Gönderen Konu: FIJ-5A 8.6 Metre Motorlu Balıkçı Tekne Planı  (Okunma sayısı 39346 defa)

Baykuş306

• Yeni Rehber
  • **
  • bende kendi Teknemi yapmak isdiyorum
  • Ad Soyad: Emin Yildirim
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 20.11.1955
  • Tekne Adı: Rota 6.60
Ynt: FIJ-5A 8.6 Metre Motorlu Balıkçı Tekne Planı
« Yanıtla #15 : Nisan 28, 2016, 02:51:04 ÖS »

Selam Volkan bey
Denizrehberimdeki şahıslara SELAMLAR  Faruk beyden aldığım( Ynt: FIJ-5A 8.6 Metre Motorlu Balıkçı Tekne Planı) hakkında sizlere soracağım ben bu Teknenin on da biri küçülderek 86.cm boyunda Maketini yapmak istiyorum   Makette olsa Planları küçülterek Şablonları İstanbul da nereden çıkardabiliriz bilen arkadaşlar varsa bana Adres vererek yardımcı olabilir

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #16 : Nisan 28, 2016, 03:08:08 ÖS »
Selam Volkan bey
Denizrehberimdeki şahıslara SELAMLAR  Faruk beyden aldığım( Ynt: FIJ-5A 8.6 Metre Motorlu Balıkçı Tekne Planı) hakkında sizlere soracağım ben bu Teknenin on da biri küçülderek 86.cm boyunda Maketini yapmak istiyorum   Makette olsa Planları küçülterek Şablonları İstanbul da nereden çıkardabiliriz bilen arkadaşlar varsa bana Adres vererek yardımcı olabilir

Bursa'da olsaydı adres verebilirdim ama İstanbul için sadece Özalitçi bulmanızı tavsiye edebileceğim :( Google a İstanbul özalitçi yazarsanız belki kendinize yakın bulabilirsiniz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Baykuş306

• Yeni Rehber
  • **
  • bende kendi Teknemi yapmak isdiyorum
  • Ad Soyad: Emin Yildirim
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 20.11.1955
  • Tekne Adı: Rota 6.60
« Yanıtla #17 : Haziran 14, 2016, 10:58:54 ÖS »
Alıntı
Bursa'da olsaydı adres verebilirdim ama İstanbul için sadece Özalitçi bulmanızı tavsiye edebileceğim :( Google a İstanbul özalitçi yazarsanız belki kendinize yakın bulabilirsiniz.

Deniz rehberim deki Denizcilere Selam
Bu planlardaki postalar kağıt üzeine basıldığında yarım olarak mı basılıyor yoksa  V şeklinde bütün olarak mı basılıyor? Bir Özalitciye sorduğumda  orada basılan kağıdın azami genişliğinin 90cm olduğunu söyledi. daha büyük olanı da vardır belki. Bu plandaki en geniş parça postalar mıdır? bana yardımcı olabilir misiniz lütfen kağıdın azami genişliği ne olmalı?   Özalitçinin kağıdının azami genişliği ne olmalı ki bu plan kağıtta tam olarak çıksın?       Kalıpları çıkartmanın ortalama fiyatı nedir?bilginiz var mı

https://drive.google.com/file/d/0B7pqeJzAWhzyUzZJbFppQjVsZHc/view?usp=sharing

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #18 : Haziran 14, 2016, 11:01:50 ÖS »
Alıntı

Deniz rehberim deki Denizcilere Selam
Bu planlardaki postalar kağıt üzeine basıldığında yarım olarak mı basılıyor yoksa  V şeklinde bütün olarak mı basılıyor? Bir Özalitciye sorduğumda  orada basılan kağıdın azami genişliğinin 90cm olduğunu söyledi. daha büyük olanı da vardır belki. Bu plandaki en geniş parça postalar mıdır? bana yardımcı olabilir misiniz lütfen kağıdın azami genişliği ne olmalı?   Özalitçinin kağıdının azami genişliği ne olmalı ki bu plan kağıtta tam olarak çıksın?       Kalıpları çıkartmanın ortalama fiyatı nedir?bilginiz var mı

https://drive.google.com/file/d/0B7pqeJzAWhzyUzZJbFppQjVsZHc/view?usp=sharing

Evet kağıtların azami genişliği 90 cm oluyor ama bu özalitçi kağıdı yatay olarak kullanmayı nasıl akıl edemez ??? Kağıdı yata olarak kullanır gerekirse 2 kağıdı alt alta koyarak genişliği tek bir kağıtta yakalayabilir. Benim 2,5 metre genişliğindeki postaları bu şekilde 2 kağıtta yakaladı. Bence başka bir özalitçiye uğrayın.

Ayrıca gönderilen linkteki planlar pdf formatında. Özalitçiden çıktı almak için dxf dosyası yani autocadde çizilmiş olması gerekiyor. Bu linkteki dosyalar ile posta çıktısı alınamaz  :m :m
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Süleymanmete

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Süleyman Mete
  • Bulunduğu İl: Adana
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #19 : Haziran 25, 2016, 07:49:33 ÖS »
Banada gönderebilmisiniz suleymanmete0713@gmail.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #20 : Haziran 25, 2016, 09:48:29 ÖS »
karaköy ziraat bankasının arka sokağında bu tip işleri yapan özalitci ar,ben 2 büyük planı usb ye yükleyip bastırmıştım..
http://www.elosacopy.com.tr/

ayhansahin051

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ayhan sahin
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #21 : Haziran 26, 2016, 05:57:53 ÖS »
slm herkeze.
planı inceledim hatta dwg olarakta  çizdim.Ve  hatalar var (bendemi var acep )
-Ancak  frame  1 de  base line  hattı 0 ile  2 arasında  çukur varmış gibi çizilmiş.
-PDF   1 sayfadaki genel görünüşteki  dış kaplamanın  merkez ( cenler lıne) omurgaya kesişme  ölçüleri ile ölçülere göre  çizilerek  (base lıne baz alınarak)çıkan omurga-dış kaplama kesişim hattı arasında bariz  farklılıklar  var.
gemi inşaacı değilim  ama teknik ressamım.Autocad te çizdim ama 2  önemli uyuşmazlık var.
Gemi inşacı gözüyle  inceleyip  bu konularda  yapılabilir  onayı verilirse  güzel bir  tekne.
Belkide sorun bende ama ilk yazdığım  frame  1 deki bariz  yanlıştır.
ikincisi benim eksikliğimde  olabilir  kabul edebilirim bunu.
iyi günlerrr

ayhansahin051

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ayhan sahin
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #22 : Haziran 26, 2016, 06:12:06 ÖS »
tekrar slmmmm.
iki konuda  yardımcı olmak isterim isteyen  herkeze.
1-Gerçekten  yapmak istiyorsanız emin olun DWG   dosyanız  olursa size  daha  faydalı olacaktır.
İstediniz  yerden  referans  ölçü  kontrolu ;yardımcı ölçülerle kontrol  simetrik olması gerekliliği ;imalat için  detay imalat resimleri   teknenizde çok önemlidir.Eğer  pdf  olarak projeniz var  ise DWG  formatında scale olayı ile boy konusundada istediniz ayarlama  yapılabilir bilirsiniz  bunu sanırım.Hatta  yakın isek bizzat ziyaret edip ölçüm ve  proje teknik ressamlığı konusunda  BİR ŞEY TALEP ETMEDEN  yardımcı olmak isterim.
2-Flaş bellekte  verdiğiniz  her  projeyi tüm ozalitçiler  istediğiniz  ölçüde  size verebilirler.
Tekne  yapılı için  özel bir  ozalitçi veye  özel bir teknik yoktur.Pdf kaliteli ise net  bir  görüntüyü  istediğiniz  ölçüde elde edebilirsiniz.
iyi günlerrrr

onur77

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: onur kuşaksız
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1977
« Yanıtla #23 : Haziran 27, 2016, 10:32:24 ÖÖ »
Öncelikle Denizrehberim tüm üyelerine selamlar.Bu plandaki tekneye başlamak istiyorum.Planın kontrolü açısından maketini yaptım bir sıkıntı görükmüyor.Sizlere 2 sorum olacak.4 kişilik bir aile olduğumdan biraz daha rahat kalabilmek için 1/10 ölçekli planı 1/11 ölçeğine çıkarsam buda 86cm gibi yer avantajı sağlıyor bir sıkıntı olurmu.Birde içten takma motor teknenin tam ortasında olması yer kaybını arttırıyor.Bun tekneye kıçtan takma motor uygun ve kullanışlı olurmu.

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #24 : Haziran 27, 2016, 12:35:44 ÖS »
işte bu çağımızın sorunu M.Köstekçi 'ye muracaat :)

mehmet şasi

• İleri Üye
  • Ad Soyad: mehmet şasi
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #25 : Haziran 27, 2016, 05:27:18 ÖS »
Alıntı
Sizlere 2 sorum olacak.4 kişilik bir aile olduğumdan biraz daha rahat kalabilmek için 1/10 ölçekli planı 1/11 ölçeğine çıkarsam buda 86cm gibi yer avantajı sağlıyor bir sıkıntı olurmu.
Ustalar planlarda değişiklik yapılması taraftar değiller. Eğere planlarında değişiklik yapıyorsanız o tekne o tekne değil başka bir tekne olur artık diyorlar.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #26 : Haziran 27, 2016, 05:32:59 ÖS »
   Bu 86 cmlik fark, teknenin bütün statik değerlerini bozabilir, bana göre planı uygulayın.

onur77

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #27 : Haziran 27, 2016, 06:44:50 ÖS »
Teşekkür ederim.Peki kıçtan takma motor olurmu veya randıman verirmi.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #28 : Haziran 27, 2016, 06:54:35 ÖS »
    Anladığım kadarıyla tekne içten takma motor olarak planlanmış, dıştan takma randıman verirmi veya kaç HP motor takmalı konusuna bir şey diyemeyecegim ama Celenoglu bir fikir verecektir.

onur77

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #29 : Haziran 27, 2016, 07:11:01 ÖS »
Birde şimdi aklıma geldi.Satılık tekne ilanlarında bazen uzatma hakkı kullanılmamıştır diyor.Onlar sonradan uzatıldığına göre bunda sıkıntı olurmu acaba.