Gönderen Konu: Tekne yapmaya karar verdim. YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.  (Okunma sayısı 32052 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Tekne yapmaya karar verdim. YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.
« Yanıtla #150 : Mayıs 21, 2019, 11:59:09 ÖS »

Bu çalismayi yapmaniz size gercegini yaparken cok fayda saglayacak.Ben bazi seyler icin pisman oldum keske yapsaydim dedigim seyler oldu.Maket yapsaydim bunlari onceden gorme sansim olurdu.Elinize saglik :onay
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Yalçın yılık
  • Bulunduğu İl: Balikesir
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #151 : Mayıs 22, 2019, 12:58:54 ÖÖ »
Postalarin stringirdan aşağı doğru inen kısmında da yapılması gerekiyor mu. Postalarin keskin köşeleri eğime göre sekillenecek değil mi.
Maket yapmak kesinlikle çok faydalı oldu. Bircokseyin nasıl yapılmayacağını anladım. Hatta baştan yeni bir maket mı yapsam diye düşünüyorum. Ama onuda üst kısmı bitirip daha sonra yapsam iyi olur sanırım. Üst kısım için yavaştan başlamak lazım.

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Tolga
« Yanıtla #152 : Mayıs 22, 2019, 04:29:59 ÖS »
Oldukça temiz ve düzgün olmuş görünüyor, elie sağlık.
Teşekkür ederim saol abi.Cevap yazdım diye biliyordum yazmamışım kusura bakma Abi.

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #153 : Mayıs 22, 2019, 04:40:34 ÖS »
Bu çalismayi yapmaniz size gercegini yaparken cok fayda saglayacak.Ben bazi seyler icin pisman oldum keske yapsaydim dedigim seyler oldu.Maket yapsaydim bunlari onceden gorme sansim olurdu.Elinize saglik :onay
Teşekkür ederim saol abi.
Dediğiniz gibi ilk amacım modelde yapılışı ve hatalarımı görmekti tabikide planı okuyup uygulayabilmekti.
Şu ana kadar güzel gittiğine inanıyorum.
Elimden geldiğince iç dizaynıda  modelde uygulamak olacak abi. Gerçeğini yapmam için önümde zamanım var onun için elimden geldiğince plana uymak ve extra tente ve teknenin yanlarındakine korumalık diyorum modelde bunları ahşaptan yapmaya planlıyorum olursa gerçeğinede uygulayacağım. Gerisi nasip olursa planla bire bir gitmeyi istiyorum abi.

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #154 : Mayıs 22, 2019, 05:22:16 ÖS »
Postalarin stringirdan aşağı doğru inen kısmında da yapılması gerekiyor mu. Postalarin keskin köşeleri eğime göre sekillenecek değil mi.
Maket yapmak kesinlikle çok faydalı oldu. Bircokseyin nasıl yapılmayacağını anladım. Hatta baştan yeni bir maket mı yapsam diye düşünüyorum. Ama onuda üst kısmı bitirip daha sonra yapsam iyi olur sanırım. Üst kısım için yavaştan başlamak lazım.
Abi planda omurga ve stringırlar (yan çıtalar doğru yazıyorumdur inşallah) postaların içine ölçülerine göre oturması gerekiyor.
Stringirlar postalara eğime göre heryeri düzeltilme ve kaplama yaparken potluk yapmaması ve içeride kalarak kaplamaya destek olması gerekiyor abi. (yanlışlık olmasın benim plandan anladığım)
Abi senin yaptığın modele tekrar baktım omurga dişarıda kalma sebebi bana göre olması gereken ölçü değerinden daha kalın bir çıta kullanman gibi geldi böyle olunca kaplama omurganın yanından başlamış abi. Birde burundaki omurgayı eğimli değil köşeli yapmış olman kaplamayı zorlaştıracak abi. Planda eğimli yeri güzel anlatıyor ve kaplama nereye kadar geleceğini gösteriyor Bence burayıda es geçmemek gerekiyor abi.
Omurgayıda postaların eğimine eşit olacak şekilde yapılması gerekiyor kaplamada sıkıntı çıkmaması için abi ama ortası planda verilen ölçülere göre düz olacak şekilde bırakılmalı abi.
En son yüklediğim resimde ayrıntılı olarak veriyor abi.
Bence nacizane fikrim abi yeni model yapmaya gerek yok zaten modelin amacı yaparken hatalarımızı görmekti abi.

denizle

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: fethi
  • Bulunduğu İl: ankara
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #155 : Mayıs 22, 2019, 11:20:10 ÖS »
denizrehberim ailesine merhaba bende tekne yapmaya karar verdim su an hangi tekneyi yapayım en uygunu ne olur pop 25 uzerinde duruyorum siz degerli uyelerin tecrubelerinden faydalanmak isititorum zira tekne konusunda hic bir tecrubesi olmayan birisiyim onereceginiz baska planlar varmı yardımcı olursanız sevinirim teşekkur ederim iyi geceler

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #156 : Mayıs 23, 2019, 04:48:47 ÖÖ »
denizrehberim ailesine merhaba bende tekne yapmaya karar verdim su an hangi tekneyi yapayım en uygunu ne olur pop 25 uzerinde duruyorum siz degerli uyelerin tecrubelerinden faydalanmak isititorum zira tekne konusunda hic bir tecrubesi olmayan birisiyim onereceginiz baska planlar varmı yardımcı olursanız sevinirim teşekkur ederim iyi geceler

Öncelikle hoşgeldiniz. Tecrübeliler yazmadan bir iki cümle yazıp devamını bende beklemeye başlayalım. Benim gibi hiçbir bilginiz yoksa ilk olarak planların okunması, terimler vs gibi konularda araştırma yapmak gerekiyor yoksa 😲 böyle kalıyorsunuz. Önceki mesajda Tolga bey plana bakarak birşeyleri nasıl yapılacağını söylemiş ama  ben bakıyorum sadece rakam ve şekiller var kafamda konu net bir şekilde oturmuyor. Ama plan okumayı öğrenirseniz iş gerçekten kolay olur. Ofset tablosunun ne olduğunu bilmeden bakmamla simdiki bakış açım çok farklı. Bakmayı öğrendikten sonra daha rahat oldu. Ama diğer taraflarda hala sıkıntı var.
Hangi tekneyi yapma konusuna gelince kararı siz ve ihtiyaçlarınız belirleyecek. Tekneyi bekletme yeriniz nasıl ne zaman kullanacaksınız kalabalık mı bir iki kişi mı olacaksınız uzun yola mı çıkacaksınız yoksa sadece bir iki saat dolaşıp geri mi doneceksiniz bu tür sorulara cevap verdikten sonra sizin için en uygun olan plani bulabilirsiniz. Tabi bunun dışında teknik konuda cevaplanması gereken sorularda var inşa sırasında tek başınıza mı  olacaksınız yada yanınızda sürekli yardım edebilecek birileri olacak mı mekan olarak uygun bir alan mevcut mu bu yeri nasıl temin edeceksiniz vs bunlar benim anladığım kadarıyla ucu bucağı olmayan sorular. Bunların dışında en önemli olanda zaman ve para kısmı ben bu işi yapmaya düşündüğüm zamanda ağacın M3 fiyatı 1200 kontraplagin tabakası 1 cm kalınlıktaki 40 TL civarındaydı şimdi ağacın 3000 tabakanın 110 TL ye yaklaştığıni internetten goruyorum tabi gidip fiyat almış değilim. Tüm bu sorulara cevap verdikten sonra plan olarak karşınızda 1 2 seçenek kalir.  Şimdiden kolay gelsin.

Abi senin yaptığın modele tekrar baktım omurga dişarıda kalma sebebi bana göre olması gereken ölçü değerinden daha kalın bir çıta kullanman gibi geldi böyle olunca kaplama omurganın yanından başlamış abi. Birde burundaki omurgayı eğimli değil köşeli yapmış olman kaplamayı zorlaştıracak abi. Planda eğimli yeri güzel anlatıyor ve kaplama nereye kadar geleceğini gösteriyor Bence burayıda es geçmemek gerekiyor abi.
Omurgayıda postaların eğimine eşit olacak şekilde yapılması gerekiyor kaplamada sıkıntı çıkmaması için abi ama ortası planda verilen ölçülere göre düz olacak şekilde bırakılmalı abi.
En son yüklediğim resimde ayrıntılı olarak veriyor abi.
Bence nacizane fikrim abi yeni model yapmaya gerek yok zaten modelin amacı yaparken hatalarımızı görmekti abi.

Kadir beyin programından aldığım omurga çıktısı çok ince geldi o yüzden bunu kullandım hata yapmışım aynısını kullansaydim sıkıntı olmayacaktı. Yukarıda belirttiğim gibi benim planlara bakisimda bir problem var okuyamıyorum. Son gonderidgin resme tekrar baktım sonuç yine aynı. O konu üzerine çalışmam gerekiyor. Teknenin üstüne geçtiğinde resimleri ve nasıl yaptığını paylaşırsan benim için süper olur.

denizle

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: fethi
  • Bulunduğu İl: ankara
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #157 : Mayıs 23, 2019, 09:20:07 ÖS »
yalcın bey oncelikle ilgi ve alakana teşekkur ederim projeyi okuma konusunda fazla bir sıkıntı cekecegimi sanmıyorum eger sıkıntı cekersem siz degerli arkadaşlardan yardım alacagımı biliyorum evet malzemeler bayagı pahalanmış ahşap kısmı fazla tutmaz diye duşunuyorum en fazla parayı motor tutacak diye duşunuyorum benim hesaplarıma gore maliyet 50 bin tl ile 100 bin tl arasında bir maliyet tutacagını tahmin ediyorum

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #158 : Mayıs 24, 2019, 12:25:43 ÖÖ »
Hoşgeldiniz.
Bende daha yeni tekne yapmaya karar veren amatör birisiyim.
Yalçın abininde yazdığı gibi daha tecrübeli abiler yazmadan kendi fikirlerimi beyan edeyim.
Ahşap bir 8mt tekne yapmaya karar verdikten sonra ortalama 100 bin tl yi gözden çıkaraksınız ve bu az bi para değil benim için.
Kullanım amacınız, kaç kişilik istiyorsunuz özellikleri nasıl istiyorsunuz kaç kişilik kamarası olsun vs vs bunlar sizin tercihlerinize göre değişecek ama nasip olur başlarsanız keşke dememek için biraz araştırma,tekne yapımı ile ilgili video izlemenizi tavsiye ederim. Seçtiğiniz planları tam yorumlayıp anladıktan sonra bir model yaparak eksikliklerinizi ve hatalarınızı görmeniz sizin için daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.
Modelde bile olsa plandan farklı yapmak farklı hatalara sebeb olabiliyor bide direk tekneyi başlamanız çıkacak hatalardan sonra emek ve para israfı olması demek bence.
Bunları herşeyi göz önünde tutarak acele etmeden kendi yaptığınız bir plan doğrultusunda ilerlemeniz sizin için daha iyi olur.
Birde bu paylaşımı yeni konu başlığında açarsanız tecrübeli abiler ve bu tarz tekne yapanlar daha çok yardımcı olacaktır.
Iyi geceler.

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #159 : Mayıs 24, 2019, 12:42:38 ÖÖ »
Yalçın abi pervane ve dumenden sonra üst tarafına geçeceğim nasip olursa.
Üst tarafın planlarına baktım ama daha yapacak kadar incelemedim. Alt tarafı tam bitirip üst tarafı inceleyip nasıl yapacağıma dair bir plan oluşturduktan sonra başlarım abi. Ne zaman olur bilmiyorum ama bu süre zarfında siz başlarsanız ve takıldığınız yer olursa elimden geldiğince planları okuyup yorumlaya bildiğim kadar yardımcı olmaya çalışırım abi. Bundan sonra modelde yaptıklarımı resimlendirip paylaşcam inşallah abi.

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #160 : Mayıs 24, 2019, 01:16:22 ÖÖ »
Üst kısım nasıl yapılacak başka bir yerde yapılıp kapak gibi alt govdeye mı yapışacak yoksa direk gövde uzerinde mı inşa edilecek. Bende seni takip edeyim dümen ve pervane uzerinden gideyim. Ama önce benim maketteki açıkları kapatıp fazlaliklari çıkarmam gerekecek omurgadaki fazla kısmı kesip kaplama hizasına getireceğim sonrada yanılmıyorsam salma denilen alttaki çıkıntı kısmını yaparım.
Bu arada Balıkesir civarında yapım aşamasında olan varsa hafta sonları yardım etmek isterim.

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #161 : Mayıs 25, 2019, 01:56:45 ÖÖ »
Üst kısım nasıl yapılacak başka bir yerde yapılıp kapak gibi alt govdeye mı yapışacak yoksa direk gövde uzerinde mı inşa edilecek. Bende seni takip edeyim dümen ve pervane uzerinden gideyim. Ama önce benim maketteki açıkları kapatıp fazlaliklari çıkarmam gerekecek omurgadaki fazla kısmı kesip kaplama hizasına getireceğim sonrada yanılmıyorsam salma denilen alttaki çıkıntı kısmını yaparım.
Bu arada Balıkesir civarında yapım aşamasında olan varsa hafta sonları yardım etmek isterim.
Abi direk üzerine inşa edilerek yapılacak. Alt tarafı bitirdikten sonra şöyle bi baktım plana burundan geriye doğru yapılması daha kolay olacak gibi duruyor abi. Üst tarafa başladığımızda yine fikir alış verişi yaparak en doğru ve düzgün nasıl yapılacağına karar veririz. Kendi teknelerini yapan tecrübeli kişilerde yardımcı olursa daha iyi ve doğru sonuçlar alırız abi.

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #162 : Aralık 14, 2020, 03:42:51 ÖS »
    Herkese Merhabalar Tekrardan. Uzun süre sonra (yaklaşık 1.5 yıl gibi) tekrardan yarım bıraktığım model projesine devam etmeye başladım. Hayallerimden hala vaz geçmiş değilim :onay . Bu arada "Sivuch" teknesinin Rus sitesinden yapım aşamaları hakkında bilgi ve türkçeye (tabiki google çevirdi) çevrilmişini doc. olarak yükledim. Bu tekneyi yapmak isteyenlere yardımcı olacaktır.

https://vodnyimir.ru/Proekty_lodok_dlya_samostoyatelnoi_postroiki.html  Bu link Rus sitesi olup  tekne hakkında bilgi ve tekne projeleri mevcuttur. Atmış olduğum linkte Onlarca tekne projesi vardır.

Kolay Gelsin iyi günler herkese.