Gönderen Konu: ÖZKAN GÜLKAYNAK hoca aramıza katılacak.  (Okunma sayısı 4166 defa)

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
ÖZKAN GÜLKAYNAK hoca aramıza katılacak.
« : Ekim 20, 2012, 09:42:10 ÖÖ »

Arkadaşlar deniz ve yelkenli motorlu tekne sevdalısı insanlar olarak hepinizin eminim ki Özkan Gülkaynak  hocadan haberiniz vardır. Hocamızı aramıza davet ettim ve o engin kişiliği ile seve seve kabul etti. Kendisi , kendi dizaynını ve imalatını yapmış olduğu KAYITSIZ III teknesi ile 3 yıl gibi bir süre içerisinde tüm dünyayı geleneksel navigasyon sistemlerini kullanarak dolaşmıştır.

Bu seyahatini ÖZGÜRLÜK HATTININ BATISINA adlı dev eseri ile bizlerle paylaşmıştır.

Kitabı bırakın Türkiyeyi , dünya çapında bir eserdir. Seyri esnasında izlemiş olduğu rota ve bu rota üzerindeki tüm detaylar , ayrıca bu gün kullanmakta olduğumuz tüm elektronik navigasyon sistemlerinin temellerini teşkil eden geleneksel navigasyon sistemleri hakkında çok detaylı bilgi gibi daha sayamayacağım binlerce bilgi içermektedir. Kendisi sadece bir deniz sevdalısı değil aynı zamanda çevresine her anlamda çok duyarlı bir insandır.

Deniz dostları arkadaşlarım , hepinizi hocamızın aramıza katılmasına ilgi ile davet ediyorum.

Saygılarımla.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: ÖZKAN GÜLKAYNAK hoca aramıza katılacak.
« Yanıtla #1 : Ekim 20, 2012, 10:08:48 ÖÖ »
Boylesine Degerli bir Abimizin aramiza katilip bizi bilgileri ve tecrubeleri ile aydinlatmasi bizleri cok mutlu eder :) Boyle bir seye vesile oldugun icinde cok tesekkurler Osman Abi. Sabirsizlikla bekliyoruz..
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #2 : Ekim 20, 2012, 10:13:42 ÖÖ »

Uploaded with ImageShack.us

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #3 : Ekim 20, 2012, 10:18:23 ÖÖ »
Detaylı bilgileri kendi sitesinden alabilirsiniz arkadaşlar.

http://www.kayitsiz.com/

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #4 : Ekim 20, 2012, 10:21:31 ÖÖ »
Denizcilik Özgeçmişim (Özkan hocadan) ;

Çok erken yaşlarda beri İzmir Çeşmealtı?nda deniz kıyısındaki yazlığımızda kendi teknemizle yelken ve denizciliğe başladım.

Ortaokul, lise  ve üniversite öğrencilik yıllarında Ege ve Akdeniz?de, ayrıca yurtdışı eğitimim sırasında Manş Kanalı ve Atlantik Okyanusu?nda çoğu zaman yalnız başına kendi teknem veya başka teknelerle bir çok seyir yaptım.

32 yıldan beri tek başına okyanus seyirleri, meteoroloji, tüm dünya denizlerinin meteorolojik yapısı, navigasyon ? özellikle astro-navigasyon ? olmak üzere açık deniz denizciliğinin gerekli her dalı üzerinde geniş bilgi birikimi ve deneyim edindim.

Ahşap teknelere ilgi duydum.Kendi teknelerimi imal ettim,bir çok ahşap teknenin imalatına ve restorasyonuna emek verdim. Bir çok ahşap/çelik  tekne inşa faaliyetinin her aşamasında bulundum

Küçük tekneler ile fırtına seyir teknikleri ve tüm dünya denizlerinde küçük bir tekne ile seyir yapabilme ile ilintili yöntemleri kapsayan bir çok çalışma,araştırma yaptım, deneyim kazandım.

Solo açık denizcilik yatçılığının vazgeçilmez aygıtı olan rüzgar dümenleri üzerinde bir çok bilimsel ve pratik uygulama yaptım.

Yanlız yapılamayan denizcilik uygulamalarının,özgürlüğü kısıtlayan bir durum ortaya çıkardığına dair olan inancımdan dolayı,teknelerde yapılan hemen hemen her faaliyetin tek başıma üstesinden gelecek şekilde,kendimi eğitmeye çalıştım.

Beden ve mental durumun denizcilik üzerinde çok etkili olduğunu,eksikliği durumunda,endişe ve korku hislerinin arttığına inandım.Bu nedenle hep aktif spor un içinde oldum.

1900 lü yılların başından beri yazılmış,bir çok açıkdeniz gezi ,Amerikan ve İngiliz seyir hidrografisinin(Admiralty)bir çok bilimsel yapıtını okuma ve araştırma  fırsatı buldum.

Yelkenle seyir/navigasyon/gemicilik/meteoroloji tecrübemi hiç bir yardımcı elektronik seyir aygıtı kullanmadan uygulayacak şekilde geliştirdim. Özellikle yeterli bir denizcinin bu şekilde yetişmesi gereğine inandım. Elektronik aygıtlara körü körüne bağlı olan ve bu şekilde yetişen genç denizcilerin eğitimlerinin yanlış,kısıtlayıcı,veya eksik olduğunu medyada, çeşitli ortamlarda bir çok defalar vurguladım.

Bir çok farklı dizaynda ve tarzda teknelerde seyir yaparak her birinin seyir yetenekleri,birbirlerine göre avantaj ve dezavantajlarını, suda nasıl davrandıklarını yıllarca gözlemledim. Bu konuda bir çok bilimsel ve pratik  araştırma yaptım.

Mevcut arma çeşitlerinin teorik ve pratik olarak seyir avantajlarını ve dezavantajlarını inceledim.

2006-2009 yılları arası kendi imkanlarımla inşa ettiğim Kayıtsız III isimli ahşap yelkenli ile çoğu zaman tek başıma,hiçbir elektronik seyir aygıtı kullanmadan dünyayı dolaştım

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #5 : Ekim 20, 2012, 10:24:40 ÖÖ »

Uploaded with ImageShack.us

serkanavci

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Serkan Avcı
  • Bulunduğu İl: Kocaeli
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #6 : Ekim 20, 2012, 11:06:41 ÖÖ »
Sevgili Özkan abi'nin kitabını bende bir solukta okudum. Şimdi sindire sindire tekrar okuyorum. Kendisini 15 gün önce Pendik'teki boatshow'da görme fırsatım oldu. Ayak üstü çok kısa bir sohbet yaptık. Osman bey'e böyle bir şeye vesile olduğu için teşekkür ederim.

Saygılarımla
İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

daruga01

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Yavuz Daruga
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1972
  • Tekne Adı: NAZDAL AS
« Yanıtla #7 : Aralık 16, 2012, 08:58:04 ÖÖ »
Kitabını bende okudum şahane bir eser. Eserinde gezdiği yerleri anlattığı gibi haritalarda, denizle ilgili pratik bilgilerde mevcut. gerçekten herkesin okuması gereken bir kitap.
Kitaptan anlaşılan odur ki kendisi çekirdekten yetişme donanımlı ve birikimli birisi.