Gönderen Konu: Sztrandek-650(Kamaralı-Yelkenli)  (Okunma sayısı 71217 defa)

serkanavci

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Serkan Avcı
  • Bulunduğu İl: Kocaeli
  • Doğum Yılı: 1976
Ynt: S-650(Kamaralı-Yelkenli)
« Yanıtla #45 : Mayıs 25, 2012, 06:27:05 ÖS »

İlker Bey merhaba,

Volkan'dan göre göre S-650 banada yakın gelmeye başladı. Hem güzel hem de örnek yapımı olmasından dolayı. İzninizle bir soru sormak isterim. Cad çizimlerini neden Corel Draw'a aktardınız? Her ozalitçi autocad'den daha rahat çıktı alabilir.

Servet Bey izninizle size de bir soru sormak isterim. Planda postalar 8 mm marin kontraplaktan kesilmeli demişsiniz. Planı halen anlamadım ama çözdüğümde anlarım sanırım. Postayı masif ağaçla dönün demişsiniz. Bu marin kontranın üzerine ağaç dönmek anlamına mı geliyor yoksa marin kontraplağı iptal edip postayı direk masif ağaçtan yapmak mı anlamına geliyor? Bunu neden soruyorum Kavalier 800 yapım aşamalarında marin kontraplağın etrafı ağaçla dönülüyordu. Onu mu demek istediğinizi öğrenmek istedim.

Yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla
İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #46 : Mayıs 25, 2012, 06:42:31 ÖS »
postayı yeterli en ve kalınlıkta masif ağaçtanda yapabilirsiniz, bu noktada dikkat edeceginiz sey standartlara uygun ek yerlerini birleştirebilmek...tıpkı kavalierdeki gibi yekpare marin kontraplaktanda kesebiliriz ama sağlam olması esnememesi için kenarları ağaçla dönmek iyi olur..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #47 : Mayıs 25, 2012, 07:24:05 ÖS »
Ciddi olarak Türkiye'de bir S-650 filosu oluşacak galiba :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

ilkeronen

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ilker onen
  • Bulunduğu İl: Urla İzmir
  • Doğum Yılı: 1969
  • Tekne Adı: La Luce
« Yanıtla #48 : Mayıs 25, 2012, 11:23:50 ÖS »
Öncelikle bulundugum blogun doğru, samimiyetin maksimum oldugu bir arkadaş ortamından dolayı her birinize teker teker teşekkür ederim.. Çok özlemişiz... değerini bilmek, sahip çıkmak gerekir düşüncesindeyim..
hani nerden başlıyacağım açıkcası şaşırdım..
birincisi autocad kullanmasını bilmiyorum.. corele fazlasıyla hakimim, dolayısıyla, bayağı ugraşmakla beraber postaları tek tek çıkardım.. gözümle gördüm, gözüm kabul etti, kafam yattı..
marangozluk serde derken, hızarından, kalınlık, yatar, planyası her türlü alet edavatımız mevcut, bu meyanda her birimizin.. yanısıra, çalıştığım işyerinde de kalıp atölyesi var, cns(demir), torna.. kıssadan hisse imkanlarımız var.. benim imkanlarım, bizim imkanlarımız.. neden dedim bunu.. volkanın su yorumu çok hoşuma gitti, s650 filosu.. Neden olmasın?? yapalım..ben taşın altına elimi koyuyorum...benim s650: "La Luce" yapım aşamasını facebookda  yayınlayacağım.. Bu arada belirteyim, ben 11 yaşında sokakda meşe oynardım, oğlum bu yaşında, internette neler yapıyor.. teknolojik zayıflıklarımız mevcut.. Ama aşarız..
dostlar yapalım bu filoyu..
saygılar.. teşekkür ederim.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #49 : Mayıs 25, 2012, 11:26:55 ÖS »
Tüm arkadaşlara merhabalar... Nicedir nette geziyordum, nasıl olur da bir tekne yaparım diye..  Kırdım kafayı karar verdim, yardımlarınızla yapacağım.. S-650 tam benlik..
Volkan Bey başta olmak üzere tüm arkadaşlardan ricamdır, serde marangozluk var, alet edevat, hatta malzeme bile var, ama bırakın lehçe okumayı, planlar türkçe de olsa, bilgim olmadığı için yardımlarınıza ihtiyacım var..
postaları autocadden, coreldraw'a indirdim..11 postayı ayrı ayrı çizimlerini taşıdım, hayırlısı ile yarın (26.05) çizdireceğim.. Pazarteside posta kesimlerine başlarım.. Volkan Beyin hazırlık fotoğraflarını inceledim.. Bir sorum olacak, posta aralıkları, planlarda mevcutmu? postalarda kullanılan ağacın kalınlığı önemli mi? şimdiden çok teşekkürler..

İlker Abi S-650 filosuna katılma aşamasında olduğunda öncelikle hoşgeldin diyorum :)
Benimde planlarla ilgili hiçbir fikrim yoktu sadece rakamları görüyordum. Ancak sora sora,kurcalayarak,tartışarak az buçuk birşeyler öğrendim. Korkulacak hiçbirşey yok.

Yeri geldiği zaman zaten hertürlü yardıma hazırız bilgimiz dahilinde burada okadar insan mevcut.
Posta aralıkları 65 er cm. Hertürlü sorularımız ve Cevapları bölümümüzde S650 nin nasıl kurulacağını detaylı olarak tartıştık. O konuyu okumanız da fayda var diye düşünüyorum.
Ama kolaylık olması açısından bence kendinize hedefler belirleyin ve basamak basamak ilerleyin. Kendimden örnek vermek gerekirse. İlk hedefim postaları bastırmaktı. Ondan başka birşey düşünmedim. Sonrasında keresteleri almak hedefimdi. Onları aldıktan sonra kesim işlemini düşünmeye başladım. Kesim bitti yapıştırması,yapıştırma bitti tekne kurulumu. Kurulum bile kendi için de basamaklara ayrılıyor. Ben bu yöntem ile daha rahat kavrayabiliyorum sizede öneririm.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #50 : Mayıs 25, 2012, 11:31:37 ÖS »
Öncelikle bulundugum blogun doğru, samimiyetin maksimum oldugu bir arkadaş ortamından dolayı her birinize teker teker teşekkür ederim.. Çok özlemişiz... değerini bilmek, sahip çıkmak gerekir düşüncesindeyim..
hani nerden başlıyacağım açıkcası şaşırdım..
birincisi autocad kullanmasını bilmiyorum.. corele fazlasıyla hakimim, dolayısıyla, bayağı ugraşmakla beraber postaları tek tek çıkardım.. gözümle gördüm, gözüm kabul etti, kafam yattı..
marangozluk serde derken, hızarından, kalınlık, yatar, planyası her türlü alet edavatımız mevcut, bu meyanda her birimizin.. yanısıra, çalıştığım işyerinde de kalıp atölyesi var, cns(demir), torna.. kıssadan hisse imkanlarımız var.. benim imkanlarım, bizim imkanlarımız.. neden dedim bunu.. volkanın su yorumu çok hoşuma gitti, s650 filosu.. Neden olmasın?? yapalım..ben taşın altına elimi koyuyorum...benim s650: "La Luce" yapım aşamasını facebookda  yayınlayacağım.. Bu arada belirteyim, ben 11 yaşında sokakda meşe oynardım, oğlum bu yaşında, internette neler yapıyor.. teknolojik zayıflıklarımız mevcut.. Ama aşarız..
dostlar yapalım bu filoyu..
saygılar.. teşekkür ederim.

Keşke tek sorun teknoloji olsun. O konuda her sıkıntıyı ben çözerim :) Gerek site ile ilgili gerek site dışı.
Autocad bilmenize gerek yok çünkü autocad lik bir durum yok ortada. Sadece postaları görüp varsa ölçü alıp inceleyebilirsiniz. S-650 filosu inşallah gerçeğe dönüşür ben çok isterim :) Zaten şuan hali hazırda 2 kişi ben ve ibrahim Abi yapmakta. Mehmet Abinin aklını çelmeye çalışıyoruz :D Yanılmıyorsam Mahmut (mbelenli) Abi de yapımına başladı. Serkan Abiyi de kandırabilirsek çok iyi olur :) Siz le birlikte 4 tekne olacağız. Biz bitirene kadar zaten yanımıza alırız :) Neden olmasın ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #51 : Mayıs 25, 2012, 11:32:59 ÖS »
Servet Abiyide unutmuşum onuda çekersek süper olucak :D 650 veya 750 S olsunda boyu önemli değil :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #52 : Mayıs 26, 2012, 01:27:02 ÖÖ »
Filo milo noluyor yahuu ;D

İlker bey hoşgeldiniz ;D Ben arada bir uzaklaşırım s650'den sonra döner tekrara gelirim, kalender teknedir kendileri ;)

ilkeronen

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #53 : Mayıs 28, 2012, 06:20:15 ÖS »
Sessiz ve derinden ilerlemekle beraber, bismillah dedik bugün..ufak bir manevra ile, hani yılların teknecisi edasıyla, 650den 750ye çark ettim. Düşündüm ki, tekne üzerinde ekstra 2.5 m2 bir alan neredeyse, yarım futbol sahası gibi.. velhasıl kelam planları dxf formatında indirdikden ve malumunuz corelde ayıklar iken bir eksiklik fark ettim. s750nin 0,0+, 1 ve 2 nolu postalarının 80x40 cmlik, boşlukları planlarda yok..izninizle soruyorum..
1. Mevcut boşlukları s650 planlarından ve 750nin mevcut planlarından modelledim.. stabilite problemi yaşarmıyım.
2. Posta planları hatalı ise, s650yi %20 oranında büyütsem, ne gibi problemler yaşarım..
saygılar..

bir yandan da kendime kızıyorum, bu eksikliği yaklaşık ydi saatlik bir plan inceleme ve irdelemesinin son on dakikasında farkettim..

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #54 : Mayıs 28, 2012, 11:48:12 ÖS »
       İlker, yanılmıyorsam havuzluk içinde kalan kısımların ölçülerini soruyorsun değilmi.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #55 : Mayıs 29, 2012, 12:20:33 ÖÖ »
hangi boşlugu kast ettiğinizi anlıyamadık..mümkünse çizimi koyup anlatsanız..s750 nin bütün postaları tamam ben planı bastırdım..benim gözlemlediğim tek eksik su hattı ve siyer hattı arasında bir stringer daha olmalıydı,o yok...eger yapacaksan orayı bir şekilde haletmen lazım..yoksa iskele ve sancagın yan bordaları desteksiz olacak gibi..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #56 : Mayıs 29, 2012, 12:27:07 ÖÖ »
planın çıktısını almak için kendinizin ekstra uğrasmana hiç gerek yok (eğer zevk alıyorum dersen o baska)
digital baskı merkezine gidip kinki ver,onlar girip çizimi printere yönlendiriyorlar..bas bodoslama artı 11 posta çizimi var planda...

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #57 : Mayıs 29, 2012, 12:47:27 ÖÖ »
[/url][/img]

ilkeronen

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #58 : Haziran 20, 2012, 09:18:56 ÖS »
Sükunet diz boyu..
Kıssadan hisse ne yapiyorum paylasayim. Öncelikle buyuklerim kizacak ama, aktarmakda fayda var.
Sizlerinde belirttigi uzere S750 plani biraz eksikmis gibi geldi, cuvallamasi goz gore gore olacakti.
Kivirmadan yekden yaziyorum. 650 planlarini 20% buyuttum. 780 bisi oldu. Tum postalari teker teker cizdigimi biliyorsunuz. Postalari 4x6 uygun gordum. Her postaya diklemesine tam ortadan 4x10 sonradan cikarmak uzere birer dikme attim. Bu dikmelerin 10 cm lik yuzeylerinde 5x5 3 adet bosluk biraktim. Biri planlarda olan su cizgisinden, diger ikisi kafama gore ama tum postalarin su cizgisi kesisiyor iken.
Tum postalari dikmeleri ile beraber bitirince, yatik olan 0 haric, 9 adet 5x5 3 metrelik kalaslari kullanarak, posta merkezlerinden araliklari 78 cm olacak sekilde tum postalari dizdim. Sonra tum postalari gonyeye alip tekneyi platformda 50 cm yukseklikde, su cizgisine uygun olarak oturttum.
Bu arada neden 9 adet 3 metrelik 5x5 kalas aciklayayim. Dikmelerdeki  bosluklardan sasirtmali olarak gecirince, 8 yada 9 metrelik 5x5 kalas bulmama gerek kalmadi.
Durum yaklasik olarak budur. Sira stingerlarda.. Bilahere yazacagim... Saygilar

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #59 : Haziran 20, 2012, 09:30:11 ÖS »
Fotolarınızla beraber yeni bir konu açarsanız ordan zevkle takip edebiliriz İlker Bey.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com