Gönderen Konu: Mobil Uydu antenleri çok pahalı.  (Okunma sayısı 23454 defa)

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: Mobil Uydu antenleri çok pahalı.
« Yanıtla #60 : Nisan 01, 2018, 01:31:44 ÖS »

Bu tür kutuları biliyorum ama görüntü olarak bana hiç cazip gelmemişlerdi. Konu uydu alıcısı olunca da bu kutuların çok yardımcı olacaklarını sanmıyorum.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #61 : Nisan 01, 2018, 01:49:32 ÖS »
Herkese teşekkürler,

Ben evde tabii öncelikle aletin çalışmasını sağlamaya çalışıyorum. Daha prototip bile değil, geliştirme aşamasında bir çalışma denebilir.
O kabloları hiç yoksa 100 kere söküp takmışımdır. Zaten kutu falan da yok elimde, o ayrı konu da; bu aşamada kutuya koyup güzel birşey göstermem zor.

Kutu yapan firmalar var, standard ölçülerde satılıyor. Bu Arduino (ve Raspberry Pi) denilen bilgisayarlar yeni bir pazar yarattı. Eskiden de elektronik olayı vardı ama şimdi daha kolay ve ucuz hale gelince çok yaygınlaştı. Ürün çeşidi de arttı. Yine de duruma özel bir kutu yapmak gerekebilir. Sonuçta dar bir alana herşeyi sıkıştırmaya çalışacağız. Daha bu devreye ilaveler olacak. Kablolar kalkacak, muhtemelen baskı devre yapılıp tüm parçalar tek kartta toplanacak; Arduino dilinde shield dedikleri "kalkan" yapıp doğrudan bilgisayara monte edilecek, falan.

Ama en dışta tabii nemden, sudan tuzdan, spreyden koruyacak kutu (lar) gerekli. Zaten antenleri silindirik bir koruma içine alıyorlar. Birinci aşama korumayı o yapacak. Onu da iyi yapmak lazım (herhalde contalı falan), sadece devre değil, elektrik motorları da var. Onlar en tepede, yağmurda yaşta, rüzgarda karda çalışıyor olacak. O nedenle o ilk koruyucu çok önemli. Bilgisayar ve diğer donanım da ikinci bir kutuya konur, su damladı - kısa devre oldu demeyiz.

Bu şimdilik iki eksende istediğimiz gibi hareket edebiliyoruzu gösteren bir çalışma. Yazılıma da kontrol kısmı ilave edilecek, ondan sonra heşeyi toparlarız.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #62 : Nisan 02, 2018, 01:15:10 ÖÖ »
Polyester radyo frekanslarina transparan oldugundan en mantiklisi, tekeri vaktinde icat etmis olan insanlar gibi tam kapali anten kutusu yapmak. fanus gibi kubbeyi kapatinca uygun bir conta da koyulunca nemi suyu hava sartlarini %95 oraninda keser. geriye polyesterin emecegi su kalir. Ancak o da surekli suya gomulu olmadigindan spreylerden yagmurlardan istese de cok su ememez. Dolayisi ile nem ve ortam sartlari buyuk oranda cozulur. Korozyon etkisi uzun sure dert olmaz. Zaten 2 - 3 yil sonra en kotu motorlarin rulmanlari degisir. 2'serden 8 lira eder. tam pakali polyester fanus sart ama. hic biri olmasa, motorlari ve canagi bosuna ruzgar yukune maruz birakmamak lazim.

Bunlar disinda, elektroniklere piyasadaki hazir kutular kar etmezse 3d print ile uygun bir kutu yapilabilir.

Elektrik olayina gelince, herseyi dogadan beklemeyelim :D

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #63 : Nisan 02, 2018, 02:42:11 ÖÖ »
Soyle birsey karaladim.

resim gorunmezse bu linki kullanin : https://drive.google.com/open?id=1EXsXYYh3HY9jM0Endp0udBBl1zowcJJH

gece yatmadan once karaladigimdan cok hesaba  kitaba dayanmiyor. Ama mantik olarak 4 - 5 mm kontraplaktan lazer kesim ile kasnaklari dahil komple kesilebilir. parcalar origami seklinde gecme, guzelce yapistirildi mi gayet de rijit bir tasiyici olur. ustelik oldukca da hafif olacaktir.

canagin etrafindan da ayri bir cerceve gecirmek yerine, canagi tasiyacak kasnak ve karsiligini canaga gecme dusundum. tabi bunlarin canaga hizalanmasi biraz ugrastirabilir. Ama ekstra 100 gramdan kurtarsa yeridir bence :)

Canak hazir metal olacaksa da, en azindan lnb yi tutan cubuk hazir fiber borudan yapilarak bir tasarruf saglanabilir. yada ona da lazer kesim kontraplak dusunulebilir.

Dis fanusun kalibini yapmak zor degil. yani onun imalatini cok dusunmeye gerek yok.

Mantikli gorurseniz bunun uzerinde calisip oldukca hafif ve iyi hale getirebilirim. Ustelik herkes icin yapimi kolay ve zahmetsiz olur.
4 - 5 mm kontraplak kesecek lazer bir cok reklamcida var. rahatlikla ve uyguna kestirirsiniz. Cogunuz yapistirmayi benden iyi biliyor :)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #64 : Nisan 02, 2018, 02:42:46 ÖÖ »
canak 40cm diye dusundum bu arada. Madem yapiyoruz, ciddi ciddi yapalim :P

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #65 : Nisan 02, 2018, 01:02:17 ÖS »
Konuya hakimsiniz,ama bende meraklandım :)..
Aliexpreste söyle uydu sinyal bulucular var,
İş' yararmı diye sorayım..
https://tr.aliexpress.com/wholesale?catId=5092302&initiative_id=AS_20180402032109&SearchText=uydu+sinyal+bulucu