Gönderen Konu: Bilgisayarda Yelken Tasarımı ve Dikimi Denemesi  (Okunma sayısı 5795 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Bilgisayarda Yelken Tasarımı ve Dikimi Denemesi
« Yanıtla #15 : Mart 24, 2019, 10:38:38 ÖS »

Ben ekonomik seçeneği en ön plana alıp pilsa kumaş kullanmayı düşünüyorum.Tabi en önce şu tekneyi bir indirelim bi motorla gitsin  :gk
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #16 : Mart 25, 2019, 04:50:05 ÖS »
Parasut kumaslari ( yani en azindan uculan parasutlerin ) ana malzemesi nylon. O da Uv ye karsi oldukca dayaniksiz. Parasut uzun sureler gunese maruz kalmadigi icin Uv zayifligi cok rahatsiz edici olmayip, nylonun esnekligi ve kuvveti dolayisi ile tercih ediliyor. Ancak yelken uzun sure gunese maruz kaliyor. Yani nylon cok cabuk yipranir diye dusunuyorum.

Bu kumascinin sattigi dacron, yelken yapimina uygun mudur bilemiyorum.
Simdi soyle bir durum var ki, bu dacron'un tekstilde kullanilani ile yelkencilikte kullanilani farkli olabilir. Dacron gomlekler oldugunu biliyorum. Ancak bu gomleklerle yelken kumaslarinin ayni oldugunu sanmiyorum.

Ayrica kumasin yogunlugu ve kalinligi da hesaplanmali gibi duruyor.

Ben de 6 metre ve asagisi tekne yapsam kaliteli tir brandasindan yurumeyi dusunurdum. Memleketin dort bir yanina yamasi bulunur, yaptirilir, diktirilir.  komple cop olsa bile zorlasan ertesi gun yerine yenisini koyabilirsin.

Dikislerini saglam yaptirip kalitelisini kullanmak lazim.  Yalniz tir brandasi katlanmaya cok gelmiyor. Surekli katlandigi zaman kat yerlerinden pvc' si soyuluyor. O yuzden toplama katlama sekline dikkat etmek, mumkunse rulo seklinde sararak saklamak lazim.

Tabi yelken dikim masraflarini bilmedigim ve disardan pahali olurmus gibi durdugu icin,  tir brandasi epey ucuz ve cazipmis gibi geliyor :).

Yelkenin boyu 10 metreyi gectikten sonra tir birandasinin yetersiz, dayaniksiz ve agir olacagini da dusundugumu eklemek isterim.
Sonuca var olus amaci sadece yuku hava sartlarindan korumak. Dogasi geregi de biraz dayanikli uretiliyor. Ama ciddi yukleri kaldiracagini sanmam.
Kagit ustunde kaldirsa bile, her metrekaresinin yeterli performansi verecegi sekilde uretildigini sanmiyorum.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #17 : Mart 26, 2019, 09:19:17 ÖS »
Bizim yamaç paraşütlerinde UV koruması vardır ama normal paraşütlerde olmayabilir. Bu kumaşta PU kaplama demiş ama, sanırım o poliüretan ve de sanırım yırtılmaya karşı. Diğer dakron dedikleri de daha çok gömleklik. Vardır yelken için de kumaş satan yerler ama Volkan zaten kararını vermiş. Güneşe dayanır mı bilmem ama, başlangıç için belki uygun olabilir.

Ben  programa dikiş payı vs. de ekledim. Bir resim de o haliyle ekleyeyim. Bu programlar tabi benim yazıp kullandığım programlar. Webde kullanılan türden değil. Şimdi oturup bu programı kullanıcıların kendileri oynayıp kullanabileceği hale getirmem lazım. Onu da sıraya koyup yavaş yavaş hallederim...

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/i4H5bxp3seabz2EF9

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #18 : Nisan 03, 2019, 05:06:30 ÖÖ »
SailCut Programında birşey farkettim.

Dikişler yatay olsun dediğinizde, tüm parçalar eşit ve düz şeritler halinde kesiliyor, bombeyi verecek payın tamamı en alt parçaya bırakılmış, bir tek onun alt kenarı bombeli.

Bu tabi kesim ve dikim için tercih edilecek birşey; hem çok kolaylaştırır, hem hatayı azaltır, hem de en ekonomik kumaş kullanımını sağlar; ama matematik mi dersiniz, geometri mi, yoksa fizik mi; yani gerçekte bu mümkün mü emin değilim.

Benim program öyle bir mantıkla çalışmıyor ve de açıkçası öyle bir çözüm de düşünemiyorum, en azından şu anda diyelim. Her parça kendi bölgesindeki bombeyi oluşturacak şekilde altta ve üstte bombeli; yerine göre ikisi de dışa, yerine göre biri içe biri dışa. Karşılaştırma için ikisini yanyana koyuyorum.

Biraz da Volkan düşünsün, bakalım o ne diyecek? Millet nasıl dikiyor? Kullananlar bilir.

bağlantısı:

https://photos.app.goo.gl/9Ewf1aerESxCj6ZJA

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #19 : Nisan 03, 2019, 03:56:01 ÖS »
Arkadaşlar, 'kumasci.com' sitesindeki KM-1289 polyester kumaşın yelken için uygun oldugu ifade ediliyor. Ben kullanmadım ama incelemenizi tavsiye ederim. Pilsa kumaş biraz sert gibi geliyor bana.
Ne mutlu Türküm diyene.