Gönderen Konu: Plan Hataları  (Okunma sayısı 18988 defa)

ömeRR

• Yeni Rehber
  • **
    • http://www.facebook.com/omer.hepbicer
  • Ad Soyad: ömer Hepbiçer
  • Bulunduğu İl: Sakarya/AdapazaRRı
  • Doğum Yılı: 1982
Plan Hataları
« : Kasım 22, 2012, 09:14:16 ÖÖ »

Selamlar,
Yaklaşık bir ay önce satın aldığım pop 25 adlı planda daha ilk aşamaları olan postaların hazırlanmasında  20 nin üzerinde hata tespit ettim...Teknik resim kanununa göre,bu hatalar imalat yapılamaz sonucuna beni götürüyor....Malum ücrete mukabil bir plandı....Bu doğrultuda nasıl bir yol izlemeliyim...Karşımdaki kişi yani tasarımı yapan Roberto Barros un ortağı Luis,hataları kabul etmiyor ve sonra büyük bir hata yapmışım eşime bir danışayım diyor....Fıkra gibi oldu...Eşiyle birlikte tasarlamışlar....
Örne bir hatadan bahsedicem,anlaşılması açısından......
Cnc kesim çizimlerinde kesite bir açı vermiş fakat pdf formatlı görsel dosyada bu açı yok,bunu ona sorduğumda ise eşimin hatası olmalı diyor...
Cnc kesim çiziminde ölçü 1230mm iken,trasfer çiziminde ölçü 1240...Buna da büyük bir hata yapmışım 1230 olucak diyor....
Çoğu yerde raidus,x ve y yerleşim planı gibi birçoık eksik bulunuyor.....
Arjantinde ki bir pop25 yapımcısı 5 numaralı istasyondaki 2 cm lik hatayı görmemiş olmalı ki en sonunda burayıda bir şekilde kapattım diyor,macun doldurmuş :'(
Hal böyle olunca işin daha en başında güvenim oldukça sarsıldı.....

Çözüm önerilerinize ihtiyacım var....

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
Ynt: Plan Hataları
« Yanıtla #1 : Kasım 22, 2012, 10:19:59 ÖÖ »
Ömer günaydın.

Nasıl bir çözüm düşünüyorsun , inşaya devam etmek yönünde mi yoksa pop25'ten vazgeçip paranı almak adınamı?

ömeRR

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #2 : Kasım 22, 2012, 10:29:28 ÖÖ »
Günaydın Osman bey....İnanın kafam çok bozuk....Çok büyük bir hevesle bu işe giriştim...Ben çok zaman harcayıp adamın hatalarını buldum...Ve ona al bunlara bi bak dedim...O ise yorum yapmış...Teknik resimde şöyle bir olay vardır...Birincisi taslak bir tasarım vardır,bunda hatalar olur...İkincisi ise İmalat yapılabilecek bir tasarımdır hata kabul etmez...Eğer taslak tasarıma göre imalat yaparsanız 8mt olan teknenin boyu 8.30mt çıkabilir....Ben son yazışmamızda iyice raydan çıktım ve ona teknik adam olmadığını,bana yeterli gelmediğini ve ona zaman tanıyıp yanlışlarını düzeltmesini söyledim....ve planını bana gönderdiği ne varsa silip attığımı da.....
Maliyeti düşük deselerde bu bana göre maliyeti yüksek olan bir tekne....Yapımı kolay deselerde zor olan bir tekne...Onca zaman ve para kaybını şu an için göze alamıyorum...Ve bu bir yap boz değil..Geri dönüşü olmayan bir iş...İçinize sinmeyen bir durumda para harcamaya da değmez diye düşünüyorum....Benim için büyük bir şanssızlık oldu...Marangoz usulü yapmak istemiyorum...Amatörüz dediysek onun kadar da değil... >:(

ömeRR

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #3 : Kasım 22, 2012, 10:34:07 ÖÖ »
Birde yanlış anlaşılmasın,Planı Robertonun firmasından aldım ama planın sahibi Luis diye biri,ortağıymış....Robertonun tasarımlarından hiç bir şikayet duymadım.....Luis in bu durumu Roberto ile paylaştığını sanmıyorum....

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #4 : Kasım 22, 2012, 10:51:27 ÖÖ »
Yani anladığım kadarıyla planın hatalarının düzeltilmesi için son bir hamle yaptın ve beklemedesin ama aynı zamanda Pop25 yapmaktan da vazgeçtin... Doğrumu anlamışım?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #5 : Kasım 22, 2012, 11:08:12 ÖÖ »
Ömer abi asil soru bence su olmali. 350 tl verdim bu tekneyi eksiklerine ragmen mutlaka yapacakmiyim yoksa vazgecip daha saglikli bir tekne mi yapayim. Gerci tum planlarda irili ufakli hatalar mevcut.
Sahsi fikrim Pop 25 eger buna degecekse hatalari kendinin tolere etmesi ama ben yok ugrasamam diyorsan seni S650 ye davet ediyorum :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

ömeRR

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #6 : Kasım 22, 2012, 12:42:48 ÖS »
Volkancım ve Osman bey selamlar,
Ben bu şekilde başlama kararı aldım....Hataları kabul etmiyor,iş başa düştü...Nerelerin hatalı olduğunu ve nasıl tolere ettiğimide size zaman içinde anlatırım......
Umarım sorularım karşısında "başlarım senin teknene de haaaaa " demezsiniz  :P

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #7 : Kasım 22, 2012, 01:00:06 ÖS »
Mümkün mü öyle şey Ömer kardeşim. Bizler bur da her sorunumuzu paylaşmak için varız. Sen yeter ki sor elimizden geleni muhakkak yapacağız.

*Auto Cad bilen arkadaşlar daha iyi bilirler ancak mevcut postalardaki ölçülerin cad'e aktarılması durumunda , ki bu dosyaların olduğunu söylüyorsun , bir çok hatayı kendiliğinden düzeltebilirsin. Teknik ressam olan tanıdığın birileri varsa dosyaları onunla paylaşmalısın bence. Eğer istersen Adana'dan birilerini de bulabilirim konu ile ilgilenecek.

ömeRR

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #8 : Kasım 22, 2012, 01:24:43 ÖS »
Çok teşekkür ederim Osman bey...Teknik resim alanında uzman ve Türkiye için çalışmış kişilerle istişarelerim sonucunda bu karara varmıştım...Onların deyişi bu plan imalata alınamaz....Çünkü veriler yeterli değil ve yanlış....Şimdi onlara devam etme kararımı söylediğimde ise biz yanında yokuz oldu...Yani yalnız başıma kaldım....Forumda ise derdimi nasıl anlatabilirim bilmiyorum...
Yakında planlanan tanışma organizasyonuna katılmak benim açımdan iyi olacaktır...

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #9 : Kasım 22, 2012, 02:17:31 ÖS »
Vallahi Ömer şöyle bir şey söyleyeceğim , zaten bizim elimizdeki bir çok planda da detay yok. Yani bende bazı planlar için otomotiv sektöründe çalışan bir kaç ressam ile görüşmüştüm , onlarda bazı planlarla ilgili olarak bana bir çok eksikten , muallak olan konudan bahsetmişti. Bu sorunlar çözümlenmeden bu işe girmemin macera olacağını söylemişlerdi. Ben onları dinlemekten vazgeçtim artık , biz amatör ahşap tekne yapımcılarıyız , sen toplantıda bulunursan inşallah bak göreceksin ne çözümler bulunacak sorunlarına.

İkinci konuda sen bunları boş ver , üzme kendini , biz sana da s650 yapalım , yada biraz daha büyük olsun dersen kavalier 800 yapalım. Maliyet de düşük , bir sürü yapan ve yapmaya devam edende var. Bir yol bulur seni tekne sahibi yaparız.  :)

ömeRR

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Kasım 22, 2012, 03:47:13 ÖS »
Osman bey ilgi ve alakanız için teşekkürler....Size bu konudada katılıyorum,desteğiniz için tekrar teşekkürler...Ben başlama kararını aldım,Cumartesi günü muhtemelen cnc kesim için firmaya start vermiş olurum....

serdarcik

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: serdar SAYIN
  • Bulunduğu İl: antalya/alanya
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #11 : Kasım 23, 2012, 01:26:51 ÖÖ »
inanin su an bu planı okadar merak ediyorumki anlatamam.
birde ben bu tekneye cok merak sarmıstım bi aralar. yani eski gözagrım:) ama ben bukadar eksikle baslamayı göze alamazdım. cesaretinizden dolayı tebrik etmek istiyorum.
yardım konusundada hic tereddutunuz olmasın, emin olunki burdaki herkes enaz sizin kadar hevesli.
kolay gelsin
serdar sayin
Alanya/antalya

ömeRR

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #12 : Kasım 23, 2012, 09:48:09 ÖÖ »
Teşekkürler Serdar bey......Hevesimin kırılmaması adına atılmış bir adımdır...

ozngms

• İleri Üye
  • Ad Soyad: ozan gümüş
  • Bulunduğu İl: Aydın
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #13 : Kasım 23, 2012, 10:48:31 ÖÖ »
Bence harika bir tekne ortaya çıkacak ..Bütün dünyaya referans olacak bir pop 25 inşa edeceğinizi de gözden kaçırmamak lazım diye düşürüyorum...
YAPIM MACERAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN www.facebook.com/RBMC31

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #14 : Kasım 23, 2012, 11:17:15 ÖÖ »
Ömer bir teknik geldi aklıma vaktin olursa netten sende bakabilirsin. Ölçülerinin doğru olduğu postaları yaptıktan sonra iskele kurup yerlerine asabilirsin ve daha sonra ölçülerinde hata var dediğin postaların olduğu yerlerde ise posta köşe noktalarından ip çekerek ölçülerini çıkarabilirsin. Örnek olarak "tirmiz" konusunu biraz araştır istersen. Yada aynı işlemi hiç inşaya başlamadan cad üzerindede yapabilirsin. Bu sana hatalı olduğunu düşündüğün postaların tam ölçüsünü verir kardeşim.