Gönderen Konu: Devre Kesici Tam Olarak Ne İşe Yarar,Nasıl Bağlanır ?  (Okunma sayısı 14219 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo

Sipariş etmiş olduğum ürünler geldi. Şöyle bir zımbırtı aldım ama aldıktan sonra farkettimki ne işe yaradığınıda bilmiyorum,nasıl bağlandığınıda. Ben bunu aküden gelen elektriği açıp kapama amacı ile aldım inşallah doğru almışımdır. Ve bunu nasıl bağlayacağım. İki ucu var. + ve - olarak mı bağlayacağım. Yoksa sadece + veya - kabloyu kesip bu kestiğim iki ucumu buna bağlayacağım. Birisi anlatırsa çok makbule geçecek :D

Ayrıca 2 adet çakmak girişide aldım bunun için 'güvenli' kablo kalınlığı nedir ? küçük kettle,laptop vs gibi ürünleri çalıştıracağımız düşünülürse?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

nuri kongur

• Yeni Rehber
  • **
Ynt: Devre Kesici Tam Olarak Ne İşe Yarar,Nasıl Bağlanır ?
« Yanıtla #1 : Ekim 17, 2014, 04:46:58 ÖS »
Bob şalteri diye aratırsan webde muhtemelen bağlantı şemasını bulursun volkan

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

harunm

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Harun M.
  • Bulunduğu İl: Fethiye/Muğla
  • Doğum Yılı: 1962
  • Tekne Adı: HAYLAZ
« Yanıtla #2 : Ekim 17, 2014, 08:08:48 ÖS »
Akünün + ucundan gelen kabloyu bölüp arasına yerleştireceksin Volkan. Yani iki ucu da + olacak.

harunm

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Harun M.
  • Bulunduğu İl: Fethiye/Muğla
  • Doğum Yılı: 1962
  • Tekne Adı: HAYLAZ
« Yanıtla #3 : Ekim 17, 2014, 08:39:25 ÖS »
6 milimetre kare kablo güvenli olur sanırırım. (öteki mesaja eklemek istedim ama edit tuşunu bulamadım)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #4 : Ekim 17, 2014, 08:52:23 ÖS »
6 milimetre kare kablo güvenli olur sanırırım. (öteki mesaja eklemek istedim ama edit tuşunu bulamadım)

Peki abi benim akü kablolarım 10 luk şalter için bunu kullanıcam otomatikman. 6 mm lik dediğin kbloyu elektrikçiye gidip 6 mm dediğimde bana verirler dimi?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

mehmet şasi

• İleri Üye
  • Ad Soyad: mehmet şasi
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #5 : Ekim 17, 2014, 09:14:23 ÖS »
anahtar doru bir yanlışlık yok aküye yakın bir yere monte edeceksin + ucundan çıkıp sigortaya giden kabloya seri bağlayacaksın 10 luk kabloyu neye göre seçtin umarım yeterli olur sistemin kaç volt

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #6 : Ekim 17, 2014, 11:23:47 ÖS »
anahtar doru bir yanlışlık yok aküye yakın bir yere monte edeceksin + ucundan çıkıp sigortaya giden kabloya seri bağlayacaksın 10 luk kabloyu neye göre seçtin umarım yeterli olur sistemin kaç volt

Abi sistemim sadece 12 volt. Kabloları aldığım yerdeki kişiler söylemişti alırken. Akü - Terminal arası 10 mm .Diğerleri 1.5 çok küçük bir yerdede 1 lik kullandık.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

cenkun

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Cenk UNUR
  • Bulunduğu İl: BURSA
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: Karagöz & Hacivat
« Yanıtla #7 : Ekim 18, 2014, 12:34:56 ÖÖ »

Abi sistemim sadece 12 volt. Kabloları aldığım yerdeki kişiler söylemişti alırken. Akü - Terminal arası 10 mm .Diğerleri 1.5 çok küçük bir yerdede 1 lik kullandık.

Kablo kalınlığı kullanacağın yüke ve mesafeye göre değişir. Oto çakmaklıkların için 1,5mm kablo yeterli gibi ama küçük kettle veya bir mini buzdalabı bağlamak istersen 2,5mm daha garanti olur.

Volkan aynı zamanda bende Bursa Nilüfer deyim. Mesleğim elektronik bağlantı konularında yardıma ihtiyacın varsa yardım gelebilirim. Hemde tekneni görmüş olurum.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Ekim 18, 2014, 12:42:17 ÖÖ »

Kablo kalınlığı kullanacağın yüke ve mesafeye göre değişir. Oto çakmaklıkların için 1,5mm kablo yeterli gibi ama küçük kettle veya bir mini buzdalabı bağlamak istersen 2,5mm daha garanti olur.

Volkan aynı zamanda bende Bursa Nilüfer deyim. Mesleğim elektronik bağlantı konularında yardıma ihtiyacın varsa yardım gelebilirim. Hemde tekneni görmüş olurum.

Cevabın için çok teşekkür ederim Cenk Abi. Keşke bu teklifin atölyemi taşımadan önce gelseydi memnuniyetle çay ikram edebilirdim. Ancak şuan tekne buralarda değil,Gündoğdu köyünde ailemin yanında garajda bizde sadece pazar günleri gidebiliyoruz. Eğer yolun pzar günü oralardan geçer ise mutlaka bekleriz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Musa sağlam

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: musa sağlam
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1976
  • Tekne Adı: Ünver abi
« Yanıtla #9 : Kasım 10, 2014, 08:24:42 ÖS »
Marin kablo kullansan daha iyi olur soket pabuç Vs kullanmayı ihmal etme kabloyu bulup bantlayıp geçme çok para şeyler değil  anahtar paneline 4ila 6arasında bişey kullan lambaları 1.5 çakmağa 2.5  iyidir mesafe uzadıkça kalınlığı arttır, sigortadan geçirmeden hiçbirşey bağlama

yusuf_1977

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Yusuf Topaloglu
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1977
« Yanıtla #10 : Mayıs 04, 2015, 11:53:11 ÖÖ »
Merhaba bu devre kesicinin kırmızı anahtarını kaybettim o şekilde bulunurmu?

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
« Yanıtla #11 : Mayıs 04, 2015, 12:55:47 ÖS »
12V Çakmak çıkışları azami 15A için tasarlanmıştır ve 15A sigorta ile korunurlar. Kablo kesiti bu ölçülere göre bağlantı mesafesi dikkate alınarak seçilmelidir.  Bu çıkışa bağlanabilecek cihazlar zaten bu akımın altında akım çekerler. Kendiniz özel bir cihaz yapacaksanız ve çeeceği akım daha yüksekse başka bir bağlantı seçilmesi gerkir.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #12 : Mayıs 04, 2015, 01:09:07 ÖS »
12V Çakmak çıkışları azami 15A için tasarlanmıştır ve 15A sigorta ile korunurlar. Kablo kesiti bu ölçülere göre bağlantı mesafesi dikkate alınarak seçilmelidir.  Bu çıkışa bağlanabilecek cihazlar zaten bu akımın altında akım çekerler. Kendiniz özel bir cihaz yapacaksanız ve çeeceği akım daha yüksekse başka bir bağlantı seçilmesi gerkir.

Ahmet abi cakmaklik girislerinde amacim sadece telefon sarj etmek veya haritalarin yuklu oldugu tableti falan sarj etmek bunun disinda herhangi bir sey kullanmayi dusunmuyorum. Birde.bu cakmaklik girisleri icindemi sigorta kullanmam gerek direk paneldeki + ve - terminallerine  baglasam olmuyormu?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
« Yanıtla #13 : Mayıs 04, 2015, 01:26:59 ÖS »
Sigorta teorik olarak çakmağa ulaşan herhangi bir hatta bağlanabilir. Uygulamada en doğru olanı çakmak çıkışına en yakın yerde + ucu bölerek bağlamaktır. Sigortalar tek bir panel üzerinde toplanmışsa çakmak çıkışını da bu panele yakın yerleştirmekte yarar var. Bir sigorta attığında değişitrmede en zor işlem dağınık bir düzen varsa sigortanın nerede olduğunu bulmak oluyor.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71