Gönderen Konu: Amatör Denizci veya Amatör Denizcilik yasal tanımı  (Okunma sayısı 9270 defa)

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
Amatör Denizci veya Amatör Denizcilik yasal tanımı
« : Ocak 07, 2014, 11:36:56 ÖS »

Değerli Arkadaşlar

Amatör Denizci, Amatör Denizcilik, Amatör Denizci Belgesi, Amatör Denizci Sınavı ...... gibi birçok şeyden bahsetmekteyiz.
Kafama takıldı ;D
Amatör Denizci liğin yasal tanımı var mı diye

Amatör Denizci veya Amatör Denizcilik tanımına   1/7/2004 tarih 25509 sayılı resmi gazete de tanıma rasladım ve sevindim.

Ulaştırma Bakanlığından
Resmi Gazete Tarihi: 01/07/2004
Resmi Gazete Sayısı: 25509

Tanımlar
Madde 4 - Bu Yönetmelikte geçen;
a) İdare: Denizcilik Müsteşarlığını,
b) Gemiadamları Yönetmeliği: 31/07/2002 tarihli ve 24832 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Yönetmelik ile değişikliklerini,
c) Amatör Denizci: Denizde veya iç sularda özel amaçlı motorlu veya motorsuz deniz araçlarını, ticari yat ve ticari sürat motorları dışındaki gezi ve su sporları maksatlı tekneleri sevk ve idare eden kişiyi,
d) Amatör Denizci Belgesi (ADB) : Bu Yönetmelikte belirtilen şartları sağlayarak sınavda başarılı olanlara idare tarafından onaylayarak verilen, uluslararası yat kullanma / International Certificate of Competence For Operator of Pleasure Craft (ICC) isimli belgeyi,
e) Özel Yat: Yat tipinde inşa edilmiş, kamarası, tuvaleti, lavabosu, mutfağı olan, taşıdığı yolcu sayısı onikiyi geçmeyen, gezi ve spor amacıyla yararlanılan, tonilato belgesinde özel yat olduğu belirtilen gemiyi,
f) Amatör Balıkçı Teknesi: Tam boyları dokuz metre ve daha az, motor gücüyle yürütülen ve amatör balıkçılık yapmak amacıyla kullanılan, sahibi herhangi bir balıkçı kooperatifi üyesi olmayan, deniz aracını,
g) Diğer Deniz Araçları: Ticari amacı olmayan özel yat ve amatör balıkçı teknesi dışında kalan gezi ve spor amaçlı tüm deniz araçları,
h) Amatör Denizcilik Federasyonu (ADF): Su üstü ve su altında yapılan tüm spor ve spor dışı etkinlikler ile uğraşan üyesi dernekleri temsil eden kuruluşu,
ifade eder.
../..

Ancak
daha sonra çıkan

Resmi Gazete Tarihi: 02.03.2008 Resmi Gazete Sayısı: 26804

ÖZEL TEKNELERİN DONATIMI VE KULLANACAK KİŞİLERİN YETERLİKLERİ
HAKKINDA YÖNETMELİK (1)

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Çeşitli ve Son Hükümler
Yürürlükten kaldırılan yönetmelik
MADDE 18 – (1) 1/7/2004 tarihli ve 25509 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Amatör Denizci Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.
./.

ibaresini görünce de hayret içinde kaldım

Amatör denizcilik yönetmeliğini  yürürlükten kaldıran yönetmelik Amatör Denizcilik tanımı da ortadan kaldırmış

Sorum şu: tanımı olmayan Amatör Denizcilik kavramıyla mı karşı karşıya yız yoksa başka bir yerde yeniden tanımlandımı?

Bilen biri  bu konuda beni aydınlatır mı?

Saygılar

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Amatör Denizci veya Amatör Denizcilik yasal tanımı
« Yanıtla #1 : Ocak 07, 2014, 11:46:14 ÖS »
sınavıda ADF den aldılar...düzenlemede yapmadılar şu anda belge almak için başvurulacak bir kurumda yok ortada...reha muhtar bagırıyordu bir ara ''nerde bu devlet''..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #2 : Ocak 08, 2014, 11:40:11 ÖÖ »
Bence ya temelden sağlam yeni kurallar,yeni olusumlar yaratacaklar o yüzden tüm eski uygulamalari ve tanimlari kaldirdilar yada umurlarinda degil.Umarim 2.secenej dogru cikmaz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #3 : Ocak 08, 2014, 01:04:32 ÖS »
  En son liman başkanlıklarına vermeyi düşünüyorlardı öyle kaldı, başka bir açıklama gelmediği gibi bir çalışmadan da bahsedilmiyor. 

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #4 : Ocak 08, 2014, 02:41:34 ÖS »
Bence ya temelden sağlam yeni kurallar,yeni olusumlar yaratacaklar o yüzden tüm eski uygulamalari ve tanimlari kaldirdilar yada umurlarinda degil.Umarim 2.secenej dogru cikmaz.

umurlarında değil...ismail başlık atıyordu ya bozkırlı olmaktan denizci olmaya diye..
kamu ve devlet yaşamını ilgilendiren bir konu aylarca boşlukta bırakılmaz..yeni düzenleme yapana kadar eski yasa,kanun ve kurumların,sınavların devam etmesi gerekirdi...ben yaptım oldu mantıgı..

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #5 : Ocak 08, 2014, 05:02:28 ÖS »
Ben adb yi 2005 yılında Göcek liman bşk. da sınava girip İzmir liman başkanlığından almıştım hala öyle yapılıyor diye biliyorum. Buradaki liman başkanlığına bir sorarım.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #6 : Ocak 08, 2014, 06:46:26 ÖS »
Amatör denizcilik sınavını ADF (AMATÖR DENİZCİLİK FEDARASYONU) yapıyordu uzun zamandır..ADF den aldılar ve daha bildiğim kadarı ile yerine birsey ikame edilmedi..

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #7 : Ocak 08, 2014, 06:47:38 ÖS »
Arkadaşlar sınavı boşverin.
ben tanımı varmı diye soruyorum. bunu ADF ye de sordum gelen yanıt olmasına gerek yok diye.
o zaman ADB ye ne gerek var?
Bana gelen maili sizlerle paylaşıyorum yorumu siz yapın.

Kimden:   TUNÇ TOKAY (tunc.tokay@adf.org.tr) Microsoft SmartScreen bu iletiyi gereksiz olarak sınıflandırdı.
Gönderme tarihi:   08 Ocak 2014 Çarşamba 11:43:39
Kime:    'ismail oruç' (ismailoruc5@hotmail.com)

Microsoft SmartScreen bu iletiyi gereksiz olarak işaretledi ve on gün sonra sileceğiz.
Dur, bu güvenli!

Sayın Oruç,
Şu anda Amatör Denizci tanımı yoktur, olmasına gerek de yoktur; bu nedenle 2008 yönetmeliğinde kaldırılmıştır.
Devletin böyle bir tanım yapmasına gerek yok, hatta yapmaması gerekir (çünkü ona ne!).
O sadece, şöyle bir tekne vardır, bu tekneyi kullanmak için şu belgeyi (ADB) almalısın der/diyebilir...
Alan kişi kendini ister Amatör Denizci diye tanımlar, ister amatör balıkçı, ister yelkenci, ister deniz sever, ister doğa dostu, buna kimse, devlette dahil karışamaz.

Saygılarımızla.
Tunç Tokay
ADF

-----Original Message-----
From: ismail oruç [mailto:ismailoruc5@hotmail.com]
Sent: Wednesday, January 08, 2014 10:55 AM
To: adf@adf.org.tr
Subject: adf.org.tr: Amatör Denizcilik tanımı

ADF web sitesi üzerinden gönderilmiş bir e-Postadır:
ismail oruç <ismailoruc5@hotmail.com>

Tanımla ilgili gönderdiğiniz yanıta teşekkür ederim.
bahsi geçen yönetmelikte (2 Mart 2008 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 26804), ilk yayınlanan 1.7.2004 tarih 25509 sayılı r.g de yayınlanan tanım olan c) Amatör Denizci: Denizde veya iç sularda özel amaçlı motorlu veya motorsuz deniz araçlarını, ticari yat ve ticari sürat motorları dışındaki gezi ve su sporları maksatlı tekneleri sevk ve idare eden kişiyi, olarak tanımlanan Amatör Denizci tanımını önceki yönetmeliği yürürlükten kaldırarak iptal etmiş olmuyormu?

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Çeşitli ve Son Hükümler

Yürürlükten kaldırılan yönetmelik

MADDE 18 – (1) 1/7/2004 tarihli ve 25509 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Amatör Denizci Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.

Hülasa; şu anda Amatör Denizci tanımı varmı? Yok mu?
selamlar

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #8 : Ocak 08, 2014, 07:12:50 ÖS »
ismail tanım var yok sende benim gibi 50 yaşın üstündesin :)..
5 metre üstü tekneyle ADB siz denizde sahil güvenliğe yakalanırsan,derdini yalova kaymakamına anlatırsın diyecemde orasıda il oldu :) ..türkiyede istim arkadan gelir bilirsin..şıkıstırmıslardır iki üç kelime ile bir genelge yada yasanın arasına...son yıllarda TORBA YASA denilen birsey yapıyorlar sık,sık..50-60 yasa aynı kanunla geçiyor bunların içinde ne var bırak vatandaşı mecliste el kaldıranlar bile bilmiyor..bir çnceki torbaya göz atarken söyle bir yasayla karsılastım...eskiden şehrin muhtelif yerlerinde belediyeler yada kamu kurumları herhangi bir nedenle (park,okul vb)vatandaşın arsasına el koyabiliyorlardı ama projeyi hayata geçirmedikleri zaman vatandaş kamulaştırma bedelini geri ödeyerek arsasını geri alıyordu (bu arsalar genellikle şehrin en kıymetli yerlerindedir)..şimdi bu yasayla o kanunu mülga etmişler..yani ben belediye olarak senin arsanı üç kuruşa bilmem ne yapacam diye kamulastırabilir bir yıl sonrada projeden vaz geçtim diye imar çıkartıp 100 katına önüme gelene satabilirim..bunun adıda hukuk devleti...20 gündür yaşananları görüyorsun hacı :) ..taşları baglamışlar hırsızları salmışlar..!

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #9 : Ocak 08, 2014, 07:47:19 ÖS »
..taşları baglamışlar hırsızları salmışlar..!

Taşları bağlamasalar da artık g.. korkusuna yerlerinden oynamaz. Halkımız da çekirdek çitleyip olayları Tv den izler.

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #10 : Ocak 08, 2014, 07:49:34 ÖS »
2,2 mt lastik botla sahil güvenliğe denizde ADB ibraz etmek zorunda kalalı 3 hafta oldu. Belge şart  ;D tanımsız kalsakta belgesiz kalmamalıyız. Hırsız ve taş deyişine katılıyorum kesinlikle. :'(

harunm

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Harun M.
  • Bulunduğu İl: Fethiye/Muğla
  • Doğum Yılı: 1962
  • Tekne Adı: HAYLAZ
« Yanıtla #11 : Ocak 08, 2014, 08:19:37 ÖS »
Veremedikleri bir belgeyi nasıl istiyorlar, anlamıyorum.  >:(  Şu anda ADB yi alabileceğimiz bir yer yok.

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #12 : Ocak 08, 2014, 08:22:38 ÖS »
Liman başkanlığına gittinizmi?

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #13 : Ocak 08, 2014, 08:29:53 ÖS »
Özel teknelerin donatımı ve kullanacak kişilerin yeterliliklerihakkında yönetmelik değişik başlık: 13.09.2009-27348S.R.G. yön/1 md.)
resmi gazete tarihi 02.03.2008 sayısı 26804
md 5 : (değişik fkıkra 02.10.2009-27364S.R.G yön/1.md) Motoru 10 beygir gücünden az özel tekneleri, sadece kürekle yürütülen motorsuz tekneleri, kanolar/kayaklarile ulusal ve uluslararası yarış sınıfı (kürek sporu tekneleri ile optimist,laser,fin,420,470,pirat,dragon,wind surf gibi yelken sporu tekneleri.)spor amaçlı tekneleri kullananlarda ADB aranmaz.
 yani bunun haricindeki tüm 2-24 metre boydaki özel teknelerin kullanılması ADB gerektirir. Ayrıca bir özel teknede VHF cihazı varsa, KMT yetrliliğine sahip bir oparatörün bulunması şarttır.

adı ne olursa olsun (amatör denizci- yelkenci-yatçı falan filan) Md 5 te yazılı muafiyetler haricindeki tekneler ADB ile kullanılır ve kısa mesafe telsizin varsa KMT oparatörü belgesi şattır. Olanların var burda sorun yok. Olmayanlar ?.. İşte olmayanlara bu belgeleri verecek kurun yada kuruluş yok. Şu anda almak isteyenler bu belgeleri alamıyor, ama sahil güvenlik istiyor. İşte bu zihniyetteki yyetersiz yöneticiler nedeniyle
türkiyede denizcilik ilerlemez, denizlerimizi kullanamayız, bu nedenle üç tarafı denizlerle çevrili ülkemde deniz denince akla içinde yuzen tekneler değil; yüzen patlıcanlar,domatesler, içindeki şişeler, araba lastikleri vs vs vs gelir.

harunm

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Harun M.
  • Bulunduğu İl: Fethiye/Muğla
  • Doğum Yılı: 1962
  • Tekne Adı: HAYLAZ
« Yanıtla #14 : Ocak 08, 2014, 09:30:08 ÖS »
Liman başkanlığına gittinizmi?

Elbette gittim, galiba üçüncüsünde onlarda sormamdan bıktı ve Amatör Denizcilik Federasyonu sitesini takip etmemi önerdiler.