Gönderen Konu: Tekne yapmaya karar verdim. YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.  (Okunma sayısı 32015 defa)

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Ynt: Tekne yapmaya karar verdim. YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.
« Yanıtla #30 : Ocak 12, 2019, 10:36:43 ÖÖ »

Plandaki şu resme baktım. Postanın dış çerçevesi 10cm gibi görünüyor. İç detayını, çentikleri ben hallederim derseniz ben dış çerçeveyi 10cm yapıp 1/10 ölçekte (resimler her biri 2 sayfaya sığıyor) gönderirim.

bağlantısı:

https://photos.app.goo.gl/LdVNFKRiKXxVtT3V9

Yani kabaca göndereceğim çizimler şu resimdekinin tek tek çizimi olacak:

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/LuvB4ULUGdtr3Wxf9

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Tolga
« Yanıtla #31 : Ocak 12, 2019, 09:17:53 ÖS »
Ben bu tekne için OffSet tablosunu oluşturup bilgisayara girmiş olduğum için, bir anlamda çizimler elimde hazır var. SVG olarak çıktı almam beş dakikalık iş. Zaten örnek resimleri burada paylaşmıştım.

Tolga arkadaşımız biraz öğrenmeye başlasın, ortamı hazırlasın diye diğer dosya formatları ile uğraşmadım. SVG göndereyim, dönüştürmeyi öğremeye başlasın demiştim.

Ama maket çok acil öncelikli, hemen lazım, uğraşacak vaktim yok diyorsanız; Inkscape bende kurulu ve kullanıyorum. DXF çıktısı da alabilirim, PDF çıktısı da. Hangi ölçekte isterseniz o ölçekte hazırlarım. Yani benim 15 dakika daha fazla zamanımı alır. Oturup uzun uzun çizim yapmanıza gerek yok. İster çentikleri kesime hazır çizim alırım, isterseniz çentiksiz. İsterseniz posta genişliğini verin ona göre çizdireyim isterseniz iç tarafını dolu bırakayım siz dış çizgileri bastırdıktan sonra içini istediğiniz gibi çizin. Ya da ben kafama göre çizerim, maket için sorun olacağını pek sanmam. Planda bulmaya çalışırım, ona yakın birşey çizerim. Yani olasılık çok. Bilgi girilmiş olduğu için artık oynama şansım var.

Abi öncelikle elinize kolunuza sağlık. Sitenin kurulmasında emeği geçen site içerisinde gördüğüm kadarıyla herkes birbirine yardımcı olmaya çalışıyor, yardımcı olan herkesin emeğine sağlık.
Tanışalım kısmında kendimi az da olsa tanıttım. 8 yıl İzmir gibi güzel bi şehirde görev yaptım şimdi Diyarbakırdayım. İzmirde çalıştığım süresinde kendimi denizde çok huzurlu ve mutlu hissettim,  beni çok rahatlattı. Diyarbakır'da 3-4 yıl gibi çalışacağım ve bu süre kendim yapmak istediğim bir teknenin bilgi,plan okuması ne gerekiyorsa ileriye dönük alt yapısını oluşturmak ve tabikide bir modelini yapmak.
Kadir abininde yazdiği gibi dönüştürücü vs belli şeyleri öğrenmem yararıma olacak.Modelin çok bir acelesi yok ama yinede modele başlamak içinde ayrı bir heyecanımda yok değil.
Ben bu konuyu açtığımda planların nasıl olunacağını anlamadığım içindi. Kendimce teknik resim ile sablon çıkartmayı düşünüyordum. Ama Kadir abi ile Tunç bey ellerine emeğinize sağlık benim teknik resim ile hata yapma olasılığım daha çokken sizlerin belli programlarla çizip yardımcı olmanız beni çok sevindirdi.

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #32 : Ocak 12, 2019, 09:31:27 ÖS »
Terimleri yanlış kullanıyo olabilirim bi resim yükledim postanın,dış çentikleriyle ve omurga ile iç detaylarını ben hallederim abi. Omurga ile ilgili kendi planınıda attım orada 0 ve 1 farklı olarak ben okudum 2 den 12 ye kadar aynı olarak gözüküyor. Kontrol edebilirseniz sevinirim. Abi Size zahmet olmassa 1/10 olarak benim çıktı alabileceğim şekilde atabilirsiniz sevinirim. İyi akşamlar

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #33 : Ocak 12, 2019, 10:19:09 ÖS »
Çalışmaya başlamana sevindim. İşin yarısı başlamak derler ya, yarısı gitti - yarısı kaldı.

Şu an herhangi bir dönüştürücü kullanmadan sayfalama yapıp bastıracak program üzerinde çalııyorum. O istediğim gibi olursa hepsini bir yollayacağım. O zaman svg dosyasını alacaksın. Ekranda göreceksin. Print tuşu olacak. Bas deyince sayfalayacak ve bastıracak. Başka bir yazılıma gerek kalmayacak.

Ama yine de sen Inkscape yazılımını indir kur. Hatırladığım kadarı ile kurması sorunsuz çok kolaydı. Kullanması da Paintbrush'dan biraz ileri. Vektör mantığı olduğu için biraz farklı. Ama çok yetenekli. Birçok formatı okuyor. Birçok formatta çıktı veriyor. İleride iş tekne boyutuna gelince CNC çıktısı gerektiğinde de makinaların istediği her formata dönüştürebilirsin.

Çizim uzaktan normal görünüyor. 2-12 arası aynı derken neyi kastettin anlamadım. Bütün postalar aynı mı demek istedin. Çok yakın ama azcık azcık farklı.

Ben önce plandaki tabloyu "kendi dilime" çevirdim. Yani benim programın okuyup anlayacağı şekle dönüştürdüm. Şeklin mantığı mühendis mantığı. Ben sütunları " köşelere" göre sıralanmış X, Y koordinat sütunlarına dönüştürüyorum. Gerekirse sütun ekliyorum (x=0 sütunu giibi) böylece bilgisayar okurken köşe no: x,y diye okuyor.

O tabloda da göreceğin üzere x,y değerleri yavaş yavaş artıyor.

Ha, bir de ben sıralamayı ters çevirdim. 0 teknenin arkası, 12 önü. Orada 9.5 var arada, bende 2.5 a karşılık gelyor. Sırf bu tabloya bakıp bile elle çizim yapabilirsin. Bunun profili çok basit çünkü.

Ben önce o zaman INkscapte'den Adobe PDF formatında profilleri alıp göndereyim hemen. Adobe okuyucun vardır herhalde. Onun faydası sayfalama yapabilmesi. gerçi iyi yerleştirirsem tek sayfaya da sığıyor gibi çoğu ya da hepsi amao da olursa rahat edersin.

Bakarım, tek sayfaya suğıyorsa uğraşma derim.

Az müsaade.

Şimdilik meşhur tabloyu ekleyeyim:

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #34 : Ocak 12, 2019, 11:07:01 ÖS »
PDF dosyaları hazır. Hepsine tek tek Adobe ile baktım Normal görünüyor. Birini bastırdım, ölçtüm. Verdiğim tablo ile uyumlu. 5 numaralı profili ölçtüm (Benim tablo yanlış ise başka tabi :) )

Üst kenarlar dıştan dışa tablodaki E5 değerinin iki katı olmalı.  Alt çene (köşe) d dıştan dışa C5 değerinin iki katı olmalı. Kağıda bastırdığında zaten kayma olmaması için işaret e koyuyor Adobe. Az bir miktar da üst üste binme var. Pek hata yapmadan doğru bindirip yapıştırabilirsin.

Bunlar başlamak için yeterli olmalı.

Kolay gelsin.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #35 : Ocak 12, 2019, 11:26:33 ÖS »
Omurga konusunda sorduğunu yanlış anlamışım, posta diye yorumlamışım.

Evet baş tarafta son iki posta hizasında ( ve aralarında ve sonra daha uçta) farklı kesitler var omurga için. Öncekiler kutu gibi oturıyor. Baş tarafa geldikçe posta tabanı kutu olmaktan çıkıp V şeklini alınca omurga da değişiyor.

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #36 : Ocak 12, 2019, 11:35:47 ÖS »
PDF dosyaları hazır. Hepsine tek tek Adobe ile baktım Normal görünüyor. Birini bastırdım, ölçtüm. Verdiğim tablo ile uyumlu. 5 numaralı profili ölçtüm (Benim tablo yanlış ise başka tabi :) )

Üst kenarlar dıştan dışa tablodaki E5 değerinin iki katı olmalı.  Alt çene (köşe) d dıştan dışa C5 değerinin iki katı olmalı. Kağıda bastırdığında zaten kayma olmaması için işaret e koyuyor Adobe. Az bir miktar da üst üste binme var. Pek hata yapmadan doğru bindirip yapıştırabilirsin.

Kolay gelsin.

Eline sağlık abi teşekkür ederim.

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #37 : Ocak 12, 2019, 11:40:08 ÖS »
Omurga konusunda sorduğunu yanlış anlamışım, posta diye yorumlamışım.

Evet baş tarafta son iki posta hizasında ( ve aralarında ve sonra daha uçta) farklı kesitler var omurga için. Öncekiler kutu gibi oturıyor. Baş tarafa geldikçe posta tabanı kutu olmaktan çıkıp V şeklini alınca omurga da değişiyor.

Bende yazdıklarıma baktım abi. Tel ile yazmıştım. Okuyunca bende demek istediğimden farklı yorumladım yazdıklarımı. Omurga konusunda bende böyle yorumladım planı onu sormak istemiştim abi.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #38 : Ocak 13, 2019, 12:44:29 ÖS »
Sayfalama yapıp SVG dosyalarını yazdıracak programı tamamladım. Biden fazla çizim varsa sorun oluyordu, onu hallettim, biraz gecikti.

Bunu kulanırsan Adobe'de PDF'e çevirmene gerek kalmayacak. Doğrudan bastırabileceksin. Düzgün sayfalama da yapıyor. Yine de bir kontrol et. Bir çıktı alıp ölç falan.

Adobe biraz daha yakışıklı çıktı hazırlıyor. Bindirme noktalarını işaretliyor, ortalıyor falan. Ben safaya sığdırmaya çalışıyorum. Sığmayacağını görünce Adobe ortalıyor, ben ortalamıyorum. Ama çevirme işi olmuyor.

printPages3.html diye bir dosya. Onu tıklayınca tarayıcda boş bir ekran gelir. Üzerinde iki düğme ve bir giriş alanı var. İlk düğme ile bakacağın/çizdireceğin SVG dosyasını seçiyorsun. Hemen ekranda görüntülenir. Scale alanını 1 bırakırsan kendi ölçeğinde bastırır. Azaltıp artırabilirsin. Print tuşuna basınca da ekrana yazdırma sayfası çıkar. Onu kullanma, Cancel yap. Yazdırma ön izlemeye git. Oradan sayfalamaya bak. Özellikle çizim çok büyükse çok sayıda boş, az sayıda dolu sayfa göreceksin. İşine yarayan dolu sayfa numaralarını kaydedersin, ondan sonra yazdırma menüsüne gidersin.

Gerçi senin için şu an hava hoş. Adobe'ler hazır geldi, belki de çoktan bastırdın bile. Ama bunu kullanmaya çalış / alış. En azından bir dene.

Dün gece yatınca aklıma geldi. Benim numaralama ile Posta 0, planın numaralaması ile Posta 12 , yani Transom eğik duruyordu. Dün ben onu hesaba katmadan çizimi yapıp yolladım.  Tablodaki ölçü izdüşüme göre olduğu için, çizimin yüksekliği olması gerekenden az olmuştur. Yani parça biraz daha yüksek olacak.

Ama eğim açısını veya onu verecek ölçüyü bulamadım. Sen görebildin mi?

Bana bildirirsen ona göre düzeltip yollayayım. Yani yapılacak iş yüksekliği 1/cos(açı) kadar artırmak. O kadar.

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #39 : Ocak 13, 2019, 05:35:33 ÖS »
Sayfalama yapıp SVG dosyalarını yazdıracak programı tamamladım. Biden fazla çizim varsa sorun oluyordu, onu hallettim, biraz gecikti.

Bunu kulanırsan Adobe'de PDF'e çevirmene gerek kalmayacak. Doğrudan bastırabileceksin. Düzgün sayfalama da yapıyor. Yine de bir kontrol et. Bir çıktı alıp ölç falan.

Adobe biraz daha yakışıklı çıktı hazırlıyor. Bindirme noktalarını işaretliyor, ortalıyor falan. Ben safaya sığdırmaya çalışıyorum. Sığmayacağını görünce Adobe ortalıyor, ben ortalamıyorum. Ama çevirme işi olmuyor.

printPages3.html diye bir dosya. Onu tıklayınca tarayıcda boş bir ekran gelir. Üzerinde iki düğme ve bir giriş alanı var. İlk düğme ile bakacağın/çizdireceğin SVG dosyasını seçiyorsun. Hemen ekranda görüntülenir. Scale alanını 1 bırakırsan kendi ölçeğinde bastırır. Azaltıp artırabilirsin. Print tuşuna basınca da ekrana yazdırma sayfası çıkar. Onu kullanma, Cancel yap. Yazdırma ön izlemeye git. Oradan sayfalamaya bak. Özellikle çizim çok büyükse çok sayıda boş, az sayıda dolu sayfa göreceksin. İşine yarayan dolu sayfa numaralarını kaydedersin, ondan sonra yazdırma menüsüne gidersin.

Gerçi senin için şu an hava hoş. Adobe'ler hazır geldi, belki de çoktan bastırdın bile. Ama bunu kullanmaya çalış / alış. En azından bir dene.

Dün gece yatınca aklıma geldi. Benim numaralama ile Posta 0, planın numaralaması ile Posta 12 , yani Transom eğik duruyordu. Dün ben onu hesaba katmadan çizimi yapıp yolladım.  Tablodaki ölçü izdüşüme göre olduğu için, çizimin yüksekliği olması gerekenden az olmuştur. Yani parça biraz daha yüksek olacak.

Ama eğim açısını veya onu verecek ölçüyü bulamadım. Sen görebildin mi?

Bana bildirirsen ona göre düzeltip yollayayım. Yani yapılacak iş yüksekliği 1/cos(açı) kadar artırmak. O kadar.
Merhaba abi dün aksam Inkscape programını biraz kurcaladım. Anladığım kadar hem çizim hem dönüştürücü programı. Biraz ileri seviye bi program gibi geldi bana.
Bende print olmadığından yarın nasipse çıktı alacağım. Printpage3 için ilk başta svg ye çevirip çıktı alamayağımdan ön görünüm olarak kullanmayı deneyeceğim abi. Posta 12 eğim çok önemli değil abi ben çıktı aldığımda 12 nin değerine bakıp yüksekliği ayarlamaya çalışırım abi.

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #40 : Ocak 13, 2019, 05:42:56 ÖS »
Planda bir iki sayfa eksik gibi geldi bana belli şeyleri bulamadım. Posta 12 eğim,  motor yerleştirme açısı alt çıkıntıya ne deniliyor bilmiyorum ama onun ölçüleri gibi abi.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #41 : Ocak 13, 2019, 10:08:48 ÖS »
Biraz oynaman için senin tekneye ait svg dosyalarını zipledim, açar bakarsın.

Aslında uygulamayı epey esnek hale getirip bazı yenilikler de ekleyip açaaktım ama, akşam birden ateş bastı. Birkaç gündür kuru öksürük vardı, dün boğaz yanması, bugün de ateş.

Biitiremeyeceğim artık bugün Biraz toparlanınca bakar düzeltir koyarım. Artık açınca kendi svg dosyaarını kendin üretir ve yönetirsin.

TolgaE

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #42 : Ocak 13, 2019, 10:37:34 ÖS »
Biraz oynaman için senin tekneye ait svg dosyalarını zipledim, açar bakarsın.

Aslında uygulamayı epey esnek hale getirip bazı yenilikler de ekleyip açaaktım ama, akşam birden ateş bastı. Birkaç gündür kuru öksürük vardı, dün boğaz yanması, bugün de ateş.

Biitiremeyeceğim artık bugün Biraz toparlanınca bakar düzeltir koyarım. Artık açınca kendi svg dosyaarını kendin üretir ve yönetirsin.
Tamam Saol abi.
Çok Geçmiş Olsun.
inş. kendi işimizi görecek ve yardımcı olabilecek kadar üretir ve yönetirim abi.

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Yalçın yılık
  • Bulunduğu İl: Balikesir
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #43 : Şubat 27, 2019, 10:12:25 ÖS »
İyi akşamlar daha önce benim de düşündüğüm bir plandı. Ama henüz erken olduğunu için pek de ustune düşmemiştim. Ama yapmış olduğunuz çalışmanin biz acemiler gerçektende çok faydalı olduğuna inanıyorum. Ne kadar teşekkür etsek azdır. Bende buraya eklediginiz dosyaları alıp bir maketini yapmak istiyorum. Daha sonrada nasip olursa gerçeğine geçmek istiyorum. PDF dosyalarını indirdim. Ancak bunlarda omurgayı goremedim. Bunu bizim mi çıkarmamız gerekiyor yoksa gözden kacirdigim birseyler mi var. 
Bende bu teknenin 1:10 ölçekli modelini yapmak istiyorum. Bunun için pdfleri direk çıktı almali miyim yok printPages3.html dosyasından ölçeklendirmeli miyim. Gerçi 1.10 yaptığım zaman svc dosyalarından çok küçük bir sayfa çıkıyor ve görünmüyor. 1:10 ölçekli çıktısını nasıl alabilirim

tcgberk

• Çırak Rehber
  • insanlar 3e ayrlır,yaşayanlar,ölüler ve denizciler
  • Ad Soyad: Tunç Aş
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1974
  • Tekne Adı: CJ 3B WILLYS
« Yanıtla #44 : Şubat 28, 2019, 08:03:03 ÖÖ »

Kolay gelsin.
Kadir Hocam
eline sağlık çok güzel olmuşlar . omurga kesiti de olacak mı?
pruvanız neta deniziniz sakin olsun