Gönderen Konu: @-650 RÜZO  (Okunma sayısı 183024 defa)

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
Ynt: @-650 RÜZO 35
« Yanıtla #60 : Mayıs 21, 2012, 03:49:31 ÖS »

Maşallah maşallah  :)

0 ve 0+ bitmiş ya gerisi biter ;D

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #61 : Mayıs 21, 2012, 04:29:20 ÖS »
Maşallah maşallah  :)

0 ve 0+ bitmiş ya gerisi biter ;D

bir aksilik olmazsa önümüzdeki sene Nisan ortası ile Mayıs ortası arası kurup, gövde elyaf-epoksi işlemini bitiririz sanıyorum Mehmet.  :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #62 : Mayıs 21, 2012, 09:18:29 ÖS »
Ohoooo :D Benim kurulum bitti :D 0 ve 0+ ya değişik bir varyason yaptım fotolarını ekledim bakıp yorumlarsanız sevinirim :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

msceylan

• Usta Rehber
« Yanıtla #63 : Mayıs 22, 2012, 03:03:36 ÖS »
Ohoooo :D Benim kurulum bitti :D 0 ve 0+ ya değişik bir varyason yaptım fotolarını ekledim bakıp yorumlarsanız sevinirim :D
Yapmasan şaşardım ;D

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #64 : Mayıs 22, 2012, 06:06:47 ÖS »
       Ne de olsa gençlik var, Gençler hızlı  ;D. Biz anca,yavaş yavaş  :D ...

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #65 : Mayıs 22, 2012, 06:26:00 ÖS »
Benim imzam abi bunlar :D Küçük küçük değişiklikler :D Olmazsa olmaz :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #66 : Eylül 15, 2012, 01:14:18 ÖS »
Arkadaşlar , Allah hepinize kolaylık versin.

Ben Adana'dan aranıza katıldım , şuan yürümekte olan (deneyim olsun diye) 4,40 metrelik bir kayık projemiz var. Kendi bildiğimiz şekilde devam ediyoruz şuan.

Ama esas maksadımız S650 inşaa etmek , bu konu ile ilgili uzun zamandır arayış içerisindeyim. Sizleri görünce çok imrendim doğrusu. Dana önce başka bir forumda M.Sedat Ceylan arkadaş ile biraz konuşmuştuk. Arkadaşlar bende S650 işine canı gönülden girmek istiyorum. Bu nedenle nacizane yardımlarınıza ihtiyacım var. Geçtiğimiz 3 - 4 ay içinde bir atelye kurduk kendimize ve dediğim gibi tekne yapmaya başladık ufak çaplı.

Diyeceğim oki , Volkan arkadaş , M.Sedat Ceylan arkadaş ve İbrahim Karanlık arkadaş , bana S650'in cad dosyalarını mail olarak göndermeniz yada site üzerinden yayınlamanız mümkünmüdür acaba... Bir gün bitmiş teknem ile aranıza katılmak için can atıyorum...

Saygılar.

Mail : osmanokanuysal@mynet.com

msceylan

• Usta Rehber
« Yanıtla #67 : Eylül 15, 2012, 04:03:40 ÖS »
Osman bey,
Altaki linkte @650 nin cad dosyaları mevcut
Ozalitçi yada çıktı alan kırtasiyelerde açacak programlar mevcuttur

http://www.zeglarstwo.sail-ho.pl/s650/s650.html

msceylan

• Usta Rehber
« Yanıtla #68 : Eylül 15, 2012, 04:04:42 ÖS »
Plan görüntülerinin altında 1,2,3 diye CAD dosyalarının linkleri mevcut ;)

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #69 : Eylül 15, 2012, 06:12:45 ÖS »
      Mehmet kardeşimiz zaten cevaplamış ama bende yardımcı olur diye plandaki ilgili kısnı yazayım dedim.

Wręgi  dla programów CAD.
     Rysowanie wręg w skali 1:1 jest czynnością wymagającą dużej staranności. Od dokładności narysowania wręg roboczych zależy późniejsza płynność linii kadłuba. Ze względu na wielkość rysunku rysowanie wręg jest trudne i łatwo o pomyłkę.  Aby ustrzec sie pomylek i uprościc sprawę  raf_79 przygotował rysunki wręg w CAD'zie które można wyplotować w skali 1:1.
s650.dwg  -  rysunek wręg w formacie DWG.
s650.dwt   -  rysunek w formacie DWT.
s650.dxf    -  rysunek w formacie DXF.

Ozalitçiler 1:1 ölçekli çıktı aıyorlar. yapım aşamasında tekrar yardımcı oluruz.

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #70 : Eylül 18, 2012, 02:58:12 ÖS »
    9-8-7-6 postalar bitti, 0 - +0 ve 5 nci postaları da büyük oranda tamamlayıp gerisini yaz sonunda devam etmek üzere tatil moduna girdik.  ;)

Mayıs sonunda kapatıp tatil moduna girdiğim "@-650 RÜZO 35" yapım çalışmalarına tekrar başladım. Sıcağın ve Güneşin el verdiği oranda Mini tersane çalışmalara başladı.   ;)

msceylan

• Usta Rehber
« Yanıtla #71 : Eylül 18, 2012, 03:13:14 ÖS »
Darısı başımıza inşallah :)

Kışın yapmayı düşünüyorum. Ankara da epoksiyle çalışmak sıkıntı çıkaracak gibi  :(

Çözüm önerileriniz var mı?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #72 : Eylül 18, 2012, 03:26:56 ÖS »
kuracan sedat sobayı kaçış yok :)..

msceylan

• Usta Rehber
« Yanıtla #73 : Eylül 18, 2012, 03:29:11 ÖS »
Sobaya razıyım da, west sistemin farklı sertleştiricileri felan var, mevsime iklime göre farklı kompozisyonda epoksiler hazırlanır mı, avantajı ve dezavantajı neler olur ?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #74 : Eylül 18, 2012, 03:39:03 ÖS »
hızlı sertlestirici kullanıp kür süresini kısaltabilirsin..
7 EUROPE.QT04.EPGG04
reçineleri farklı sertleşme oranlarına sahiptir ve Epiglass sertleştiricisinden farklı kimyasal
bileşimleri olabilir.
Tipik olarak, küçük işler hızlı sertleştirici kullanımı gerektirir ve bu da sizin parçaları bir araya
getirmenize, onları sıkıştırmanıza ve yürüyüp gitmenize müsaade eder. Büyük alanlara epoksi
uygulaması yapılmasını gerektiren daha büyük işler için, standart sertleştirici yüzeyi kaplamanıza,
laminelemenize, ve epoksi kürlenmeye başlamadan önce işi yapmanıza müsaade eder. Eğer iş
tüm malzemeler yerine yerleştirilmeden kürlenmeye başlarsa, en iyi seçenek kısmen kürlenmiş
olan tüm malzemeleri ortadan kaldırmak, kürlenmenin bitmesine müsaade etmek, herşeyi
yeniden zımparalamak ve yeniden başlamak olacaktır.
FARKLI SERTLEŞME EVRELERİ
Epoksi reçineyi ve sertleştiriciyi dikkatlice karıştırdığınızda, ayarlama süreci başlamış olacaktır.
Bu süreç tersine çevrilebilir ve karışım sert hale gelene kadar (kürlenene kadar) devam edebilir.
Fakat kürlenme süreci boyunca malzeme birkaç evreden geçecektir.
A-EVRESİ
Çoğunlukla A-Evresi olarak bilinen bu ilk evre kimyasal reaksiyonun başladığı evredir. Kimyasal
reaksiyon olduğunda, ısı ortaya çıkar, fakat eğer reçine karışımı geniş bir yüzey üzerine yayılırsa
ısı atmosfere zararsızca yayılır. Epiglass Epoksi Reçine karışımı bu evrede kullanılabilir ve
uygulanabilir. Eğer karışım blok halinde tutlursa, ısı daha da artar, kabın içerisinde erken
kürlenme meydana getirir. Bu sıklıkla exotermik tepkime olarak adlandırılmaktadır.
B-EVRESİ
Epoksi reçinenin B- Evresi, reçinenin daha fazla ısı eklenmeksizin kürleneceği noktadır. Bu
genellikle bireysel moleküllerin yeterli enerjiye sahip olmamasının sonucudur. Bu, yetersiz ısı
uygulanırsa karışımın gerekli mekanik özellikleri ortaya çıkarmasına yetecek kadar
kürlenmeyeceği durumlarda ısı ile kürlenmiş epoksi reçinelerini etkilemektedir. Bu özellikler,
sonunda kullanıcının daha fazla ısı uyguladığı bazı durumlarda kullanılmaktadır. Belirlenen
kürlenme sıcaklıklarının altında kullanılan oda sıcaklığında kürlenen epoksiler derecelerin
çeşitlenmesi için B-evrelerinde olacaktır. Epoksilerin sıcaklığı kendileri için gerekli olan sıcaklığa
ulaştığında reaksiyon ortaya çıkacaktır.
NEREDEYSE TACK FREE
Bu evrede ilk katın üzerine ek bir epoksi katı uygulanabilir ve bu kimyasal olarak asıl katmanı
diğerine yapıştıracaktır. Bu evrede yapışma olmaksızın yüzeyin üzerinde parmak izleri kalabilir
fakat malzemenin çoğu serttir. Bu evre aynı zamanda ‘tacky’ olarak da bilinir ve yeni epoksinin
uygulandığı ve iyi şekilde birleşmeyi sağlayan son evredir.
TACK FREE
Bu devrede yüzeye dokunma sonucunda yüzeyde iz kalmaz. Tipik olarak karışımın yüzeye
uygulanmasından 3 ila 6 saat sonradır. Karışım kürlenmiş gibi olsa da, gücünün % 80 ile 90’ını
kazanması 24 saatten bir haftaya kadar zaman alır. Bu evre bazen ‘sertleşme’ olarak da
adlandırılmaktadır.
MİNİMUM ZIMPARALAMA SÜRESİ
Minumum zımparalama süresinin bilinmesi işin hızlı yapılmasını gerektirdiği için çok önemlidir.
Epiglass ile minimum zımparalama süresi yaklaşık 12 ile 24 saat arasındadır. Isı uygulanarak
zımparalama süresi azaltılabilir.