Gönderen Konu: 9.9 2 ZAMANLI JOHNSON HIZ VE TIKANMA PROBLEMİ  (Okunma sayısı 3556 defa)

erkangulec

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: erkan
  • Bulunduğu İl: güleç
  • Doğum Yılı: 1984
9.9 2 ZAMANLI JOHNSON HIZ VE TIKANMA PROBLEMİ
« : Ekim 01, 2020, 03:35:18 ÖS »

Merhaba 2003 model 2 zamanlı johnson bir motora sahibim.Teknem yerliyurt 4,25 2000 kg lık bir model teknem tek kişi ile 14 15 km normal havalarda hız yapmaktadır. bu hız sizce normal midir? ayrıcı son gazda tıkanıyor maalesef.bujiler yeni değişti ustaya sorduk karbüratör falan çok iyi görünüyor dedi boşta çalıştırıyor çok iyi saat gibi yüksek gaz veriyor.
karbüratör üzerindeki vida ile bayağı oynadım ama son gazda tıkanıyor maalesef.

ssb

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Barış
  • Bulunduğu İl: Çanakkale
Ynt: 9.9 2 ZAMANLI JOHNSON HIZ VE TIKANMA PROBLEMİ
« Yanıtla #1 : Ekim 02, 2020, 04:25:08 ÖÖ »
Selamlar,
 Tekne ağırlığı bir sıfır fazla kaçmış sanırım 200kg civarı olmalı. daha önce 425 ve 450 sandy modellerine sahip oldum. Söylediğiniz hızlara 9.9 ile çıkıyorsa bana sorun yok gibi geldi. Ama "tıkanıyor" dan kastınız nedir tam anlayamadım. Son olarak, karbüratör ayarı hassas iştir. Eğer tecrübeniz yoksa kurcalamanızı önermem. Tabi yapa-boza öğrenilir ama zaman ayırmak gerekir.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #2 : Ekim 02, 2020, 09:15:32 ÖÖ »
2 Zamanli motor gormeyeli cok oldu. Ancak birkac fikir vereyim.

Jigle denen donanim sanirim sizin motorunuzda da mevcut olmali. Bu donanimin amaci motoru soguk havalarda daha kolay calistirmaktir Ana gorevi hava girisini zorlastirarak motorun daha zengin bir karisimla calismasini saglamaktir. Eger basili kaldi ise, yuksek devirlerde motor o devir icin gerekli havayi alamayarak calismakta zorlanacaktir. Ayrica asiri yakit tuketimine sebep olur.

Karburator ayarlari onemlidir. Genelde iki tip ayar bulunur. Dusuk devir yakit ayari ve yuksek devir yakit ayari. Isimlerinden ne mal olduklari da belli :)..
BIr motorun iyi calismasi icin, yakit hava karisiminin optumum olmasi gerekir. Diyelim ki 20 birim havanin verimli yanmasi icin 1 birim yakit gerekiyor.  Eger sizin yaptiginiz ayarlar neticesinde motora 20 birim hava girerken 1.5 birim yakit girerse, bu fazlalik yakitin buharlasmasini zorlastirir ve benzin buharlasmazsa yanamaz. Eger 20 birim hava girerken 0.7 birim yakit girerse, motorun icine cektigi havadaki oksijenin tamaminin kullanilacagi miktar kadar yakit olmadigindan, motor daha dusuk cc'li bir motormus gibi dusuk guc uretir.

Bana sizin sorununuz daha ziyade jigle'nin basili kalmasi yada jigle sisteminin bir yerinde sorun oldugu gibi geliyor. Tabi emin degilim cok uzun yillardir 2 zamanli motor gormedim.

Sam Lighter

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Sami ÇAKMAK
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #3 : Ekim 02, 2020, 11:58:46 ÖÖ »
Merhaba;

Motor boşta son devir yapıp yükte yapmıyor ise aşırı zorlanmada gerekli sıkıştırmayı yapamıyor demektir. Yukarıdaki Arkadaşın dedigi gibi jiklede olabilir. Veya 2 zamanlı oldugundan havayı piston kolunun altından alıp yukarı cıkarken yakıtın püskürüp ( ki aslında onuda emer) Karışımı sıkıştırması gerekir. Bu yüzden motor yükde güçden düşüyor ise piston kaçırıyor. segmanlar tam tutmuyordur. Kontrol etmeniz iyi olur veya elinizde var ise yeni takım ile değiştirmenizi öneririm.

erkangulec

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ekim 03, 2020, 02:21:12 ÖS »
Hepinize çok teşekkür ederim benim. Kısacası benim teknemin tek başıma 14 15 km hızı iyi mi diyorsunuz ?

erkangulec

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ekim 03, 2020, 05:14:18 ÖS »
Ayrıca benim karbüratör üstünde 1 tane vida var o ne vidası ? avans vidası sanırım?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #6 : Ekim 03, 2020, 05:16:40 ÖS »
Hepinize çok teşekkür ederim benim. Kısacası benim teknemin tek başıma 14 15 km hızı iyi mi diyorsunuz ?
Hızı nasıl ölçüyorsunuz ? Eğer bir deniz programı ile ölçüyor iseniz ve 14-15 km aslında knotsa fena hız sayılmaz. Ama 14-15 km olarak ölçtüyseniz 7-8 knot o tekneye düşük bir hız.

1-Motor sekman ve pistonlarında sıkıntı olabilir. Yüksek devirde ve yük altında gerekli basıncı sağlayamadığı için performans kaybı olabilir. Eski motorlarda olabilecek bir problemdir.
2- Yüksek devir ayarınız bozulmuş olabilir.
3-Pervanede problem olabilir.Pervane motorun orjinal pervanesi olmayabilir yüksek devirde ve yük altında problem çıkarıyor olabilir.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #7 : Ekim 03, 2020, 05:17:16 ÖS »
Ayrıca benim karbüratör üstünde 1 tane vida var o ne vidası ? avans vidası sanırım?
Rölanti ayar vidasıdır. Benzin+hava karışımını ayarlar.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

erkangulec

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Ekim 05, 2020, 07:43:33 ÖÖ »
Teknem yerliyurt 4.25 mt motorum gayet temiz durumda. Google navigasyon harita proglamında hız olarak 2 kişi ile 12 km den fazla hız yapmıyor. Herhangi bi deniz hız ölçer ile test yapmadım. Tamirci ise bu bu kadar gider diyor bişey yok bunda diyor.