Gönderen Konu: Bateau DE 25-Murat Uğurlu  (Okunma sayısı 16502 defa)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Bateau DE 25-murat ugurlu
« Yanıtla #30 : Eylül 09, 2019, 02:01:32 ÖS »

Barış bey merhaba
Tekne baştan dıştan takma dizayn edilmiş.
benim hesabıma göre 300 devirde saatte 16 km yapıyor ve kmde yarım litre yakıyor. demişim

yani yanlış anlaşılmasın
16 km/saat hızda kmde  0,5 lt den  saatte 8 lt ediyor.
Ben pek mil hesabına alışkın değilim henuz.  o yuzden km olarak deger verdim . duz taban tekneler planing yaptıgı için buyuk motorla biraz daha az yakabiliyor.

aynı teknenin 140 hp suzuki ile yakladıgı degerlerden yola çıkarak hesapladım. tabı yapınca gorecegiz.

motor kaç liradır diye bektım da,140 hp suzuki 66.000...
bu model yerine ,benzer dizaynda deplesman gövdeler var 15 hp motor ile giderler..
bunu yapınca,birde benzin istasyonu kurman lazım :).
tabi biri 5 saat de,biri 1 saat de menziline varır.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #31 : Eylül 09, 2019, 02:29:11 ÖS »
Bu konularda teknik bilgim çok kısıtlı..Ama hep şunu düşünmüşümdür elektrikli motorlar çalışırken neden alternatör gibi bir şeyden aynı anda kendi elektriğini üretip depolamıyor/kullanmıyor. :).Mümkün olsa bilim adamları yapardı sanırım,benim aklıma gelen,onlara mı gelmeyecek :).

Pilde 10kw guc var. pilden enerjiyi alip motoru suren elektronik cihaz %97 verimle calisiyor. yani icinden gecen elektrigin %3'unu direncler sebebiyle isinarak harciyor.
Kaldi 9.7kw.
Eger motor cok kaliteli ve yapacagi ise en uygun motorsa, en uygun devirlerde kullaniliyorsa, %95 verimle calisiyor.
Kaldi 9.215kw.
Motorun baska hicbirseye enerji harcamadigini, sadece alternatoru cevirdigini varsayalim. Hic bir alternator %100 verimle calisamaz. Yine isi kayiplari, surtunme kayiplari vs derken, en iyi jeneratorler bile, kendisine verilen guc'un %90'indan fazlasini elektrige ceviremiyor.
Jenerator uretti 8.29kw.
Henuz bu sistemde bizim isimize yarayan bir cikti yok. motoru alternatoru cevirmekten baska birsey icin kullanmadik. Cunku alternatorun icindeki miknatislanma ve bobinlerindeki direnc sebebi ile motora uyguladigi bir kuvvet var. 9.215kw guc ile tam ona uygun bir jenerator zaten o kadar enerji ister cevirmeye.

Daha bitmedi.
bu jeneratorun urettigi elektrigi depolamamiz gerekli. depolamasak bile, kullanacagimiz yere nakletmemiz yada bir sekilde, jeneratorun urettigi voltaji, isimize uygun hale getirmemiz gerek. Yine motor surucu yada pil sarj edici gibi cihazlar, iclerindeki direnc sebebi ile iclerinden gecen elektrigin bir kismini isiya ceviriyor. Sansliysak %95 verimle calissinlar.
Kaldi 7.87kw.

Kontrol cihazlarini kullanmazsak, kontrolsuz yukler karsisindaki kayiplar cok daha fazla olur. yani onlar guc harcamasina ragmen faydali.
10kw > kontrol cihazi > elektrik motoru > alternator/jenerator > kontrol cihazi > 7.87kw.
7.87kw ile pil sarj edebiliriz yada yeniden bir elektrik motoru surerek baska seyler yapabiliriz. Bizim bu durumdaki tek kazancimiz butun bu kayiplar sonucu olusan isi. Isinmanin en verimsiz ve pahali yollarindan birisi.

Bildigimiz evrendeki her enerji donusumunde mutlaka bir miktar isi ortaya cikiyor. Bu sebeple birbirini besleyen enerji donguleri yapmak pek mumkun degil. denkleme mutlaka disardan enerji takviyesi gerekiyor.

Sam Lighter

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Sami ÇAKMAK
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #32 : Eylül 09, 2019, 08:26:47 ÖS »
Bu konularda teknik bilgim çok kısıtlı..Ama hep şunu düşünmüşümdür elektrikli motorlar çalışırken neden alternatör gibi bir şeyden aynı anda kendi elektriğini üretip depolamıyor/kullanmıyor. :).Mümkün olsa bilim adamları yapardı sanırım,benim aklıma gelen,onlara mı gelmeyecek :).

Pilde 10kw guc var. pilden enerjiyi alip motoru suren elektronik cihaz %97 verimle calisiyor. yani icinden gecen elektrigin %3'unu direncler sebebiyle isinarak harciyor.
Kaldi 9.7kw.
Eger motor cok kaliteli ve yapacagi ise en uygun motorsa, en uygun devirlerde kullaniliyorsa, %95 verimle calisiyor.
Kaldi 9.215kw.
Motorun baska hicbirseye enerji harcamadigini, sadece alternatoru cevirdigini varsayalim. Hic bir alternator %100 verimle calisamaz. Yine isi kayiplari, surtunme kayiplari vs derken, en iyi jeneratorler bile, kendisine verilen guc'un %90'indan fazlasini elektrige ceviremiyor.
Jenerator uretti 8.29kw.
Henuz bu sistemde bizim isimize yarayan bir cikti yok. motoru alternatoru cevirmekten baska birsey icin kullanmadik. Cunku alternatorun icindeki miknatislanma ve bobinlerindeki direnc sebebi ile motora uyguladigi bir kuvvet var. 9.215kw guc ile tam ona uygun bir jenerator zaten o kadar enerji ister cevirmeye.

Daha bitmedi.
bu jeneratorun urettigi elektrigi depolamamiz gerekli. depolamasak bile, kullanacagimiz yere nakletmemiz yada bir sekilde, jeneratorun urettigi voltaji, isimize uygun hale getirmemiz gerek. Yine motor surucu yada pil sarj edici gibi cihazlar, iclerindeki direnc sebebi ile iclerinden gecen elektrigin bir kismini isiya ceviriyor. Sansliysak %95 verimle calissinlar.
Kaldi 7.87kw.

Kontrol cihazlarini kullanmazsak, kontrolsuz yukler karsisindaki kayiplar cok daha fazla olur. yani onlar guc harcamasina ragmen faydali.
10kw > kontrol cihazi > elektrik motoru > alternator/jenerator > kontrol cihazi > 7.87kw.
7.87kw ile pil sarj edebiliriz yada yeniden bir elektrik motoru surerek baska seyler yapabiliriz. Bizim bu durumdaki tek kazancimiz butun bu kayiplar sonucu olusan isi. Isinmanin en verimsiz ve pahali yollarindan birisi.

Bildigimiz evrendeki her enerji donusumunde mutlaka bir miktar isi ortaya cikiyor. Bu sebeple birbirini besleyen enerji donguleri yapmak pek mumkun degil. denkleme mutlaka disardan enerji takviyesi gerekiyor.

Merhaba;

Basit bir kaç ekleme yapmak isterim. Girdi ile cıktı arasındaki fark zaman ile + geçiyor ise teorik olarak mümkündür. Buda ne motoru veya ne jeneratörü olduğunun bir önemi olmayıp  % 100 giriş %101 çıkış ve güç verebilecek bir sistem ile olabilir. Sadece şu ana dek deep space (çok uzak ve çok uzun zaman alacak derin uzay anlamında) araştırmaları için İyon motoru yapmaya çalışıyorlar. Motora giriş sabit olup zaman ile hızı ve ivmelenmesi artmaktadır. ama teorem ve deneyseldir. Sürtünme ve kayıplar olduğu müddetçe ne yazik ki mümkün değildir.

ssb

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Barış
  • Bulunduğu İl: Çanakkale
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #33 : Eylül 09, 2019, 09:06:52 ÖS »
Barış bey merhaba
Tekne baştan dıştan takma dizayn edilmiş.
benim hesabıma göre 300 devirde saatte 16 km yapıyor ve kmde yarım litre yakıyor. demişim

yani yanlış anlaşılmasın
16 km/saat hızda kmde  0,5 lt den  saatte 8 lt ediyor.
Ben pek mil hesabına alışkın değilim henuz.  o yuzden km olarak deger verdim . duz taban tekneler planing yaptıgı için buyuk motorla biraz daha az yakabiliyor.

aynı teknenin 140 hp suzuki ile yakladıgı degerlerden yola çıkarak hesapladım. tabı yapınca gorecegiz.
Murat hocam kusura bakmayın. Bende bir yandan tekne planı inceliyordum. kafa karışıp gitmiş. Hesap doğru. Planinge geçildiğinde gerçekten sarfiyat düşüyor. Bu arada Servet hocamın dediğine de katılmamak elde değil. Bizde de çeşitli dıştan takma motorlu tekneler oldu. Ama artık yakıttan yaka silktik. Fiyatları deseniz uçtu gitti. Geçen baktım 140Hp yamahalar 70binTL civarı. Artık içten motorlu yada yelkenli tekne bakıyoruz. Gerçi bu durum biraz zevk ve kullanım amacına da bağlı. Mesela sürat yapmak isteniyorsa, balık tutulacak meralara hızla gidip dönülmek amaçlanıyorsa vs. dıştan takma ideal seçenek. Biz denizde uzun süre geçirmeyi , uzun seyir yapmayı sevdiğimiz için diğer seçeneğe yöneldik. Yeni planınızda ki tekne gerçekten güzel. içten motorlu planı olsaydı seçenekler arasına hemen alırdım  ;D

Son olarak forumda ki, elektrikli tahrik sistemleri üzerine yazılanları zevkle okuyorum. Her tür elektrikli araca özel merakım olsa da, denizde bizler için henüz erken diye düşünüyorum. Hem altyapımız zayıf(şarj vs) hem ülke içinde ilk yatırım maliyetlerimiz yüksek.

Selam ve saygılarımla...
Barış

muratugurlu

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: murat ugurlu
  • Bulunduğu İl: Bolu
  • Doğum Yılı: 83
  • Tekne Adı: KARAYEL GM
« Yanıtla #34 : Eylül 12, 2019, 01:59:40 ÖS »
oh be iste boyle...konu soyle canlansın daha postaları kesmeden servet abi yorum yapsın. sessızsakin abimiz bildiklerini anlatsın...

tek tek cavap vermeye çalışayım
barış hocam benım iznım fazla yok maalesef. o yuzden boyle bir plan sectik zaman kısıtlı oldugu için.
servet abı motorların fiyatları ve benzin masrafı konusunda haklısınız. ama romorklu oldugu için vermeyecegımız marına kirası ve odemeyecegımız otel parası ile dizelle aradaki farkı kapatırız diye düşünüyoruz.
sessizsakin abımız gunes panellerini böyle uzun sureli seyirler için değil de  koydan koya 2 gunde bir felan geçeceğimiz için düşünmeye başladım. bahçedeki 12 v panelimle gunde 2 ton su çekiyorum kuyudan bu beni umitlendirdi.
sevgili sam lıghter umarım yaptıgım 20. tekneme o motoru koymak için uzun bir ömrum olur.
Karanliga kufredecegine kalk da bir mum yak

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #35 : Eylül 14, 2019, 03:17:01 ÖS »
Murat abi maşallah instagram dan dagörüyorum ahşap kulübede yapıyorsun galiba bu ne üretkenlik maşallah.  <>

İnsan bir tekne yapmış olunca ikincisine ''akil insan'' gibi bakıyor valla en ince detayına kadar projeksiyonunu yapabiliyor sende de tam onu görüyorum. <>
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

muratugurlu

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
« Yanıtla #36 : Eylül 14, 2019, 09:33:31 ÖS »
Tesekkurler volkancim. Ben ureterek mutlu oluyorum. Aslina yaptigim kamelyayi tekneyi insaa ederken dinlenmek icin de yaptik. Artik hayatimizin bir parcasi oldu bu  proje.
 Tabi tum bu malzemeleri tasiyabilecegimiz bir romorka ihtiyac duyduk. Onu da yaptik. Seyrinize efenim...

muratugurlu

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
« Yanıtla #37 : Eylül 14, 2019, 09:42:18 ÖS »
On tarafi cekmeceli dizayn etmistim boylece 6 metreye kadar kalaslari tasiyabiliyorum. Gerci bunlar 4 mt.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #38 : Eylül 14, 2019, 09:47:28 ÖS »
güzel iş çıkartıyorsun.

tcgberk

• Çırak Rehber
  • insanlar 3e ayrlır,yaşayanlar,ölüler ve denizciler
  • Ad Soyad: Tunç Aş
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1974
  • Tekne Adı: CJ 3B WILLYS
« Yanıtla #39 : Eylül 14, 2019, 11:59:11 ÖS »
gerçekten harika görünüyor
römorkun aks dingil aksamını nereden ve kaça aldınız?
nereden bulabilirim
römorkun maliyeti nedir
pruvanız neta deniziniz sakin olsun

muratugurlu

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
« Yanıtla #40 : Eylül 15, 2019, 11:17:58 ÖÖ »
Tesekkurler
Dingil alko marka. 800 tl civariydi.
Internetten aldim sorunsuz geldi. Torsiyonlu oldugu icin yaya ihtiyac duymadim. Kaplin de alko marka.
Toplamda 3000 civari gitti. Ama hazir markalara gore daha iyi.
Taban olculeriyle rahatlikla standart osbyi tasiyabiliyor. Toplamda 750 kg yuk cekebiliyor. Cekmece sistemiyle uzun yukler sorun degil.

muratugurlu

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
« Yanıtla #41 : Mart 02, 2020, 09:08:53 ÖS »
Karlarin erimesini beklerken tersanenin insasinda kullanacagim kemerleri imal ettim. Mart nisan gibi atolyeyi yapip kesimlere basliyoruz...

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #42 : Mart 02, 2020, 10:06:54 ÖS »
Derinden,derinden :) Kolay gelsin..Fotograf yanıltıcı olabilir,derinliği ne teknenin? Bayagı derin gibi ..

muratugurlu

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
« Yanıtla #43 : Mart 02, 2020, 10:33:18 ÖS »
Servet abi bunlar atolyenin kemerleri tekneye daha baslayamadim.

muratugurlu

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
Ynt: Bateau DE 25-Murat Uğurlu
« Yanıtla #44 : Eylül 21, 2021, 01:40:11 ÖS »
Atolye isleri tamamlanmak uzere