Gönderen Konu: Epoksi Macun Uygulaması Hakkında Temel Bilgiler (Video Eğitim)  (Okunma sayısı 34048 defa)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Epoksi Macun Uygulaması Hakkında Temel Bilgiler (Video Eğitim)
« Yanıtla #45 : Mart 09, 2017, 01:17:28 ÖÖ »

Teşekkürler bilgiler için. Bugün Bikaç tekne imalatçısıyla görüştüm epoxy macundan önce jelkot atılır sonra düzeltmek için epoxy macun ile son şekli verilip boyanır dedi macun hem küçük delikleri kapatmaya yarar hemde kozmetik olarak pürüzsüz bir yüzey elde etmeye yarar dedi macun asıl amacı budur dedi aksini söyleyen yoksa bu şekilde devam edeceğim hatta tekneyi götürüp adama verecem en azından jelkot işin ustasından yapılsın diye düşünüyorum

Anladıgım kadarıyla önce jelkot,sonra epoksi macun,daha sonra boya atacak usta..peki son kat hangi boyayı kullanmayı düşünüyor usta?....

Bu usta polyester teknemi yapıyor? Kompozit türümü çalışıyor?

Polyester teknelerde macun üstüne jelkot atıldıgını duymadım...(tamir dışında)..
Kalıba ilk sürülen madde jelkottur hem su gecirgenligi engeller,hemde teknenin rengini verir..
Dişi kalıpla seri üretim tekneler böyle yapılır,macun filan kullanılmaz ..
Erkek kalıptan yapılan tekneler de macun üstüne jelkot cekerler,cunku elyaflama icten dışa dogru yapılır,bu yöntem seri üretimde kullanılmaz..
Kompozit uygulamalarda jelkot kullananı pek duymadım,yapan varsa da istisnaidir..
Macun salt cukurları filan doldurmaz,makyaj özelligi dışında,su gecirmez,darbelere dayanıklıdır..

Sonuçta tekneyi sen kullanacaksın,İçin nasıl rahat edecekse öyle yap..

Hilmi

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Hilmi tekeli
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1988
« Yanıtla #46 : Mart 09, 2017, 02:38:50 ÖS »
Görüştüğüm vatandaş polyester tekne imalatçısı polyester üstüne jelkot çekip sonra suya indirdiğini söylüyor eğer düzgün görünsün dersen üstüne macun tekrar çekersin diyor üstüne de boya galiba. Jelkot u tabancayla bol bol atalım ki gözden kaçan biyer varsa yalıtım yapmış olmak için yaptıracağım.yanlış bi uygulama yapmak istemediğimden bu kadar tedirginim sonrası sökmek daha zor ve yorucu. 20 kg epoxy macun almıştık zaten olmadı inçe bi tabaka jelkotun üzerine çeker sağlamlaştırız diye düşünüyorum

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #47 : Mart 09, 2017, 09:38:22 ÖS »
Benimde bildiğim kadarıyla polyester epoksiye göre suyu daha çok geçiren bir madde. Jelkot bu yüzden kalıba en önce sürülüyor polyesterden önce koruyucu olsun diye. Ve yine bidiğim kadarıyla jelkotun üstüne başka herhangi bir uygulama yapılmıyor. Epoksi polyesterden kat ve kat daha fazla suyu geçirmeme özelliğine sahip. Yinede siz içiniz nasıl rahat ediyor ise öyle yaptırın bence sonuçta siz kullanacaksınız ve sizin içinizin rahat olması gerekir. Ama şahsi fikrim zaten epoksi elyaf uygulaması yapmışsınız.Macun çekilecek,epoksi astar ve boya gelecek bunlar zaten fazlasıyla koruma sağlar.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Hilmi

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #48 : Mart 10, 2017, 02:41:42 ÖS »
Arkadaşlar uzun aramalar sonucu karışım sıvı köpük dediğimiz şeyi buldum ama üretici 250-300 kg luk varillerde satıldığını az miktarda bulamayacağımızı söyledi url si de bu https://www.flykimya.com/

Aynen dediğiniz gibi jelkottan vazgeçtim şuan zımpara yapılıyor üzerine macun a başlıyacam bu akşam kısmetse sonra astar ve boya. Macun üzerine astar ne atacam bilgisi olan yazabilir mi birde bu astarı fırça ile atılır mı illa ki tabanca mı Laz'ım

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #49 : Mart 10, 2017, 02:55:30 ÖS »
Arkadaşlar uzun aramalar sonucu karışım sıvı köpük dediğimiz şeyi buldum ama üretici 250-300 kg luk varillerde satıldığını az miktarda bulamayacağımızı söyledi url si de bu https://www.flykimya.com/

Aynen dediğiniz gibi jelkottan vazgeçtim şuan zımpara yapılıyor üzerine macun a başlıyacam bu akşam kısmetse sonra astar ve boya. Macun üzerine astar ne atacam bilgisi olan yazabilir mi birde bu astarı fırça ile atılır mı illa ki tabanca mı Laz'ım

Kullandıgın marka boyanın astarını atacaksın..rulo ile de sürülür,kompresörle atılırsa daha iyi tutunur yüzeye..

Hilmi

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #50 : Mart 10, 2017, 04:22:47 ÖS »
Teşekkür ederim bilgiler için dün gece internette elime bi kitapçık gibi bişe geçti baştan sona anlatılıyor aşamalar ama buradan paylaşabilir miyim bilmiyorum

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #51 : Mart 11, 2017, 01:40:56 ÖÖ »

Boyanın astarı atılsa iyi olur. Ama epoksi astar da atılıyor genel olarak. Fırça ile atılabilir epoksi astar hızlı çalışmak şartıyla. Tabi ben kompresör vs ekipmanım olmadığı için böyle söylüyorum. Ekipmanlar varsa hiç düşünmeden.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #52 : Mart 11, 2017, 05:01:07 ÖS »
   Ne tür boya kullanacaksın, epoksi, akrilik veya  poliüretan boya kullanacaksan epoksi astar; sentetik kullanacaksan sentetik astar.

Hilmi

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #53 : Mart 11, 2017, 08:41:01 ÖS »
Hımm bi soru işareti daha .. peki epoxy yi anladım sağlam güzel kaliteli ama sentetik boya avantaj mı dezavantajmı epoxy boya ya göre

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #54 : Mart 11, 2017, 09:23:38 ÖS »
     Poliüretan boya kullan, biraz pahalıdır ama iyidir.

Hilmi

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #55 : Mart 11, 2017, 11:28:50 ÖS »
Arkadaşlar dün gece 1 e kadar macun çektik gerçekten sinir bozucu ama bişe denedim çok işinize yarayacağını düşündüm paylaşmak istedim.yaptığım yanlış mı Onuda bilmem ama... sabah merakla tekneye indim evden(bu arada teknemi apartmanın otoparkında yapıyorum) macuna dokundum baya sert ama hala eZilebiliyor hamur kıvamında aklıma geldi eşimin pasta börek yaparken kullandığı silikon kaplı merdanesini kaptım geri geldim ve akşamdan kalan spatula izlerini merdane ile ezmeye başladım sonuç Harika çigiler kayboluyor zımpara ile yiyeceğiniz yer azalıyor görüntü güZelleşiyor ama çok geçmemesi Laz'ım yaklaşık macunu uyguladıktan 3-5 saat gibi sonrası zaten iyice sertleşiyor bu arada macun çekerken 40 cm lik bi tarafı 5mm taraklı seramikçilerin kullandığı mala gibi bişe var ondan kullandım çok kullanışlı oldu ve genel olarak kalınlık çok yakın oldu 😀

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #56 : Mart 12, 2017, 08:26:50 ÖÖ »
Arkadaşlar dün gece 1 e kadar macun çektik gerçekten sinir bozucu ama bişe denedim çok işinize yarayacağını düşündüm paylaşmak istedim.yaptığım yanlış mı Onuda bilmem ama... sabah merakla tekneye indim evden(bu arada teknemi apartmanın otoparkında yapıyorum) macuna dokundum baya sert ama hala eZilebiliyor hamur kıvamında aklıma geldi eşimin pasta börek yaparken kullandığı silikon kaplı merdanesini kaptım geri geldim ve akşamdan kalan spatula izlerini merdane ile ezmeye başladım sonuç Harika çigiler kayboluyor zımpara ile yiyeceğiniz yer azalıyor görüntü güZelleşiyor ama çok geçmemesi Laz'ım yaklaşık macunu uyguladıktan 3-5 saat gibi sonrası zaten iyice sertleşiyor bu arada macun çekerken 40 cm lik bi tarafı 5mm taraklı seramikçilerin kullandığı mala gibi bişe var ondan kullandım çok kullanışlı oldu ve genel olarak kalınlık çok yakın oldu 😀

Merdaneyi bilemem denemek lazımda..seramikcilerin taragının ucu dişli (tırtıklı) olur...Boyacıların alçı çektigi çeşitli genişliklerde ucu keskin düz spatulaları kullan..