Gönderen Konu: Bize ve Üyelerimize Sorun  (Okunma sayısı 80972 defa)

myasar

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: murat
  • Bulunduğu İl: antalya
  • Doğum Yılı: 1982
Ynt: Bize ve Üyelerimize Sorun
« Yanıtla #15 : Şubat 18, 2014, 04:21:07 ÖS »

Erol bey;
Linkteki tekneyi inceleyip beğendim, Cad programı var ama kullanamıyorum malesef sadece dosya acıp içeriğine bakmak için kurulu bilgisayarda. Acad programında cnc kesimi yapılabilecek dosyalar hazırlarsanız sevinirim özalitçilerden cıktısını alabilirim 1/1 ölçekli olarak, teknik resim derken ? Nancy Jane teknesinde üçüncü tip tercihim. İskelet oluştururken nasıl oluşturulacağı konusunda da yardım ederseniz sevinirim ve son olarakta nekadar malzeme kullanılacak vede ne kullanılacak şimdiden teşekkürler..

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #16 : Şubat 18, 2014, 06:56:58 ÖS »
Acad'i dosya açabilecek kadar biliyorsanız işimiz daha kolay olacak, üçüncü kabin tipini çizeceğim, kullanılacak malzemelerin cins ve miktarları için bir liste mevcut zaten pdf dosyada, lakin bizim çizimlere ve yerli malzemeye uygun bir liste hazırlarım. Mail olarakta göndereceğim adresinizi aldım, Projeyi forumdada yayınlayacağım. Çizimler için birkaç gün süre gerekiyor. Sizin adınıza Vira Bismillah  :)

myasar

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #17 : Şubat 18, 2014, 07:13:34 ÖS »
Bizim çizimlere ve yerli malzemeye göre liste olsa daha iyi olur postaların çıktısını alırken 1/1 ölçekli alacağız sanırım. Birde bu kaç metreydi :) şimdiden kolay gelsin teşekkürler. Motor olarakta ne kullanabilirim acaba o konuda da bilginiz varsa fikir verebilirseniz sevinirim.:)

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #18 : Şubat 18, 2014, 07:25:50 ÖS »
1/1 ölçekli çizeceğim, boy 19 feet yani 5,79mt Siz 5,90mt istiyordunuz. Motor için pdf te 15/100 hp arasında bir motor konabileceği yazılı, sizin talebiniz 10/15 hp arası. Bence 24/27 hp diesel içten takılacak bir motor iyi olur, katana, atimax, anadolumotor,kama,reis, pek çok marka var, köysan dişli kutusu (şanzuman) ekonomik bir ürün gibi görünüyor. Bütçenizle ilgili elbette.

myasar

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #19 : Şubat 18, 2014, 08:42:00 ÖS »
Ben bugün motorlara bakma şansım oldu buldum 1 - 2 tane fiyatda uygun geldi 4800tl olarak buldum 25hp lik hava soğutmalı şanzımanlı gösterge panelli gaz kontrollü olarak veriyor yanlız markasını almadım sıfır bir ürün. Birde erol bey tekneye wc koyna şansımız varmıdır plana vede teknenin maliyeti ne olur aşşağı yukarı motor hariç tabikide... kolay gelsin

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #20 : Şubat 18, 2014, 11:43:19 ÖS »
Murat Bey ufak bir eleştri yapmak istiyorum;
Kendimden örnek vermem gerekirse bu yola girdiğimde herşeyi didik didik ederek,en ince detayına girerek herşeyimi kendim bulmuş,hesaplamış ve hazırlamıştım.
Yukarıya doğru mesajlarınıza baktığımda bu tekne kaç metreydi ? teknenin maliyeti kaça olur ? Malzeme listesi nedir vs gibi sorular görmekteyim.
Lütfen söyleyeceklerim sizi kırmasın ve yanlış anlamayın ancak biz bu soruları gördüğümüzde pek cevap vermek istemeyiz.Çünkü bu sorular gerçekten tekne yapmak isteyen bir kişinin soracağı sorular değildir ve soran kişilerde 15 gün bilemediniz 1 ay buralarda gezinirler sonrasında bir daha görünmezler ve harcanan emekler havada kalır...

Sizi yargılamak içinde söylemiyorum lütfen yanlış anlamayın, ben kendi teknemi yapmaya karar verdiğimde bu soruların hiçbirini sormadım. Ben teknemin alanını hesaplayıp kaç plaka kontraplak gideceğini hesapladım. Yine alanından yola çıkarak yaklaşık elyaf ve epoksi sarfiyatı ile yaklaşık bir maliyet bulmaya çalıştım. Tekne boyu ve stinger yuvası ile kaç m3 ağaç kullanacağımı hesapladım.Ama hazırcı bir şekilde ya birisi bana şu teknenin maliyetini söylesin demedim. Maliyet hesabını yapmaktan bile hoşlanmacaksanız,nerde neyi ucuza bulabilirim diye uğraşmayacaksanız bence bu uğraşa hiç başlamayın çünkü çok çok daha büyük zorluklarla karşılaşacaksınız.

Bir kardeşiniz olarak şahsınızda değil genel olan bir sorun hakkında eleştri yapmak istedim.Yanlış bir şey söyledim ise şimdiden affola..

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #21 : Şubat 19, 2014, 01:17:04 ÖÖ »
Teknenin genelde kabuğunun bilgilerini verebilirim, iç tefrişatı zevkinize ve bütçenize bağlı bir konu, yapımda kullanılacak malzemelerin fiyatları bölgeye ve seçiminize bağlı olduğundan fiyatlar konusunda birşey diyemem araştırmak gerek. Pdf teki aksiyon fotoğrafı 90hp Dodge marka motora sahip bir tekneye ait.  25/30 hp bir motorla planinge geçiş beklenmemelidir, size güvenli ve ekonomik bir seyir sağlayacak asgari bir güç önerdim.
Sözünü ettiğiniz motorun bir user manuelini mail yazarsanız ebatlarına uygun bir motor kundağı tasarlayalım. Herhangibir ürün almadan önce bir maket yapmanızı tavsiye ederim, buna ilişkin küçük ölçekte çizimler yapacağım.
Volkan Bey'in fikirlerine katılıyorum, benim çabam Türk insanını denizle barıştırmak adınadır. Siz yapmasınızda belki bir başka deniz aşığı yararlanır, ama epey hevesli görünüyorsunuz. Umarım herşey yolunda gider, bol şans.

myasar

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #22 : Şubat 19, 2014, 10:37:27 ÖS »
Volkan beyin dediklerine bende katılıyorum lakin ben zaten çoktan hesaplamasını ve malzeme araştırması yaptım siz bana planı çizerim dediğiniz gün ben sanayideki tanıdığım kişilerle irtibata geçtim onlarda haliylen araştırma yaptılar bende araştırma yaptım ve 1. kalite malzeme kullanılacak zaten birde antalya marinada tanıdığım var onlada irtibata geçtim onlardan elinden gelen desteği verecekler ben sadece cizimleri hevesle bekliyorum. motor konusunda da bi sıkıntım kalmadı şöyleki marinadan bana yardım edilecek motor konusunda aşşağı yukarı 70 hp ik bir motor takılacak yanlız o hediye geliyor ama gücü nekadar bilmiyorum iyi akşamlar... sevenimiz çok :)

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #23 : Şubat 19, 2014, 10:59:22 ÖS »
Herşey yolunda o vakit, bende proje çalışmalarını sürdürüyorum birkaç güne biter. :-\

myasar

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #24 : Şubat 20, 2014, 12:42:12 ÖÖ »
Abi eline koluna sağlık diyecek bişey bulamıyorum...

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #25 : Şubat 20, 2014, 09:38:39 ÖS »
70 at kuvveti ovv iyidir iyidir. :) Nancy Jane kızımızın kemere çizimleri tamamlandı, size cad dosyası gönderiyorum birazdan. Konuyu bu aşamadan sonra Ücretsiz tekne planları/ Motorlu Tekneler/ Nancy Jane başlığı altında devam ettireceğim.

Hopa

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Selim LOKUMCU
  • Bulunduğu İl: Samsun
  • Doğum Yılı: 1963
« Yanıtla #26 : Mart 02, 2014, 05:09:48 ÖS »
Merhaba arkadaşlar. Tekne dış kaplamasında japon sediri (Criptomerya) kullanılabilir mi?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #27 : Mart 02, 2014, 10:36:58 ÖS »
Selim Bey merhabalar.

Dış kaplama için bahsettiğiniz ağacı kullanmak açısından belirli kriterlere bakmanız gerekir. Suyla ilişkisi nasıldır,çalışması nasıldır,epoksi ile arası nasıldır ve işlenmesi kolaymıdır. Eğer bu seçenekleri sağlarsa neden olmasın. Diğer bir başlıkta Karadenizde yetiştiğini yazmışsınız oralardan birilerini bulup sormak lazım hiç takalarda kullanıyorlarmı ne yapıyorlar diye.

Bir biyolog adayı olarak şöyle bir inceleme yapabilirim :D
Bahsettiğiniz ağaç bir çam türü. Classis (sınıf) ve Ordo (takım) anlamında aynı ailedenler sadece tür de ayrılıyorlar. Çam özelliklerini bir noktaya kadar taşır ama hangi noktaya kadar orasını detaylı olarak öğrenmek gerekir.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Hopa

• Çırak Üye
« Yanıtla #28 : Mart 03, 2014, 09:05:18 ÖÖ »
Volkan bey öncelikle ilgine teşekkür ediyorum. Bu ağacın takalarda kullanıldığını sanmıyorum. Genelde buralarda kestane ağacı kullanılıyor.  Bu ağacın sedir türü olması benim ilgimi çekti. Daha önce bu ağacın sedirin bir türü olduğunu bilmiyordum. Babam evin yanında iki tane büyütmüştü. Evin döşemesi için bu ağaçları kullandı. Yeterli gelmedi diğer çam türlerinden kullandı. 25 sene önceden bahsediyorum. Bu ağacın döşemelerinde en ufak bir deforme veya çürük meydana gelmezken diğer çam türü için aynı şeyi söyleyemem. Diğer çam türünde çürümeler kurtlanmalar olduğundan  değiştirmek zorunda kaldı. Renk bakımından kızıl ve beyaz hakim. Babamla görüştüm çok hafif bir ağaç olduğunu aynı zamanda kesinlikle kurtlanmalara ve mantara karşı dayanıklı olduğunu söyledi. Babam hala döşeme olarak kullanmaya devam ediyor. Ama kaplama olarak işe yarar mı henüz bilmiyoruz. araştırıp bulucaz artık. Selamlar.

Hopa

• Çırak Üye
« Yanıtla #29 : Nisan 03, 2014, 02:26:06 ÖS »
Merhaba Volkan Bey
Japon sediri (Sugi) ile bilgiler aşağıdaki gibi olduğunu araştırarak buldum. İngilizceden tercüme edilmiş şekli ile şöyle

Ahşap Yoğunluk: * 580 kg/m3 12 de% MC
 Radyal Çekme: * 2.4%
 Teğet Çekme: * 4.1%
 Kopma modülü: * 115 MPa
 Elastisite Modülü: * 13.9 GPa
 Güncel Kullanım Alanları: * Mobilya ve iç ve dış çalışma.
 Potansiyel Kullanım Alanları: * kendi gücü nedeniyle Kafeslerin. şeklide idi.

Ağacın resimlerinin birkaçını ve ahşap şeklini size gönderiyorum.