Gönderen Konu: D4 Yapımı  (Okunma sayısı 25453 defa)

texasli

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Furkan Yılmaz
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1999
Ynt: D4 Yapımı
« Yanıtla #15 : Nisan 05, 2013, 06:07:42 ÖS »

Teşekkür ederim abi . Hemen başlıyacam fakat plankai ölçüleri anlayamadım.Malzemeler hazır.Boyutları birisi söylese 2 güne bu iş tamam.Az daha büyüyüncede gerçeği ;)
Aşk = Deniz

göksu

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Serkan Ceylan
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #16 : Nisan 05, 2013, 06:50:26 ÖS »
Elinde olan planı gönderebilir misin ona göre yardımcı olayım sana bu konuda. Akşam inceleyip yazarım. Suan dısarıdayım
Serkan Ceylan
Beykoz / İstanbul

göksu

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Serkan Ceylan
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #17 : Nisan 05, 2013, 10:27:48 ÖS »
Furkancım merhaba.

Selçuk beyin verdiği şu linkteki https://www.dropbox.com/s/lalb9lggqyeh0aj/D4.rar?n=121317126 dosyada çizimleri iceledim.

PDF formatlı dosya oldukça açık şekilde tüm ölçüleri ve çizimleri vermiş. Merak ettiğin posta ölçüleri bu dosyada tek tek yazıyor. Neyse şimdi senle şöyle yol alalım.

- Öncelikle büyük fotokopi çeken bir merkez (ozalitçi) bul.

- Bu pdf dosyasının ilk 9 sayfasının çıktısını normal çıktı (A4) olarak al

- Sonra aldığın bu çıktılardan 2. sayfadaki teknenin üstten görünüşünü gösteren(yarısını gösteriyor) çizimde baştan kıça kadar olan boyu ölç.

- Maketin kaç cm boyunda olmasını istiyorsan, fotokopiciye ölçtüğün ölçüyü istediğin ölçüde olacak şekilde bu 2. sayfayı büyütmesini iste. Onlar orantıyı hesaplayarak sana istediğin ölçüde çıktı alacaktır.

- Sonra şu sayfaları da (3,4,7,8)aynı oranda büyüterek kopyalasın.

Örneklemek gerekirse, A4 çıktısında tekne boyu 15 cm geldi. Sen de maketi 40 cm yapmak istiyorsun diyelim. Fotokopiciden, 15 cmlik olan bu çizimin 40 cm olacak şekilde büyütmesini istersen o bunu kolaylıkla yapacaktır. Sonra diğer sayfaları da aynı oranda büyütecek. 

bu şekilde yapmak istediğin boydaki teknenin tüm çizimleri hazır olmuş olacak. Bu çizimlerdeki kırmızı çizgilerden oluşan postaları, alt ve yan parçaları kartona aktarıp kesip hazırlarsan artık birleştirme aşamasına gelmiş olacaksın.

Bu aşamaya gel fotoları paylaş, yolumuza devam edelim. Anlamadığın yer olursa tekrar sor.

Serkan Ceylan
Beykoz / İstanbul

texasli

• Çırak Üye
« Yanıtla #18 : Nisan 06, 2013, 10:51:08 ÖÖ »
Tamam abi
Aşk = Deniz

daruga01

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Yavuz Daruga
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1972
  • Tekne Adı: NAZDAL AS
« Yanıtla #19 : Nisan 06, 2013, 01:06:57 ÖS »
Selçuk bey kaç mm kontraplak kullandınız , kaça aldınız. yan ve alt parçalarının planda boyu yok siz bunu kaç aldınız.  (ben bulamadım). teknenin bitmiş hali kaç kg oldu (yaklaşık) . toplam kaça mal oldu.
biliyorum çok soru oldu ama bunun sevabını düşünün. ;D :) :)
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
kolay gelsin.

Selçuk bey merakla bekliyorum ;D
Kolay gelsin

andersen

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Selçuk YILDIZ
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Tekne Adı: Voyager
« Yanıtla #20 : Nisan 08, 2013, 05:00:11 ÖS »
10 mm kontraplak kullandım. 220x170 cm marin kontraplağını yaklaşık 100 TL ye, 250x125 cm kontraplağıda yaklaşık 90 TL'ye  istanbul'da alabiliyorsunuz. Kaç kontaplak harcadığımı hatırlayamıyorum. Ama siz bu değerlere göre hesaplayabilirsiniz.
3 kg epoksi elyaf ve ıvır-zıvır işler için, 1 kg epoksi yapıştırma için, toplam 100 euro kadar tutuyor. Fiyat ve kampanyaları takip etmelisiniz. Ben Duratek marka kullandım. West diye daha kaliteli bir üründen de bahsediliyor.
Cam elyafı taban ve yanları kaplamak için 200gr'lık hasır elyaf kullandım. Yaklaşık 40-50 TL tutar. İstanbul Karaköy'deki Perşembe pazarından aldım.
Tekne içi düzeltme zımparaları yaparken çıkan epoxy ve elyaf tozunu, epoxy ile karıştırıp epoxy macun yaptım. Sıfır maliyet. Zaten çok az ihtiyaç oluyor.
1 kg epoxy boya ya ve selülozik tinere yaklaşık 50 TL verdim. İstanbul Karaköy'deki Perşembe pazarından aldım.
Bir paket kestirme fırça aldım. Epoxy işlerinde kullanmak üzere 25 TL kadar verdim. 12 li paketti sanırım.
Yeke için iğne diye tabir edilen parçadan iki adet aldım. 20 TL.
Tekneyi üzerine koyduğum eşekleri yapı marketten aldığım çıta ile kendim yaptım. 20 TL.
Ağırlığı 40 kg kadar oldu.
Teknenin yan ve alt parçalarının kontraplak üzerine aktarımını yapmak için indirdiğiniz .rar dosyası içerisindeki panels.jpg isimli dosyada görebilirsiniz.

Selçuk bey kaç mm kontraplak kullandınız , kaça aldınız. yan ve alt parçalarının planda boyu yok siz bunu kaç aldınız.  (ben bulamadım). teknenin bitmiş hali kaç kg oldu (yaklaşık) . toplam kaça mal oldu.
biliyorum çok soru oldu ama bunun sevabını düşünün. ;D :) :)
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
kolay gelsin.
Selçuk YILDIZ
Sarıyer / İstanbul

andersen

• Çırak Üye
« Yanıtla #21 : Nisan 08, 2013, 05:54:44 ÖS »
Araştırma yapmak için vaktim yok kısmına malesef katılamıyorum. Araştırma yapmaya vaktiniz yok ise, bu maketi yapmaya da hiç vaktiniz yoktur.
Bu maketi yapmaya başlamadan önce, kullanacağın malzemeleri tanımalısınız, piyasadaki yapıştırıcıları genel olarak bilmeniz gerekmektedir. Maket bıçağı vb. el araçlarını iyi kullanabilmelisiniz. Anladığım kadarıyla bunların hiç biri sizde şu an mevcut değil. Öncelikle bu konular üzerinde çalışma yapmanızı öneririm. Ondan sonra basit maketler yapmaya başlamanız gerekmektedir. Emeklemeden yürünmüyor malesef.

Abi vaktim yokki salı günü okula gitcek maket :(
Selçuk YILDIZ
Sarıyer / İstanbul

daruga01

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Yavuz Daruga
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1972
  • Tekne Adı: NAZDAL AS
« Yanıtla #22 : Nisan 08, 2013, 07:45:16 ÖS »
Selçuk bey;
zaman ve emek harcayarak ayrıntılı bir şekilde anlatmışsınız.
çok teşekkür ederim. sağolun gerçekten çok makbule geçti.
kolay gelsin. :) :)

texasli

• Çırak Üye
« Yanıtla #23 : Nisan 08, 2013, 11:01:37 ÖS »
Bu arada selçuk abi eleştirilerin için teşekkürler ama el aletlerını kullanmam anladıgınız gibi değil.4 ay maket kursuna gittim . Uçak helikopter tank ve askeri araba maketlerini yaptım.Maket birleştirme konusunda gayet iyi olduğumu düşünüyorum.
Aşk = Deniz

andersen

• Çırak Üye
« Yanıtla #24 : Nisan 09, 2013, 09:23:12 ÖÖ »
Bu arada selçuk abi eleştirilerin için teşekkürler ama el aletlerını kullanmam anladıgınız gibi değil.4 ay maket kursuna gittim . Uçak helikopter tank ve askeri araba maketlerini yaptım.Maket birleştirme konusunda gayet iyi olduğumu düşünüyorum.

Bir yerden başlamış olman tabiki güzel. Bundan sonraki çalışmaların sadece hazır parçaları birleştirmek değil, kendin bir şeyler üretmek olmalı.
Bunun içinde yapacağın maket yada modeli önce çizimlerini inceleyerek, hayalinde neyi nasıl yapacağını canlandırmalısın. (Hangi malzemeleri kullanacaksın, neyi nereden temin edeceksin, nereden başlayacaksın- nasıl devam edeceksin, varsa yapım aşaması örneklerini inceleyeceksin, çevrendekilerden fikir alış-verişi yapacaksın, internetten sürekli araştırma yapacaksın, vb...)   Bu çok önemli. Ondan sonra hayalinde canlandırğını uygulayarak bir şeyler ortaya çıkartabilirsin.
Ne kadar çok uygulama o kadar çok tecrübe. Model ve maketçilikte en önemli şey, başladığını bitireceksin. Hiç bir işini yarıda bırakmaz isen o zaman başarıda kendiliğinden gelecektir.
Selçuk YILDIZ
Sarıyer / İstanbul

andersen

• Çırak Üye
« Yanıtla #25 : Nisan 09, 2013, 09:30:38 ÖÖ »
Selçuk bey;
zaman ve emek harcayarak ayrıntılı bir şekilde anlatmışsınız.
çok teşekkür ederim. sağolun gerçekten çok makbule geçti.
kolay gelsin. :) :)

Rica ederim. Kontraplakları aldıktan sonra, yapım aşamasına geçmeden telefonla da konuşup fikir ve bilgi alış-verişi yapabiliriz.
Siz yapmaya başlayın gerisi kolay    :)
Elimden geldiğince arada km'lerde olsa yardımcı olmaya çalışırım.
Selçuk YILDIZ
Sarıyer / İstanbul

texasli

• Çırak Üye
« Yanıtla #26 : Nisan 09, 2013, 01:14:22 ÖS »
Tmam abi
Aşk = Deniz

emreyidogan

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: emre eyidoğan
  • Doğum Yılı: 1986
« Yanıtla #27 : Mayıs 10, 2013, 12:16:28 ÖS »
Merhaba, ben de hayal kurmaktan öteye geçemeyenlerdenim maalesef :(
Teknenin yapımı ne kadar zaman alıyor onu merak ettim. Plandakilerden ziyade reel olan zaman. Günde kaç saat çalıştınız ve ne kadar zaman aldı? Bu işe başlamadan evvel zaman kavramını detaylı ele almak lazım gibi geldi. Yazılarda zamanla alakalı bir şey göremedim. Tekrar sebep olduysam kusura bakmayın.

Planları versek kontraplakların cnc ile kesimini yaptırabilir miyiz?
Maltepe ve yakınlarında bunu yapan yer var mı?
Maliyet ne olur?

Size hayırlı olsun, gıpta ettim. Darısı bizim başımıza...

andersen

• Çırak Üye
« Yanıtla #28 : Mayıs 13, 2013, 10:48:58 ÖÖ »
4 adet 125cmx250cm kontraplak alsanız yeter diye tahmin ediyorum. Hatalı kesim ihtimaline karşı garanti olsun diye 5 tabaka alabilirsiniz.
Parçaları plana aktarmak için  1 gününüzü ayırmanız gerekebilir (Yaklaşık 6-8 saat çalışma).
Çizilen parçaların dokupaj ile kesimi için 2 güne ihtiyacınız var (Yaklaşık 5+5 saat çalışma) Bir gündede kesebilirsiniz, ancak çok yorucu olur.
CNC'de kesim için planı cad ortamına aktarıp çizmek gerekir, size daha çok zaman ve para kaybettirir.
Kesilen parçaları montaj için 2-3 güne ihtiyac var. (Hergün için 5 saat kadar çalışma)
Taban ve yan kısımların cam elyafı epoxy kaplama 1 gün (8 saatlik çalışma)
Macun ve zımpara vb boya öncesi işlemler. 1 gün. Macunun kuruma süresine bağlı zımpara işlemleri.
Astar ve boya çalışması. 2 günlük çalışma. 1 gün astar ve sonraki gün boyama.
Yelken donanımı hariç 800-1000 TL'ye yapabilirsiniz. (Kontraplak+Cam Elyafı+Epoxy Yapıştırıcı+EpoxyBoya ve Epoxy Astar). Kullanacağınız el araçları sizde olduğunu varsayıyoruz.
Alacağınız kontraplağın nakliyesini kendiniz yapabilirseniz fiyat %25 kadar uygun olabiliyor. Siz satın alma aşamasına geldiğinizde epoksi ve kontraplak, cam elyafı aldığım yer ile ilgili size ayrıca bilgi verebilirim. Reklam olmasın diye sitede belirtmedim.
Normalde 10 çalışma gününde tamamlayabilirsiniz.
Yelken maliyeti 300 TL civarlarında tutar. Net fiyatlar konusunda bilgim yoktur.
Şimdiden kolay gelsin.

Selçuk YILDIZ
Sarıyer / İstanbul

nusrets

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: nusret
  • Doğum Yılı: 1969
« Yanıtla #29 : Ağustos 02, 2013, 02:26:29 ÖS »
ayrıntılı anlatım için teşekkürler...sanırım gerçeğini yapmadan önce maketle başlasak daha iyi..