Gönderen Konu: Pantanal 25  (Okunma sayısı 20561 defa)

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
Ynt: Pantanal 25
« Yanıtla #30 : Ağustos 25, 2016, 10:10:03 ÖÖ »

Bu teknenin yapım şeklinin yani foamcore sandwich tekniğinin, tekneye birşeyler bağlarken zorluk çıkarması haricinde başka bir kötü yanı varmıdır? Teknenin römork a alınabilir olması, hafif olması kolay yapılabilmesi, hareketli salma olması bana çok cazip geldi. Bu yapım tekniği ile ilgili bilgisi olanlar bizi bilgilendirirse sevinirim.

Uygulamalarda gördüğüm kadarıyla kullanılan malzeme polistren yada piyasa ağzı ile dekota denilen malzeme gibi görülüyor. Dansitesini bilmem ama bana bu tür malzemelerin sanki yumuşama eşikleri pek yeterli gelmedi. Daha önce kullandığımdan biliyorum. Isıtarak şekil verilebilen bir malzemedir. İstanbul Çağlayanda toptan satıcıları vardı. Kaplama malzemesi olarak mümkün olsada hem formu, hem de mukavemeti desteklemek için konstrüksiyon şart diye düşünüyorum.
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

infernomer

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Ömer yıldırım
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #31 : Ağustos 25, 2016, 01:33:16 ÖS »
Bu teknenin yapım şeklinin yani foamcore sandwich tekniğinin, tekneye birşeyler bağlarken zorluk çıkarması haricinde başka bir kötü yanı varmıdır? Teknenin römork a alınabilir olması, hafif olması kolay yapılabilmesi, hareketli salma olması bana çok cazip geldi. Bu yapım tekniği ile ilgili bilgisi olanlar bizi bilgilendirirse sevinirim.

Uygulamalarda gördüğüm kadarıyla kullanılan malzeme polistren yada piyasa ağzı ile dekota denilen malzeme gibi görülüyor. Dansitesini bilmem ama bana bu tür malzemelerin sanki yumuşama eşikleri pek yeterli gelmedi. Daha önce kullandığımdan biliyorum. Isıtarak şekil verilebilen bir malzemedir. İstanbul Çağlayanda toptan satıcıları vardı. Kaplama malzemesi olarak mümkün olsada hem formu, hem de mukavemeti desteklemek için konstrüksiyon şart diye düşünüyorum.

Mehmet bey teşekkür ederim cevabınız için benim bu malzemeden anladığım kadarıyla zaten mukavemeti  sağlayan içten ve dıştan yapılan elyaf epoksi. Dekota malzeme sadece iç ve dış katları birbirinden ayırıyor diye düşünüyorum. İnternette okuduğum ingilizce makalelerdede böyle anlatılıyor. Dakota levha ne kadar kalın olursa o kadar mukavim oluyor.
Siz bu teknikle yapılan bir teknede bulundunuzmu acaba?

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #32 : Mayıs 29, 2017, 09:27:12 ÖS »
Bu sistem ile tekne yapan varmı acaba?
Ne mutlu Türküm diyene.