Gönderen Konu: Ahşap Tekneye Elyaf Kaplama?  (Okunma sayısı 22341 defa)

bucalıfikret

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: fikret YUNGA
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1961
  • Tekne Adı: cigo
Ahşap Tekneye Elyaf Kaplama?
« : Mart 04, 2015, 11:57:45 ÖS »

arkadaşlar selam 3.5 ahşap teknem ne yaptımsa su almasını durduramadım elyaf kaplamamı tavsiye ettiler nekarad elyaf ve yapıştırıcı almam gerekiyor yorumlarınız için teşekkür ederim.
0rh (+)

bucalıfikret

• Yeni Rehber
  • **
Ynt: ahşap tekneye elyaf kaplama.
« Yanıtla #1 : Mart 05, 2015, 12:05:48 ÖÖ »
arkadaşlar selam 3.5 ahşap teknem ne yaptımsa su almasını durduramadım elyaf kaplamamı tavsiye ettiler nekarad elyaf ve yapıştırıcı almam gerekiyor yorumlarınız için teşekkür ederim.
0rh (+)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Ahşap Tekneye Elyaf Kaplama?
« Yanıtla #2 : Mart 05, 2015, 12:28:41 ÖÖ »
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

Elyaf kaplamadan önce armuz boşluklarını doldurmanız gerekecek onu için öncelikle reçetenize macun yazmak gerekecek ( bu işlemi yaptıysanız geçebiliriz)

Su yalıtımı sağlamak için tek kat elyaf yeterli olacaktır,çok fazla gramajlı elyaf atmanıza gerek yok aslında ama elyaf işinde gramaj düştükçe fiyat artıyor,gramaj yükseldikçe de epoksi veya yapıştırıcı sarfiyatı artıyor,iki ucuda birşeyli değnek afedersiniz.

Elyaf için 150 gr likten 500 gr lığa kadar olan elyaflar piyasada var.Elyafın eni genellikle 1 metre olur,tekneniz 3.5 metre ise biz onu üst üste gelecek kısımlarıda hesaplarsak ve bir parça için 2 metre düşünürsek 2 m x 4.5 ten 9 metre yani 10 metre herhangi bir grlık elyaf işinizi rahatlıkla görür.

Gelelim bu elyafı kaplayacak yapıştırıcıya. Bu iş için ya polyester kullanabilirsiniz yada epoksi ki tavsiyemiz epoksidir hem kullanımı kolaydır,hem hataları tolere eder hemde işinize uygun bir yapıştırıcı ama pahalıdır meret.

Efenim yukarıda elyafı hesapladık, elyafımızın toplam 10 m2 alanı var (hesap aşağı +-2 yukarıdır farklılık gösterebilir.) Bütçenize göre seçeceğiniz elyafa göre hesaplama yapabiliriz.

500grlık elyaf seçtiğinizi varsayıyorum eğer başka seçerseniz hesabı ona göre güncelleyin. 500 grlık elyaf 1m2 için 300 gr epoksi yer kağıt üzerinde hadi biz 400gr diyelim fireyi de verelim. 10 m2 alanımız vardı bizim 1 m2 de 400 gr ise 10 m2 de 4 kg sarfiyatınız olur.

500 grlık elyaf için 10 metre elyaf ve 4 kg epoksi ile tekneniz su geçirmemeye başlamaya karar verir :D :D Bunun maliyetide size yaklaşık 150 TL ( kabataslak) olur efendim.

Bu kadar yazdım 2 liraya bana da bir kola ısmarlar iseniz 152 liraya işi kurtarırsınız :D :D

Zorunlu Edit: gr/2 yaparak hesaplama hatasi yapmisim hesaplama yapilirken epoksi sarfiyati icin gr x 2 yapilmasi gerekiyor. bu sebeple 10 metre elyaf icin 8-9 kg arasi epoksi sarfiyati olacaktir.Bu sebeple maliyetimizi 500 grlik elyaf icin iki katina 300 TL ye cikarmamiz gerekir.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

bucalıfikret

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #3 : Mart 05, 2015, 12:51:16 ÖÖ »
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

Elyaf kaplamadan önce armuz boşluklarını doldurmanız gerekecek onu için öncelikle reçetenize macun yazmak gerekecek ( bu işlemi yaptıysanız geçebiliriz)

Su yalıtımı sağlamak için tek kat elyaf yeterli olacaktır,çok fazla gramajlı elyaf atmanıza gerek yok aslında ama elyaf işinde gramaj düştükçe fiyat artıyor,gramaj yükseldikçe de epoksi veya yapıştırıcı sarfiyatı artıyor,iki ucuda birşeyli değnek afedersiniz.

Elyaf için 150 gr likten 500 gr lığa kadar olan elyaflar piyasada var.Elyafın eni genellikle 1 metre olur,tekneniz 3.5 metre ise biz onu üst üste gelecek kısımlarıda hesaplarsak ve bir parça için 2 metre düşünürsek 2 m x 4.5 ten 9 metre yani 10 metre herhangi bir grlık elyaf işinizi rahatlıkla görür.

Gelelim bu elyafı kaplayacak yapıştırıcıya. Bu iş için ya polyester kullanabilirsiniz yada epoksi ki tavsiyemiz epoksidir hem kullanımı kolaydır,hem hataları tolere eder hemde işinize uygun bir yapıştırıcı ama pahalıdır meret.

Efenim yukarıda elyafı hesapladık, elyafımızın toplam 10 m2 alanı var (hesap aşağı +-2 yukarıdır farklılık gösterebilir.) Bütçenize göre seçeceğiniz elyafa göre hesaplama yapabiliriz.

500grlık elyaf seçtiğinizi varsayıyorum eğer başka seçerseniz hesabı ona göre güncelleyin. 500 grlık elyaf 1m2 için 300 gr epoksi yer kağıt üzerinde hadi biz 400gr diyelim fireyi de verelim. 10 m2 alanımız vardı bizim 1 m2 de 400 gr ise 10 m2 de 4 kg sarfiyatınız olur.

500 grlık elyaf için 10 metre elyaf ve 4 kg epoksi ile tekneniz su geçirmemeye başlamaya karar verir :D :D Bunun maliyetide size yaklaşık 150 TL ( kabataslak) olur efendim.

Bu kadar yazdım 2 liraya bana da bir kola ısmarlar iseniz 152 liraya işi kurtarırsınız :D :D

volkan arkadaşım çok teşekkür ederim çok güzel açıklama yapmışsın bu malzemeleri nereden temin edebilirim. :)
0rh (+)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #4 : Mart 05, 2015, 12:59:20 ÖÖ »
Google'da araştırma yaparak çeşitli firmalara,pazar adreslerine ulaşabilirsiniz.İstanbul'da olsaydınız perşembe pazarını söylerdim ben gidemedim ama forumumuzda baya ünlüdür.Bol bol fiyat karşılaştırması ve araştırma yapmayı ihtimal etmeyin.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #5 : Mart 05, 2015, 08:03:27 ÖÖ »
Volkan 500Gr lık elyafı , 300 gr reçine ile nasıl ıslatacan abicim ? sen demiyormuydun metrekarede 700-800 gr reçine gidiyor diye ? ben mi yanlış hatırlıyorum.
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #6 : Mart 05, 2015, 09:14:36 ÖÖ »
Volkan 500Gr lık elyafı , 300 gr reçine ile nasıl ıslatacan abicim ? sen demiyormuydun metrekarede 700-800 gr reçine gidiyor diye ? ben mi yanlış hatırlıyorum.

Abi kafa gitmis gr x 2 yapicagima gr / 2 yapmisim hemen duzelteyim hesaplamami.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #7 : Mart 05, 2015, 10:58:09 ÖÖ »

Yaşlanıyorsun  :-)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Mart 05, 2015, 01:48:32 ÖS »

Yaşlanıyorsun  :-)

Deme abi öyle daha askere gidemedik :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #9 : Mart 05, 2015, 03:14:07 ÖS »
Elyafı gıda çarşısında 'Yücel Kompozit'den alabilirsin.
Ne mutlu Türküm diyene.

bucalıfikret

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Mart 05, 2015, 06:02:00 ÖS »
arkadaşlar güzel yorumlarınız için teşekkür ederim .
0rh (+)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #11 : Mart 06, 2015, 03:39:12 ÖÖ »
ahşabın kurusun ama önce, yoksa zaman içinde çalışır..nerden okudum hatırlamıyorum ama elyafı agaça 45 derece serin deniliyordu..

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #12 : Mart 06, 2015, 06:49:19 ÖÖ »
Dün barınakta bakıma alınmış bir tekne gördüm. Açıkça kafam karıştı. Tekneye kaplanan elyaf tabaka kağıt gibi yırtılmış.
Sanırım içimizde epoksi ve elyaf konusunda en yetgin kişi Arda belki bu hususu değerlendirebilir.

Böyle birşey nasıl olabilir?
Epoksi ahşaba hangi şartlarda optimum tutunur, hangi durumda bırakır?
Resimdeki gibi bir durumu ahşap katları arasında da görmek olası mıdır?

M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #13 : Mart 06, 2015, 09:04:13 ÖÖ »
Mehmet Abi;

İkinci resimden anladığım kadarı ile tekne epeyce bir darbe almış; son fırtınalarda olmuş olabilir.
İlk resimdeki yırtılma olayına gelirsek;
         ürün epoksi + elyaf mı ? bundan emin miyiz , ben yorumu epoksi olması üzerine yapacağım
         Bu tarz durumlarda , reçine kalitesi , elyaf kalitesi , kullanıcı faktörü etmenleri var, lakin bu tarz bir yırtılma reçine ve elyaf ile ilgili olabilir , ben bu site ilk kurulduğunda elyaf satmıyordum , talep üzerine elyaf satmaya başladım, piyasadan (yerli - ithal) farklı numuneler aldım, hepsini (farklı ve aynı gramajda , dokuma, keçe, iplik takviyeli vs.) elyafları kendi reçinemle aynı su kontrası üzerinde denedim, emin olun yapışma , tutunma , kalkma vs. oranları çok fark etti, özetle elyaf kalitesinin önemli olduğunu gördüm.

Elyaf ile beraber reçineye gelirsek, piyasada farklı kalitede , farklı karışım oranlarında reçineler var, özünde hepsi reçine , çift komponentli , lakin hangisi bizim yaptığımız tekne işi için optimum bunu bulmak lazım. Örnek verirsem , bize daha uygun fiyatlı reçine ve sertleştirici numunleri gelmekte, fakat yaptığımız uygulamalarda ve testlerde hammadde kalitesi farketmekte uygun sonuçlar alamamaktayız, ( ki resimlerdeki olayı daha önceden yaptığım bir teste başıma başıma geldi ve epoksi sertleştiricisi ile ilgiliydi)

Reçinenin saflığına hiç girmiyorum ,  o zaten tartışılmaması gereken bir konu. Sattığım reçinenin tek komponenti kristalleşmekte ( beyaz renke dönüp, donup, sonra sıcak suyla açtığımız olay ), saf ürün kristalleşmeye yönelir, bunu içine bu donma olayını engelleyecek ek malzeme katabilirim, bu fiyatı ve ürün saflığını etkileyecektir.

Bunların dışında kullanıcı faktörüne gelmeyeceğim, tekne imalatı yada tamir bakım yapan çoğu yer  ile sürekli kavga ediyoruz zaten :D , bu tarz yerlerde önemli olan fiyat ucuzluğudur. 1-2 sene önce bu şekil laminasyon yapan birisine verdiğim malzemede , malzemeye tiner katıp çoğaltmışlar (neredeyse 2 katına çıkarmışlar) sağolsunlar, sonra senin malın kötü diye bana çamur atıyorlar, bu da kullanıcı faktörü işte :D

Kısacası, uygun epoksi , uygun şartlarda ahşaba tutunur, en temelinde ahşap zaten organik gözenekli yapısı var , reçineyi emme özelliğinden kaynaklı , reçine ahşaba işler. yapışmama durumu sıcaklık, kaşırım oranı vs. ile ilgilidir. (Ek bilgi : Fazla sertleştirici koymak epoksinin donma süresini kısaltmaz veya epoksiyi daha sağlam yapmaz )

Elyafın yapışması elyaf kalitesi ve elyafın reçineyi emme oranı ile ilgili. ya da laminasyon öncesi yüzey hazırlığı ile ilgilidir.

"Ahşap katları arasında görmek olasımıdır " konusunu pek anlamadım abi biraz açarmısın ?

Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #14 : Mart 06, 2015, 11:54:21 ÖÖ »
Arda ilgin ve cevabın için teşekkür ederim. Evet tekne bayağı hırpalanmış durumda ama sebebini bilmiyorum.
"Ahşap katları arasında görmek olasımıdır" demem: Sonuçta gerek masif ahşabı gerekse kontraplağı lamine ederek kullanıyoruz; laminasyon katları demek istemiştim.

Yüzey hazırlama derken: Zımpara sonrası kaplanacak yüzeyin vücut temasımızla muhtemel bedeni ter ve yağlardan da arındırılması gerekli midir, bunun için ne tavsiye edersin? Yoksa temas yoluyla muhtemel kirlenme gözardı edilebilir mi? Ne kadar uğraşsak ta Türkiye genelinde ahşap temelli malzemelerde %14-15 hava kurusu oranını tutturmamız sanırım mümkün olmuyor. Nemin yapışmamada ki faktörü ne olabilir?
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28