Gönderen Konu: Hadi 12 Metrelik Bir Katamaran Yapalım.  (Okunma sayısı 3320 defa)

Efe SARAÇ

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Efe SARAÇ
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1982
Hadi 12 Metrelik Bir Katamaran Yapalım.
« : Ocak 26, 2018, 10:21:09 ÖS »

Merhaba Deniz Rehberim Ailesi.

Lütfen Sonuna Kadar okursanız Sevinirim. (Başlığın Adını Kasıtlı Koydum)

Bende Bu Aileye Bir Deniz Sevdalısı Olarak Aranıza Katıldım. En Başlarda Bir Hevesle :)

6 Metre Bi Tekne Yapayım Dedim. Ama 7 Metre Dururken 6yı Niye Yapayım Demi? Tuvaleti Olsun 2

Kişilik Ferah Kamarası Olsun Offff Offff 6 Metre Yetmez Bana. 6yı Yapan

7 yi de Yapar Eeee 7 Metreyi Yapıcam Ama Ya Tekneye Yatılı Misafir Gelirse Olmucak Bu İş 9

Metreyide Yapar. Gaza Gelir Katamaranda Yapar 12 Metrelik Demi :) Eni Geniş Olsun Ki Güvertede

Çift Kale Maç Yapalım:) O Niyetle Bi Daldım Aranıza. Dikkat Ederseniz Üyelik Tarihimden Bugüne Kadar Pek Birşey

Yazmamışımdır Devamlı Okuyup Anlamaya Çalışıp Kendimi Eğitmeye Çalıştım.

Hayaller Paris Ama Bakalım Nasıl Olucak Bu İş Diye Araştırıp Konuları Okurken. Öncelikle Plan Konusunda (Yelkenli Hariç)

Ücretsiz Kafama Yatan Motor Yat Olarak Düzgün Bir Plan Bulamadım. Konu Ücretsiz Tekne Planına Gelince Beleş Sirke Baldan

Tatlıdırın Tersi Oluyormuş:) Bedava Ama Beğenmiyorsun:) İllaha En Az 150 $ dan Olucan ( Ki Orjinal Planın Aslına Sadık

Kalınmayıp Mevcut Planda Kafana Göre Değişiklik Yapma Niyetinde Olanların Vay Haline Beğendiği Bir Planı Satın Alsın Bence

Bunun Rüzgarı Var Aeorodinamiği Var Can Tehlikesi Var Teknene Aldığın İnsanların Mesuliyeti Var. 1 Metre Kare Kazanayım

Yok Şunu Şöyle Koyayım Derken Alabora Tehlikesi Var Yakıt Tüketimini 2 Katına Çıkarma İhtimali Var) Onu da Burdan

Öğrendiğim Yoksa Bilipde Gelmedim. Ücretli Ücretsiz Her Plana Sadık Kalınması Gerektiğini Yoksa Mokoko Koyarız Teknenin
 Adını:)

Şimdi Hayallerin Paris Eyfel Kulesinden Düşüşünü Anlatayım...

Planlar Pahalı Napalım Ücretsiz Bakalım. eee Baktık Bulduk 9.20 Metre Güzel Bir Tekne:) Olmaz 21cm İçin 931 TL 40 Kuruş

Ödemeyelim Vergi En İyisi Biz 9 Metreyi Geçmeyelim. Ooo Güzel Bir Tekne Var Sivuc 8.5 Metre Hem Misafir Kamarasıda Var

Evet Teknemizi Bulduk:) Şimdi Bi Maliyet Hesabı Yapalım.  :// Kontrplak Epoksi Anam Anam Belim Büküldü Birde Motor Bakayım

Ben Buna. Yuh Motor Fiyatları Ney Böyle Kürek Çekerim Anasını Satayım Daha İyi :) Boşuna Misafir Kamaralı Bakmadık Nede

Olsa Boş Boş Oturmasınlar Kürek Çeksin Misafirlerim Yedek Beygirlerim Benim:)

Olmucak Bu İş Epoksi Pahalı Kontrplak Pahalı Astarı Var Macunu Var Elyafı Var Boyası Var Hem Bunun Motoru Alsak Çok Yakar

2 Km Gezemeyiz:) Ufak Birşey Bakayım Ben En İyisi. Bu Neymiş Ya Sztrandek 6.50 Evet Akla Mantığa En Uygun Bence Bu.
Ufak Bi Kıçtan Takma Motor:) Olmadı Yelken Kasarız.

Bi İnceleyim Bakayım Ben Şunun Planları. Bu Ne Arkadaş Uzayamı Çıkıcaz. Uzay Mekiğimi Yapıyoruz Bu Çizimler Ne?? -1 0 1 2

3 4 5 6  Eğimler Filan. Öle Kolay Değilmiş Ya Bişide Anlamadım Zaten Bakıp Bakıp Durdum Eee Gittik Teknik Resim Okuma

Konularını Okuduk Forumda Ordan 3-5 Fikir Sahibi Oldum. Eee Hadi Bi Maketini Yapayım Ben Bunun Her Gün Elime Tahta

Alıyorum Mezure Alıyorum Plana Bakıyorum Plan Bana Bakıo:)) Eee Okumazsak Video Seretmezsek Yapım Aşamalarına

Bakmazsak Nerde:) Ee Onlarıda İncelemem Gerekiyormuş .) ( Bu Arada Teknenin Ivırı Zıvırı İç Tesisatı Vs O Konulara Girmiyorum Bile )

Şimdi Ben Bunları Niye mi Yazdım Kesinlikle Heves Kırmak İçin Değil. Azmeden İnsan İnandığı Herşeyi

Yapar. Ona Şüphe Yok. Ama Geliş Tarzım Yanlışmış Hadi bi 10 metrelik Tekne Yapayım Diye Atlarsan Olaya:) Bu İşi Bilenler

Güler Tabi Haliyle Sana:) ( Allahtan Ben Öle Bişi Yazarak Başlamadım Forum a :)

Önemli Olan Önce Yapabilceğimize İnanmak Ama Körü Körüne Değil. Foruma Girip Forumda Yapım Süreçlerini Takip Ederek

Başlasaymışım Zamanımı Daha Faydalı Geçirirmişim Daha Makul Projeleri İncelermişim Onu Farkettim. Herkes Omlet İster Ama Önce Bi Yumurtayı Kırıp Çırpmak Lazımmış.) 

Böylelikle İlk Tanışma Faslımı Uzun Uzadıya Yazmış Oldum:) Bu Arada Servet Abi Gibi İbrahim Abi(Bu Arada Yazları

Karaburundayım İbrahim Abi ) Cem Abi Gibi Ahmet Abi Gibi Volkan Kardeşim Gibi Ve Sayamadığım Daha Niceleri Bu İşe Gönül

Vermiş Bıkmadan Usunmadan Her Türlü Yardımı Vermeye Çalışan Fikirlerini Söyleyen Tecrübelerini Aktarmak İçin Emek Veren

İnsanları Tanımış Oldum. Allah Razı Olsun. Teknemi Yapıp ; Yaptıktan Sonra Çıkış Butonuna  Basıp Öküz Öldü Ortaklık Bitti

Değilde.  Aidiyet Duygusu İçinde Eğer Bende Fikir Verebilcek Bilgi Seviyesi Ve Tecrübeye Ulaşırsam  Bir Gün Yardımcı Olmak

İsterim Elimden Geldiğince. Altımızdan Suyumuz Eksik Olmasın İnşallah.

Efe SARAÇ
İzmir / Bostanlı
Black Pearl

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Hadi 12 Metrelik Bir Katamaran Yapalım.
« Yanıtla #1 : Ocak 26, 2018, 11:01:40 ÖS »
Hoşgeldin..
Evet omlet yapmadan önce,yumurtayı kırmasını,çırpmasını bileceksin..
yada cebinde iki yumurta parası varsa,havyar,şampanya istemeyeceksin..
gerçekci insanları severim.. :)
Ayaklar her zaman yere basacak ki,hayal kırıklıkları yaşanmasın,hevesler kaçmasın..
Vesile oldu,havalı motorlar,egzozt emisyon kuralları ile ilgili iki çift laf edeyim..
Bugün bir arkadaşın motor sorunu ile ilgili,geçerken karaköy liman başkanlıgına uğradım..
Ordan katana motorlarının türkiye ithalatcısına,ordan da remaş (honda-antor-lombardini)bayisine..
Remaşta sorumu sordum,yetkili arkadaş ,gülerek yanındakine sor dedi..
İki arkadaş vardı,liman başkanlıgındanmış..
olay şu arkadaşlar..
Özel teknelere havalı sogutma dediğimiz ucuz motorlar 1 temmuz 2018 tarihi itibari ile ''tarih oluyor''..
Bu tarihe kadar CE belgeli,faturalı,sıfır alınmış-alınacak motorları  teknenize kayıt ettirebilirsiniz...
Ondan sonra tufan..amatörler kürek çeker artık..yanmar,volvoyu 4-6 metre kayıgına taktıracak,kaç amatör var?

Efe SARAÇ

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ocak 26, 2018, 11:12:33 ÖS »
Hoşbulduk Servet Abi Teşekkür Ederim. Vallaha Servet Abi Bu Gidişle 2 Elektrik Motorlu double Sistem Kurcaz Anlaşılan Tın Tın Güneş Enerjisiyle:)
Efe SARAÇ
İzmir / Bostanlı
Black Pearl

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #3 : Ocak 27, 2018, 01:10:52 ÖÖ »
Aramıza hoşgeldiniz  <>

Ben 6,50 tekneye büyük diyorum,keşke 4.95 yapıp keyfini çıkarsaymışım benim koşullarıma daha uygun olur diyorum. Haliyle buraya 10 metre-12 metre lerde balıklama atlayan insanlar nasıl diyeyim komik olmuyorlar ama bir nevi ''bundan iş çıkmaz enerjimi birşey anlatmakla boşuna harcamayayım'' kafasına dönüyor iş. 10-12 metreleri gerçekten yapabilecek insan da zaten herşeyini araştırmış hazır birşekilde bakın ben başladım şeklinde konular açıyor. O yüzde bir kişinin daha bu şekilde aramıza reel anlamda katılmasına çok sevindim.

1 metre herzaman kardır anlayışı çok yanlış. Olmuşken 1 metre büyük olsunda aynı şekilde. Kişinin ihtiyaçları,imkanları neye göreyse okadar olmak zorunda. Kendin yapsanda bu böyle satın alsanda bu böyle.

Sztrandek ile ilgili her türlü konuyu eklemeye çalıştık buralara ama yinede takılınan her yerde desteğe hazırız  :onay
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Efe SARAÇ

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Ocak 27, 2018, 01:19:33 ÖÖ »
Hoşbulduk Volkan Kardeşim Teşekkür Ederim. Şöyle Bütçe Plan Optimizasyonumu Tamamladıktan Sonra Makul Bulduğum Bir Projeyle İşe Başlamayı Düşünüyorum. Halen Yabancı Kaynaklardan Kafama Yatan Uygun Bir şey Var mı Diye Düşünüyorum. Bakalım Hayırlısı İnşallah.
Efe SARAÇ
İzmir / Bostanlı
Black Pearl

muratugurlu

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: murat ugurlu
  • Bulunduğu İl: Bolu
  • Doğum Yılı: 83
  • Tekne Adı: KARAYEL GM
« Yanıtla #5 : Şubat 01, 2018, 09:50:34 ÖS »
Kafaya koymak ve baslamak . Sonrasinda mecbur plan okumayi da , malzemeyi de , denizin kurallarini da ogreniyorsunuz. Boyu onemli degil, bir tekne yapmis olmak insana cok sey katiyor. Hayal etmeyi, sabretmeyi, mucadeleyi ogretiyor insana. Ben daha 1 yil oncesine kadar dumene elimi surmemis, tekneye dahi binmemis biri olarak basladim bu ise. Bitirip arkama baktigimda inanilmaz keyifli gunler yasamisim atolyemde bunu anladim. En buyuk keyfi de fiyatini sorduklarinda ben yaptim demekten aliyorum. Harcadigim paranin altinda bir tekneyi almayi da tercih edebilirdim tabiki ama iki uc gun murat tekne almis denir sonra da unutulur giderdi. Simdi her tanistigim  arkamdan adam tekne yapmis ya diye konusuyor. Inanin bu daha keyifli...
Bir de insana bilge gibi davraniyorlar suya inince. Oncesinde yuzmez, batar, dengede durmaz deyip kucumseyenler simdi yelkenliye ne zaman baslicaksin abi diye sorar oldu iyi mi.
Tavsiyem saglik, yer, zaman,butce de uygunsa baslayin bir an once...
Karanliga kufredecegine kalk da bir mum yak