Gönderen Konu: Tekne Maliyeti Yardım ?  (Okunma sayısı 12749 defa)

Ozgurce84

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Özgür ulus
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 12.03.1975
Tekne Maliyeti Yardım ?
« : Ocak 16, 2013, 08:25:22 ÖS »

merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım  bu formu siteyi arastırma yaparken buldum ve cok hosuma gitti bir kac arkadasın kendi teknesini yapması ilgimi cekti mesela devekuşu  görcekten heyacan uyandıran bir  durum..
konuma gelecek olursa uzun zamandır  dusundugum bir konuyducocuglugum deniz gecmiş biri olarak  kendi teknemi kendim  yapmam ama cok maliyetli olur diye dusunuyordum fikrim pek degişmedi  bu konuda yardım için bu topigi actım  dusunucem 5 metrelik   ufak bir yada iki kişinin kalabilecegi ozellikte (gece avlanmak için )
 olacak bir teknenin maliyeti bana kaca patlar  hazır bir cok teknenin  bazı yerleri hosuma gitmiyor  alıp tekrar  dizayn etmektense kendim bastan yapsam bana kaca  patlar  . ve  en iyi model sizce hangisi olur  yorumlarınız bekliyorum  şimdidedn  teş ederim  saygılar

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Tekne Maliyeti Yardım ?
« Yanıtla #1 : Ocak 16, 2013, 09:08:14 ÖS »
En iyi model sizin kendi ihtiyaçlarınıza göre belirleyeceğiniz modeldir. 5 metrelik bir tekne kamaralımı kamarasız mı nasıl düşünmektesiniz ?
Ücretsiz veye Ücretli tekne planları bölümünden önce teknenizi belirlemeniz maliyet açısından daha kesin konuşmamız için gereklidir.
Ama kabataslak bilgi sahibi olmak istiyorsanız kendinizi sıkarsanız motorsuz olarak 3-4 bine tekneyi mal edebilirsiniz ancak hiç fire vermeyip iyi pazarlık yapmanız gerekir.
En net bilgi için plan seçimi gerekir.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #2 : Ocak 16, 2013, 11:46:49 ÖS »
Değerli Özgür
Öncelikle hayalinizin bir an önce gerçekleşmesini diliyorum.
Maliyet hesabı için hangi tekne planını şeçtiğiniz çok önemli. Aynı boyda olan iki farklı plan uygulamaya konulduğunda plan özelliklerinden kaynaklanan,yapım teknikleri ,içerde ve dışarda olan donanım farkları ve malzeme kullanımına göre maliyeti birbirine göre çok farklı olabilir.
 5 metre tekne  Volkanında belirttiği gibi 3-4 bine maledilebir veya 10-15 bine de çıkabilir.
nerde ve hangi amaçla kullanacağınıza göre sizin ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir planı araştırmanızı öneririrm. Daha sonra maliyet hesapları kolayca yapılabilir diye düşünüyorum.
İsmail Oruç

Ozgurce84

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Ocak 17, 2013, 10:53:28 ÖÖ »
teş ederim  ilginize 
 ismail abinin macerasını okuyunca  emeklerini görünce  inanın yıllardır içimde bastırmak zorunda kaldığım  yelkenli maceram tavan yapmış durumda  hayatımda tek hayalım güzelim ülkemin  kıyılarını  denizden görmek  buda  ancak yelkenliyle yapabileceğimi biliyorum motorlu tekne çok maliyet demek .. ben incelediğim tekneler arasında;  rota fişherman  6 metrelik tekne hoşuma gitmişdi aklımda kalan teklerin en basında geliyor ..
önce bir filaka alıp tadilat yapayım dedi ama  vazgeçtim  nette bu konuyu araştırıken denizrehberim sitesini gördüm ve hoşuma gitti hele birde  ismail abinin macerasını emeğini  görünce  tamam dedi neden eskiyi yenilemekle vakit harcagımki sıfırdan yavaş yavaş yaparım sonucda yer sorunum yok polyester sorunum yok ailemin 2 donum arazısı war ve iiçindede polyester depo yapan kiracısı var. sonucda imkan ve olanak var bana sadece tekne planı  ve okumada yardımcı olacak bir marangoz cnc tezgı yada cnc tezgagı olan biri lazım tabiki en basda ismail abinin  tecrubeleri  :)) gerekli sadece tekenin kabası degil donanımında kulladıgı mazemeler yada  yaptıgı seferlerde gördugu eksikler neler bunlarda en az tekenin yapım asamasında en öenmli detaylar diye dusunuyor ..

ozngms

• İleri Üye
  • Ad Soyad: ozan gümüş
  • Bulunduğu İl: Aydın
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #4 : Ocak 17, 2013, 11:03:18 ÖÖ »
Yine dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz. öncelikli olan plan seçimi. Bence Şuan sitede kampanyası olan Wisstock .com adresindeki NO : 77 veya No: 160 planlara göz at derim . Tekrar kolaylıklar dilerim...
YAPIM MACERAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN www.facebook.com/RBMC31

Ozgurce84

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ocak 17, 2013, 03:53:23 ÖS »
Yine dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz. öncelikli olan plan seçimi. Bence Şuan sitede kampanyası olan Wisstock .com adresindeki NO : 77 veya No: 160 planlara göz at derim . Tekrar kolaylıklar dilerim...
ilginize teş ederim 
basa dönme konusunda haklı olabilirsiniz ama dediğim gibi bu işi alnın akıyla bitirmiş bir abimiz var ismail abi onun yardımları benim  için o faydalı olacak diye düşünüyorum .. daha cok sorularım olacak sanırım basınızı biraz  ağırtacam gibi  şimdiden özürlerimi kabul edin ..

gönderdiginiz link de tekneleri inceledim no:77  hoşuma gitti acıkcası  ama  işde maliyeet tutarları ne olur onu  cıkarmak ona göre bir plan üzerinde baslamak lazım ( tabiki tahmini olarak soruyorum 3 assagı yukarı olabilir )

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #6 : Ocak 17, 2013, 04:21:34 ÖS »
Özgür Bey siz bu işe maliyet ne olur diye başlarsanız çok hata etmiş olursunuz.

Ben sizin bu sözünüzden şu anlamı çıkarıyorum 'şu şekilde olursa yapacağım olmazsa yapmayacağım'.

Bu işe başlarken yaklaşımınız bence yanlış. Ben de bütçesi sınırlı birisiyim. Ama eğer bu sizin hayalinizse hayalinizi bütçenize değil bütçenizi hayalinize uydurmanız gerekir.

Tekne yapım işi hayalinizden peşinden koşmayı gerektirir. Ben öğrendimki burada yazılanları okumak kadar kolay bir iş değil.

Sizin şu aşamada yapmanız gereken ihtiyaçlarınıza yönelik bir plan seçmek. Kaç metre tekne istiyorsunıuz ? Atıyorum 5 metre. İçinde neleri olsun? Mutfak tuvalet yatak. Römorkta çekilebilsinmi ? Yoksa barınakta mı barındıracaksınız? Bu soruların cevaplarına göre hedefinizi ve teknenizi belirleyin o şekilde tartışmak daha sağlıklı olacaktır.

Bu şekilde tartışmak boşuna kürek çekmek olmakta.
Mesela örnek vermek gerekirse İsmail Abi'nin teknesinden yapmak istiyorsanız 5 metre boy var onda iyi bir çalışma ile 5 milyara herşey dahil sahip olabilirsiniz.Ama aynı şekilde İsmail Abi'nin 2. projesini yapmaya kalkarsanız oda 5 metre ama 10 milyara belki 12-13 bin liraya mal edebilirsiniz. Burada anlatmak istediğimiz bu.

Siz bir plan seçersiniz 6 mm 10 kontraplak gerekir 600 tl yapar. Ama aynı boyda başka bir teknenin planları 8 mm 12 kontraplak gerektirir oda 1020 tl eder. Peki bizler hangisini baz alıp size bilgi verebiliriz ki ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Ozgurce84

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Ocak 18, 2013, 11:12:51 ÖÖ »
cok teş ederim volkan beyy

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Ocak 18, 2013, 04:43:35 ÖS »
Estafurlluh Ozgur abi. Bu arada ben bey laflarina falan pek aliskin degilim :D  Beni kardesin bil yeter abi :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #9 : Ocak 18, 2013, 05:18:18 ÖS »
Özgür Abi bence ilk önce aşağıdaki soruların cevabını vererek başlayalım sana plan seçme kısmına

Tekne olarak yelkenli düşündüğünü varsayıyorum

1- Tekne için max kaç metre düşünmektesin ?

2-O tekneyi kaç kişi kullanacak ?(Aile mi tek başınamı ?

3-Tuvalet ve Mutfak olmasını istiyormusun ?

4-Bu iş için kaba taslak kafanda belirlediğin,çıkarabileceğin bütçe nedir?

5-Elin hangi el aletlerine yatkın ?

Bu soruların cevaplarından sonra göreceksin ki takır takır plan önerileri gelecek :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

beratmarin

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Berat Akdağ
  • Doğum Yılı: 1994
« Yanıtla #10 : Mart 30, 2013, 07:40:07 ÖS »
ARKADAŞLAR YENİ BİR SİTE BULDUM VE TEKNENİN TEKNİK MALİYETİNİ BAYA AZA DÜŞÜRÜYOR.TAVSİYE EDİYORUM İNCELEYİN PİŞMAN OLMAZSINIZ.

[Kurallar Gereği Link Silinmiştir]

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #11 : Mart 30, 2013, 08:36:42 ÖS »
ARKADAŞLAR YENİ BİR SİTE BULDUM VE TEKNENİN TEKNİK MALİYETİNİ BAYA AZA DÜŞÜRÜYOR.TAVSİYE EDİYORUM İNCELEYİN PİŞMAN OLMAZSINIZ.

Kup kuru bir site, ne fiyat belli ne de malzeme özellikleri. Zaten malzeme olarak ta dişe dokunur bir şey göremedim.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #12 : Mart 30, 2013, 09:02:05 ÖS »

[Kurallar Gereği Link Silinmiştir]

Burada bu şekilde paylaşımda bulunamazsınız.İyi niyetli kişilerin burada her türlü linki paylaşma şansı ve izni vardır. Ancak yazdı kaçtılar ve kaçak reklamlar Denizrehberimin ruhuna ters bir durum.

Saygılarımla.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Ozgurce84

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Eylül 14, 2013, 06:23:22 ÖS »
Özgür Abi bence ilk önce aşağıdaki soruların cevabını vererek başlayalım sana plan seçme kısmına

Tekne olarak yelkenli düşündüğünü varsayıyorum

1- Tekne için max kaç metre düşünmektesin ?

2-O tekneyi kaç kişi kullanacak ?(Aile mi tek başınamı ?

3-Tuvalet ve Mutfak olmasını istiyormusun ?

4-Bu iş için kaba taslak kafanda belirlediğin,çıkarabileceğin bütçe nedir?

5-Elin hangi el aletlerine yatkın ?

Bu soruların cevaplarından sonra göreceksin ki takır takır plan önerileri gelecek :)
peki volkan kardeş:))
 tekne maksimum 5metre olacak tekne bizat kendim eşim tarafımdan kulanlıacak
içinde ufak bir mutfak tuvalet olmasını isterim
butce de acıkcası  kabasına donanımı haric 4 ila  7 bin arasını gözden cıkarmıs  durumdayım

bu arada  ismail abinin devekuşunu ciddi anlamda dusunmedim degilim formunda yazdıgı bir kac detay gözumu korkuttugu için talip olmadım buda(egede yaptıgı  seyirde) teknenin hafifigi sıkıntı yasatması sonucda bende eşimde  profesyonel denizci degilim..

benim kafamda dusundugum yada istedigim teknenin derin olması bir cok teknede gördugum  nerdeyse sandal havasında(su kesimi cok yuksede kalıyor) bu benim pek hosuma gitmiyor ..