Gönderen Konu: Devekuşu -2  (Okunma sayısı 141350 defa)

göksu

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Serkan Ceylan
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1976
Ynt: Devekuşu -2
« Yanıtla #45 : Kasım 29, 2012, 12:06:31 ÖÖ »

Kafa karıştırdığım için tekrar özür dilerim. Fotoğrafları tekrar tekrar inceledim. Sanırım fotoğraf açısından dolayı ilk iki posta arasındaki açıklık gözüme fazla geldi. Tüm fotoları inceleyince (ismail abinin kendi sitesindeki fotolara da baktım) posta diziliminde de problem görülmüyor. İsmail abi posta arası mesafeleri de yazmış zaten. Dediğim gibi fotoğraf açısı yanılttı sanırım. Ayrıca İsmail abinin sitesinde teknenin yandan görünümünü gösteren ekran görüntüsü de ilk iki postanın arasındaki mesafenin fazla olduğunu destekliyor.
Serkan Ceylan
Beykoz / İstanbul

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #46 : Kasım 29, 2012, 11:22:53 ÖÖ »
    Devekuşu-2 nin Maket Çalışması-4

Alt paneli yerleştirdikten sonra işe yan panelleri birleştirmeye devam ettim. Yan panalleri birleştirmek alt panelin baştarfını birleştirmek kadar zor olmadı. Yapıştırıcı çabuk kurumadığı için bazı yerleri koli bandıyla yapıştırdım.

Neticede dış kabuk belirginleşti. Perdeler karton olduğundan ve ben de kartonun kıvrılmasını engelleyecek önlem almadığım için altpanelde perdearası ölçüler kaymasada, yanlarda bazı ölçü kaymaları kartonun kıvrılmasından dolayı mevcut.
Gerçek yapıma geçildiğinde dikkat edilmesi gereken bir unsur da bu olsa gerek.Şimdi sırada iç parçaları hazırlamak var. Bakalım kaç plaka daha kontraplağa ihtiyaç olacak.

göksu

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Serkan Ceylan
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #47 : Kasım 29, 2012, 11:48:14 ÖÖ »
Tekne gayet güzel ortaya çıkmış İsmail abi, ellerine sağlık.

Serkan Ceylan
Beykoz / İstanbul

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #48 : Kasım 29, 2012, 02:31:39 ÖS »
ismail masif parkelerde fena değil :)..

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #49 : Kasım 29, 2012, 05:21:21 ÖS »
laminat çıktı mertlik bozuldu, eskiden yap sistreyi devam et :)

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #50 : Kasım 29, 2012, 05:59:32 ÖS »
özellikle geniş yüzeyleri lamine etmek te o kadar kolay değil aslında

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #51 : Aralık 01, 2012, 11:52:03 ÖÖ »
İsmail abi , kolay gelsin.

Bir önerim olacak sana finansman ile ilgili olarak , tabi affına sığınarak abi...

Bu teknenin yapımından sonra gerçekleştireceğin seyirlerin belirli etaplarına sponsor olacak kişileri davet etsen , finansal duruma katkısı olurmu acaba?

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #52 : Aralık 01, 2012, 12:18:13 ÖS »
olabilir tabi Osman
ben daha çok firma olarak sponsor olacakların firma reklamını tekne üzerinde veya yelkende taşımayı düşünmüştüm.
mesela tüm gezi boyunca yelkende OSMANUYSAL yazacak.
Denizcilik bir bakıma da imece demek, bireysel olarak küçük destekler yapan dostları mesela 20-50 tl değerinde destek veya bir malzeme hediyesi demek istediğim . bu tür bireysel destek veren dostları belli etaplarda tekneyle geziye davet edebiliriz.
Bu tür işleri tam olarak bilmediğim için  neyi nasıl yapmam gerektiğini de doğrusu pek bilmiyorum. Belki bir reklamcıya ihtiyaç var. :)
Önerine Candan teşekkür ediyorum. farklı fikirler  çok faydalı sonuçlara götürebilir bizleri. Aklına gelen veya dostlarımızın aklına gelen  başka şeyler olursa da paylaşmalarınından  mutlu olurum.

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #53 : Aralık 10, 2012, 02:20:32 ÖS »
İsmail abi , kolay gelsin.

Bir önerim olacak sana finansman ile ilgili olarak , tabi affına sığınarak abi...

Bu teknenin yapımından sonra gerçekleştireceğin seyirlerin belirli etaplarına sponsor olacak kişileri davet etsen , finansal duruma katkısı olurmu acaba?
Osman kardeşim
Bu konuyu dün de konuştuk. Önerin ilk bakışta bazı zorlukları olmasına ragmen güzel fikir.  Yapılabilirliği ve misafirlere nasıl bir şey sunabileceğimiz konusunu biraz detaylandırmanı rica etsem. Belki bununla ilgili diğer arkaaşlar da önerilerde bulunurlar.

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #54 : Aralık 10, 2012, 10:46:23 ÖS »
İsmail abi ,

İlk etapta şöyle düşünüyorum.

Zaten denizde birkaç gün geçirmek isteyen kişi için bunun nerede ve hangi etapta olduğunun çok önemli olmayacağını düşünüyorum. (Ben Akdeniz demiştim ilk olarak , bu düşününce mantıklı gelmedi bana) üstelik senin planların ile de uyuşmuyordu.

Bu arada , Senin bahsettiğin şekilde imece ve sponsorluk mutlaka olacaktır abi bende buna inanıyorum , zaten benim yapmış olduğum öneride bu dayanışmanın bir parçası , senden birşeyler öğrenmek bu imecenin senin tarafından desteklenen kısmı olacaktır düşüncesindeyim. Bende dahil olmak üzere abi eminimki yapacak olduğun seyrin belirli etaplarına apacemi  :) deniz sevdalısı kişilerin katılmak isteyeceğini ve her ne şekilde olursa olsun senin deneyimlerinden faydalanmak isteyeceğini düşünüyorum. Bu nedenle affına sığınarak aşağıdaki bir kaç öneriyi yapıyorum.

* Yapacağın seyrin etaplarını mümkün olduğunca belirlesen.
* Bu seyrin hangi etaplarında yanında bir kişiye katlanabileceğini belirlesen. :)
* Zannedersem tam 3 gün tatminkar bir süre olur , olmadı bunuda belirlesen.
* Uğramış olduğun yerlerdeki konaklama ile ilgili düşüncelerini paylaşsan.
* Katılmak isteyenler için asgari katılım şartı oluştursan (yüzme bilmek gibi :) )
* Ve işin süsü olarak yelkenle seyir esnasında dümen imkanını belirlesen.
* Tekneyede şöyle güzel bir KAPTANIN SÖZÜ KANUNDUR plaketi asarız abi (bunu ben inşallah kendi ellerimle asacam  :))

Abicim bir hatam var ise affına sığınıyorum. İçimden geldiği gibi söyledim ben.

Birde abi bu yukarıdakiler benim için geçerli değil. Ben ahvalimi söyledim sana abi. Nerde ne zaman istersen sana katılmak için elimden geleni yaparım. Maksadım olabildiğince çok denizde olmak ve siz büyüklerimizin sohbetlerini dinleyebilmek , katılabilmek. Bu değerini bilen için gerçekten çok önemli.

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #55 : Aralık 10, 2012, 11:43:12 ÖS »
sadece yüksek sesle düşünüyoruz.
*Etaplar belli zaten burda bir sıkıntı yok. en azından o yılın etaplarını belirlemiş oluyorum. mesela 2013 için planım belli http://www.benimyelkenlim.com/index.php/topic,927.0.html
ancak hava şartlarının uygunluğu için bişi demek mümkün olmadığından net tarih ve saat vermek çok zor hatta imkansız.
*Devekuşu-2 de  küçük olacağından bu etaplara bir kişiden fazla misafir alma şansı zor . 3 ncü bir kişi sadece kamarada oturur ki buda ne kadar uygun olur.
*süre bu çok önemli . çünkü Devekuşu-2 nun içinde iki kişi max bir geceden uzun süre konaklarsa o kişi için zahmetli ve sıkıcı olabilir.
bunun yerine 1 günlük seyirler olabilir. ki misafirimiz geceyi kendi konforunda geçirebilsin. Teknede kalacak ve zahmete katlanacaksa başımla beraber.
*Asgari şart tabi ki Can yeleği
* burada bizim  misafirlerimize yelken dersi vermek gibi bir durumumuz sözkonusu bile olamaz. kesinlikle haddim de değil. ancak yaptığım seyirler hakkında sohpetler yapabiliriz birlikte. Tabi ki dümen tutma her ne kadar havanın sertliği ile de ilgiliysede sert havada çıkılmayacağından mümkün görünüyor, veya en azından tekneyle ilgili sorularına yanıt vermek de boynumuzun borcu olur.

Marmarayı düşünelim mesela
diyelim 19 mayısta tekirdağdan çıkacam ve silivriye doğru gelecem . orada o gün müsait olacakmı misafirlerimiz. 20 mayısyta belki havadan dolayı bağlı kalınacak . bilmiyorum anlatabildimmi.
Ha konuyu okuyanlar bunlar ne yazıyo aralarında diyebilirler.
Devekuşu-2 iiçin imece açmayı düşünüyoruz. bireysel destekleriçin.
tüm dostlarımız fikirlerini beyan ederse sevinirim.

*

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #56 : Aralık 11, 2012, 12:05:25 ÖÖ »
Osman kardeşim.
Şimdi aklıma gelen birşeyde, belki bazı arkadaşalrımız herhengi bir nedenle Devekuşu-2 yle denize çıkmak istemeyebilirler.
İmeceye katılan herkesin ad ve soyadını tekneye veya yeklene yazarız . Devekuşu-2 o şekilde devam eder kıyı gezilerine. Süre olarak tahminimde en az iki yıl.

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #57 : Aralık 14, 2012, 01:25:01 ÖS »
İsmail abi konuyu unuttuğumu düşünme sakın , araştırmalarıma devam ediyorum. İnşallah yelkende isim için şahıs olmak üzere bazı kişiler buldum imeceye katılacak.

Diğer konudaki (etaplara katılım için) bloğunu düşünenlere veriyorum , durumuda elimden geldiği kadar izah ediyorum birşeyler çıkacak diye umut ediyorum abi.

İş esnekliğim ve gönül esnekliğim nedeniyle herşekilde sana adapte olabileceğim için ben katılmak istiyorum abi bir kaç günlüğüne sana.

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #58 : Aralık 14, 2012, 01:50:17 ÖS »
Osman kardeşim
Her zaman ve hangi etapta istersen katılımını beklerim. Birkaçgün bir arada olma konusundaki endişelerim senin için değil.
Biz kişileri denizi ısındıracaz derken , küçük tekne sıkıntısını çekince vazgeçmelerinden korkuyorum. :)
Desteğin için teşekkür ediyorum. Umarım birşeyler olacaktır.

ismailoruc

• İleri Rehber
Ynt: Devekuşu -2 Maket Çalışması-5
« Yanıtla #59 : Aralık 15, 2012, 04:19:11 ÖS »
 Uzun zamandır makete el atmamıştım. Nasıl olsa para yok yapmaya, acele etmek de boşuna. Bahara kadar Devekuşu satılır ondan gelecek para ile veya biryerler den sponsor bulurum da başlarım.. Bugün skeg ve ikiz salmaları keserek yerine yapıştırdım. Artık tekne ayakları üzerinde durmaya başladı.

Ön güverte parçasını keserek yerine yapıştırdım. Kabin gözüme çok küçük görünüyor. Boyu 140 eni 145 cm yani bir kare. Şeytan gene dürtmeye başladı kabini öne doğru 30 cm büyütsem. şu anda ön güverte 2 mt. Kabin 30 cm büyürse 170 kalacak. Sadece bu değişiklik o kadar büyük sıkıntı yaratmaz ve benim de kaşıntım biter. Orijinal haliyle kabin iç yüksekliği de 145 cm tam bir küp oluşuyor.