Gönderen Konu: Tekne yapmaya karar verdim. YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.  (Okunma sayısı 32475 defa)

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Yalçın yılık
  • Bulunduğu İl: Balikesir
  • Doğum Yılı: 1976
Ynt: Tekne yapmaya karar verdim. YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.
« Yanıtla #120 : Nisan 26, 2019, 06:59:41 ÖS »

Bu şekilde bir platform hazırladım. 6.3 cm aralıklarda postaların geleceği yerlere ters U şeklinde yerler hazırlayacağım. ama yükseklik kısmını tam olarak anlamadım ölçüde bulamadım planda anlamadım daha doğrusu. Sizin yazdiklarinizdan anladığım 12 nolu postanın sigacagi  kadar bir yukseklik hazırlayıp postalarin en alt noktasını 0 olarak alıp hizalamayi o şekilde mi yapacağım yani omurgaya temas noktası 0 olarak alınacak ve 6.3 aralığa göre dizilerek şekillenecek.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #121 : Nisan 26, 2019, 07:56:21 ÖS »
90 ve 91 nolu mesajlarda resimlerle x,y,z korrdinatlarının anlamlarını anlatmaya çalışmıştım.

Omurga, platformun ortasına koyduğunda zaten diğer postaların yerlerini gösterecek. 9 ve 10 numaralı postalar tam sıfırda tabana değecek.

91 numaralı mesajdaki resme bakarsan 0 numaralı postanın omurga ile kesiştiği orta nokta, yani postanın tabanı-dibi diyelim, yerden 30.5 mm (tabloda B değeri) yüksekte  olacak. Posta 0'ın sağ-sol alt köşe uçları yerden  35.6 mm (tabloda D değeri) yüksekte olacak.

Benzer şekilde de 12 numaralı posta yerden 23 mm yüksekte olacak.

Dediğin gibi posta aralıkları 63 mm olacak.  Bu platformu bu ölçülerle doğru, simetrik ve gönyeli olarak hazırlarsan, postaları koyduğunda doğru şekilde dizilmiş olurlar.

Kolay gelsin.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #122 : Nisan 26, 2019, 08:00:36 ÖS »
Pardon, ben hep düz durduğundaki ölçüleri vermiş oldum. DÜz mü koyacaksın tekneyi ters mi?

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #123 : Nisan 26, 2019, 10:25:50 ÖS »
Düz yapmıştım daha önce 4  tane yapıştırdım ama sizin uyarinizdan sonra ters çevirmeye karar verdim. Yapıma baslarsam daha kolay olur gibi geldi. Sonuçta postalar bitince ters dönmesi gerekecek hem kaplamalar için hemde macun elyaf vs için. Sizce hangisi daha sağlıklı olursa o şekilde devam ederim. Yapım bilgileri olduğu sürece işçilikte sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #124 : Nisan 26, 2019, 10:50:01 ÖS »
Maket üzerinde tekrar inceledim düz yapmak hizalama açısından daha rahat ve kolay olacak makette çevirme de sıkıntı değil aslina geçebilecek olursam onunda o zman dusnuruuz

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #125 : Nisan 26, 2019, 10:54:37 ÖS »
Düz yapmak daha kolay gibi, de, stringerleri yerleştirirken ve kaplamayı yaparken engel olmayacak bir yöntem bulman lazım. Ters yapınca destek çıtaları içeride kalıyor, sorun olmuyor.

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #126 : Nisan 29, 2019, 01:36:00 ÖS »
Yapmış olduğum kizagin ortasına bir parça ekledim burası ortayi gösteriyor. Her iki köşeden aralıkları isaretledim. Üstü 20 cm 0 noktası olarak aldım. Ve 0 dan zemine doğru hesaplayarak aşkı düzeneği oluşturmaya başladım. Hepsi bitince postalari buraya yerlestiregim.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #127 : Nisan 29, 2019, 10:16:37 ÖS »
Internette epeyce bir video var tekne yapımı konusunda, ama arayınca da iyisi çıkmıyor hemen. Bağlantısını verdiğim video çıtalardan posta parçası kesip yapıştırmaktan başlayıp onkarın ters dizilip sonunda kaplama yapılmasına kadar tüm aşamaları oldukça iyi resimlemiş. Fikir verebilir.

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #128 : Mayıs 05, 2019, 05:20:24 ÖS »
Omurgayı ve Stinger lari yapıştırdım. Elle kesim olduğu için birebir oturmadı ama teknenin genel yapısı belli oldu. 2.5 nolu postayı henüz yerlestirmedim. belki de yerlestirmem çünkü araadki boşluk 6.3 cm benim posta kalınlıkları 1.5 cm gibi 2.5 postayı yerlestirince arada hiç boşluk kalmiyormus gibi oluyor. Tam oturmamaisnin nedenide 6.36 7.29 mm gibi ölçüler çıkıyor bunları çizip kesmek imkansız yaklaşık değerler üzerinden kesip yaptim sonuç resimlerdeki gibi. Ayrıca stingetleri yapıştırırken açılardan dolayı köşelerde çıkıntı oluyor. Bunu önlemek için daha yuvayı daha derin mı hazırlamak gerekiyor. Bu şekilde bütün olması yerine her iki ucu T olacak şekilde posta arası uzunlukta kesip iki posta arasına konsada olurmu. Başka bir konuda kafama yağmayan yada yanlış yaptığım 12 nolu posta yere paralel olunca omurga üzerinde temas noktası çok az bir yer oluyor bu yapım aşamasında > şeklinde bir parça ile oraya yapıştırılabilir sanırım. Birde postalarin ucundaki çentikler olmasa onlar omurgaya vidalama yöntemi ile sabitlense olur mu

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #129 : Mayıs 05, 2019, 07:00:58 ÖS »
Evet artık tekne olduğu epeyce belli olmuş.

Stringer'larsonuçta ostaarı derleyip toplayan, tekneyi (kaburgaları) bir arada tutan şeyler. Onların bütün olmasında yarar var. Ekli bile olsa ek yeri posta noktasında olmamalı.

Daha önce dediğim gibi zaten asıl sorun strngerları çekerken oluyor. Mümkün olduğunca provalı, önceden deneye deneye, eğimi yavaş yavaş vere vere, yerlerine alıştırmak oturtmak lazım. Posta kesimindeki, ya ada yerindeki, ya da konuluşundaki en küçük hata, bağlantı yerlerinde kayma/oturmama olarak ortaya çıkıyor.

Öncelikle postanın kendisini, dizimini düzeltmeye çalışmak lazım. Olmuyorsa, ya da kalanını ben çentiklerin yerini ayarlayarak yaptım. Biraz derin oldu, biraz yukarıda kaldı. Veya az aşağı kaydı - az yukarı. Ama stringerleri esnete esnete o yumuşak hattı önceden oluşturmak gerekiyor.

12 numaralı posta zate en uçtaki postadır ve plana bakmadım ama içi doludur. Yani onu bütü üçgen gibi kesip sadece omurga ve stringer çentiklerini açsan olması lazım. Yatay demişsin ama dikey demek istedin sanırım, omurga ile teması e ço en uzun olan bu posta olmalı.

Olacak... olacak...

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #130 : Mayıs 15, 2019, 10:32:02 ÖÖ »
Kaplama da bitti sayılır ama ön kısımda eğim olması ve mesafenin de az olmasından dolayı eğim vermek zor oluyor. Malzeme esnemede sıkıntı çıkarıyor. Bu yüzden bütün olarak değilde egim noktalarına göre parçalara ayırıp birleştirme yapıyorum. Posta kesim ve birlestirmedeki mm kaymaları yüzünden şekilde kayma var gibi görünüyor.
Omurgayı yaparken kalınlık olarak bir ölçü almadim eldeki malzemeye göre yaptım. Karina çıktısında kıç kısmında sanki omurga kayboluyor gibi duruyor. Ama benim makette her noktada aynı kalıyor problem bu mudur bilemiyorum. Kaplamayla ilgili kalınlık ve kaç kat olacağına dair bir bilgi varmı
  Maket olmasından kaynaklı midir yoksa benden kaynaklı mı 11 ve 12 postada kaplama sadece köşeden bir temas sağlıyor. Arada kalan boşluklar dolgu yapılarak mı tamamlanacak.
   Birde stringer yuvaları için yuva açmak yerine postanın üzerine yapıp daha sonra iki stringer arasında kalan boşluğun Stinger kalınlığında parça ile tamamlama yapılsa olur mu

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #131 : Mayıs 15, 2019, 10:34:11 ÖÖ »
Diğer resimler

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #132 : Mayıs 15, 2019, 11:32:58 ÖÖ »
Stringerlerin parçalı olması işin mantığına aykırı oldu ama, artık öyle devam edip bitirmişsin. Makete bu kadar deyip aslını yaparken onları tek parça esneterek yaparsın diyelim.

Kaplama malzemesi sanki oldukça kalın gibi görünüyor. Benim kullandığım malzeme 0.8 - 1.0 mm kalınlığında idi. Oldukça esniyordu.

Ama önce, dediğim gibi kağıda bastırıp kağıt çıktısı yerine doğru oturuyor mu ona bakmak lazım. Benim sanal deneme başlıklı sayfamda, son mesajda (yanıt 59) resimler koymuştum. Gördün mü bilmem. Önce kağıt kaplama, sonra ahşap kaplama. Bende de hatalar olduğu için kaymalar oldu ama, kaplamayı tek parça halinde boydan boya koyabildim. Fark kalınlıktan mı bilemiyorum.

Omurga bazı teknelerde oldukça içeride kalıyor, veya bazı kısımları tamamen gizlenmiş gibi olabiliyor. Plana bakmak lazım nerede nasıl görünüyor diye. Aslında tabii postaları dizerken bakmak lazımdı, omurganın ne kadarı dışarıda kalıyor diye.  Şimdi baktım. Sayfa 2, yanıt 15'deki resimlerde omurga epeyce kayboluyor. Özellikle kıç tarafta gömülüyor. Baş tarafta biraz küçük bir çıkıntı görülüyor.

Kaplama boşlukları, evet macun dolgu ile kapanacak.

Stringeri posta üzerine koyarsan kabartı yapar, düzgün durmaz.  Kaplamayı üzerine değil araya sıkıştırmak da sağlam olmaz. En azından gerçek teknede öyle şey olmaz.

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #133 : Mayıs 15, 2019, 12:08:12 ÖS »
Makete başlamanın amacı bu işi yapabilir miyim sorusuna cevap aramakti. Bu aşamaya kadar olan kisimda işçilik bakımından sıkıntı yasacagimi düşünmüyorum. Yapabilirim işin mantığını kavriyorum yavaş yavaş. Sonraki aşamaları da tamamlayabilirsem olur diye düşünüyorum. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
 Kaplamada benim kullandığım malzeme 3mm o yüzden dönmüyor sanırım ama bir yüzeyi sabitleyip diğer tarafa geçince keskin yüzler dışında oldu. Bende sizin dediğiniz gibi önce kağıda çıkardım birebir oldu.
 Kaplama bittikten sonra poşet yardımı ile sudaki dengesine bakıp daha sonra elyaf aşamasına gececegim. Bu kısım zor gibi geliyor .

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #134 : Mayıs 15, 2019, 12:20:06 ÖS »
Omurganın üstünden baslaması lazım kaplamanın..Gercek yapımda öyle olması lazım..