Gönderen Konu: Sanal Ortamda Tekne İmalatı Denemesi - Sztrandek 495DR  (Okunma sayısı 20487 defa)

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Ynt: Sanal Ortamda Tekne İmalatı Denemesi - Sztrandek 495DR
« Yanıtla #75 : Ocak 21, 2020, 05:45:03 ÖS »

Bu küpeşte tam. üstten görünüm. yani teknenin üçgen şekli. zaten bu grafiği böyle kullanmayacağız. sadece o sayıların nasıl göründüğünü ve kullanıldığını göstermek için bu örneği hazırladım.

büütün sayıları tabloya geçince onlardan her brinden birer değer hesaplayıp postalrı elde edeceğiz. güzel tarafı o olacak.

bir de yandan görünüm yani omurga çizim hazırlayayım örnek. sonra posta işine geçerim.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #76 : Ocak 21, 2020, 06:12:38 ÖS »
BU DA OMURGA VE KABİNİN YANDAN GÖRÜNÜMÜ.

BENZER ŞEKİLDE EXCEL TABLOSU HAZIRLAYABİLİRSENİZ SİZ DE BU GRAFİKLERİ KENDİNİZ ELDE EDEBİLİRSİNİZ.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #77 : Ocak 21, 2020, 07:35:08 ÖS »
hızlı tarafından bir örnek posta hazırladım. Tabloda bir sürü kalabalık var ama çoğu kullanılmıyor şu an

Verdiğim formüller tablonun sol üst tarafında.

5 çizgi var.

- Kabin üst
- Kabin alt
- Küpeşte
- Çene
- Omurga

Bunlar her postanın (ya da bölme) köşe noktaları

Her birini hesaplamak için üçer katsayı var tabloda.

Hangi postayı hesaplayıp çizeceksek, onun altındaki x,y değerlerini hesaplatmamız lazım. Her postanın bir Z değeri var. Ben oraya ikişer koydum.
x ve y için aynı değer kullanılacak. Ama iki sütun gerektiği için x için de y için de aynı Zden birer kopya koymuş oldum. 5 çizgi yani 5 köşe var. 5 de öbür yanda. Toplam 10 nokta için x,y değerleri hesaplanacak.

Ben açıklaması kolay olsun diye böyle yerleştirdim. Daha kolay kullanım için farklı yerleşim daha koly olabilir.

Sonuçta her posta için iki sütun, 10 hücre uzunluğunda, sayı hesaplacak. Ben örnek olarak Posta 7 için  10 nokta hesaplattım. Sonra da grafiğini çizdirdim. Gördüğünüz gibi çizim hemen çıktı.

Tabi bu çizimde sadece tek çizgi var, çıta genişliği vs yok. Zaten bu teknede posta değil bölmebütün olarak yapılıyor. Burada bu ana şekil çıktıktan sonra kontrplaktan tüm bölme kesiliyor... falan. arkasını sonra anlatacapım zaten.

Ama burada güzel olan şu.

Girdi olarak sadece o 5 x 3 toplam 15 sayı var. Veonlarla oynadıkça posta şeklinin nasıl değiştiğini, tekne şeklinin nasıl değiştiğini anında görebiliyorsunuz.

Hiç çizim yapmadan.

Görüntü dosyası ekliyorum.

İlgilenen olursa csv olarak excel tablosu da koyabilirim.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #78 : Ocak 21, 2020, 07:55:05 ÖS »
Ben tabii Excel kullanmıyorum. Doğrudan 3D grafik modelleme programında üretiyorum herşeyi. Hepsi toptan çıkıyor.

Ama şu an henüz tasarım aşamasında olduğumuzu unutmayalım. Oradak esnekliği anlatmaya çalışıyorum.

OffSet Tablo yerine bu 15 sayıdan oluşan formül çok daha güçlü gibi geliyor bana. Tüm tekneyi bu 15 sayı ile tanımlamış oluyorsunuz. Yani aslında şu anda elinizde teknenin (kabuk diyelim) planı var.

Neyse ben araya parça koyup ilgi çekmeye çalışayım.

Ekteki resim işte bu formüllerle hesaplanıp sonra üstünde oynamalarla tamamlanmış bölmeleri gösteriyor. Hepsi otomatik.

Bunu webdeki uygulamaya koyacağım ama, daha önce de dediğim gibi orada kullandığım Javascript denilen program kendi kullandığım Python denilen programa göre çok ilkel ve zayıf kalıyor, hiç içimden gelmiyor orada aynı programı daha zor koşullarda yeniden yazmak. Bakalım eşref saati gelirse...

kberker

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Kemal berker
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1968
« Yanıtla #79 : Şubat 09, 2020, 11:19:08 ÖS »
Çok emek verilen bir çalışma olmuş.
Öncelikle ellerinize sağlık.  :okey
You tube videonuzu da izledim.

Sonuçta S496 veya 650 model bir yelkenli yapmak niyetindeyim , ancak web sitenizde ki make station ve cut station sekmelerini çalıştıramadım.(chrome tarayıcı)
Tüm izlediklerimden ve okuduklarımdan anladığım şu:
web sitenizde ki örnek teknelerden (eğer kendimiz ölçüleri girmeyeceksek) birini seçip , lazım olan tüm bileşenlerin şablonlarını basabilerceğiz.
sonra plana bakarak birleştirip gövdeyi oluşturacağız.

Nihayetinde : ya sitede çalışmayan birşeyler var ( ki yönergelerinizi takip ederek yaptım) , ya da ben beceremiyorum :-)

Ne yapmam lazım...

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #80 : Şubat 10, 2020, 01:18:29 ÖÖ »
Önce teşekkürler, ilgi ve övgüler için.

Epeydir web sayfasını ihmal ettim. Doğrudur. Düzgün çalışmayan şeyler olabilir. Açıkçası hatırlamıyorum problem var mıydı neydi diye. Bazan bir modelde çalışan şey diğerinde problemli olabiliyor.

Ama temel fonksiyonların çalışıyor olması lazım. makeStation gibi. Çıktılarda sorun oluyordu. en son milimetrik olarak ölçüp karşılaştırmıştık. Yazışmalar başka bir arkadaşın sayfasındaydı.

Oradaki örnekler kolay başlangıç için. İşin özü OffSet Tablosu. O örnek tabloları da değiştirip kullanabilirsiniz. Kendi tasarımınıza veya baka bir tekneye ait OffSet Tablosunu da girip sıfırdan, başka bi tekne de yapabilirsiniz.

Bir de üstteki yazışmalarda anlatmaya çalıştığım, çok daha esnek, tamamen görsel, el ile ama AutoCAD gibi çizim yapmadan, neredeyse basit karakalem eskizle tekne tasarımı oluşturmayı hedefleyen yeni uygulamam var. Kendi çalışma ortamımda çalışıyor ve yukarıdaki sayfalardaki resimleri üretebiliyorum.

Uygulamayı webde başkalarının da kullanabileceği hale getirmek için herşeyi en baştan başka bir programlama dilinde yazmam gerekiyor. Epeyce tamamladım. Bir kaç hafta sonra ortaya birşeyler çıkabilir.

Onun mantığı ve kullanımı çok farklı. En azından şimdilik hazır tekne yok. S650 veya S495 ve diğerleri yok. Başka bir tekne yapısını şablon olarak kullanıyorum. Hiç dokunmadan aynen kullanırsanız o tekne çıkıyor. Sağını solunu çekiştire çekiştire S650 de yapabilirsiniz, bambaşka bir şey de. Daha önce de yazdım sanırım, standard/modüler birşey yapmaya çalışıyorum. Lego ile Ikea arası modüler bir tasarım üretiyor kullanıcı. Bakalım bir bitsin. Görücüye çıkacak. Belki onu kullanırsınız.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #81 : Şubat 10, 2020, 11:09:54 ÖÖ »
s495 VE s650 için uygulamaya girip denedim. makeStation ve cutStation çalışıyor. 2D 3D görüntü alınıyor.

Sizde çalışmayan ne?

Hiç mi çalışmıyor? Bozuk mu çıkıyor, eksik mi? tam nedir sorun?

Tekrar yazayım

- Önce SELECT SAMPLE BOAT
- **** sonra mutlaka START NEW BOAT ***

- ondan sonra makeStation
- sonra isteniyorsa cutStation (her bir make Stationdan sonra, yani her posta için önce bir makeStation, sonra cutStation; ondan sonra bir sonraki posta)

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #82 : Mart 24, 2020, 04:01:39 ÖS »
https://haldenbilen.com adresindeki tekne uygulamasını geçici olarak kaldırdım.

Yerine basit bir CoronaVirüs yayılma ve Önleme simülasyon uygulaması koydum. Aslında muhtemelen hepinizi bildiği şeyler. Benzerleri de yayınladı, ama burada elinizle oynayıp deneme şansınız var. Umarım ilginizi çeker ve yararlı olur.

Yeni tekne uygulaması da yakında onun yerini alacak.

Sağlıklı günler herkese.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #83 : Mart 24, 2020, 04:27:10 ÖS »
https://haldenbilen.com adresindeki tekne uygulamasını geçici olarak kaldırdım.

Yerine basit bir CoronaVirüs yayılma ve Önleme simülasyon uygulaması koydum. Aslında muhtemelen hepinizi bildiği şeyler. Benzerleri de yayınladı, ama burada elinizle oynayıp deneme şansınız var. Umarım ilginizi çeker ve yararlı olur.

Yeni tekne uygulaması da yakında onun yerini alacak.

Sağlıklı günler herkese.

10 gündür,gönüllü ev hapsindeyim :)..2 kere market alış verişi için çıktım..
Panik yapmadan,okuduklarımdan,günlük haberlerden çıkardıgım..
Hızlı yayılan bir virüs,şakaya gelir tarafı yok..
Tabiki bütün insanlar  evlerin de kalamaz,yaşamında idame etmesi lazım..
Ama en azından ben ve benim gibi emekli,dışarda olması için bir sebebi olmayanlar (iş,ilaç,alışveriş vbg)
İzalasyona uysunlar,buda geçecek,en az hasarla geçirelim..herkese saglık günler dilerim.