Gönderen Konu: BOA Aydın Marin Gururla Sunar :)  (Okunma sayısı 19749 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
BOA Aydın Marin Gururla Sunar :)
« : Haziran 12, 2020, 08:17:14 ÖS »

Herkese selamlar :)

Yavaş yavaş pandemi sürecinden çıktığımız,yeniden sosyal hayata katıldığımız şu günlerde,tekneleri olanların tekneleri ile,tekne yapanların atölyeleri ile buluştuğu şu günlerde sizlerle pandemi sürecinde yaptığım çalışmalarımı paylaşmak istedim.
Aşağıda resimlerini paylaştığım ürünleri pandemi sürecinde tamemen kendim tasarlayarak ve çizerek oluşturdum.
Ne olup,ne çıkacağını bilmediğim için önceleri paylaşmak istemedim ama kendi teknem için yaptığım bu parçaları deniz üzerinde ve bazı mekanik testler ile denedikten sonra paylaşmaya karar verdim. Hatırlarsanız şu konuyu açmıştım  :gk

http://www.denizrehberim.com/plastik-yelken-tokasinin-kac-kg-yuk-tasimasi-gerekir-t3677.0.html;new#msg35567

İşte o günlerde yelken tokasını damacanalar ile teste sokmuştum. Resimdeki yelken tokası 3 damacana +10 kg lık dumbell taşıyordu fazlasını ben kaldıramadım  :on

Bu konunun üzerine eğilen insanlar olursa yelken konusunda maliyetleri bir hayli aşağıya çekebilir. 15-20 dk' da plastik enjeksiyon ürünlerinin %70 kalitesinde son ürünler çıkabiliyor bu inanılmaz birşey  C:-) Üstelik istediğiniz renkte, kişiye özel logolar,isimler ekleyerek işi daha eğlenceli ve şık hale getirebiliyorsunuz.
Aklınıza gelebilecek herşeyi son ürün olarak çıkartabiliyorsunuz. Teknenizin adına hazırlanmış elektrik panosu mu ? Çizmeniz yeterli. Resimdeki gibi tekne adınızın üzerinde yazdığı tente ayağımı ? 20 dk yeterli oluyor  :gk Bu ürünler 3 boyutlu yazıcılarla oluşturulabiliyor.

Üretim malzemesi ABS plastiği. Güneş ışığına ve deniz suyuna dayanıklı bir malzeme. Çekme vs mukavemeti de kuvettli bir malzemeymiş araç parçalarında hammadde olarak kullanılıyormuş biraz araştırma yaptım.  :halay

Belki sizlerede bir fikir verir diye paylaşmak istedim.
Kişisel kullanım koşulu ile eğer aramızda bu tip piyasada bulunmayan veya çok pahalı ürünlere ihtiyacı olanlar var ise '' zaman buldukça'' gerek çiziminde gerek hazırlanmasında seve seve yardımcı olabilirim.Kendi üretmek isteyenler var ise yine kişisel kullanım koşulu ile basım dosyalarınıda paylaşabiliriim  <>

Cafcaflı fotoğraflar eşimin eseridir  :gk

Headparts - Yelkenin tepesine konulan ve yelkeni basarken yelken kumaşının zarar görmesini engelleyen parça

Tente Ayağı ve Tente Boruları Birleştirme Parçası-25 mm iç Çap

Flok veya Cenova Yelkeni Furling Teline Sabitlemeye veya Telde Yelkeni Basmanıza Yarayan Parça 4 mm Tel İçin

Yelken Tokası ve Toka ile Yelken Bağlantısını Sağlayan Plastik Karabina (3 mm direk ray açıklığına sahip direkler için )

Benim Tabirimle Kıstırmaç 6-8-10 mm halatlar için

İp Yuvası -Halat Çaplarını Ayarlamak Tek Tuş- 6-8-10-12  :gk

Vardevela Borusu Üst Kapakları 19 mm çapa göre

Parçalara hiçbir şekilde son işlem uygulanmamıştır.Zımpara,çapak alma vs gibi. Makinede uygun ayarları ve teknikleri bulana kadar canım çıktı gerçi ABS çalışması zor bir malzemeymiş ama sonucu buna değdi  :halay

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
Ynt: BOA Aydın Marin Gururla Sunar :)
« Yanıtla #1 : Haziran 12, 2020, 08:49:27 ÖS »
iyi işler çıkmış emek vermişsin BOA marka da orijinal olmuş

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #2 : Haziran 12, 2020, 09:08:40 ÖS »
Resimler gorunmuyor. :sar

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #3 : Haziran 12, 2020, 09:51:31 ÖS »
Ufak tefek auto-cad çizimlerini volkan'a yaptırıp laserde kestiriyorum ben..
sagolsun hiç üsenmedi yaptı..benim de elimden gelse hiç tanımadıgım biri de olsa yapardım..
iltifat marifete tabidir.. o yüzden yazdım. :)

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #4 : Haziran 12, 2020, 10:02:21 ÖS »
görünüyor resimler benim ekranda

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #5 : Haziran 12, 2020, 10:15:46 ÖS »
iyi işler çıkmış emek vermişsin BOA marka da orijinal olmuş
Teşekkürler abi kendi ihityaçlarımıza çare bulmaya çalışıyoruz.
İsim anası eşim oldu . Boat of Aydın'ı kısalttı BOA olarak koydu oraya  :on Bana kalsa Suerte Vogo yazacaktım.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #6 : Haziran 12, 2020, 10:16:48 ÖS »
Ufak tefek auto-cad çizimlerini volkan'a yaptırıp laserde kestiriyorum ben..
sagolsun hiç üsenmedi yaptı..benim de elimden gelse hiç tanımadıgım biri de olsa yapardım..
iltifat marifete tabidir.. o yüzden yazdım. :)
Ne demek abi. Benim için uğraşması,çözüm üretmesi büyük zevk.Söylemeniz yeterli.  <>
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #7 : Haziran 12, 2020, 10:18:26 ÖS »

https://photos.app.goo.gl/CYQqz836wSFCptvr7

Albüm linkini paylaşayım. Göremeyenler için  :okey
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #8 : Haziran 12, 2020, 10:19:45 ÖS »

ben de göremiyorum. Adı Kadir olanlar yasaklı galiba?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #9 : Haziran 12, 2020, 10:22:04 ÖS »

ben de göremiyorum. Adı Kadir olanlar yasaklı galiba?

:sad22 Albüm linkinide paylaştım abi ama hala mı görünmüyor?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #10 : Haziran 12, 2020, 11:23:42 ÖS »
Eee, malum 65+ yız yaz, önümüzü bile göremiyoruz. Albüm bağlantısını görmemişim, pardon. Orada hepsi görünüyor, eline sağlık.

Bunlar 3D yazıcı çıktısı mı?

Benim adaş daha iyi bilir ama, konu neydi unuttum bir arkadaşıma 3D dişli yazdırayım demiştim, dayanmaz demişti. ABS yeterince sağlam olacak mı? Gerçi (benim de yaptığım gibi) su bidonları ile denedim diyorsun da gerçek kuvvetlere denk mi?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #11 : Haziran 12, 2020, 11:36:38 ÖS »
Eee, malum 65+ yız yaz, önümüzü bile göremiyoruz. Albüm bağlantısını görmemişim, pardon. Orada hepsi görünüyor, eline sağlık.

Bunlar 3D yazıcı çıktısı mı?

Benim adaş daha iyi bilir ama, konu neydi unuttum bir arkadaşıma 3D dişli yazdırayım demiştim, dayanmaz demişti. ABS yeterince sağlam olacak mı? Gerçi (benim de yaptığım gibi) su bidonları ile denedim diyorsun da gerçek kuvvetlere denk mi?

Abi benim yaptığım araştırmalar neticesinde bizim için gerekli olabilecek malzemelerde abs gerekli dayanıklılığı veriyor.
Sık kullanılan iki tür hammadde var .PLA ve ABS. Pla daha çok hobi için kullanılıyor,maket vs yapmak için. Abs mühendislik malzemesi olarak geçiyormuş.

Dayanım konusunda kendi ihtiyaçlarım neticesinde deneyip görüyorum.Cm2 bile değil muhtemelen yarım cm2 ye 70 kg yük bindirdim imkanlar dahilinde. Fena rakam değil ama bu yaz tekne kulanımını görmüş olurum.Henüz tam olarak kesin birşey söylemem yanlış olur. Bazı malzemeler yaklaşık 2 ayı aşkın tekne üzerinde. Güneş,yağmur,rüzgar vs görüyorlar. Dış koşullara dayanıklılık anlamında bir problem yok. Mekanik özellikleri ise zamanla göreceğimi düşünüyorum.

Üst üste sıcak bir şekilde yığma yöntemi kullanıldığı için enjeksiyon son ürünleri kadar olamıyor.Enjeksiyonun %70 seviyelerine yaklaşıyor diyebiliriz. Ancak maliyeti inanılmaz düşük. Yukarıdaki tente ayakları 2 takım halinde (iskele+sancak toplam 4 parça) 10-12 lira arasındadır. Bunları herhangi bir siteden almaya kalksaydım cebimden yaklaşık 70 liraya yakın para çıkacaktı.
Yelken karabinalarının maliyeti keza 1 lirayı geçmez bile.
Velhasıl belki yeni bir çağın başlangıcındayızdır  :tur
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #12 : Haziran 13, 2020, 12:21:09 ÖÖ »
3D yazıcı anlamında öyle. Burada paylaşmışmıydım bilmiyorum, dünyanın en büyük 3D yazıcısında tekne bile basmışlardı, bulursam eklerim.
Benim kaygım ne olsa bizim kullandığımız tür yazıcılar/malzemeler amatör işi. İleride sorun yaratmasın. Yoksa (yazıcı fiyatı hariç) çok ucuz tabii.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #13 : Haziran 13, 2020, 12:22:42 ÖÖ »
Kısa bir şekilde yapımı da görünüyor.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #14 : Haziran 13, 2020, 09:10:28 ÖÖ »
Album linkinden gordum ben de calismalari. Oncelikle eline saglik, gayet guzel olmuslar :)

Aslinda bu islere en uygun printer filamenti nylon, ancak o da hem su emer hem de gunes'i sevmez. Bu sartlarda abs en mantikli secim olmus.

Ben yine de birkac noktaya deginmek isterim, belki final urunler daha da basarili olabilir.

Amator printlerin mantigi aslinda biraz fiberglass'a benzemesidir. katmanlari basitce fiber katmanlari olarak dusunebiliriz. Herhangi bir kompozit'in en zayif oldugu durum da bu katmanlari delamine etmeye calisan kuvvetlerdir. Dolayisi ile printleri hazirlarken, katmanlarin yonunun, modelin en az kuvvet binecegi yonde olmasina ozen gosterilmelidir.

Bunun disinda modeli guclendirmenin birkac pratik yolu var. en basiti epoksi emdirmek. Bir firca ile epoksiyi yedire yedire modele surebilirsiniz. Yuzeyindeki butun gozenekler epoksi ile dolacagindan, modelin en azindan dis katmaninin dayanikliligi oldukca artmis oluyor.  Tabi bu printler surekli gunes'e maruz kalacagindan bu epoksi katmaninin kisa zamanda bozulmamasi icin sonrasinda modeli bir de boyamak gerek.

Muntazam yolu modeli epoksi dolu bir kaba koyup kabin icindeki havayi vakumlamak. boylece modelin en derindeki gozeneklerine bile epoksi dolup dayanikligiligini enjeksiyondan da daha yuksek seviyelere cikarabilir. Ancak sonrasinda o bir kap dolusu epoksi'yi kullanacak yeriniz olmali :)... Bir de vakum pompasi lazim tabi.  ( calisir durumda cikma buzdolabi motorlari son derece guzel is gorur )

Bir diger yol ise modeli firinlamak.  Modeli bastiktan sonra firina koyuyorsunuz ve kullandiginiz plastige uygun bir sicaklikta pisiriyorsunuz. Bu pisirme, plastikteki termal gerilimleri aliyor ve kimi iyi yapismayan yerlerin birbirine daha iyi tutunmasini sagliyor. Neticede modelinizin dayanikliligi %10 - %20 oraninda artabiliyor.  Bir yan etkisi modelin carpilma riski.
Sekil deformasyonu olmamasi icin modeli, yercekiminden en az etkilenecegi sekilde yerlestirmek ve mumkunse isiyi yavas yavas artirmak lazim. sogurken de yavas yavas sogutmak gerek.

Tabi butun bunlar hep is. Parcayi basip yerine baglayip koparsa yenisini baglamak da oldukca pratik bir cozum  :C

Oncelikle estagfurullah :). Aslinda disli'yi nylondan yazdirirsan ve katman yonune dikkat edersen orjinal nylon bir disliye gore %90 dayaniklilikta model elde edebilirsin.
Arkadasin muhtemelen pla'yi baz almistir. Pla sert ve kirilgan bir plastik. kuvvet karsisinda pek esnemiyor ve kopma direnci de dusuk. Disli yapimina hic uygun bir malzeme degil. Ote yandan nylon oldukca esnek ve koparma kuvvetlerine de oldukca dayanikli.

Valla, Turkiye'de doviz aldi yurudu. Ben 2018'de Cin'den ucuz bi printer almistim. 240USD odedim yanlis hatirlamiyorsam. Gecen bir is icin ikinci bir tane alsam mi dedim, baktim aynisi olmus 160 dolar.  Gayet de guzel model basiyor.

Bu tarz seyleri yaparim diyenler dusunmeyip alabilir bence :)....

Velhasıl belki yeni bir çağın başlangıcındayızdır  :tur

Valla su modern zamanlarda caglar iyice birbirine girdi  :sar  :tav