Gönderen Konu: İskelenin Teraziye Alınması  (Okunma sayısı 13784 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
İskelenin Teraziye Alınması
« : Haziran 02, 2012, 07:09:43 ÖS »

Bugun iskelenin yeniden yapım işine başladım. İskeleyi oluşturdum ancak yerimde 2-3 cm lik bir eğim var.Tabi bu benim tahminim. Teknenin arkasına koyacağım yer önünü koyacağım yerden yüksek. Geçen seferki gibi çapraz değilde düz kurmak istiyorum tekneyi. İskeleyi nasıl teraziye alabilirim. Şu terazisini bir çıtaya bağlayıp öyle denedim ancak yine beceremedim. O aradaki farkı kesin olarak nasıl tespit edebilirim. ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

hakan esmer

• Yeni Üye
  • *
  • maersukoop
  • Ad Soyad: hakan esmer
  • Bulunduğu İl: tekirdağ
  • Doğum Yılı: 1970
Ynt: İskelenin Teraziye Alınması
« Yanıtla #1 : Haziran 02, 2012, 10:51:25 ÖS »
şeffaf bir hortumun içine su doldur uzun mesafelerde onu kullan hortumun bir ucunu iskelenin bir köşesine diğer ucunu da öbür köşeye tut su

hortumun içinde sabit duruğunda teraziye gelmiş demektir

kolay gelsin.
Marmara Ereğlisi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı
Birleşmek başlangıçtır,birliği sürdürmek gelişmedir; birlikte çalışmak başarıdır....

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #2 : Haziran 02, 2012, 10:58:26 ÖS »
Hakan Bey öneriniz için çok teşekkürler. Deneyeceğim inşallah başarabilirim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #3 : Haziran 02, 2012, 11:04:18 ÖS »
en kesin ve saglam yolu postaları 5 e 5 kalaslar üzerinde kalasları terazileyip kur...geneldede böyle kurulur tekneler..içi su dolu hortumu 6.5 metre mesafede bel vermeden germen imkansız..

hakan esmer

• Yeni Üye
  • *
  • maersukoop
« Yanıtla #4 : Haziran 02, 2012, 11:15:59 ÖS »
hortumu germeyeceksiniz

elinize uzun bir hortum alın iki ucundada 10 yada 15 cm boşluk kalacak şekilde su ile doldurun hortumun uçları hep yukarı bakacak

hortumun bir ucunu iskelenin bir köşesine getirin diğer ucunuda diğer bir köşesine getirin hortumun iki ağzındada su hareketli olacaktır su sabit

olduğu zaman köşeleride hortumdaki su seviyesine getirirseniz iskeleyi yada mesafesi açık olan herhangi bir şeyi teraziye getirmiş olursunuz

buna hortum terazi denir

tekrardan kolaygesin

Birleşmek başlangıçtır,birliği sürdürmek gelişmedir; birlikte çalışmak başarıdır....

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #5 : Haziran 02, 2012, 11:26:57 ÖS »
en kesin ve saglam yolu postaları 5 e 5 kalaslar üzerinde kalasları terazileyip kur...geneldede böyle kurulur tekneler..içi su dolu hortumu 6.5 metre mesafede bel vermeden germen imkansız..

Servet, hortum terazi çok sağliklı bir terazileme yöntemidir, 6.5 metreden daha uzun mesafede de kullanılabilir. Özü birleşik kaplar prensibidir. Biz,çelik imşaatlarda temel atarken çelik kolan tabliyelerini ve çatı kirişlerini bu yöntemle monte ederdik. Bu yöntemde zemindeki eğim ve arazi hataları sıfıra iner. Fakat Volkan bunu kullanabilirmi bilemiyorum, birisinin göstermesi gerekir.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #6 : Haziran 03, 2012, 12:14:46 ÖÖ »
doğrudur ustalar,ilk defa duydum bende bu terazi yöntemini..bir görsek öğrenirdik bizde,bir youtubede bakayım vardır belki..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #7 : Haziran 03, 2012, 12:24:41 ÖÖ »

Servet, hortum terazi çok sağliklı bir terazileme yöntemidir, 6.5 metreden daha uzun mesafede de kullanılabilir. Özü birleşik kaplar prensibidir. Biz,çelik imşaatlarda temel atarken çelik kolan tabliyelerini ve çatı kirişlerini bu yöntemle monte ederdik. Bu yöntemde zemindeki eğim ve arazi hataları sıfıra iner. Fakat Volkan bunu kullanabilirmi bilemiyorum, birisinin göstermesi gerekir.

Mantik olarak anladim abi ancak dedigin gibi etkili kullanabilmem icin gormem gerekir. En azindan sekil,resim ile anlatabilirseniz cok mutlu ve bahtiyar olurum :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Haziran 03, 2012, 12:30:51 ÖÖ »
Hakan Bey size bir daha tesekkur ederim sayenizde yeni birsey ogrendim :) Eger bunu otutturabilirsem herseyde kullanirim. Birde bir sorum daha olacak hortumun capi onemlimi? Elimde cok buyuk miktarda akvaryum hortumu bulunmakta seffaf. Bunlari kullanabilirmiyim? Yoksa esneklik katsayisi dusuk bahce hortumlarimi?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

hakan esmer

• Yeni Üye
  • *
  • maersukoop
« Yanıtla #9 : Haziran 03, 2012, 06:14:01 ÖÖ »
önemli olan içinde suyun hareketini görebileceğiniz bir hortum olması elinizdeki hortum bu iş için ideal

ayrıca google a hortum terazi yazın görsellerden işin sistematiğini kavrayabilirsiniz

cümleten kolay gelsin

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #10 : Haziran 03, 2012, 12:19:04 ÖS »
hortumun capi onemlimi? Elimde cok buyuk miktarda akvaryum hortumu bulunmakta şeffaf. Bunlari kullanabilirmiyim? Yoksa esneklik katsayisi dusuk bahce hortumlarimi?

Volkan,hortumun çapının önemi yok. Sonuçta birleşik kaplarda,kapların çapı ne olursa olsun su seviyesi aynı hizada olur. Akvaryum hoprtumu olabilmekle birlikte, ben  Dizel araçlarda kullanılan şeffaf mazot hortumunun daha uygun olduğunu düşünüyorum, Yada ben hep öyle kullandığım için bana öyle geliyor  :) .

KARANLIK

• Onursal Üye

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #12 : Haziran 03, 2012, 12:55:19 ÖS »

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #13 : Haziran 03, 2012, 02:58:05 ÖS »
Erzurumda bir yol vardı. Burada boşa alınan arabanın yokuş yukarı gittiğine dair bir şehir efsanesi vardı. Ben de denedim, hakikaten boşa alınca araba yokuş yukarı doğru gidiyordu. Daha sonra uzun bir hortum alıp bahsedilen yöntemle meyilin yönünü belirledim. Meğer yokuş yukarı zannettiğimiz istikamet aslında yokuş aşağıymış. Arazi yapısı dolayısıyla sadece bir göz yanılması olduğu ortaya çıktı.
Bahsedilen sistem çok doğru, bilhassa uzun mesafede çok kullanışlı.
Ne mutlu Türküm diyene.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #14 : Haziran 03, 2012, 03:28:49 ÖS »
Hortumun içi su dolu olduğunda iki ucu yukarıda olmak kaydıyla (su dökülmeyecek) hortumun her iki ucundaki su sütununun yüksekliği eşittir. Bu seviyeleri dengelemek istediğiniz yere kadar kaldırabilirsiniz, veya su seviyelerinden bir metre ile her iki taraftan da eşit yükseklik ölçersiniz.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71