Gönderen Konu: Bu Tekneyi Yapmaya Girişiyorum Ne Dersiniz?  (Okunma sayısı 10103 defa)

onurunver

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Onur ünver
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1986
Bu Tekneyi Yapmaya Girişiyorum Ne Dersiniz?
« : Aralık 16, 2014, 07:00:12 ÖS »

Selamlar,

Forumu uzun zamandır takip etmeme rağmen, yeni üye oldum. Denizciliğe ilgim babam'dan gelmekte. Epey bir haşır neşir oldum diyebilirim.
Alsen bir lobster aşığı olsamda, ilk kendi yapacağım tekne için hayatımda bir kere olsun kolay yerden başlamak istedim. Kolay çek-at ı olan 6m civarı bir tekne yapmayı düşünüyorum. Çek-at ın kolay olması için de dıştan takma motorlu, su kesimi yüksek, modern bir tekne istiyorum.
Düşündüğüm 6-7 metrelik tenkelerde benim için kapalı alan ve kamara bir şey ifade etmiyor. Benim kullanımımda ancak depo haline geliyor. Eşinizi dostunuzu o kamaraya sokamıyorsunuz. Biraz iri birisi olduğum için de bana da yetmiyor :)

De Antonio Yachts diye aradığınızda teknenin normal halini görebilirsiniz,
Iguana Yachts diye ararsanız bir amfibi ile karşılaşırsınız, aslen istediğim bu olmasına rağmen, dedim ya kolay yerden başlamak istiyorum.

AutoCad ve 3D's MAX ile aram son derece iyidir. Çizimleri ve CNC'leri kendim yapabileceğim.

Omurga, lata ve payandaların konumlandırılması seçimi için sizlerden bilgi alabileceğimi umuyorum.

Not, uzun vadede bu teknenin uygun fiyatlara çıkması halinde çok rahatlıkla satışı yapılabileceğinden. Ticari olarak üretimini de yapabilme ihtimalim var.

İlk problemim, teknenin inşaa malzemesi.
1. Alüminyum.
2. Ahşap
3. Kompozit

sizler ne dersiniz? tekne tasarımı, omurga yapısı ve inşa malzemesi için fikirleriniz nedir.

Kompozit malzemeden imalatını yapacak olsam dahi, kalıbı için yine ahşap veya alüminyum bir tekne çıkarmam gerekecektir. Yanılıyormuyum.

onurunver

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Bu Tekneyi Yapmaya Girişiyorum Ne Dersiniz?
« Yanıtla #1 : Aralık 16, 2014, 07:04:06 ÖS »
İlave fotoğraflar...

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #2 : Aralık 16, 2014, 08:21:22 ÖS »
Eğer alümiyum kaynak yapmayı biliyorsanız,alet edevatınız varsa,ben aleminyumu tercih ederdim..diğer inşa yöntemlerine göre daha hızlı yaparsınız...deniz ortamına daha dayanıklı,daha korozyona dayanıklı,daha az bakım tutum gerektirir..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #3 : Aralık 17, 2014, 07:36:19 ÖS »
kompozit imalatta eğer tekneniz polyester gövde olacaksa,kalıp ihtiyacı ortaya çıkar...yok kontraplak üstü elyaf,epoksi olacaksa kalıba gerek olmaz..

onurunver

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Aralık 17, 2014, 07:38:48 ÖS »
Servet Bey

Ahşabi her türlü kendim isleyebilecek ekipmana ve teknik beceriye sahibim. Gaz alti kaynak ve elektrot kaynak ile demir kaynagi konusunda bilgim de vardir. Alüminyum icin biraz pratik ve ufak ekipman ilavesi sayesinde sanirim bu isin altindan kalkabilirim. En kotu ihtimalle alüminyum kaynak ustasini atölyeye 1 hafta getirsem yine bitiririm.

Böyle bir teknede alüminyum kalinliklari ne olmali. Yanlar icin 2mm zayif 3mm ise iyi olur diye ön görüyorum siz ne dersiniz. Omurga ve postallari plazma ile cnc de isletir hazirlatirim sanirim. Omurga kalinligi ve sekli nasil olmali. Alüminyumun özel bir çeşidi gerekli mi yoksa piyasadaki levhalar iş gorurmu?

Forumdaki arkadaslarin katilimi niye dusuk kaldi. Tekneyi mi begenmediler acaba...

onurunver

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Aralık 17, 2014, 07:53:44 ÖS »
Su hatti 5.5m tam boyu ise 6m olan bu teknede genislik ise 2.30m yi gecemiyor. su kesimi ustu 1m su kesimi alti ise 50cm veriyor gibi.

3mm de alüminyum agirligi 250-300 kg max gibi duruyor.
ahşap ta ise 600 kg buluyor + polyester

250 kg da diger donanimlar tutar saniyorum.
(Ireko + sivi tanklari + doseme yukseltileri v.s)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #6 : Aralık 17, 2014, 07:54:29 ÖS »
şaç teknelerde 9 metreye kadar 3 mm saç kullanılıyor..yelkenlilerde salma taşıdığı için daha kalın tabi...6-7 metre alüminyumda su hattı üstüne kadar

olan kısımda 4mm alüminyum kullanmanız uygun olur bence...üst yapıda 2-3mm kullanabilirsiniz...yalnız deniz alüminyumu farklıdır..marin grade diye internette araştırın..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #7 : Aralık 17, 2014, 08:24:52 ÖS »
you tubede alü boats construction ararsanız..bir sürü imalat videosu görürsünüz..linkini vereceğim origami tarzı bir imalat..posta ve omurga sistemi ilede imalat yapabilirsiniz tıpkı ahşap imalat gibi...10mm omurga,8mm posta kalınlıkları yeter..posta ve omurga,stringerlerde lama tarzı yada köşebent türü alüminyum kullanın..alüminyum ve şaçı bir arada kullanmayın..

onurunver

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Aralık 17, 2014, 09:21:14 ÖS »
Bu durumda, teknenin alüminyumdan yapımı için;

Omurgalar: 10mm
Postalar: 8mm
Kemereler: 4mm
Su Kesimi Üstü Yan Levhalar: 3mm
Su Kesimi Altı Yan Levhalar: 4mm

İle bu işin yapılabileceği çıkıyor ortaya. Çizimlerden bu et kalınlıklarına göre maliyet ve kg hesaplarını yapacağım.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #9 : Aralık 17, 2014, 09:25:45 ÖS »
pc de modelleyebilirseniz ne kadar plaka alüminyum ve lama gideceğini hesaplayıp..kg ve yaklaşık kullanılacak alüminyum fiyatı çıkar..orjinaline baktım 23 feet,7m  olarak görünüyor..çok güzel bir tekne..fakat bunun motor ve benzin sarfiyatı bitirir adamı :)

onurunver

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Aralık 17, 2014, 09:39:09 ÖS »
Bu tarzda bir teknenin, benim gibi sezonluk gezenler için çok uygun olduğu kanaatindeyim. Kışlama derdi olmadan, römork ile rahatlıkla taşınabilen. Hem tarz duran hem de minimal tasarımı sayesinde maliyeti düşük çıkan bir model diye düşünüyorum.

Doğruluğu göreceli olmakla birlikte kendi tecrübelerimden 7m de zor bir boy, 6m bitmişi çok ideal diye düşünüyorum.

Türkiye'de böyle bir modelin olmaması da beni ayrıca şaşırtıyor. Tahminime göre çok da satabilecek bir model. Yarım kamaralı bir tarz da eklendiğinde model ailesi 3-4 farklı tasarım ile bir çok beklentiye hitap edebilir. Dıştan takma motor olup tasarımı da güzel olabilen nadir tasarımlardan.
115hp ile 25 knot çok yüksek bir değer... Eğer planing ve statik hesapları bendede iyi çıkar ise, sanırım 60hp ile 13-14 knot sürat yakalanabilir ve hem ekonomi seyir halinde hemde motor atma maliyeti olarak çok iyi rakamlara çekilebilir.

İlk etapta kendim için olduğunu ancak sonrasında ticari olarak üretimini de düşündüğümü belirtmiştim.

Bu nedenle ahşap bir kalıp yaparak kompozit olarak imalatı mı,
Alüminyum'dan imalatı mı sonra bu işi büyütmeye müsait olur karar veremedim.

Kısaca bu tekne Alüminyum mu satar yoksa Fiber mi onu bilemedim siz nedersiniz?
Kendi teknemi buna göre yapmak istiyorum.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #11 : Aralık 17, 2014, 10:32:24 ÖS »
seri imalatta alüminyum fiberglasa göre hem işçilik zamanı,hem malzeme,hem yapım süresi,hemde maliyet olarak daha uygun olur...fiberde bir tekne yapmak için iç,dış kalıp,kabin,kapak bir sürü kalıp yapmak zorundasın..daha fazla eleman çalıştırmak,bir sürü kimyasal farklı ürünü bulundurmak kullanmak zorundasın..kalifiye elemanların olmalı..yaptığın kalıplar bir süre sonra deformasyona uğrar,tamir ve yenilemek zorunda kalırsın vb..oysa alüminyum autocad planları hazırladıktan sonra ,plakalarıda cnc de milimetrik kesersen bir jig üzerinde iyi 1-2 kaynakçı ile hızlı ve sorunsuz çalışırsın sarf malzemen kaynak teli,gazı,tozu,kaynak makinesi ve elemandır..fiberde öyle değil ki çeşit,çeşit fiber kullanacan,polyester,epoksi,kontraplak,masif ağaç,vidasıydı,ıvırıydı,zıvırıydı,boyacısıydı,montajcısıydı..kimyasalların depolanması ayrı dert,(yanıcı ve patlayıcı olabiliyorlar)çalıştığın yerin ısısını,nemini kontrol altında tutacan vb.vb..resimdeki tekneyide orijinal boyutunun altına düşürsen mahmupaşa işi konfeksiyon ürünü olur :)..ne o görüntüyü,nede o işlevi,beğeniyi yakalarsın...

bkaan83

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: kaan
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #12 : Mart 26, 2015, 03:57:39 ÖS »
konu güncelmi hala ne yaptınız tekneyi

ayhansahin051

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ayhan sahin
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #13 : Haziran 09, 2016, 04:16:28 ÖÖ »
SLM  herkeze.
Alüminyumdan  yapalım  konusunu gördümde.
Büyük hata  olur.Eger düzenli bakımını yaparım diyorsanız  olabilir.Ancak Malzemeye deniz  suyunun etkisini bence  bir araştırın.Ayrıca alüminyuma sürekli farklı bir  malzeme  temas edecekse o kısımlar elektriklenmeden  dolayı ilk çürüyecek kısımdır.Ayrıca  alüminyum kaynagıda  kolay bir  kaynak değildir.Yapacak  kişiden emin olmadıkça  yaptırmayın.En  kalitesiz  sac bile alüminyumdan  iyidir.St52 sac tavsiye edilsede  tekne  için st37 de idealdır.Konu ince iştir.El becerisi olan  ve  uygun projeyi bulan herkez  yapar.Ancak teknik detaya gelince  orda internet değilde bu işte  tecrube sahibi kişilere danışmak en güzelidir.Alüminyum farklı malzeme değdiği noktada ve  uzun süre deniz  suyunda  paslanmaz ÇÜRÜR PARÇALANIR.O  yüzden AMAN DİKKAT.Can  taşıyoruz  önce  güvenlik.

atalayi

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ATALAY ILHAN
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #14 : Temmuz 28, 2016, 05:49:45 ÖS »
Öncelikle herkese merhabalar,

Bende uzun zamandır kendi teknesini yapmak için araştırma yapan birisi olarak alüminyumla alakalı birkaç nokta söyleyeyim.

Alüminyum evet çok başarılı bir malzeme ama söylendiği gibi bakımı çok zor. Teknenizdeki galvanik değeri kendinden düşük tüm metaller ile reaksiyona girer ve çürür. Bu malzemelerle alüminyumun birleşim yerlerinde reaksiyonu önleyici malzemeler kullanmanız gerekiyor. Üstelik sadece sizin teknenizdeki değil yanına bağlanan metal teknelerle ve liman ayaklarının metal kısımlarıylada yakınlığına bağlı olarak reaksiyona girer. Zincir, çapa ve hatta zemine düşen bozuk para bile sıkıntı olur.

Zehir için bakır bileşimli değil alüminyuma uygun ayrı zehirli boya kullanmanız gerekiyor.

Alüminyum kaynağı oldukça zordur. Erime derecesi kendinin düşük olsada üzerinde kaplı oksidinin erime sıcaklığı çok yüksektir. Kaynak yapmayı çok zorlaştırır. Alüminyum çok iletken bir madde olduğundan kaynak esnasında çevresine daha çok ısı yayar ve o oranda zarar verir. profesyonel tersaneler kaynak kısımlarının kenarlarını korumak için bir çeşit çamur kullanıyormuş.

Tüm bu bilgilerimin amatörce yaptığım araştırmalarımdan özet. Daha bilgili arkadaşlar yanlışlarım varsa düzeltsin lütfen.