Gönderen Konu: Ucuz-Basit-Kolay İnşa Edilir Hemde Açık Deniz Teknesi ( Pop25)  (Okunma sayısı 32856 defa)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: UCUZ-BASİT-KOLAY İNŞA EDİLİR HEM DE AÇIK DENİZ TEKNESİ ( POP25)
« Yanıtla #15 : Şubat 01, 2012, 07:20:24 ÖS »

Cem üstad merak ettiğim birseyi soracam,sanırım bir çok arkadaşta aynı seyi merak ediyordur..
bir tekneyi motorlu yada yelkenli,açık deniz yada kıyı teknesi yapan kriterler nedir kabaca?

classicboats- M.Cem GÜR

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
  • cemgur@classicboats-turkiye.com
    • Classicboats Turkiye
  • Ad Soyad: M.Cem GÜR
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1955
« Yanıtla #16 : Şubat 01, 2012, 08:25:07 ÖS »
Cem üstad merak ettiğim birseyi soracam,sanırım bir çok arkadaşta aynı seyi merak ediyordur..
bir tekneyi motorlu yada yelkenli,açık deniz yada kıyı teknesi yapan kriterler nedir kabaca?

Güzel ve yerinde bir soru !
Bir tekneyi açık denize uygun yapan faktörlerin başında daha tasarım aşamasında bu misyonu yüklemek gerekiyor. Bir açık deniz teknesi tasarlanacak dendiğinde de bazı olmazsa olmazlar gündeme geliyor.

Herşeyden önce olabildiğince girintisiz bir güverte.... Yani küçük bir havuzluk.
Küpeştelerde yeterince frengi delikleri ve havuzluğun kendi kendine hızla tahliyesi....
Bordaların nispeten yüksek olması. ...
Armanın çok yüksek olmaması veya yelken alanının 2 direğe dağıtılması.
Teknenin inşasında yapı elemanlarının en zor şartlara göre hesaplanıp uygulanması.
Kabuk / güverte bağlantısında sızdırmazlığa  her zamankinden fazla önem verilmesi.
Yakıt ve tatlı su tanklarının normalden büyük hacimli olması
Tekne iç hacminde ve güvertede depolama alanlarının normalden büyük ve fazla olması... gibi.

Ama asıl kriter Deplasman / Boy rasyosunun değeridir. Yani teknenin su hattına göre tekne ağırlık oranı.

Despl/Boy rasyosu hesaplanırken Long Ton (2,240 pounds) ve tekne su hattı boyu da (Feet) olarak uygulanır.

Uygulanan formül  

Uploaded with ImageShack.us

D/L  100 altında ÇOK HAFİF TEKNE
D/L  100 - 200    HAFİF TEKNE
D/L  200 - 300    ORTA AĞIR TEKNE
D/L  300 -400     AĞIR TEKNE
D/L  400 üzeri    ÇOK AĞIR TEKNE
    olarak sınıflandırılır.

Herhangi bir su hatında D/L rasyosu düşük çıkan tekneler nominal hıza erişmek için daha az tahrik gücüne sahip olurlar. Daha az yelken alanı daha az beygir gücü...

D/L rasyosu yüksek veya orta ağır tekneler daha fazla istihab haddine sahip olup kaba denizlerde yavaş hareketleri ile seyir konforu sağlarlar.

Açık deniz tekneleri D/L rasyoları 250 - 400 arasında değişir.
"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır."

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #17 : Şubat 01, 2012, 08:42:51 ÖS »
Hocam bir soru da ben sormak istiyorum. Sloop armalı bir dizayn keç armaya döndürülebilir mi? Mesela kavalier veya natali keç arma olur mu?

classicboats- M.Cem GÜR

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
  • cemgur@classicboats-turkiye.com
    • Classicboats Turkiye
  • Ad Soyad: M.Cem GÜR
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1955
« Yanıtla #18 : Şubat 01, 2012, 11:14:31 ÖS »
Hocam bir soru da ben sormak istiyorum. Sloop armalı bir dizayn keç armaya döndürülebilir mi? Mesela kavalier veya natali keç arma olur mu?

Pratikte yapılmaması için neden yok. Basitçe direği biraz öne alıp arkaya bir bocurum/mizena koyarsınız Ketch olur.
Ama işin aslı veya olması gerektiği öyle değil.

Tekne tasarlanırken taşıyacağı yelken alanı karinasına ve yelken kuvvet merkezine göre salmasının boyutu ağırlığı ve yeri hesaplanır.
Kavalier veya Natali de sloop arma taşımak üzere tasarlanmış tekneler.

Sloop bir armayı Ketch armaya öevirirken yapılması grekenler
a- Ana Direk öne kayar
b- Ana Direk yeni hesaplanacak toplam yelken alanına göre kısaltılır
c- Ana yelken bumbası kısalır
d- Bocurum/Mizena direği eklenir.
e- Yeni toplam yelken alanına göre Mizana /Bocurum yelkeni hesaplanır.
f-  Yeni toplam yelken alanı merkezine uygun olarak salmanın yeri tayin edilir ve tadil edilir. :P :P
"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır."

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #19 : Şubat 01, 2012, 11:33:46 ÖS »
sağol cem üstad..bu işi derinlemesine bilen birisin,çok yoracagız seni :)..

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #20 : Şubat 02, 2012, 02:34:58 ÖS »
Cem Bey teşekkürler. Ben çekilebilir  :) düşündüğüm için yelken direk boyları tekne uzunluğunu geçmekte, bu da trafikte sorun olur diye düşünmekteyim  Keç yaparak taşıması daha kolay diye düşündüm. Bir de bir sitede keç armalı tekneler çok yana yatmıyor gibi bir şeyler okumuştum. Ama dediğinize göre işin içine salmanın yeri de girdi mi tasarım komple değişiyor. :D :D. Üstelik modern tasarımlı teknlerde pek keç armaya rastlanmıyor değil mi? Genelde klasik tasarımlı teknelerde keç arma var gibi. Üstelik benim sorunum farklı şekilde de çözülebilir gibi, iki parçalı direk yada farklı bir arma? (4,95 sztrandekin arması gibi (Randa) gibi 

Bu arada Pantanal 25 için attığım maile cevap geldi. Yapım metodu olarak sandwich öneriliyor du ben de plywood/epoksi olabilir mi diye sormuştum. Onlar da sandwich üretiminin de en az plywood/epoksi kadar amatör yapıma uygun olduğunu düşündüklerini belirtmişler. Ben de teşekkür edip bu konuyu forumda arkadaşlarımla değerlendireceğimi söyledim bana aşağıdaki linki incelememi önerdiler. Ben de sizlerden düşüncelerinizi sunmanızı rica ediyorum. Teşekkürler.
http://www.velerosirius.com.ar/vega/home-en.html

Hayırlı

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: AYKAN ANIL
  • Bulunduğu İl: DALAMAN MUĞLA
  • Doğum Yılı: 1957
« Yanıtla #21 : Kasım 18, 2013, 09:10:24 ÖS »

Güzel ve yerinde bir soru !
Bir tekneyi açık denize uygun yapan faktörlerin başında daha tasarım aşamasında bu misyonu yüklemek gerekiyor. Bir açık deniz teknesi tasarlanacak dendiğinde de bazı olmazsa olmazlar gündeme geliyor.

Herşeyden önce olabildiğince girintisiz bir güverte.... Yani küçük bir havuzluk.
Küpeştelerde yeterince frengi delikleri ve havuzluğun kendi kendine hızla tahliyesi....
Bordaların nispeten yüksek olması. ...
Armanın çok yüksek olmaması veya yelken alanının 2 direğe dağıtılması.
Teknenin inşasında yapı elemanlarının en zor şartlara göre hesaplanıp uygulanması.
Kabuk / güverte bağlantısında sızdırmazlığa  her zamankinden fazla önem verilmesi.
Yakıt ve tatlı su tanklarının normalden büyük hacimli olması
Tekne iç hacminde ve güvertede depolama alanlarının normalden büyük ve fazla olması... gibi.

Ama asıl kriter Deplasman / Boy rasyosunun değeridir. Yani teknenin su hattına göre tekne ağırlık oranı.

Despl/Boy rasyosu hesaplanırken Long Ton (2,240 pounds) ve tekne su hattı boyu da (Feet) olarak uygulanır.

Uygulanan formül  

Uploaded with ImageShack.us

D/L  100 altında ÇOK HAFİF TEKNE
D/L  100 - 200    HAFİF TEKNE
D/L  200 - 300    ORTA AĞIR TEKNE
D/L  300 -400     AĞIR TEKNE
D/L  400 üzeri    ÇOK AĞIR TEKNE
    olarak sınıflandırılır.

Herhangi bir su hatında D/L rasyosu düşük çıkan tekneler nominal hıza erişmek için daha az tahrik gücüne sahip olurlar. Daha az yelken alanı daha az beygir gücü...

D/L rasyosu yüksek veya orta ağır tekneler daha fazla istihab haddine sahip olup kaba denizlerde yavaş hareketleri ile seyir konforu sağlarlar.

Açık deniz tekneleri D/L rasyoları 250 - 400 arasında değişir.

Verdiğiniz formüle göre pop25 DLR=230 gibi değer bulunuyor

pihsan

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: parcali
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1970
Ynt: Ucuz-Basit-Kolay İnşa Edilir Hemde Açık Deniz Teknesi ( Pop25)
« Yanıtla #22 : Mart 28, 2015, 04:11:54 ÖS »
Cem bey, iyi gunler dilerim… siteye yeni giris yaptim… 2 gundur devamli basindayim… Volkan beyin yelkenli tavsiyesine dayanarak internette gordugum VIKO 21 modeli ailecek cok hosumuza gitti… burda POP25 i gorunce fikrim biraz degisti… Sormak istedigim salmasinin hareketli olup olmadigi… yapim icin gerekli planlarin disinda ekipman, aksesuar vb gibi malzemelr orjinal olarak temin edilebiliyormu?Planlarin CAD cizimleri varmi? destek bilgi hangi aracilikla oluyor… daha once plani satin alip imal eden arkadaslar varmi,? menuniyetlerini sorabilecegim bilgilere nasil ulasabilirim… yapim asamalari resimleri vb…. bunlara cevap bulursam siparis verebilirim...

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #23 : Mart 28, 2015, 06:07:06 ÖS »
Cem bey, iyi gunler dilerim… siteye yeni giris yaptim… 2 gundur devamli basindayim… Volkan beyin yelkenli tavsiyesine dayanarak internette gordugum VIKO 21 modeli ailecek cok hosumuza gitti… burda POP25 i gorunce fikrim biraz degisti… Sormak istedigim salmasinin hareketli olup olmadigi… yapim icin gerekli planlarin disinda ekipman, aksesuar vb gibi malzemelr orjinal olarak temin edilebiliyormu?Planlarin CAD cizimleri varmi? destek bilgi hangi aracilikla oluyor… daha once plani satin alip imal eden arkadaslar varmi,? menuniyetlerini sorabilecegim bilgilere nasil ulasabilirim… yapim asamalari resimleri vb…. bunlara cevap bulursam siparis verebilirim...

Cem abi aramızda mevcut değil o yüzden ben cevap vereyim :) Viko 21 için olan linki buraya atarsanız inceleyerek daha detaylı bilgi verebilirim.Pop25 in ise ülkemizde yapılmış ve yapılmakta olan örnekleri var. Salması bildiğim kadarı ile hareketli değil. Yapım aşamalarına dair örnekler bölümümüzde örneklerinin olması gerekiyor. Yeni ve modern bir tekne,üstelik tamamen amatör yapımı için tasarlanmış bir tekne. Roberto Barros zaten bu işlerin duayeni. Eğer Pop 25 i beğendiyseniz bu konuda adım atmanızı isterim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

pihsan

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #24 : Mart 28, 2015, 08:39:55 ÖS »
Volkan bey cok tesekkur ederim  POP25 planlari oldugu icin bana daha uygun geliyor viko ya da cok benziyor sanirim yeni dizayn teknelerin gorunumu boyle… ekte viko 21 resmi var, POP25 in aynisi sanirim havuz farki var gibi…. S650 cok inceledim ama icime sinmedi… Bir sorum daha olacak, salma gereklimi? ve ya gerektiginde takilip sokulmezmi? tekne tek govde degil, sanirim moduler ama haraketli degil..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #25 : Mart 28, 2015, 08:45:05 ÖS »
Volkan bey cok tesekkur ederim  POP25 planlari oldugu icin bana daha uygun geliyor viko ya da cok benziyor sanirim yeni dizayn teknelerin gorunumu boyle… ekte viko 21 resmi var, POP25 in aynisi sanirim havuz farki var gibi…. S650 cok inceledim ama icime sinmedi… Bir sorum daha olacak, salma gereklimi? ve ya gerektiginde takilip sokulmezmi? tekne tek govde degil, sanirim moduler ama haraketli degil..

Yelken takmazsanız salma gerekli değil.Salma yelkeni dengeleyici görevi yapar,yelken alanı ve direk ile beraber yukarı doğru yönlenen ağırlık merkezini aşağıya çekmeye yarar kabaca anlatırsak. Takıp sökülebilir olarak hareketli salma düşünmek gerekir. Onun dışındaki diğer salmalar sabit olur.Pop 25 amatör yapımcılar için ideal bir plan. Eğer niyetiniz var ise Pop 25 ilk tercihiniz olsun. Yaşadığınız bir sıkıntıda tasarımcı ile iletişime geçerek sorunlarınızı kolayca çözebilirsiniz,ilk elden.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

pihsan

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #26 : Mart 28, 2015, 09:11:32 ÖS »
Volkan Bey gercekten cok tesekkur ederim…. son olarak bana projeyi nerden nasil temin edecegimi ( kendi sitesindenmi?) soylerseniz cok sevinirim… Tekneye Izmirde baslayacagim, kismet olurda gelirseniz misafirim olun….

Not: bu konuda forum acmak istiyorum nasil yapacagimi bilmiyorum...

Ihsan

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #27 : Mart 28, 2015, 09:28:44 ÖS »
http://www.yachtdesign.com.br/ingles/projetos/pp25/desc41-2.php

Bu sayfadaki yukarıda bulunan order form sekmesinden planı sipariş edebilirsiniz.%99.9 güvenlidir Türkiye'den alışveriş yapan onlarca insan var.

Forum açmak için ise konuyu açmak istediğiniz bölümde sağ üstte bulunan yeni konu sekmesine tıklamanız yeterli.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

paraddoxx

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Gökhan YAĞCI
  • Bulunduğu İl: Manisa
  • Doğum Yılı: 1986
« Yanıtla #28 : Mart 28, 2016, 11:49:20 ÖS »
Konuyu biraz hortlatmak gibi olacak ama,
Kendimi bildim bileli içimde olan ancak maddi nedenlerle "betona" gömdüğüm deniz hayallerim buradaki arkadaşların yaptığı tekneleri görünce filizlenmeye başladı.
Pek fazla ileti yazmadım belki fakat çokça ileti okudum, okudum ve okudum...
Kafamda birşeyler şekillenmeye başlayınca Volkan beye kafamdaki soruları ilettim. Sağ olsun en ince detaylarına kadar uzun uzun cevapladı.
Burda da benim düşündüğüm teknelerden birinin başlığını görünce bir iki satır yaziim dedim...
Aklımda olan; pek fazla yardım almadan kendi başıma yapabileceğim, maliyeti çok yüksek olmayan, gerektiğinde ailecek 2-3 hafta tatil yapabileceğim, ileride ise iş güç elverdiğinde akdeniz kıyılarına yelken açabileceğim açık denize uygun bir tekne.
Bu şartlarda düşününce aklıma gelen birkaç tekneden biri POP 25... Fakat bunda da bir iki soru işaretim var. Mesela ana yelken arabası VİKO 21'de olduğu gibi zemine indirilebilir mi ? Mesela arka da iki tarafta bulunan 108 cm enindeki iki yatak Multichine 26c'de olduğu gibi tek ama daha geniş bir Kamaraya evrilebilir mi? Mesela içeride portatif bir masa uygulanabilir mi? gibi gibi...

Burada bulunan tecrübeli arkadaşların da fikirleriyle zenginleştirebilir bu fikirler... Biraz dağınık bir ileti oldu ama kusura bakmayın iş plan seçmek olunca kafam çok karışık :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #29 : Mart 30, 2016, 10:07:12 ÖS »
Ben özel mesaj ile cevap verdiğim için mesajımı tekrarlamak mahiyetinde olacağından cevap vermiyorum :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com