Gönderen Konu: Deniz Motoru İmpeller Değişimi Nasıl Yapılır ?  (Okunma sayısı 14651 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Deniz Motoru İmpeller Değişimi Nasıl Yapılır ?
« : Ocak 30, 2017, 11:42:46 ÖS »

Yine yaptığım aramalar,araştırmalar sonucu ulaştığım videoları paylaşmak istedim. Bu videoları belki herkes bulabilir ama yinede Türkçe kaynak olsun.

Videoda görüldüğü üzere çok kolay anlaşılıyor ancak video gün gelirde silinir diye bende ekran görüntüsü alarak anladıklarımı anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle fotoda göreceğiniz 3 sağ-3 tane solda olan civataları açıyorsunuz. Aşağı yukarı tüm motorlarda civatalar aynı yerde bulunuyor. 3,olur4 olur oraya fazla takılmayın.Bu işlemle şaftı motordan ayıracağız.

Şaftı ayırırken amcada şu şekilde bir vida çıktı bu birşeyin bağlantısı heralde ama bende sökmediğim yada okadar bilgim olmadığı için kesin olarak bilemiyorum. Ama bu vidayı gevşetmeden şaftı ayıramıyoruz.

Şafrı ayırdıkmı başarı ile ayırdık. Karşımıza aşağıdaki fotodaki gibi veya buna benzer bir yapı çıkacak-çıkabilir. (Jhonson motor için konuşuyorum belki yamaha vs diğerlerinde de aynıdır)
Bu yapıyı 4 civatasından da söküyoruz ve yapıyı çıkardığımızda aha impeller dediğimiz,deniz suyunun motorunun içerisinde soğutma amacı ile dolaştırılması için ilk basamak olan arkadaş ile karşılaşıyoruz (impeller-siyah pervanecik) ve bu arkadaş bitmiş durumda ise değiştiriyoruz.

Değiştirdikten sonra aynı şekilde kapatma işlemini yapıyoruz. Açtığımız adımları takip ediyoruz. Bu aşamada videoda birde isterseniz hortumla şaftın üstü için bir kontrol yapın anlamında birşeyler söylüyor. Yani hortumla şuradan bir su verinde bakın bakalım motorun işeme yeri sağlıklı olarak çalışıyormu,çalışmıyor ise tıkanıklıkları açın en azından bir tatlı su verin içeride tuz falan kalmışsa onlar temizlensin diyor.

Kapattıktan sonra tatlı su dolu bir büyükçe bidonda motorunuzu çalıştırarak denemenizi yapıyorsunuz. Motor işediyse bravo başardınız  :tur Baktınız 5 dk motor çalıştı hiç problem yok ozaman bir bravo daha  :banana   motor işemiyor,veya biraz işedikten sonra stop etti durdu,bilmediğiniz birşey oldu. Allah yardımcınız olsun sorumluluk kabul etmiyorum  :47 :47  :gk

Video linkleride burada efendim izleyin bol bol.

Buda 4 partlık 1969 Yamaha'nın impeller değişimi.Diğer iki partıda sağ üstten youtube'da izleyebilirsiniz.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
Ynt: Deniz Motoru İmpeller Değişimi Nasıl Yapılır ?
« Yanıtla #1 : Mayıs 31, 2017, 06:36:06 ÖS »
Benim motorumdaki bu 6 adet civata köşelerinden azcık yalama olmuş anahtar tutmuyor,yeni bir anahtarda alıcam gerçi biraz daha kaliteli.Nasıl açıcaz bu arkadaşları fikri olan varmı ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #2 : Mayıs 31, 2017, 07:21:16 ÖS »
    Keski ve çekiçle

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #3 : Mayıs 31, 2017, 07:28:14 ÖS »
Ya Volkan bir çuval dolusu yazı yazdım gönder dedikten sonra baktım göndermediği gibi yazıda uçmuş. Bakalım bu gidecek mi...
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
« Yanıtla #4 : Mayıs 31, 2017, 07:35:26 ÖS »
Demin alıntı yapmıştım belkide sorun odur. Neyse; yalama ise zorlama daha da kötü olabilir. Ayarlı pense "polis pense de denir" ile kavrayarak açabilirsin. Ancak öncesinde civata diplerine anti pas sık ve çekiçlede civata üstüne hafif hafif tıkla ki antipas kendine yer bulsun.
Sonra pense ile tatlı sert zorlarken yine çekiçle civata üstüne hafif hafif tıklamaya devam et ki pas varsa titreşimle bıraksın. Kolay gelsin :) sabır isteyen bir iş...
M.Köstekçi

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #5 : Mayıs 31, 2017, 11:03:43 ÖS »
Demin alıntı yapmıştım belkide sorun odur. Neyse; yalama ise zorlama daha da kötü olabilir. Ayarlı pense "polis pense de denir" ile kavrayarak açabilirsin. Ancak öncesinde civata diplerine anti pas sık ve çekiçlede civata üstüne hafif hafif tıkla ki antipas kendine yer bulsun.
Sonra pense ile tatlı sert zorlarken yine çekiçle civata üstüne hafif hafif tıklamaya devam et ki pas varsa titreşimle bıraksın. Kolay gelsin :) sabır isteyen bir iş...

Artık Bursa'ya döndüm yarın hemen denicem abi.Polis pensem yok gerçide alirim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #6 : Mayıs 31, 2017, 11:04:09 ÖS »
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #7 : Mayıs 31, 2017, 11:37:32 ÖS »
    Makara yapmadım, sökülmeyen civata veya somunun sökülmesinde kesin sonuçtur keski çekiçle sökmek ama becerebilirmisin bilmiyorum. Yakın olsan hallederdim. Önce WD 40 sık yumuşat.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Haziran 01, 2017, 12:34:42 ÖÖ »
    Makara yapmadım, sökülmeyen civata veya somunun sökülmesinde kesin sonuçtur keski çekiçle sökmek ama becerebilirmisin bilmiyorum. Yakın olsan hallederdim. Önce WD 40 sık yumuşat.

Birde  sadece 1 tanesi açıldı açılmayan 5 civata var abi onuda belirteyim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #9 : Haziran 01, 2017, 03:03:20 ÖS »
    Farketmez volkan, keskiyi civata başının kenarına tut, çekiçle tıklayarak çevir sonra yeni civata tak. Ama WD 40 sık biraz bekle, yumuşatsın. WD 40 yoksa mazot sür civatalara, o da yumuşatır.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #10 : Haziran 01, 2017, 08:12:27 ÖS »
    Farketmez volkan, keskiyi civata başının kenarına tut, çekiçle tıklayarak çevir sonra yeni civata tak. Ama WD 40 sık biraz bekle, yumuşatsın. WD 40 yoksa mazot sür civatalara, o da yumuşatır.
Abi yeni civata takayimda cinsi nedir bunlarin hangi tur kullanilir bilmiyorumki.Paslanmaz mi aluminyummu?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #11 : Haziran 01, 2017, 09:28:23 ÖS »
volkan İbrahim abi doğru tarif ediyor pas sökücü kullan yoksa dediğigibi mazot olur hidrolik yaği da aynı işi görür 2 saat bırak pas sökücü işlesin içeriye cıvata olarak paslanmaz sakın kullanma çelik cıvatayı sökebilirsin paslanmaz cıvata hiç sökülmez. bir yol daha var eğer bunlar işe yaramazsa cıvata kafalarını taşla kafalar taşlanınca parçayı ayır cıvatalar dışarda kalır tutup çevirecek yerin olur pas sökücü de daha kolay işler vida dişlerinin arasına.

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #12 : Haziran 01, 2017, 09:59:41 ÖS »
      Volkan, Yalçının yazdığı yöntemi de kullanabilirsin; her halükarda elinde çıkma civatalar olacak onların aynısından alacaksın. Biz buradan çikan civatanın malzemesini bilemeyiz. Bir yöntem daha, fakat onu sen yapamazsın, atölye işidir. Civata kafalarının taşlandıktan sonra kalan civatalara matkap salıp, ters kılavuzla söküp tekrar dişlere kılavuz çekip yeni civata takmak. Yani demokrasilerde çare tükenmiyor, bu da sanırsam Süleyman babanın sözüydü.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
« Yanıtla #13 : Haziran 02, 2017, 12:04:09 ÖÖ »
Teknik çözümde çare tükenmez. Bu gün koltuğun kolu düştü baktım vida içinde kırılmış. 6 lık vida önce merkezinden 2,5mm. ile klavuz deliği deldim sonra 4,5mm. ile bir matkap daha saldım. Sonra kalın yıldız tornavidayı bastım vidayı çıkardım.
Diyeceğim O ki; yalama olan somun değil civata ise traşlamayla falan uğraşmadan benzer bir yöntem kullanabilirsin. Civatanın diş dibinden ,5-6mm. daha küçük bir matkapla delersen; içerde kalan parça tenekeden farksız olur. Tornavidayla kanırtır çıkarırsın.  ;) Delik dişlerinede zarar vermemiş olursun...

Yeni civata için de sanayide numune ile civatacılara gidersen onlar söylerler. :)
M.Köstekçi

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #14 : Haziran 18, 2017, 10:49:38 ÖS »
Şimdi aklıma bir şey geldi bunu anlayanlara sormak istiyorum.

Karbüratör ayarını yaparken allen başlı rölanti vidasına göre allen bulamadım. Bende 2-2.5-3-4-5 .. diye giden allen takımı var. Ama ne hikmetse 2,5 küçük 3 te büyük geldi. Yani 2,75 falan açar ikisinin ortası birşey. Sonradan araştırdım ki bu anahtarların inç ölçülüsü de varmış. Jeton düştüki olsa olsa bu ölçü inçte olur dedim. Hemde ecnebi malı olduğu için.

Şimdi aynı şeyi bu impelleri açma somunları içinde düşünüyorum. Yıldız başlı 10 numara anahtarla açmaya çalışıyorum ama sanki bu biraz büyük geliyor yani çok az. Bu somun-lokma takımı ilişkisinde de böyle birşey olabilirmi acaba ?? Yanlış alet yanlış takımla uğraşıyor olabilirmiyim?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com