Gönderen Konu: Tekne Üretimi veya Kendi İçin Tekne Yapmak Hakkında  (Okunma sayısı 46920 defa)

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
Ynt: Tekne Üretimi veya Kendi İçin Tekne Yapmak Hakkında
« Yanıtla #15 : Ocak 18, 2012, 08:31:00 ÖS »

devlet vatandaşını öpmeden kayıt kuyut yapmaz...
Burası türkiye yook öyle..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #16 : Ocak 18, 2012, 08:53:10 ÖS »
Türkiye'de ki araştırmalarda bir sürü atölye şeklinde üretim yapan yerler olduğu belirtiliyor.Bu yerlerde ki üretimle diğer tarafta ki kurumsallaşmış,yönetim kadrosu ,mali yapısı gelişmiş şirketler aynı kefede sanırsam.

Sonuçta ikiside tekne üretiyor.Atölye diye niteledireceğimiz kendi çapında tekne yapan yerlerde belli kurallara göre üretim yapıyordur sanırsam.

bir ara ce belgeli tekne üretimi ile ilgili bir genelge okudum..çok uzun iş bizim gibi vatandaşlar için çok uzunnnnnnnnnn..ticaret yapanlar bilir vergi dairesinde kıldan yünden bir işin olur,yada teyyareden iki kalem ürün getirmişindir ben halledeyim dersen nah halledersin evrakların tamam,prosedürü bilsendeişin hal olmaz muhasebeciye,gümrük komisyoncusuna halledecen amcamlar gerekli mercileri ''görsün'' senin işinde halolsun yoksa çok gidip gelirsin...bu ce mevzatıda öyle birsey TSE ve türk loydunun belirlediği kurallar var belki 50 tane TSE nin çıkardığı kural kitabı var beheri 30-40 tl önce bunları alıcan prosesi anlaman için..atık su kitapcıgı,temiz su kitapcıgı,yakıt tankı kitapcıgı,motorlar kitapcıgı vb uzayıp gidiyordu. :)..şimdi diyecen bir sürü faal ,yarı faal atadan dededen kalma yöntemlerle hiç bir plana projeye dayanılmadan imalat yapan firmalar var bunlar nasıl alıyor CE 'yi..............
linkini verdiğim firma bu işi yapıyor ayrıca türk loydu ve TSE nin sayfasına bakabilirsin.
http://www.teknece.com/

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #17 : Ocak 18, 2012, 08:56:55 ÖS »
yanlış sayfada yazdım sanırsam :o

cakal_tm

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #18 : Ocak 18, 2012, 09:25:48 ÖS »
Hımm açıklık getirdik baya konuya.

Diyorsunuz ki CE belgeli olmalı ve bu belge de 2 şekilde alınıyor.Bunlardan hangisinin daha uygun olduğunu araştırmak lazım tabi.

Ayrıca ülkemize mi has bilmiyorum orasını artık, baya bi prosedürle uğraşmak gerekecek...

cakal_tm

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #19 : Ocak 18, 2012, 09:33:29 ÖS »
Tekne çizim,tasarım işini yapan bir firmaya mail attım .Ücretler hakkında felan bana şu cevapları verdiler.

''Geçen sene sizin gibi bir müşterim vardı. Proje istedi kendisi imal edecekğini söyledi,yalnızca modeli fiyatı uygun olduğu için istediler.Bu arkadaşlar 1 seneden fazla araştırma yapmışlar ve teorisini öğrendiklerini, imalatı öğrendikleri konusunda iddialılardı.Biri makina mühendisi diğeri öğretmen arkadaşlar.

İki ay sonra yaptılarını satmak istediler çünkü tekneyi bitirdikten sonra denize atmak için gereken çizim evrak,liman onayları, makina faturası gibi konularda bilgi aldıktan sonra yaptıkları şeyin kontrol edildikten sonra yüzmesine müsaade edilmeyeceğini anladılar.Sizinde bu hataya düşmemenizi temenni ederek yapılması gerekenlerden bahsedeyim.

Bu tarz küçük projelerde cok dikkat edilmesi gereken konular vardır. Genel yerleşim çizimi ağırlıkların hesaplanması formun tasarımı modelin yapılması imalat planları Bu aşamaların fiyatları değişiklik göstermektedir. Ancak en basit modelin hazırlanması için 3000 tl den aşağı dizayn hizmeti vermiyoruz. Form tasarımı,makina seçimi,konfor hesapları,güvenlik, uygun imalat yönteminin seçimi ve işçilik resimleri hazırlanması gibi konular extra olarak ücretlendirilir. Dİzayn aşamasında 3 görüşmeyi esas alarak, tüm bu saydığım kısımlarda sadece bizim vereceğimiz hizmet bedeli 6000 tldir.

Onay v.s. gibi işlemler için minimum 5000 tl liman v.s. gibi kurumlara harcarsınız. Yeni makina almak isterseniz 12000 tl ona verirsiniz. Diğer imalathane, malzeme, hammadde, yapıştırıcı, boya gibi konularda en azında 20000 tl tutar. Ekipmanlar içinde 25000 civarında harcarsınız. İnce işler v.s. bu tekneyi 70000 den aşağı imal etmeniz pekte mümkün değildir. ''

Ben bi link göndermiştim bu firmaya.12 m uzunluğunda 3 metre genişliğinde bi örnek üzerine bu fiyatları verdiler.

cakal_tm

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #20 : Ocak 18, 2012, 09:35:33 ÖS »
Ayrıca üretimle ilgili soruma şu cevabı verdiler ,

'' Boyaya kadar değil yalnızca üretilen yer onaylı olmalı, makina faturalı olmalı ve çizimleriniz olmalı gemi inşaat mühendisi tarafından çizilmiş.
Bunların bir kısmı CE onayından önce bir kısmı sonra gereklidir.
Tekne bittikten sonra da CE alabilirsiniz ancak onay firması zorluk çıkarabilir, şartları sağlayamamanız konusunda. ''

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #21 : Ocak 18, 2012, 10:18:26 ÖS »
amasra,bartın,kurucaşile ve ülkenin bir çok yerinde ,o yörede geçmişten gelen modeller çalışılır halada çalışılıyor..hiç biride mühendis çizimi değil,ne agırlık merkezi,ne yüzdürme merkezi ne stabilte,ne boyu,ne ağırlıgı hiç bir hesap kitaptan gecmemiş olarak ustaların geçmişten bugüne taşıdıkları ampirik yöntemlerle yapılageliyor..piyasaya arz edilen yani ticari amaç için üretilen tüm tekneler bildiğim kadarı ile CE belgeliolmak zorunda.. demekki bunlar CE belgesini bir şekilde alıyor..
eeee peki nasıl alıyorlar.? bunların usullerini bu ülkede yaşayan herkes biliyor söylemeye gerek yok sanırım..ticari olarak bu işi yapmayı düşünmüyorsan hiç girme CE olayına,gireceksende tavsiye edilen iyi bir tersane-atölye bulup orda yaptıracan prosedürle onlar uğrasıp halledecek.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #22 : Ocak 18, 2012, 10:35:13 ÖS »
tersanedede fiyatlar kavi :D..iki yıl önce planı hazır malzemesi benden 6 metrelik şaç bir tekne için 8.ooo dolar istediler ,CE istiyorsan ayrıca 3000tl daha demişlerdi.....tersane dedimse 2-3 kaynakcının calıştıgı 300-400 metrekare bir yer,yalnız işlerini biliyorlar doğrusunu söylemek gerekirse..ya yapacan,ya yaptıracan yada ikinci el bakacan..yada piyasaya üretim yapan firmalardan bir model begeneceksiniz..
annibal demiş ya..
ya yeni bir yol bulacagız,ya yeni bir yol acacagız...
4 tane yol var birini begeneceksiniz artık.. :)..

yada benim gibi hariçten gazel atacaksınız. :D

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #23 : Ocak 19, 2012, 12:36:25 ÖÖ »
Servet abi artık senin kanınada girmek lazım diyorum :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #24 : Ocak 19, 2012, 01:04:10 ÖÖ »
kanım 3-4 yıldır virüslüde volkan :)..sıp sevdimiyim neyim???
bir ay balıkçı olsun diyorum,vaz çayıyom yelkenli olsun diyorum,sonra yine balıkçıya kayıyorum..
bir fiber olsun diyorum,bir saç benim gibi acemiyi pekler diyorum...yoksa kullanmasamda el aletlerşm bi hakkın hazır,iyi kötü bir plan aldım iki yıl önce duruyor,epeycede ufak tefek tekne malzemesi aldım duruyor evde...bu arada aliagadaki filikalara taktım alayım 7-8 metre kesip biçeyim diyorum..gidip gidip geliyorum yani anlıyacagın,ömrümüz vefa ederse olcak birseylerde,gazetelerde okursun o zaman marmarada bir tekne kayboldu diye ;D...öyle bir hikaye vardı bi ara marmarada pusulası bozulan bir gemi kayboldu diye,geyikmi doğrumu bilmiyorum artık kaptan bir hafta dolasmıs marmarada :D

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #25 : Ocak 19, 2012, 09:05:51 ÖÖ »
CE belgesinin alınması ile ilgili sizin hakkınız yok. Bunu kurallar belirler, bazı CE için sadece imalatçı kurallara uygundur diye onay verir, bazıları için uzman bir kuruluş belge verir. Tekne işinin hangisinde olduğunu bilmiyorum.

"Pusulası bozulup Marmara'da bir hafta dolaşmış" herhalde geyik olmalı. İşi bilen herhangi bir kişi (kaptan veya denizci demiyorum) en fazla 14-15 saat Marmara içinde ulaşcağı  yere  ulaşır. Güneş var, ay var, yıldızlar var bile demeyeceğim. Marmara'da kara görmeden en fazla 2 saat seyir yapabilirsiniz.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

classicboats- M.Cem GÜR

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
  • cemgur@classicboats-turkiye.com
    • Classicboats Turkiye
  • Ad Soyad: M.Cem GÜR
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1955
« Yanıtla #26 : Ocak 19, 2012, 10:20:56 ÖÖ »
Profesyonel imalat ve amatör inşa edilen teknelerin CE belgeleri konusundaki biriken bilgiler yönlendirilmiş, işi zora sokan, bıktıran, aşırı maliyetli bilgiler olmuş.

Öncelikle profesyonel tekne imalatında bir süreden beri imalatçının "deniz aracı yapmaya" yeterlilik belgesi alması gerekiyor. Veren mercii bilmiyorum ama Ticaret Bakanlığı ve yanında Deniz ticaret Odası filan olabilir.
Bu belge edinilmeden tekne imal eder ama satamazsınız.

CE 'ye gelince ..... Yurtiçinde kullanılacak tekneler için konunun nasıl yürütüldüğünü biliyorum. Ama siz araştırın.

Amatör yapım teknelerde her ne kadar inşa planı malzeme ve motor faturası yeterli deniyorsa da pek öyle olmadığını yakın zamanda bir arkadaşımız deneyimledi.... Yine de almak zor değil. Cüzdana sıkışmış birkaç adet banknot işi çözüyor.

Devletin, geleneksel ulusal tekne imalatını deteklemesine karar alındığında imalatcılar KDV'den muhaf tutuldu. Ama hemen yanında getirilen yeni ve aşılması zor uygulamalar ile Türk deniz severleri ihtal teknelere mecbur edilmektedir.
"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır."

cakal_tm

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #27 : Ocak 19, 2012, 12:33:34 ÖS »
Yorumlar için teşekkür ediyorum.Bildiğimiz ,bilmediğimiz konularda hiç olmazsa farklı fikirler edinmiş olduk.

İşin özetine gelirsek CE belgeli olmalı   :) Profesyonel olarak üreteceksek yetki belgemiz olmalı ya da amatör olarak üretirsek kılıfına uydurulup satılabilir.

Bakalım araştırmalarımız devam ediyor.

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #28 : Ocak 19, 2012, 04:52:42 ÖS »

Amatör yapım teknelerde her ne kadar inşa planı malzeme ve motor faturası yeterli deniyorsa da pek öyle olmadığını yakın zamanda bir arkadaşımız deneyimledi.... Yine de almak zor değil. Cüzdana sıkışmış birkaç adet banknot işi çözüyor.

Devletin, geleneksel ulusal tekne imalatını deteklemesine karar alındığında imalatcılar KDV'den muhaf tutuldu. Ama hemen yanında getirilen yeni ve aşılması zor uygulamalar ile Türk deniz severleri ihtal teknelere mecbur edilmektedir.
Korkutma bizi hocam :(

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #29 : Ocak 19, 2012, 06:45:09 ÖS »
Amatorler icin ozellikle Aralik 2012 ye kadar hic bir sikinti yok muhtardan alinacak bir sahiplik belgesi yeterli olacak.Ozellikle tekneyi kabuk haline bu tarihe kadar getirmek lazim hic olmazsa olculcek birsey ortaya ciksin.
Ancak profesyonel yapim icin bu ise girisecek kisiye Allah kolaylik versin :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!