Gönderen Konu: Tekne İnşa Kursu  (Okunma sayısı 9673 defa)

farcon

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ahmet sahın
  • Bulunduğu İl: ıstanbul
  • Doğum Yılı: 1985
Tekne İnşa Kursu
« : Mayıs 24, 2015, 07:53:47 ÖS »

merhaba herkese

benim merak ettiğim kendim bu işin altından sıfır bilgiyle pek kalkamayacağım gibi, bu konuda açılan kurslar var mı acaba? yabancıların actığı kurslar var amerikada falan gordum ama türkiyede var mıdır?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: tekne inşa kursu
« Yanıtla #1 : Mayıs 24, 2015, 10:11:18 ÖS »
Bırak kurs'u doğru dürüst Türkçe kitap yok bu konuda...bilgi kırıntıları ve el yordamı ile gidiyor insanlar..
Burada bilgilerimizi üst,üst'e ekleyerek kaynak oluşturmaya çalışıyoruz..

farcon

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mayıs 24, 2015, 10:29:11 ÖS »
Bırak kurs'u doğru dürüst Türkçe kitap yok bu konuda...bilgi kırıntıları ve el yordamı ile gidiyor insanlar..
Burada bilgilerimizi üst,üst'e ekleyerek kaynak oluşturmaya çalışıyoruz..

evet bu site o konuda cok iyi olmus, gerci okudugum bi haberde izmirde bi meslek lisesinin bu konuda bi bolumu varmıs ama biz o yolu coktan gectigimiz icin....

serdaraysun

• Çırak Rehber
  • umut güzel bir şeydir belkide en güzel şey
  • Ad Soyad: Aysun serdar
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 84
« Yanıtla #3 : Mayıs 25, 2015, 12:43:48 ÖÖ »
2 yıllık bir bölüm var 4 veya 5 yerde ben girmeyi düşünüyorum sınava yeniden bunun için birde maltepe üniversitesinde gemi ve yat tasarımcılığı bölümü 4 yıllık ve avrupa birligi üyesi tüm devletlerde geçerli diploması çok yogun bir bilgi mevcut orda ama tüm kaynaklar ingilizce piri reis üniversitesindeki bir kaç arkadaşla görüştüm durum ordada aynı kitap yok tamamen not alma sistemi ile çalişiyor sinir bozucu bir durum tabi bizim gibi dişardan bilgi almak isteyenler için sonuçta paralı üniversiteler burslu kazanmak içinde gayet saglam çalişmak lazım

serdaraysun

• Çırak Rehber
« Yanıtla #4 : Mayıs 25, 2015, 12:45:45 ÖÖ »
bu üniversitelere dilekçeli yada toplu bir şekilde 1 yıllık iş egitim kursu açmaları için biraz istek ve başvuru yapılsa belki bir şeyler çikar tabiki biraz yüksek ücretli olur ama toplu hareket etmek gerekiyor

farcon

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Mayıs 25, 2015, 02:19:49 ÖS »
bu üniversitelere dilekçeli yada toplu bir şekilde 1 yıllık iş egitim kursu açmaları için biraz istek ve başvuru yapılsa belki bir şeyler çikar tabiki biraz yüksek ücretli olur ama toplu hareket etmek gerekiyor

aynen bu cok iyi bi fikir, yani bu işe gönül veren cok kisi var ve inglizce derleme toplama bilgilerle eksik bilgiyle zor oluyor, hem teorik hem uygulamalı bi eğitimle insanlar güzel işler çıkarabilirler diye düşünüyorum ama bu sitede bu işin öncülüğünü yapcak organize edecek biri gerekiyor

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #6 : Mayıs 25, 2015, 04:42:20 ÖS »
Türkiye'de otomobil sanayi gibi çok gelişmiş bir sektöre bile yeteri kadar eğitim verilmiyor. Tekne inşası gibi çok küçük bir sektör için eğitim vermek oldukça  yüksek maliyetli our. Amatör tekne inşası, kullanacağınız malzemeye göre  değişik bilgileri gerektirir. Örneğin, fiberglas için iyi kalıplama bilmelisiniz, ahşap için endaze hazırlıyabilmelisiniz, kontraplak ise modern marangozluk bilgisi gerektirir. Teknenin diğer olmazsa olmazları için ise (motor, yelken donanımı vs) ek bilgi gerekir ama temel inşa tekniğini yani gövdeyi yapabilecek kadar gelişmiş biri diğer işleri de el yordamı ile veya sorarak, yardım alarak becerebilir.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

serdaraysun

• Çırak Rehber
« Yanıtla #7 : Mayıs 25, 2015, 09:55:37 ÖS »
bazılarına katılıyorum bazılarına katılmıyorum yazdıklarınızın söyleki eşimin memleketinde gemi mühensiliginden mezun bir arkadaş var şahsen tanışamadım uzaktan hep merabalaştık çok sık gidemiyoruz köye bayramdan bayrama esas konuya gelelim arakdaş 5 metrelik gayet saglam bir tekneyi tek başina yaptı ama adam gemi mühendisi oldugu halde moturu kendisinin takmadıgını biliyorum diregide yelkenide herşeyi inanın sadece tek bir adam yapamaz herşeyin üstadı ayrı ve oo ustalıga saygı duymak gerekiyor  tabi bilgisini bilmekte fayda var herşeyin ama genede yelken gibi motor gibi salma gibi  sizi okyanusun orta yerinde bırakabilecek şeylerin ustaca takılmasından yanayım ben ve üniversitde bildigim kadarı ile her üç çeşit tekne yapısınında seçmeli derslerle bilgisini ögrenebiliyoruz esas mesele saglam bilgilere sahip insanlarıda bu siteye çekebilmekte yada bu tip platformlara

sertac271

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: sertacser tac
  • Bulunduğu İl: kıbrıs
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #8 : Mayıs 27, 2015, 02:33:33 ÖÖ »
İngilterede 38 haftalık bir akademi var. Tekne inşaasından,bakıma ,motora kadar çok ciddi bir eğitim veriliyor. Bu dönem içerisinde aynı zamanda bir tekne inşaa etmiş oluyorsunuz. Zaman açısından uzun bir süre ve akademinin hayli hayli külfetli bir ücreti var. Alınan sertifika ile avrupa birliğine üye ülkelerde konu ilgili okullar açma imkanı gibi , küçük esnaf kredileri veya hibeler gibi bir takım kolaylıklar sağlanıyor. Türkiye'de ne derece ilgi merak ve katılım olur orasını açıkcası bilmiyorum. Biraz emin olabilsem 1-2 seneyi akademide harcayıp Türkiyeye kesin dönüş yapıp eğitim atölyesi yapmaya niyetlenebilirim.. Bilmiyorum sizlerin düşünceleri nedir bu konuda..

farcon

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Mayıs 27, 2015, 08:35:41 ÖÖ »
İngilterede 38 haftalık bir akademi var. Tekne inşaasından,bakıma ,motora kadar çok ciddi bir eğitim veriliyor. Bu dönem içerisinde aynı zamanda bir tekne inşaa etmiş oluyorsunuz. Zaman açısından uzun bir süre ve akademinin hayli hayli külfetli bir ücreti var. Alınan sertifika ile avrupa birliğine üye ülkelerde konu ilgili okullar açma imkanı gibi , küçük esnaf kredileri veya hibeler gibi bir takım kolaylıklar sağlanıyor. Türkiye'de ne derece ilgi merak ve katılım olur orasını açıkcası bilmiyorum. Biraz emin olabilsem 1-2 seneyi akademide harcayıp Türkiyeye kesin dönüş yapıp eğitim atölyesi yapmaya niyetlenebilirim.. Bilmiyorum sizlerin düşünceleri nedir bu konuda..
merhaba bahsettiginiz kursla ilgili bi link alabilir miyim?

sertac271

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: sertacser tac
  • Bulunduğu İl: kıbrıs
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #10 : Mayıs 27, 2015, 10:04:45 ÖS »
merhaba bahsettiginiz kursla ilgili bi link alabilir miyim?

http://www.boatbuildingacademy.com/

re_pause

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: erdinc
  • Doğum Yılı: 1982
« Yanıtla #11 : Mayıs 28, 2015, 12:58:07 ÖÖ »
Merhaba kurs olarak degilde megep ( milli egitim bakanlıgı) internette bircok pdf formatında ders kitabı var. Bende bir cogunu okudum acıkcası. Megep gemi yapımı diye aratırsanız bircok pdf dosya cıkıyor. Umarım işinize yarar.

serdaraysun

• Çırak Rehber
« Yanıtla #12 : Mayıs 28, 2015, 11:24:14 ÖÖ »
Aslında halk egitime bu konuda başvuru yapılabilir ama en az 10 veya 15 kişi aynı halk egitime başvurmalı

farcontr

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: geor
  • Bulunduğu İl: hagi
« Yanıtla #13 : Mayıs 29, 2015, 06:58:52 ÖS »
acaba bu konuda acarlar mi?

Sent from my iPhone using Tapatalk

serdaraysun

• Çırak Rehber
« Yanıtla #14 : Haziran 03, 2015, 10:18:03 ÖS »
daha önceden açmişlikları var bildigim kadarı ile istanbulda linklerde çikiyordu eski tarihli bende çok gitmeyi düşündüm ama aklına takılan tüm soruları burdada ögrenebilir evde pratik yapabilirsin degerli abilerimiz üstatlar bu sitede var ve yardımcıda olurlar her türlü soruna