Gönderen Konu: Tekne yapmaya karar verdim. YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.  (Okunma sayısı 32019 defa)

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Tolga
Ynt: Tekne yapmaya karar verdim. YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.
« Yanıtla #75 : Mart 08, 2019, 09:24:37 ÖÖ »

Z derinlik. Yani teknenin boylamasına olan eksen.

Z değerleri kesitlerin alındığı yerler.

İlk başlangıçta prensip tekne boyunu 10'a bölüp eşit aralıklı kesitler almakmış. Planlar öyle yapılırmış. Yani 8.50 tekne olacaksa 85 cm aralıklı 11 kesit tekneyi tanımlarmış. Sonra herkes kafasına göre takılmaya başlamış. Şurada özel bir durum var, ekle bir kesit. Burası çok farklı ekle bir kesit. O prensip bozulmuş. Zaten artık herşey AutoCAD'den çıktığı için istediğin yerden istediğin kadar kesit alırsın. Bu tabloları kullanan kaldı mı bilmiyorum.

Planda bakarsan 15 numaralı notta, senin bana gönderdiğin ilk plan sayfasında, o garip çeviride, İlk tablo notlar bölümünde 5. notta Aralığı 630 yazıyor. Yani 63 cm. Sanırım 10 aralık 63 cm. Başta omurga kısmını ayrı çizip vermiş 94 cm orası. Arad bir yerde de kısa bir bölüm, ek profil var. Hepsini toplayınca 8.50 ediyor.
Anladım teşekkür ederim abi.

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Yalçın yılık
  • Bulunduğu İl: Balikesir
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #76 : Mart 10, 2019, 10:25:22 ÖS »
İyi akşamlar geçen hafta postaların çıktılarını aldim. Hepsi hazirdi bu akşamda 0 numara ile başladım 3 mm kontra plaktan çizimlere başladım. (İlk cizimden anladığım daha kesime geçmeden  cizim ve kesim islerinin mümkün olduğunca CNC olarak yapılması). Kesimde yapacaktım ama bendeki çıktı ile mevcut postaların durumu farklı gerci köşelerde var değişiklik onlarında problem olacağını sanmiyorum. 0 numaranın üst köşe 21 cm alt köşe 20 cm civarında en uzun olan ise 24 cm civarında 1:10 ölçekli bir küçültme yapılmıştı. 240 cm civarina geliyor normal boyutta. Planda genişliğin 288 olduğu yazıyor eksik olan 48 cm lik kısım nasıl dolacak borda kaplaması ile dolması imkansız nasıl olacak o kafama takıldı.

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #77 : Mart 10, 2019, 10:29:51 ÖS »
Cizim çalışmaları

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #78 : Mart 10, 2019, 11:04:55 ÖS »
Kolay gelsin. İş ciddi ciddi ilerliyor gibi. Ya da herşey düzgün olsa ilerleyecek... de beni bekliyor sanki ;)

Karşılaştığın sorun sanırım sunucu ile ilgili. Ya da önbellek nerede tutuluyor ise. Şöyle birşey oluyor. Ben yeni versiyonu yüklüyorum. Gidiyorum kendim giriyorum. Yok. Eskisi hala. İttir, kaktır. epeye tekrar yüklemeden sonra yenisi geliyor. Hatta bu kez birbirine bağlı 3 program yükledim. Birinci değişti, diğerleri değişmedi. İkinci değişti, üçüncü kaldı. Neyse şimdi çalışıyor. Şimdi tekrar girip posta 0'ı çizdirdim. Normal.

Kontrol için: Sol üst köşede, File Menüsünde yeni Gözat ve Save Project seçeneklerini görüyor musun? Görmüyorsan hala eski versiyon yükleniyor demektir.

Birkaç kez F5 yada reload yap, bir ara düzeliyor. Ama dediğim gibi üçüncü program da değişene kadar acaip sonuçlar alabilirsin.

Boyutları geçen gün bastıırp kontrol ettim. Benim de kısa gördüğüm olmuştu ama 288'e 284 idi. Biriki düzeltmeden sonra 288 ölçmüştüm. Yarın bir de sunucundan bakayım.

Tavsiyem, ölçü şekil konusunda için rahat olana kadar kontrplağa geçme, kağıt/karton ile dene.

Omurgayı da tamamladım ama yüklemedim henüz. Şu an da borda kaplama çizimini çıkarmaya çalışıyorum. Onları da önce hep kağıt veya karton ile çalış, son olarak kontrplak kullanırsın.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #79 : Mart 10, 2019, 11:20:49 ÖS »
Ölçek için de bir kolay (ve geçici) çözüm de şöyle olabilir.

Diyelim, ne yapsak hep 288 yerine 284 basıyor.

288/284 = 1.014

PrintPages ile bastırıyorsan orada ölçek 1.0 yerine 1.014 kullanırsan doğruya yakın sonuç alırsın.

Ana uygulamadan 0.1 ölçekle çalışıyorsan o zaman da 0.1014 seçip azcık daha büyük çıktı alabilirsin.

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #80 : Mart 10, 2019, 11:28:58 ÖS »
Kolay gelsin. İş ciddi ciddi ilerliyor gibi. Ya da herşey düzgün olsa ilerleyecek... de beni bekliyor sanki ;)

Sizi bekliyor ama olmasaydiniz daha çok beklerdik. Dediğiniz gibi yeni şekli ekranda görebiliyorum. Yeniden çıktı alıp ölçmek gerekiyor. Elinize sağlık

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #81 : Mart 11, 2019, 04:32:09 ÖS »
Merhabalar herkese.
Kadir abi Sıvuch850 nin planındaki değerleri posta çentklerini kontrol edip programdaki tabloya girdim sorun yok top wiew,side wiew ve posta görünüşleri hersey güzel.( ilk svh850 dosyasından ilk 2 resim aradaki sorunla karşılaştırmak için)
Sonra projede postların dizilişini hangi mesafede hangi posta var onları gördüm.Programdan onları düzenlemeye çalıştım.(2.Svh850(1) sonraki 2 Resim) Ve side wiew top wiew görünüşlerinde anormallik olduğunu fark ettim. Projedeki posta dizilişinin 2,50 posta (9 1/2)nereye gelmesi gerektiğini gösteren resim yükledim.(benim fikrim teknenin kendi projesinde küçük hatalar mevcut programın hata payı olmadığını düşündüğüm için)
Bende 3. Olarak Svh850 (2) de biraz oynayarak düzenlemeye çalıştım resimleri yükledim.
Abi bu konuda ne düşünüyorsun. Planlarda mı yoksa programda mı hata var.
Kolay gelsin. 

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #82 : Mart 11, 2019, 07:23:54 ÖS »
Sıvuch850 planında postalarda küçük hatalar olduğunu düşünüyorum.
Bundan dolayı eline emeğine sağlık Kadır abinin programında biraz değerlerle oynayarak yüklediğim bu son dosya aklıma yattı.
Kadir abi ve bu tekne ile ilgilenen tecrübeli abilerim de bakıp inceleme sanşı olursa, bu tekne için daha doğru sonuçlara ulaşacağımızı düşünüyorum.
Herkese kolay gelsin.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #83 : Mart 11, 2019, 09:29:51 ÖS »
Selam Tolga.

Hepimiz insanız. Ben de hata yapabilirim, programda da hata olabilir. Planda da olabilir.

Zaten Rusça ve biraz körebe oynar gibi el yordamıyla neyin ne olduğunu çıkarmaya çalıştığımız için hata olma olasılığı yüksek tabii.

Önce büyük resme bakalım. Buçuklu postayı unut. Burun kısmı da unut. Toplam 13 posta yani 12 aralık var. Aralık olarak 630 verilmiş.
630 x 12 = 7560.

940 da burun tarafta omurga var.

7560 + 940 = 8500

Yani geminin boyu. Yani büyük resimde toplamlar doğru. Aralık olarak 630 alırsak da doğru. Ana referanslar bunlar.

Benim planda kullandığım resim, senin yüklediğin toplu plan resimlerinden 311 numaralı olanı.

O resimde üstte ve altta iki ayrı ölçek var. Üstteki ölçekte  7-9-12 arası 1850 + 1200mm verilmiş. Toplam 3050 ediyor.
Alttaki ölçekte 7-9.5-12 arası 1540 + 1540 verilmiş. Toplam 3080 ediyor. Burada bir fark var.

Öte yandan, 7 - 12 arasında 5 tam aralık var. Yani 630 x 5 = 3150.

Ben posta aralığı 630 temel alıp 3150 toplamı tutturacak şekilde, 12 - 7 arası 3150 yi doğru kabul ettim. 9.5 - 7 arasını da 1540 aldım. Kalanı da 12 - 9.5 arasına kaldı.

Senin çizimlere henüz bakmadım ama, şimdi resimlere bakarken, bir üst resimde (sivych3.big) 9 ve 10 numaralı postaların da 630 sınırında olmadığını gördüm. 9 numaralı posta 630'dan 200mm geride. 10 numaralı posta da 630'dan 170mm ileride. 9.5'un yeri ise hala meçhul.

Yani hata varsa programda değil de, tabloda. Oradaki Z değerlerinde birini (tabloda 2 numara) 200 artıracağız, diğerini  (tabloda 3 numara) 170 eksilteceğiz. 9.5 için net birşey göremedim hala.

Senin gördüğün fark benim bu anlattıklarıma uyuyor mu? Uyuyorsa kolay. Dediğim gibi tabloda iki Z değişikliği yapacağız, o kadar.

Hangisi doğru?

Bir de her ne kadar buçuk dediyse de, 9.5 asıl posta yeri. 9 arada birşey. O nedenle 1540 + 1540 hesabı bana daha uygun geldi. Yine oturup bütün toplam kontrol edilebilir ve daha uygun olanı seçilir.

Programda değil de, plana karşılık kullandığım tabloda bende 0 - 2.5 arası 1540  (

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #84 : Mart 11, 2019, 09:33:37 ÖS »
SOn 4 -5 satır kafanızı karıştırmasın. Yok sayın. Ekleme çıkarma yaparken onlar kalmış. Görmemişim. Hangisi doğrudan itibaren yok.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #85 : Mart 11, 2019, 09:48:29 ÖS »
Tolga,

Şimdi baktım, sen de sanırım 9 ve 10 numaralı postaların 630 sınırında olmadığı resme işaret etmişsin. Tamam.
Ama sen benim doğru, planın yanlış olma varsayımıyla bemim tabloyu değil, planı değiştirmişsin. Yani Z'leri doğru kabul etmişsin. X'leri değiştirmişsin.

Sanırım X değerleriyle oynamamız doğru olmaz. Onlar aynı kalmalı. Benim tablodaki Z değerlerini değiştirip plan ile uyumlu hale getrimemiz gerekir. Bu daha doğru olur sanırım.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #86 : Mart 15, 2019, 12:47:05 ÖS »

Sizi bekliyor ama olmasaydiniz daha çok beklerdik. Dediğiniz gibi yeni şekli ekranda görebiliyorum. Yeniden çıktı alıp ölçmek gerekiyor. Elinize sağlık

Programı güncelledim.

Profilleri üstü açık U şekline getirecek şekilde kesme olanağı ekledim. Ana ekranda, Cut Station seçeneğinden önce Station Extend Up gibi anlamsız bir isimli seçenek var. Aslında onu CUT menüsün altında başka bir isimle koyacaktım ama, denemelerdeki adı kalmış. Daha sonra değiştiririm.

Postayı hazırladıktan sonra bu tuşa basınca, üstten içeridem keserek yanları koruyor. Genelde karmaşık profiller için pek bir anlamı yok ama, özellikle güverte arka taraf postaları bu yapıda olduğu için oralarda işe yarar. S650'de de denedim. çalışıyor.

Postaları çizdirp baktım. Ölçülerde sorun yok.

SOn yazışmalarda Posta 0 için 288mm geçmiş. O 288 değil 258 olacak. 1290*2*0.1 = 258. Fark buradan geliyorsa sorun yok.
Ama ben son kesilmişi yine ölçtüm. 258.

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #87 : Mart 15, 2019, 10:47:11 ÖS »
iyi akşamlar tekne boyu hesaplanırken en geniş noktası baz alınarak genişlik belirleniyormuş bunu öğrendim. gecem çıktılarını aldığım postalarda olabilir gibi düşünmeye başlamıştım. az önce yeniden cıktı alacaktım ki 2 tane postada farklı resimlerin olduğunu gördüm.0 ve 01 resim olan 0 nolu posta 6 ve 61 ise 6 numaralı. yazdırıp ölçmedim ama çıktı sayfası a4 olarak görünüyor 1. resimde neredeyse sayfa sonuna gelmiş yani yaklaşık 29 cm aynı postanın diğer resmi daha küçük boyutta hangisini dikkate alacağız. 6. postada büyük olan resim köşeden tam çıkmamış ama 0 postada büyük olan köseden diğeri ise aynı sayfada bir tam bir de yarım görüntü çıkmış.  :-\
offset tablasuna baktım anlamaya çalıştım ama :// birşey olmadı. daha sonra Kadir beyin sitesindeki rakamlara baktım - olan kısımları görünce teknenin 0 noktasının olduğunu düşündüm ona göre + ve - ile boylandırma yapıldığını anladım ( inşallah öyledir) bu durumda ilk aldığım 0 postası normal gibi geldi offsette 1270 vermiş *2 ile 2540 yapıyor benim aldığım çıktı ise 21 geliyordu kaplamalarla o 2,54 m rakamı yakalanabilecek gibi. ama diğer postalara baktığımda 1500 ve 1600 u görünce sistemin yanlış olduğunu anladım. ama postların yerleşmesinde - ve + postaların yerlerini belirliyor diye düşünüyorum.
Eğer offset tablosu ve veriyi işleme sistemi doğru ise ( yanlış olduğunu düşünmüyorum) ölçekleme oranının önemi olaması gerekir 1:10 olsa 1:20 olsada fark etmez çünkü herşey  aynı oranda küçüleceği için maketin boyutu değişir. ilk çıktılarla devam etmede bir sıkıntı olurmu. offet tablosunda yada veri işlemede bir değişiklik oldumu?

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #88 : Mart 15, 2019, 10:48:38 ÖS »
Az önce aldığım postalar

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #89 : Mart 15, 2019, 11:35:03 ÖS »
Önce Tablo hakkında tekrar bilgi vereyim:

Tablodaki sütunları X, Y koordinatları gibi görmeye çalışırsan iş biraz daha kolaylaşır.

A ve B sütunları Y koordinatı. A her posta için tepe noktasının (orta nokta) su kesiminden yüksekliği. B ise Omurganın yüksekliği.

Diğerleri eşleşmiş durumda. C,D ( ve -C,D) alt köşeler. E,F ve (-E,F) üst köşeler. Yani C ve E X koordinatları, yani yatayda merkezden uzaklık; D ve F ise Y koordinatları yani yükseklik.

Bu durumda kullanacağın değer 1270 değil ( o yükseklik) -1290. Genişliği veren E sütunu. 1290 * 2 = 2580. Bu değeri tutturman gerek.

Bastırırken şu sırayı izlersen ölçüde sorun olmaması gerekir. Bugün ben öyle tüm postaları bastırdım S495 için. Sivuch için de 3-4 tane bastırdım kontrol amaçlı. Milim olarak tutuyor.

- Posta Yap
- Drawings  >> Print Preview
- Print
- Gelen ekranda 1nci sayfadan birinci sayfaya kadar olanı seç,
- Yazdır. Boş çıkarsa 2. den 2 ye seç.

O kadar.