Gönderen Konu: Bize ve Üyelerimize Sorun  (Okunma sayısı 80897 defa)

silo81

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ahmet hakan silo
  • Bulunduğu İl: düzce
  • Doğum Yılı: 2000
Ynt: Bize ve Üyelerimize Sorun
« Yanıtla #60 : Haziran 14, 2019, 02:59:51 ÖS »

Merhaba öncelikle belirteyim ben foruma bu gün üye oldum aranızda yeniyim,

18 yaşındayım hayatım boyunca denize ayrı bir şeyler üretmeye ayrı ilgim var bu yaz keyif amaçlı bir şişme bot üretmeye karar verdim planımı yaptım alacağım malzemeleri elektrik motorunu kontrol ünitelerini vs kararlaştırdım ancak bu yazın sonunda allah nasip ederse üniversiteye başlıyorum bir çok masrafım vs olacak bu yüzden kendi yaptığım botu 1 2 ay kullanıp hevesimi aldıktan sonra yazın ortalarında satmayı düşünüyorum. Bu işin prosedürü nedir? ne yapmamı önerirsiniz? yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Sam Lighter

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Sami ÇAKMAK
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #61 : Ağustos 28, 2019, 02:15:48 ÖS »
Merhaba;

Şu an kafamda zihni zehir bir proje var. Kolay ve ucuz tekne yapımı için değişik ve karma bir yöntem oluşturma, sonra maket olarak deneme veya denemeler yapma, sonra da 1/1 karar verdiğim ve planını aldıgım tekneyi yapmayı düşünüyorum.

Yukarıda yazdıklamı açıcak olur isek, Metalleri eritip, eşyanın negatif kalıbının alındıgı, kumdan kalıplara dökülerek, bir çok objenin yapıldığı videolara emininki sizlerde youtube da denk gelmişsinizdir. Burada eritip metal dökmek yerine 2 parça halinde olan kalıbı kullanarak teknemizi alt ve üst olarak, ayrı ayrı kalıbın icine girerek, kat ve kat elyap,epoxy, ahşap döşüyerek yapabilmek.

Hazır seri üretim yapan profesyonel firmalarda üretim kendi hazır kalıpları üzerinden böyle yapılıyor. Benim amacım kalıbı alışılmışın dışında bir yöntem ile çok ucuza, Pratik, istenildiginde istenilen değişiklik ve tadilata uygun, bir taraf bittikden sora diğer taraf içinde ( alt gövde ve üst gövde) kullanılabilecek metod ve yapım aşasını oluşturmak ve oturtmaktır.

Sam Lighter

• Çırak Üye
« Yanıtla #62 : Ağustos 28, 2019, 02:41:08 ÖS »
  Bir nevi dışarıdan içe doğru yapmaktır.Bu forumda incelediğim betondan tekne yapımında kullanılan pozitif kumdan kalıp üzerine yapılacak beton gövde yerine, negatif gerekirse yeri kazarak ve topraga kalıp ve şekil verilerek kalıbın içine girip döşiyerek yapma fikridir. Topragı ve yeri kazmak zahmetli olacagında ve herkezinde evi bahcesi olmadıgından, yukarıdada beriltigim ahşap bir çerceve içine ince kum ( kum içerisine alcı karıştılabilir) istenilen teknenin formunun verilmesi ile yapılabilir mi?

Sıkı kum alçı karışımının üstü iyice düzeltilerek, naylon kaplanıp Bunun üzerine epoxy ve fiber katlar 90 derece ve birbirini kesecek biçimde döşenip, posta, omurga, kemerler gene ahşapda yapılıp yapıştırılabilir mi?

Bu ve bunun gibi bir fikir gelid. Sizlerinde olumlu veya olumsuz görüş öneri ve düşüncelerinizi almak isterim.

Saygılarımla...

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #63 : Ağustos 28, 2019, 07:39:45 ÖS »
Negatif kalıbı karkas olarak da yapabilirsiniz. Postaların çiziminden, tersi parçalar oluşturup (posta U ise, U'nun dışına kalan kısm), bunları posta gibi dizip, araları ucuz ahşap malzeme ile doldurursanız negatif kalıp çıkar.

Sam Lighter

• Çırak Üye
« Yanıtla #64 : Ağustos 28, 2019, 09:57:26 ÖS »
Negatif kalıbı karkas olarak da yapabilirsiniz. Postaların çiziminden, tersi parçalar oluşturup (posta U ise, U'nun dışına kalan kısm), bunları posta gibi dizip, araları ucuz ahşap malzeme ile doldurursanız negatif kalıp çıkar.

Haklısınız Kadir bey;

Bir başka amacımda marangozluğu minumuma indirmek, ve düz dış yüzeyler elde etmek. Hazır heykel veya ucuz çamur kalıp kolay yapılabilir gibime geliyor. Arabaların yapıldığı modellemeler gibi ama tersi.Yanıtınız için tşk ederim.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #65 : Ağustos 29, 2019, 09:14:37 ÖÖ »
Kum, toprak, çimento ile heykel gibi kalıbı ucuza yapıyor olabilirsiniz de, en büyük sorununuz ölçülerin doğruluğu (hassasiyet, simetri, devamlılık, vb) olur. Ölçüleri kontrol etmek için yine en azından "Negatif-U"ları yapıp bakmanız gerekecektir. E, hazır onlar varken arayı ucuz çıta, ince kontrplak ile doldurun. Kalıp tamam.

tcgberk

• Çırak Rehber
  • insanlar 3e ayrlır,yaşayanlar,ölüler ve denizciler
  • Ad Soyad: Tunç Aş
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1974
  • Tekne Adı: CJ 3B WILLYS
« Yanıtla #66 : Ağustos 30, 2019, 05:16:56 ÖS »
askerden dondukten sonra yaklasik 1'5 yil dokum fabrikasinda elektronik tenikeri olarak calistim . kalip kumunun icine konan recine ve katki maddeleri (misir surubu vb) oldukca maliyetli mazlemelerdir . negtif kaliplari olusturmak icin 1 adet pozitif ahsap kalip hazirlanir . modelciler bu sektorde iyi paralar kazanir . neden mi mm lik calismak gereklidir de ondan. cok iyi ustalik ister  (eminim 3D printerler bu isi oldukca hafifletmistir .) ahsaptan tastan betondan kumdan alcidan kalip yapmak neredeyse tekneyi normal yolla yapmak ile ayni maliyete gelir . hic bir akli basinda tekne imalatcisi da bu yontemi kullanmaz . en basiti ,ucuzu  yukarida Kadir Hocamin bahsetti gibi ucuz cita ve kavak kontraplak ile kalip yapmak ve onun uerine kaplamak . yuvarlak oval kisimlarda strafor misali (ozel bir ismi var ama unuttum,hani kalorifer petegi ile duvar arasina koydugumuz su izolasyon malzemesi) kullanip uzerini elyafla donmek. Calistigim tersanenin yat insa kisminda 35 metrelik yat yapildi kavak kontraplak tan kalipla
pruvanız neta deniziniz sakin olsun

Sam Lighter

• Çırak Üye
« Yanıtla #67 : Ağustos 30, 2019, 06:10:30 ÖS »
askerden dondukten sonra yaklasik 1'5 yil dokum fabrikasinda elektronik tenikeri olarak calistim . kalip kumunun icine konan recine ve katki maddeleri (misir surubu vb) oldukca maliyetli mazlemelerdir . negtif kaliplari olusturmak icin 1 adet pozitif ahsap kalip hazirlanir . modelciler bu sektorde iyi paralar kazanir . neden mi mm lik calismak gereklidir de ondan. cok iyi ustalik ister  (eminim 3D printerler bu isi oldukca hafifletmistir .) ahsaptan tastan betondan kumdan alcidan kalip yapmak neredeyse tekneyi normal yolla yapmak ile ayni maliyete gelir . hic bir akli basinda tekne imalatcisi da bu yontemi kullanmaz . en basiti ,ucuzu  yukarida Kadir Hocamin bahsetti gibi ucuz cita ve kavak kontraplak ile kalip yapmak ve onun uerine kaplamak . yuvarlak oval kisimlarda strafor misali (ozel bir ismi var ama unuttum,hani kalorifer petegi ile duvar arasina koydugumuz su izolasyon malzemesi) kullanip uzerini elyafla donmek. Calistigim tersanenin yat insa kisminda 35 metrelik yat yapildi kavak kontraplak tan kalipla

Merhaba Tunç bey,

Fikir ve düşünceleriniz için teşekkür ederim. Anlaşılan Marangozluk işinden kaçış yok. Ya direk postalar üzeri kaplama, yada ahşap u kalıp içine kaplama. Araştırmaya devam edeceğim. Tekrardan tşkler.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #68 : Eylül 03, 2019, 08:43:45 ÖS »
Şu videoda demir profil kulllanarak negatif kalıp çıkarımı var, ama önce kullandığı bir pozitif kalıp ( veya asıl tekne diyelim) var.

Yapan sanırım pprofesyonel bir firma. Pozitif kalıp olnca tabii çok daha kolay işler. Yine de fikir veriri diye düşüündüm.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #69 : Eylül 03, 2019, 09:23:58 ÖS »
Oldukca standart bir uygulama. Demir profil de kullanilabilir, ahsap iskelet de kullanilabilir. Gecmiste her iki sekilde de kalip alimi yaptirdim. Onemli olan modeli hazirlamak.
Modeli kalip alinacak sekilde hazirladiktan sonra kalibin ustunu guzelce fiberleyip, ardindan da kalibin rijit olabilmesi icin bir sekilde destek iskeleti yapmak gerek.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #70 : Eylül 04, 2019, 12:39:42 ÖÖ »
Seri imalat yapılmayacak,tek  döküm yapılacak polyester bir tekne için.bence en kolay yol erkek kalıp yapıp,içten,dışa  dogru elyaf döşeyerek işlemi bitirmek..
alçı ve tel kullanılarakta kalıp yapılabilir tek tekne için,ama  yine ahşaptan bir kalıp hazırlamak zorundasınız..
Yani,erkek veya dişi kalıp yapmadan çalışamazsınız..Seri imalat için yapılan kalıplarda,kalıp zaman içinde ısının etkisi ile çarpılmasın diye ahsap yada celik profillerle kalıbın dışına destekler atılır..

Sam Lighter

• Çırak Üye
« Yanıtla #71 : Eylül 04, 2019, 08:58:57 ÖÖ »
Günaydın;

Cevablarınız için çok tşk ederim. Anlaşılan ve görünen yol dişi veya erkek kalıpsız imkansız. Neden yapılırsa yapılsın gene de ölçülere göre ve sağlam malzemelerden bir kalıp lazım. Sağolun varolun.

Saygılarımla.

faruk_oral

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: faruk oral
  • Bulunduğu İl: hatay
  • Doğum Yılı: 1979
tekne yapmak için yardım
« Yanıtla #72 : Mayıs 09, 2020, 04:40:23 ÖS »
merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım aklımda 10mt civarı kamaralı tuvalet ve mutfaklı içten motor yada dıştan motorlu bir tekne yapmak var öncelikle sizlerden alacağım bir çok yardımın ilk etabı bana tekne seçmem konusunda yardımcı olmanız ve mümkünse projeli olan ve bunları cnc veya bir atölyede kestire bileceğim ( türkçe olursa çok sevinirim ) yerim var  ama bilgi konusunda sıfır diyebilirim 5 sene bir zaman koydum kendime bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden yorduğum için kusura bakmayın hepimize saygılar sevgiler

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
« Yanıtla #73 : Mayıs 09, 2020, 08:30:48 ÖS »
ben okuma su kontrası aldım önce üretici fabrikadan, kontraplak yapılan ağaç kurt yeniği çıktı geri verdim sonra huş kontraplak aldım yine aynı imalatçıdan damga yok fakat ürün çok iyi

Ürünün çok iyi olduğuna nasıl karar verdiniz, su kontraplağının iyi olduğu ancak suda bir süre kaldıktan sonra belli olur

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: tekne yapmak için yardım
« Yanıtla #74 : Mayıs 09, 2020, 08:47:57 ÖS »
merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım aklımda 10mt civarı kamaralı tuvalet ve mutfaklı içten motor yada dıştan motorlu bir tekne yapmak var öncelikle sizlerden alacağım bir çok yardımın ilk etabı bana tekne seçmem konusunda yardımcı olmanız ve mümkünse projeli olan ve bunları cnc veya bir atölyede kestire bileceğim ( türkçe olursa çok sevinirim ) yerim var  ama bilgi konusunda sıfır diyebilirim 5 sene bir zaman koydum kendime bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden yorduğum için kusura bakmayın hepimize saygılar sevgiler

Dil bilgisini cok dert eden birisi degilim. Ancak en azindan birkac nokta kullansaydiniz guzel olurdu. Acikcasi, hangi cumle nerede baslayip nerede bitiyor anlasilmadigindan mesajinizi okumayi yarim biraktim.