icin uygun degil.

Bu ise uygun kabaca 3 cesit plastik materyal var.
1 - delrin ( POM veya poliasetal de ayni pastanin lacivertleri... )
2 - kestamid ( cast-amid, yani bir nevi polyamid, yani bir nevi naylon )
3 - teflon ( yine de en son tercih olmali, mekanik acidan delrin veya kestamid kadar kuvvetli degil )

Delrin filament bulmaniz mumkun, ancak baskisi kolay midir sorunlu mudur bilemiyorum. Nylon filament de bulabiliyorsunuz ama gordugum kadari ile millet illallah etmis nylonun baski zorlugundan. ben hic denemedim ikisini de. Kestamid dogasi geregi 3d basilamaz.  Teflon basacak makine de pek az var piyasada.

Bana sorarsaniz makaralari en saglikli delrin veya kestamid cubuk alip tornada islemek/islettirmek. En ucuz ve pratik yol diye dusunuyorum. Burada ben kaliteli bir makarayi 30 - 40 euroya alacagima tornada kendim yapsam 2 - 3 euro ya maledebilirim.

Her nasil uretirseniz uretin, asagidakilere dikkat etmek lazim.
Makaranin civata uzerinde donmesi saglikli degil. Civata caplari belli araliklarda olur. Hassas degildir. Bir civata alip ona tam oturan model bassaniz bile, bir baska civatada arada bosluk vs olacaktir. Civata govdeleri hasas cember olacak diye bir kural yok. Cogunlukla demir cubuktan dovulerek yapilir. Yani bir nebze ovallik, cembersizlik beklemek lazim.

Makara diyelim ki 16mm genisliginde. herseyden once yan plakalarla surtunmemesi icin, araya paslanmaz pul koymayi dusunmelisiniz. Koyacaginiz paslanmaz pul tanesi 1.5mm diyelim.
Toplam aralik 19mm yapti. Bunun yagmuru var gunesi var, sicagi sogugu var, yarim mm de genlesme daralma payi verin. 19.5mm yapti.

Simdi makarayi tutan iki metal plaka arasina 19.5mm bir boru kesin. Civata bu boruyu plakalara sabitleyecek. boylece iki plaka arasinda 19.5mm bosluk olacak ve makara da bu boru uzerinde donecek. En sagliklisi bu olur. Eger torna'niz yoksa veya erisemiyorsaniz, yuzeyi taslanmis, polisajlanmis bir cok paslanmaz boru da is gorecektir diye dusunuyorum. En azindan civatadan daha iyi alternatif olurlar.

Ayrica, boru capi ne kadar buyuk olursa, makaranin kuvvetleri aktarabilecegi yuzey o kadar cok olacagindan daha saglam olur. Tahminimce makara capinin 1/3'une kadar buyutebileceginiz bir boru iyidir. 1/3'indan fazla olursa tersine etki de yapabilir. Boru ile makara deligi arasindaki toleransin yeterince kucuk olmasi gerek. Boylece kuvvetleri daha genis bir yuzeyden aktarir. Ancak cok kucuk olursa, metaller isi gorunce plastiklerden daha hizli genlesecegi icin iki gunes gordugu anda makarayi sikistirabilir.

hkinali

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: dfd
  • Bulunduğu İl: dfgdh
  • Doğum Yılı: 1988
« Yanıtla #197 : Şubat 21, 2021, 09:56:34 ÖS »
Detaylı Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.

şuan sadece deneme ve fikir toplama aşamasındayım.

Volkan beyde sağolsun ilgilendi.

Ben Cnc den krom parça kestirmek istemiştim ancak cnc değil laser kesim olması gerekiyormuş bu küçük kesimler için.

Makara malzemesi için daha önce kullandığınız kestamid kullanacağım.

Tornacı 45 mm 1 adet makara dili için 20 tl 25 mm için 15 tl istedi rulman hariç

torna imkanımız mevcut iç makara için kestamid en sağlıklı seçim olacaktır.

Teşekkürler

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #198 : Şubat 21, 2021, 10:37:39 ÖS »
Benim kisisel kanaatime gore delrin Deniz ortaminda kullanmaya kestamidden daha uygun.

Kestamid bir cesit naylon ve butun naylonlar gibi gunes altinda curumesi muhtemeldir. UV ye karsi dayanikli bir arkadas degil.

Kestamid nem sevmez. soguk da sevmez. mekanik ozellikleri zayiflar boyle ortamlarda.

Delrin de uv altinda curur. Ama naylonlardan cok daha dayaniklidir. Soguk ve nem mekanik ozelliklerini etkilemez. Stabildir.

Son bir not: Koyu renkler, ozellikle siyah renk Uv isigina daha dayaniklidir.