Gönderen Konu: Dokuma Cam Elyaf (Örgülü)  (Okunma sayısı 44531 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Dokuma Cam Elyaf (Örgülü)
« Yanıtla #45 : Haziran 11, 2012, 12:09:40 ÖÖ »

Arda ABi benimkisi en alttaki fotoda sağ taraftaki olması lazım. Dokuma sıklığı olarak.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #46 : Haziran 11, 2012, 08:10:00 ÖÖ »
en alt foto sağ tarafta bulunan elyaf bana gönderilen 300grlık ekyaf :) , 500 grlık elyafın dokuma boyutu onun yanındakinin 1,5-2 katı kadar :)
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #47 : Haziran 11, 2012, 10:14:51 ÖÖ »
Elyaftan foto çekicem abi ama onu köyde bıraktığım için çekemiyorum aklımda yani.Dokuma sıklığı öyle yani.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
« Yanıtla #48 : Haziran 11, 2012, 12:12:01 ÖS »
Volkan elindeki elyaftan numune gönderebilirmisin bana ?
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #49 : Haziran 11, 2012, 12:54:16 ÖS »
Gönderirim abi ama anca bir dahaki hafta sonu olabilir çünkü ozaman gideceğim köye
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

aslankaya35

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Aslan KAYA
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 1980
  • Tekne Adı: ÖZDEMİRHAN
« Yanıtla #50 : Haziran 16, 2012, 10:42:09 ÖÖ »
Arkadaşlar 500gr/m2 lik elyaf ile tekne kaplama çok maliyetlidir çünkü çok fazla epoksi reçine harcamanız gerekecek tavsiyem 200gr/m2 lik elyaf ile ilk kat kaplamayı yapıp jelleşme tamamlanmadan 2.kat 300gr/m2 lik elyaf ile kaplayınız. daha tasarruflu olur
not: marin kontraplağın üzerine direk 500gr/m2 ile yaptığınız uygulamada epoksi-elyaf ahşabı sağlam şekilde tutmaz.ben 20mt lik ahşap yat kaplamasının da önce 200 lük üzerine 300 lük yapıldığını tersaneye gidip gördüm.

serkanavci

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Serkan Avcı
  • Bulunduğu İl: Kocaeli
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #51 : Haziran 18, 2012, 02:44:16 ÖS »
Sayın Aslankaya35,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Acaba bu jelleşme tamamlanmadan dediğiniz aşama benim gibi amatör yapımcıların anlayabileceği bir zaman aralığımıdır?

Saygılarımla
İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #52 : Haziran 18, 2012, 03:16:26 ÖS »
Cok rahat anlayabilirsiniz. Epoksiyi hazirladiktan sonra islem yaparken 20 dk yarim saat arasinda zaten hissediyorsunuz karisim daha zor karisitiriliyor. Uygulama yaptiktan sonra ise belli bir yerden dokunarak cok rahat anlayabilirsiniz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
« Yanıtla #53 : Haziran 18, 2012, 05:10:48 ÖS »
zaten plastik bardak gibi birseyde karıştırırsanız eposki yapıştırıcı ısınmaya başlar. ordanda anlarsınız.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #54 : Haziran 18, 2012, 06:29:33 ÖS »
     Gougeon Brothers Book Tan alıntı bazı paragraf :

Epoksinin Kimyası
         Epoksi reçine ve sertleştirici karışımı ekzotermik bir polimerizasyon reaksiyonu başlatır. Bu yapıştırıcı  moleküller ısı olarak ve ısı formundan uzak enerji vererek, çapraz bağlı polimer zincirleri oluşturmak için reaksiyona girer. Bir epoksi karışımı bir süre aynı görünür ve daha sonra da reaksiyon hızlanır, jeller değişerek, likitten katıya dönüşerek koyulaşır. Bu dönüşüm için gereken süre kür zamanıdır. epoksi bu durum sayesinde  kürlenerek, sıvı halden katı bir hale geçer.
          Karışımın ilk kür aşamasının orta noktasındada yaklaşık yapışkanlık olacak. Hala yapışkan (yaklaşık maskeleme bandı gibi) iken, epoksiye yapılacak yeni bir uygulama hala kimyasal olarak kendisiyle bağlanacaktır ve böylece özel bir hazırlık olmadan yapışacak veya İkinci kat yüzey uygulanabilecektir. Bununla birlikte, karışım nihai kür aşaması yaklaştıkça bu kabiliyeti azalır.
            Epoksi reçine ve sertleştirici uygun oranlarda karıştırıldığında, seçilen sertleştirici ve ortam sıcaklığına bağlı olarak yaklaşık otuz dakika ile iki saat içinde genellikle jelleşmeye  ya da sertleşmeye başlar. Bu aşamada epoksi kürlenmeden mahrum edilmektedir. Epoksi kısmen kürlenmiş olduğunda, cam elyafı eklemleri düzeltme gibi bazı işlemler,  sıcaklığa bağlı olarak uygulamadan 3 ila 8 saat sonra yapılabilmektedır. Bu aşamada, epoksi sıvı yada lastiksidir ama yine de yapılması güç değildir. Bu kesme işlemi tekneden cam elyafı soymak kadar önemli değildir. Bu reaksiyonun, iki haftaya kadar devam etmesine rağmen ortam sıcaklığına bağlı olarak epoksinin uygulamasından tam üç veya dört gün sonra Artık kürlendiğini düşünebilirsiniz. WEST SYSTEM epoksi kaplamalar gece boyunca 12 ila 24 saat sonra sonraki işlemler için genellikle yeterince kürlenmektedir. Eğer kullanıcı tarafından bilinmeyen ortam sıcaklığı kap ömrü haline çalıştırırsanız, Lütfen pompaların doğru ölçümlediğinden ve reçine, sertleştirici dağıtımından emin olmak için test yapınız.
            Temiz bir plastik, metal veya wax içermeyen kağıt kap içine reçine ve sertleştirici doğru oranlarda dağılır. WEST SYSTEM Polifonik Karıştırma kapları uygun büyüklüktedir ve yeniden kullanılabilir. Çünkü egzotermik ısı oluşumu doğrultusunda potansiyel tehlike cam veya köpük kaplardan kullanmayın. Karışım oranını değiştirerek epoksi kür zamanını ayarlamak için çalışmayın. Pompaları kullanmadan önce pompa talimatlarını okuyun.Eğer dolgu maddeleri ilave edilecekse, büyük kapta daha az miktarda reçine ve sertleştirici kullanın.
              UYARI!  Sertleşen Epoksi ısı üretir. Eğer Boşluklar veya epoksi filmli dolgu katmanları, tiner, köpük veya diğer yalıtım malzemeleri ile çevriliyse 1/2" (12mm) den kalın oluşturmayın. Dar bir kapta (örneğin bir karıştırma kabı gibi) karıştırılan birkaç santim epoksi bir plastik bardağı eritecek kadar ısı üretir, cildinizi yakar, onu bırakırsanız yanıcı maddeleri yakabilir. Bu nedenle, köpük ya da cam karıştırma kapları kullanmayın  veya karışımları kapalı alanlara dökünüz. Karışık epoksi bir kapta ısınmaya veya eksoterme başlarsa, hızla yanıcı yüzeyleri açık havaya ve uzağa taşıyın. Dumanını solumaktan kaçının.Reaksiyon tamamlandıktan sonra soğuması için karışımı atmayın.

aslankaya35

• Çırak Rehber
« Yanıtla #55 : Haziran 18, 2012, 09:39:08 ÖS »
27 kg epoksi reçine işledim 3 çeşit epoksi türü ve değişik markalarla çalıştım maksimum 400-500 gr lık ölçü kaplarında karışım yaptım yani 500gr bir defada hazırladım 2:1 oranlı reçineydi ben yaz kış her mevsimde yaptım öğle hissedilir bir ısı ortaya çıkmıyor benim tecrübeme göre düşük miktarlarda hazırladığınız epoksi karışımı hissedilir ısı üretmez sakın polyester reçinesiyle karıştırmayın bu ısı durumunu polyester reçinede çok fazla ısı açığa çıkar hatta elinizdeki plastik kabı bükecek kadar..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #56 : Haziran 19, 2012, 12:57:33 ÖÖ »
Aslan Abi ben de tam tersi şekilde 400 gr lık peynir kabında epoksi hazırlıyordum. Geçen cuma postaları kuvvetlendirdiğim için biraz fazla hazırladım 300 gr civarı kabı tutarken elimi rahatsız edecek derecede hissettim ısıyı.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #57 : Haziran 19, 2012, 03:40:16 ÖS »
SCALICA epoksi uygulamadan kaç saat sonra sertleşiyor?  Mesela yapıştırılan kontraplak kaç saat sonra eğilip bükülebilir?
Ne mutlu Türküm diyene.

aslankaya35

• Çırak Rehber
« Yanıtla #58 : Haziran 19, 2012, 04:43:39 ÖS »
tüm epoksiler için ortalama jelleşme süresi 20-30dk-sertrleşme 24 saat-tam şertleşme 7 gündür(ortalama sürelerdir.)

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
« Yanıtla #59 : Haziran 19, 2012, 05:04:15 ÖS »
SCALICA epoksi uygulamadan kaç saat sonra sertleşiyor?  Mesela yapıştırılan kontraplak kaç saat sonra eğilip bükülebilir?

SCALICA epoksi yapıştırıcı kullanım süresi 20-25dk. , tam kuruma 12-14 saat , tam kürlenme 7 gündür. Bilgiler ortam şartlarına göre değişkenlik gösterebilir.