Gönderen Konu: Sztrandek-650 'VOGO'-Bursa  (Okunma sayısı 494369 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Sztrandek-650 'VOGO'-Bursa
« Yanıtla #1470 : Haziran 19, 2017, 01:51:34 ÖS »

Volkan arabayı çıkar oradan boğulmasın  ;D
İlk defa paraya kıydım toz haznesi olan egzantrik zimpara aldim toz falan yok :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

erolerdel

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Erol ERDEL
  • Tekne Adı: SU
« Yanıtla #1471 : Haziran 19, 2017, 03:42:35 ÖS »
Volkan arabayı çıkar oradan boğulmasın  ;D
İlk defa paraya kıydım toz haznesi olan egzantrik zimpara aldim toz falan yok :D

Ondan bende aldım. Yinede toz oluyor bende. Kolay gelsin en zoru bu zımpara işi  :47

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #1472 : Haziran 20, 2017, 01:17:25 ÖÖ »
Ben endiseleniyordum saglam mi oldu diye,acaba azmi yapistirdim diyede oyle bir yapistirmisimki açılmayan hareketli salma icat ettim  :gk :gk

Şu gunlerde teknenin altindan romorku cekince salma ceee ceeee diye acilcak diyordum ama açılmadı  :sar

İşi gücü biraktik onu acmaya calisiyoruz.Epoksi akip skistirdimi napti bilmiyorum bakalim acicaz insallah  :h

epoksinin akması sonucu yapışmıssa,cok kuvveti,dirençli bir yapışma omaz..iki tık,tıka acarsın..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #1473 : Ekim 27, 2017, 05:47:02 ÖÖ »
Tekne yaparken ben ve bazılarımız  :tav

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #1474 : Ekim 27, 2017, 11:37:18 ÖÖ »
... kaplumbağa dağı yedi yılda aşmış. Olsun, aştım ya demiş.

Derler ya tavşan gibi hızlı olmaktansa, kaplumbağa gibi planlı ve sabırlı olmak iyidir. Yoksa benim gibi acele giderken, hedefe eksik varma riski de var; ya da yolda uyuyup kalan tavşan gibi yarışı kaybetmek de var.

Bugün hemşire dikişe baktı, baktı... iki defa temizledi, makası aldı; baktı, baktı... bunu Pazartesi alalım dedi.

Hafta sonunu da kaçırdık. Uzatmaları da kaçırıyoruz. 3 Kasım'a kadar uygun hava denk gelirse ne ala; yoksa acele ediyoruz derken işi berbad etmiş olacağım...

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #1475 : Ekim 27, 2017, 09:01:25 ÖS »
Bende kendimi o şekilde motive ediyorum zaten abi  <>

Yavaş yavaş,adım adım da olsa hep beraber işlerimizin altından kalkacağımızdan hiç şüphem yok.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Mesut Ali

• Çırak Rehber
  • Vira Bismillah (Gözyaşım )
  • Ad Soyad: Ali
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Tekne Adı: Vira Bismillah ( Gözyaşım )
« Yanıtla #1476 : Kasım 08, 2017, 09:41:04 ÖS »
Ben de sendenim . Olsun, Allah c.c. sağlık versin, geç olsun, güç olmasın.

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #1477 : Aralık 05, 2017, 05:45:03 ÖS »
Ben hiç konuşmayayım o zaman :-X

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #1478 : Aralık 05, 2017, 11:19:15 ÖS »
Ben hiç konuşmayayım o zaman :-X

Sen aramızda en çok konuşmaya hakkı olan kişisin abi   <>
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #1479 : Ocak 26, 2018, 12:24:31 ÖÖ »
Herkese tekrar tekrar merhabalar.

Geçtiğimiz hafta sonu ve bu haftanın ilk 3 gününü kapsayan bir tatilim vardı. Sezon arası gibi diyebiliriz.Bursa'da ve teknemin yanındaydım,kendisi ile 1 gün geçirebilme fırsatım oldu.
Öncelikle açılmayan salmam yine açılmıyor(ama açılacak),ona işlem yapma fırsatım çok olmadı.Bauhaustan kalın kesim için 2 adet dekupaj bıçağı aldım ve iki bıçağı yan yana takarak yaklaşık 2-2,5 mm lik bir kesim kalınlığı yakalayarak yazın daha geniş bir zamanda düzgünce açabileceğimi gördüm. O problem çözüme ulaşıcak gibi görünüyor.

Onun dışında bu tatilimde bizleri tekrar motive edecek,bariz değişiklik olarak sayılabilecek denemeleri yaptık. Denemeler diyorum çünkü aşağıda gördüğünüz hiç bir parça kesin olarak sabitlenmedi veya kesin yapıldı denmeyecek parçalar. Sadece taslak ve hazırlık aşamasındaki parça ve bölümlerin bir araya getirilmesi gibi oldu.
Son fotoğraf ise bize tekneyi bitirmek için motivasyonu fazlasıyla sağladı. <>

Öncelikle çarmıh tel bağlantılarının gövde parçalarını takalım bakalım nasıl görünecek dedik,onun arkasından koç boynuzlarıda geldi tabi. Bu parçaları bağlayınca tekne bir anda gözümüzde tekneye benzemeye başladı. Bu duyguyu camlarını açtığım zamanda yaşamıştım aynı şekilde.  :tav İçten çektiğim fotoda da oraya kontrplak destek parçası konacağını göstermek istedim.

Daha sonra dümen üzerinde çalışmaya başladık. Dümenin tüm parçaları hazır ama tabi birleştirilmesi ve montajı işi var.
Biliyorsunuz hurda paslanmazcıdan aldığım parçaları lazer ile kestirmiştim. O parçaları kullanıyorum hala. Evde yeke kolunu elimle yapmış ve yapıştırmıştım ve buradan civatalamam önerisi gelmişti,daha sağlam olacağı söylenmişti. Bende bunu gerçekleştirdim ve 2 adet m6 civata ile güzelce sabitletim.

Onuda yekenin inip kalmasını sağlayacak ve ana desteği sağlacak U parçaya geçici olarak bağlayarak deneme yaptım. İlk planladığım ve düşündüğüm kısım sorunsuz halloldu.

Daha sonra erkek ve dişi iğnecik yerine geçecek ve dümenin tekneye bağlantısını sağlayacak parçaları yapmaya başladım. Fotoğraflarda ögreceğiniz şekilde u  biçiminde 2  parça dümen palasını karşılıklı civata ile tutacak. Yuvarlak kısmın içinde bir adet takoz var. Bu takozun altında ise yine bu parçaları destekleyecek başka bir parça var. Bunların hepside teknede 2 adet çıkıntı parçaya bağlanıyor. Dümen tabikide başka şekilde de yapılabilir. Onlardan örnekleride paylaşacağım ama benim kolayıma bu şekilde geld ve bu şekilde tasarlamış oldum.

Bu arada paslanmaz delmek için bauhausta inox matkap uçları aldım. İnox malzemeyi normal metal ucu ile 10 dk da delemiyordum. Bu matkap uçları ile kağıt gibi saniyede deliyorum. Herşeyin malzemesi farklı vallahi.
Ayrıca dümen palasındaki çoğu bükme işlemini kendi elimle yaptım.
Yine önerilere,düzeltmelere açığım ve dinlemedeyim. Benim göremediğim şeyler mutlaka vardır. :on

Ayrıca aşağıdaki şu fotoğraf nasıl bizim motivasyonumuzu arttırmasın ki ?? Hakkaten kayığa benzedi bu tipi ile  :<3

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #1480 : Ocak 26, 2018, 03:18:13 ÖÖ »
Eh, çoğu gitmiş, azı kalmış. Bu azimle birkaç gün daha vakit olsa, bir dahaki resimleri suda olacak gibi  :onay

Paslanmaz uçları da derece derece. Bosch iyi demişlerdi ama, MKE'nin galiba Altın Seri dedikleri daha uzun ömürlü çıkmıştı, özellikle kalın uçlar için (M10, M12). Daha kalın delikler için kullandığım kademeli (konik) uç ise öndeki ince kısımarın çabuk körelmesi nedeni ile çok fazla işe yaramadı. Daha uzun kullanabilmek için, deliği önce diğer ince uçlarla açıp, M12ye kadar geldikten sonra (epeyce zorlanarak) M18i falan geçebilirsem M20 ve ötesini kullanabiliyordum.

Bükme içi mengene ve fizik bilgimi (kaldıraç kolu niyetine uzun demir boru) kullandım ben de çoğunlukla. Sonuçta bir mengene harcadım. Hidrolik kriko ile press de yapılabilir ama çalışma alanı dar kalabilir.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #1481 : Ocak 26, 2018, 05:58:16 ÖÖ »
Ooo hoo,daha macun çekilecek :)..
Ersan la,benim kabusum :)..

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #1482 : Ocak 26, 2018, 09:01:38 ÖÖ »
Ben de iş yaparken bazan işler pek yürümezse, moral bozacak adımları biraz erteleyip küçük başarılarla yeniden  kendi kendimi motive etmeyi denerim. Faydalı da olur. Hatta çalışmayan kısmı bırakıp, çalışan kısmı tekrar çalıştırıp mutlu olur, adım atmaya hazır hale gelirim. Yani demem o ki anlaşılan daha macun için zaman var ama, son hamle öncesi yeterli enerji birikimi sağlanmış gibi. :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #1483 : Ocak 26, 2018, 12:47:49 ÖS »
Ooo hoo,daha macun çekilecek :)..
Ersan la,benim kabusum :)..
Macunun kabası bitti yüzde 50 lik daha ince zımpara ve yoklama tarzı isim kaldi abi.O is can sıksada bende eleman bol zımpara için  :on Uygun fiyata akçakoca ziyareti yapabiliriz  :di
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #1484 : Ocak 26, 2018, 12:50:13 ÖS »
Ben de iş yaparken bazan işler pek yürümezse, moral bozacak adımları biraz erteleyip küçük başarılarla yeniden  kendi kendimi motive etmeyi denerim. Faydalı da olur. Hatta çalışmayan kısmı bırakıp, çalışan kısmı tekrar çalıştırıp mutlu olur, adım atmaya hazır hale gelirim. Yani demem o ki anlaşılan daha macun için zaman var ama, son hamle öncesi yeterli enerji birikimi sağlanmış gibi. :)
Aynen öyle abi bu is uzun surdugu icin ayni motivasyonu korumak çok önemli oluyor. Kucuk bir tatilim vardı, onu bu şekilde bizi motive edebilecek tarzda kullandık.

Bir iste zorlanirsam veya yapamazsam ya bu sekilde kendimi baska seylerle motive ederim ya da bir süre ara verip kafayı toplarım,başka açılardan,yönlerden bakmayı denerim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com