Gönderen Konu: 4,60 Özgün Tasarım Katamaran (daimi usta)  (Okunma sayısı 9427 defa)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: 4,60 Özgün Tasarım Katamaran (daimi usta)
« Yanıtla #30 : Mayıs 27, 2020, 08:45:22 ÖS »

öncelikle tavsiye ve bilgiler için teşekkür ederim. kadir bey ayaklara yaptigimiz v deki citalarin altinida parca straforlarla doldurduk. ayrica deniz tutkali ve poliuretan kopuk kullandik ki şişerek boşlukları minimuma indirsin. tahminen %95 lik bir doluluk sağlamışızdır. kadir beyin anlattiklarindan elyafı biçmenin pek mantıklı olmadığına kanaat getirdim. semadaki b şeklinde kesmek fireyi arttıracaktır diğer türlüde sağlıklı şeritler elde etmek zor olacak.
servet bey tekneyi dikili izmirde yapıyoruz. profilim istanbul kalmış 4 yıldır burdayım. epoksi ve elyafları tuzladaki bir firmadan sipariş ettim. bu hafta boya ve zehiride sipariş edicem onlarla birlikte şerit elyafta isterim.
bir diğer seçenek ayaklari elyafi birbirine 10'ar cm bindirerek 5 parca ile dikine kaplayip daha sonra paralel olarak üstüne bir kat yaparsak kenarlar 25cm'ye kadar 2 kat kaplanmis olur. elyafın eni 100cm ayağın tabanı 52 cm. bu yöntem daha sağlam gibi ama 15 m2 ekstra elyaf işlemi demek. bilemedim :)

Dikilide oldugunu yazsaydın,zehirli için izmirde ecelak diye bir firma var,kullananlar çok övüyordu,onu tavsiye ederdim..Dikiliyi bilirim biraz yegenim uzun yıllardır ögretmenlik yapıyor orda,birde denizköyde annemlerin yazlıgı var..güzel yerler keyfini çıkarın,yalnız balıkçı barınagı çok doluydu,yer bulmak,baglamak sorun olacak biraz..

katamaran

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: özgür gürsu
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1981
« Yanıtla #31 : Mayıs 29, 2020, 12:11:06 ÖÖ »
evet dikili barınağı dolu, sahile bağlanan teknelerde geçen kış fırtınada 10 dan fazlası hasar gördü çoğu battı. bademli limanını düşünüyoruz. adalardan dolayı daha korunaklı. benim isyerimde altinovada. dikilide yer bulamazsak altinovaya bağlamayı düşünüyoruz altinova limanda korunaklı ve boşluk çok. gerçi tekne dikili limana bağlı olacak ama sorun olurmu bilmiyorum.
zehir ve boyaları almadım henüz. ecelak ın sitesine bakarim. diger urunleri arcmarin firmasindan almistim. firma degistirmek uyum acisindan sakınca yaratırmı acaba.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #32 : Mayıs 29, 2020, 12:31:03 ÖÖ »
tekne kaydı başka limanda,barınması baska liman olabilir sakınca yok.. zehirli boya da sorun olmaz uyumsuzluk yapmaz..yanlız astarı da aynı marka olsun.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #33 : Mayıs 29, 2020, 06:42:43 ÖS »
       Ayvalık, Dikili, Bademli taraflarında motor ve tekne çalınması çok oluyor, güvenlikli ve emin bir yer bulun.

katamaran

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #34 : Haziran 06, 2020, 09:25:35 ÖS »
Bir kat elyaf yaptik yarin ikinci kati aticaz.

tekne kaydı başka limanda,barınması baska liman olabilir sakınca yok.. zehirli boya da sorun olmaz uyumsuzluk yapmaz..yanlız astarı da aynı marka olsun.
Tesekkurler bilgi icin. Muhtemelen zehiride epoksiyi aldigim firmadan alicam.
       Ayvalık, Dikili, Bademli taraflarında motor ve tekne çalınması çok oluyor, güvenlikli ve emin bir yer bulun.
Evet bi kac hirsizlik vakasi duydum. Motorlari zincir asma kilit veya kapali kutu icine alsak biraz caydirici olurmu acaba. Caydiricilik degilde usenirler mi diyeyim:) yoksa her seferinde motoru sokup evemi goturmeliyiz.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #35 : Haziran 07, 2020, 01:41:49 ÖÖ »

Evet bi kac hirsizlik vakasi duydum. Motorlari zincir asma kilit veya kapali kutu icine alsak biraz caydirici olurmu acaba. Caydiricilik degilde usenirler mi diyeyim:) yoksa her seferinde motoru sokup evemi goturmeliyiz.

Hırsıza kilit dayanmaz,göze almıssa her koşulda çalar..her seferinde eve götürmek zor olmuyorsa en iyi çözüm..yok götürülmüyorsa zincir,kilit vb..bari uğrassın serefsiz biraz. :)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #36 : Haziran 07, 2020, 10:04:47 ÖÖ »

Asma kilit dost kandirir. Acmasi kirmasi cok kolay. Ayni sekilde zincir de oyle. 30-40 kilo motoru calacak adam yaninda 5 kilo demir makasi gayet getirir.

Hazir teknenizde alanlar varken ve siz yapiyorken, motoru koymalik kilitli bir kompartiman yapabilirsiniz bence (yada var olani uygun hale getirebilirsiniz). Yaninizda gotureceginize teknenin icine kilitlersiniz. Kolay acilmayan ve belki birden fazla kilit kullanirsiniz.

katamaran

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #37 : Haziran 08, 2020, 11:12:19 ÖS »
üzücü şeyler. keşke kimse böyle şeyleri düşünmek zorunda kalmasa. kamara içi 175'e 170 boyutunda olacak. L şeklinde bir yatak planlıyoruz. yatağın bir tanesinin altını sağlam bir dolap haline getirebiliriz motorun sığacağı şekilde. demir ve kaynak ekipmanlarımız var. tekneyi uzun süre kullanmayacağımız zamanlarda motoru eve götürürüz kısa sürelerde o dolaba koyarız artık.
Bu hafta sonu ikinci kat elyafı attık. ahşabın üzerine epoksi uygulayınca çok güzel bir görüntüsü oluyor. insanın içinden bu haliyle bırakıp böyle kullanmak geliyor :) macun ve boyalarla kapanacak olması kötü bir yandan. bu arada epoksi ve elyaf su sızdırmazlığın yanında muazzam bir sağlamlıkta katıyor ağaca. 4 mm kalınlığında bir arkalığı artan parçalarla iki taraflı elyaf epoksi kapladık test için. normalde  rahatlıkla kırabildiğin parça inanılmaz sağlamlaştı ve kırmamız mümkün olmadı. epoksi karıştırdığımız iki çubuğuda işimiz bitince birbirine yapıştırıp bıraktık. sonraki hafta ayırmaya çalıştığımızda çıtanın biri yarıldı ama birleşme yeri bırakmadı.
önümüzdeki hafta sonu komple macun çekme işlemine başlayacağız. bir sonraki adım boyama. telefonum arızalandığı için yeni fotoğraflar yükleyemedim. haftaya umarım yeni aşamalarıyla birlikte yüklerim.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #38 : Haziran 08, 2020, 11:42:18 ÖS »
Bu arada epoksi ve elyaf su sızdırmazlığın yanında muazzam bir sağlamlıkta katıyor ağaca. 4 mm kalınlığında bir arkalığı artan parçalarla iki taraflı elyaf epoksi kapladık test için. normalde  rahatlıkla kırabildiğin parça inanılmaz sağlamlaştı ve kırmamız mümkün olmadı.

Iki tarafi da elyafladiginizda bir sandvic malzeme elde etmis oluyorsunuz. En modern yapi malzemesi mantigidir. Aradaki malzeme saglamliktan ziyade kalinlik elde etmekle gorevlidir. Bir malzemeye yuk bindiginde, malzemenin bir tarafi sikismaya, bir tarafi uzamaya zorlanir. Bu binen yuk daha cok malzemenin yuzeylerinde yogunlasir. Dolayisi ile malzeme ne kadar kalinsa, malzemenin iki yuzu birbirinden ne kadar uzaksa, o oranda kaldirac etkisi yaparak, yuzeyin binen yuku tolere etmesi kolaylasiyor. Yani iki kat elyafi ust uste yapistirsaniz onu da kirabilirsiniz. Ama iste araya 4 - 5 mm ekleyince, elyaflar 4 - 5 kat daha dayanikliymis gibi bir sonuc olusuyor.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #39 : Haziran 09, 2020, 09:33:34 ÖÖ »
Çıplak elyaf,epoksi güneşi pek sevmez..dayanıklılıgı azalır,elle çektinmi amerikan bezi gibi yırtılır gider..o yüzden çok fazla bekletmeden macunlayın..Üst yapıda olabildiğince malzemeyi hafifletin,teknelerde agırlıgın su hattında olması esastır..

EskiciKaptan

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Tarık Büyükeskici
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1982
« Yanıtla #40 : Haziran 11, 2020, 10:48:34 ÖÖ »
Motosikletimde ABUS marka kilit ve zincir kullanıyorum. Taşlama makinesi ile kesilemiyor. İnternette dolaşırken dıştan takma tekne motorları için de kilit yaptıklarını öğrendim ancak Türkiye'de satışı var mı bilmiyorum.

Pruvanız neta olsun.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #41 : Kasım 10, 2020, 06:27:34 ÖS »
Fotoğraflar baya ilerlemiş. Bizleri habersiz bırakmayın  :fiyu
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

katamaran

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #42 : Aralık 01, 2020, 10:24:10 ÖS »
Fotoğraflar baya ilerlemiş. Bizleri habersiz bırakmayın  :fiyu

Herkese merhabalar. Uzun bir ara oldu biliyorum. Pandemi ve iş yoğunluğu sebebiyle tekneye çok fazla zaman ayıramıyoruz ama yinede biraz daha yol katettik. Elyaf ve macun uygulaması bitti son zımparasınıda attık. İlk fırsatta boyasını yapıp çeviricez ve üst kısmın inşasına başlıcaz. Hedefimiz 1 Mayıs 2021 de suya indirmek  :) şimdilik son halinden bir foto yüklüyorum albümüde en kısa zamanda güncelleyip aradaki işlemlerin fotoğraflarını yüklerim. Herkese sağlıklı günler.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #43 : Aralık 02, 2020, 01:30:17 ÖÖ »
Guzel gorunuyor. Ellerinize saglik.

katamaran

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #44 : Mayıs 27, 2021, 10:54:56 ÖS »
Merhabalar, maalesef teknemizi mayıs ayında suya indirme hedefimiz tutmadı ama biraz daha yol aldık. son halinden bir fotoğraf ekliyorum. youtube da 3.videoyu yüklicem bu hafta.

tekne için motor arayışındayım. 25-30 hp civarı bir motor düşünüyorum. sizce yeterli olur mu fikirlerinizi merak ediyorum?

motor fiyatları da el yakıyor, internette 2000 model civarı uygun motorlar var ama yaşları itibarıyla çok sorun çıkartırlar mı bilemiyorum. ne tavsiye edersiniz?