Gönderen Konu: Sztrandek 750 - Balıkesir  (Okunma sayısı 19512 defa)

eminuygarcelik

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: emin uygar çelik
  • Bulunduğu İl: balıkesir
  • Doğum Yılı: 1977
Ynt: Yelken direği hakkında önerileriniz
« Yanıtla #90 : Ocak 05, 2024, 12:54:19 ÖS »

Merhaba arkadaşlar. Maalesef tüm araştırmalarıma rağmen yapmış olduğum sztrandek 750 tekneye planında verilen ölçülerde yelken direği bulamadım. Plana göre direk ölçüleri 75 mm*110 mm. Plana en yakın bulabildiğim direk ottoman aluminyumda mevcut. ancak boyu 1 metre küçük (8 metre) benim plana göre 9 metre olması gerekiyor. bu 8 metrelik direğin metre/kg ağırlığı 2,14 kg ve toplamda 17 kg civarında ağırlığı var. Ben plana sadık kalmak anlamında direk boyunu küçültmekten yana değilim. Bu yüzden aynı firmanın ürün kataloğunda yer alan 180*115 mm ölçülerinde 6,4kg/metre ağırlığındaki direği kullanmamda bir sakınca olur mu? Şayet olmaz ise direğin ağırlığı ve en kesit oranı değişeceğinden daha doğrusu her ikisi de artacağından ıstralya ve çarmık tellerini de değiştirmem gerekir mi? planda ıstralya ve çarmık telleri 4 ve 5 mm çapında belirtilmiş. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Abi ıstralya tellerinden önce direk ağırlığı değişince salma ağırlığının değişmesi gerekecek. mt’de 4.5 kg fark ağırlık merkezini oldukça değiştirir diye düşünüyorum. Kol boyu uzadıkça bu ağırlık teknenin düzelme durumuna veya yelken durumuna etki edermi bende merak ediyorum.
Volkan salmayı hareketli salma yapıyorum. Salma yaprağım takriben 70 kg. Salma kutusunun her iki yanına da toplamda 350 kg kadar lama demir döşeyeceğim. Plana göre toplamda kıyı seyri için 400 kg lık ağırlığı yakalamış oluyorum böylece. Kol boyu olarak neyi kastetiğini anlayamadım.

Abi kol boyundan kastım direğin uzunluğu idi.
Basitçe açıklamam gerekirse tekneyi yan döndürdüğümüzde bir tahteravalli gibi düşünebiliriz. Orta sabitleyiciyi tekne baz alırsak bir yerde salma bir yerde direk olmuş olacak.

Kol boyu yanı tahteravellinin bir yarısı uzadığında diğer yarıdaki ağırlığı kaldırmak için daha az kuvvet gerekecek. Bu prensip araba bijonlarını açarken de görülebilir. Normal bijon anahtarı ile zorlanarak açtığımız bijonu ucuna boru ekleyerek daha kolay açarız .

Burdan nereye geleceğim.
Tasarımcı direk ağırlığına göre salmayı tasarladığı için orjinal direk ile kuvvetler birbirini karşılayacak.
Şimdi direk ağırlığını arttırarak ağırlık merkezini hem yukarıya çekiyoruz hem de tahteravallinin bir ucuna 2 kişi oturtuyoruz. Bu durumda diğer taraftaki kişinin havaya uçma ihtimali var  :on
Bunu tekneye uyarlarsak sözün özü tehlikeli bir durumda salmanın direğe baskın gelememe ihtimali olabilir belki diye düşündüm. O yüzden detaylı bir araştırma ve hesaplama gerekebilir veya ağırlığı arttırmak .

Neden bu kadar yazdım  ;
o direği dikmek ,çarmıhları sabitlerken düz tutabilmek 3 kişi ile bile okadar zor ki  :on O ağırlık merkezini bizzat ellerimle hissettiğim için tedirgin oldum. Bizde ilk bahsettiğin direk var 17 kg lık. Canımızdan bezdiriyor bazen.
Volkan; tasarımcı acaba salmayı direk ve arma ağırlığına göre mi yoksa seyir esnasında yelkenlere uygulanan maksimum rüzgar kuvveti + direk ve salma ağırlığına göre mi hesap ediyor.  Onu çözersek bu meseleyi de kısmen çözmüş oluruz galiba

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Sztrandek 750 - Balıkesir
« Yanıtla #91 : Ocak 06, 2024, 10:58:18 ÖS »
1 metre kısa olmasının seyir hızı dışında bir zararı olmaz .Salman zaten hareketli ,direge fazla agırlık yüklemenin bir anlamı yok..Bu tekneler para karşılıgı satılan planlar degil..Yani çizerinin ekonomik bir beklenti beklemeden paylaştıgı işler,ne kadar detay çalışması yapıp,yapılmadıgını bilmiyoruz..hızdan feragat eder,güvenlikten etmezdim..

eminuygarcelik

• Yeni Rehber
  • **
Yelken direği hk.
« Yanıtla #92 : Ocak 07, 2024, 12:35:47 ÖÖ »
1 metre kısa olmasının seyir hızı dışında bir zararı olmaz .Salman zaten hareketli ,direge fazla agırlık yüklemenin bir anlamı yok..Bu tekneler para karşılıgı satılan planlar degil..Yani çizerinin ekonomik bir beklenti beklemeden paylaştıgı işler,ne kadar detay çalışması yapıp,yapılmadıgını bilmiyoruz..hızdan feragat eder,güvenlikten etmezdim..
Servet bey, derdim hız değil ki. Direk boyu değişince yelkenlerin çizimi ve planı da değişmesi lazım mecburen. gurcataların ve bumba boyunun da değişmesi lazım mı bilemiyorum. Eğer değişecekse bunları neye göre değiştirmem lazım onu bilemiyorum. Yoksa direğin altına yapacağım braketi yüksek tutup direği güvertede değil bu braketin 30 40 cm üzerinde bir yere oturursam direk yüksekliği yaklaşık 8.5 metreyi buluyor. Bu şekilde yapmam yani direği güverteye değil de braketin üzerine oturtmak sıkıntı olur mu onu da bilemiyorum

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #93 : Ocak 07, 2024, 01:38:31 ÖS »
Gordugum kadari ile boom guverteden 60cm yukarda. 50cm boyunda uygun bir metalden uzatma yapip  diregi de tepesine Oturtabilirsin bence. Uzatmanin tabanini diregin baglandigi yere gore 2 kat kadar genis yaparsan ekstra ek yapmis olmaktan gelen dezavantaji kolaylikla bertaraf edebilirsin.

Super bir cozum sayilmaz. Ama isi cozer. Direk de 8.5 metre oluyor dedigin gibi. Butun olculeri asagi dogru olcekle yarim metre. O kadardan birsey olmaz.

1 metre fazladan direk alip kaynak yoluyla dozulebilir. Ama duzgun aluminyum kaynagi yapacak insan bulabilmek cok zor. Yaparim diyenlerin cogu tam olarak ne yaptigindan haberdar degil.

eminuygarcelik

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #94 : Ocak 07, 2024, 04:22:24 ÖS »
Gordugum kadari ile boom guverteden 60cm yukarda. 50cm boyunda uygun bir metalden uzatma yapip  diregi de tepesine Oturtabilirsin bence. Uzatmanin tabanini diregin baglandigi yere gore 2 kat kadar genis yaparsan ekstra ek yapmis olmaktan gelen dezavantaji kolaylikla bertaraf edebilirsin.

Super bir cozum sayilmaz. Ama isi cozer. Direk de 8.5 metre oluyor dedigin gibi. Butun olculeri asagi dogru olcekle yarim metre. O kadardan birsey olmaz.

1 metre fazladan direk alip kaynak yoluyla dozulebilir. Ama duzgun aluminyum kaynagi yapacak insan bulabilmek cok zor. Yaparim diyenlerin cogu tam olarak ne yaptigindan haberdar degil.
Teşekkür ederim. Kaynak konusunu ben de düşündüm ama dediğiniz gibi direği braketin üzerine koymaktan daha riskli. Zaten otomat aluminyum ile görüştüğümde parça olarak satışları olmadığını söylediler. Kaynakla direği uzatmak için 2 boy direk almam gerekiyor. 7 metresi çöp olacak o şekilde de.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #95 : Ocak 07, 2024, 07:31:10 ÖS »
Bence bu da bir seçenek

M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #96 : Ocak 07, 2024, 08:33:01 ÖS »
Direk uzatma işlerinde kaynak degilde perçin yapıldıgını birkaç yerde okumuştum..( konu hakkında ne bilgim ne fikrim var)😉 sadece okudugumu nakil yapıyorum..

bytimin

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Kadir C
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1991
« Yanıtla #97 : Ocak 08, 2024, 07:07:51 ÖS »
Direğin boyu azalınca bir zararı olmaz

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #98 : Ocak 08, 2024, 07:33:15 ÖS »
Direk uzatma işlerinde kaynak degilde perçin yapıldıgını birkaç yerde okumuştum..( konu hakkında ne bilgim ne fikrim var)😉 sadece okudugumu nakil yapıyorum..

Benim de iyi percin konusunda bir bilgim yok. Ama kotu percin ne kadar ziyan bir yontem konusunda cok tecrubem var. Benim kanaatime gore isinin ehli muhendis tarafindan onaylanmamis percinli islerden kacinmak lazim.

eminuygarcelik

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #99 : Ocak 08, 2024, 07:59:07 ÖS »
Cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Yazılanlardan sonra 50 - 60 cm yüksekliğinde bir paslanmaz braket yapıp direği bu braketin üst noktasına oturtup sabitlemeye karar verdim. İnşallah başarabilirim:)

eminuygarcelik

• Yeni Rehber
  • **
Yelken vinci
« Yanıtla #100 : Mart 06, 2024, 02:20:35 ÖS »
Arkadaşlar merhabalar. Yapmakta olduğum s750 için ne tür yelken vinci kullanmalıyım. fikir verebilir misiniz. plan görsellerini ekledim. teşekkürler

eminuygarcelik

• Yeni Rehber
  • **
Ynt: Yelken vinci
« Yanıtla #101 : Mart 20, 2024, 03:43:50 ÖS »
Arkadaşlar merhabalar. Yapmakta olduğum s750 için ne tür yelken vinci kullanmalıyım. fikir verebilir misiniz. plan görsellerini ekledim. teşekkürler
Cevap verebilecek kimse yok mu arkadaşlar?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #102 : Mart 23, 2024, 11:12:15 ÖÖ »
Abi valla ben soruyu gördüm ama vinçlik işim olmadığı için cevaplayamadım. Ne tür vinç derken hangi seçenekler arasında kaldın ? Ya da vinçlerin güçleri dışında bir ayrımı olmuyor diye biliyorum.Hem konuyu güncel tutayim hemde soruyu biraz daha açalım
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

eminuygarcelik

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #103 : Mart 25, 2024, 12:37:45 ÖS »
Abi valla ben soruyu gördüm ama vinçlik işim olmadığı için cevaplayamadım. Ne tür vinç derken hangi seçenekler arasında kaldın ? Ya da vinçlerin güçleri dışında bir ayrımı olmuyor diye biliyorum.Hem konuyu güncel tutayim hemde soruyu biraz daha açalım
Volkan, cevabın için teşekkürler. Araştırdığım kadarı ile vinçlerin tek hızlı ve çift hızlı diye bir ayrımı var. Ayrıca bazı modellerde de vince halatı sabitlemek için bir kulakçıkları mevcut. Çift hızlıları anladığım kadarı ile daha ince trim yapmak için yarış teknelerinde vs. kullanılıyor. Benim esas sormak istediğim şey şu volkan; s750 de planda 2 adet ön yelken için, 2 adet de ana yelken için olmak üzere 4 adet vinç bulunuyor. Plana uyup mutlaka vinç takmak durumunda mıyız. Takmasak da olur mu? Eğer olmazsa bu vinçler 6 plain, 8 plain, 24 self, 30 self vs. diye değişiyor. Onu neye göre seçeceğiz onu anlayamıyorum Volkan.