Gönderen Konu: Teknemi yapmaya karar vermiştim şimdi kararsızım Lütfen Yardım !!!  (Okunma sayısı 9631 defa)

kemarine

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
  • Ad Soyad: Kağan Erdoğan
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1975

;D yönetmelik kapsamı dısında kalnlar içerisinde amatör denizciler teknelrini 5 sene satmazlar ise kaydettirebilirler  ;D

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
;D yönetmelik kapsamı dısında kalnlar içerisinde amatör denizciler teknelrini 5 sene satmazlar ise kaydettirebilirler  ;D

Teşekküüüürrlerrr,saygılllaaarrrrrrrrrr :D :D  ::) ::)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

huseyinyurt41

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: huseyin yurt
  • Bulunduğu İl: Kocaeli
  • Doğum Yılı: 1982
Ynt: Teknemi yapmaya karar vermiştim şimdi kararsızım Lütfen Yardım !!!
« Yanıtla #17 : Ocak 12, 2016, 01:48:33 ÖÖ »
Değerli yorumlarınıza teşekkü ediyorum arkadaşlar. Plan okuma ya da eksik kalan yerleri toparlama konusunda çok dert yok aslında. Çünkü an itibariyle 3 tersanenin inşaat işlerini yürütüyoruz. Dolayısıyle işletmelerdeki gerek gemi inşa mühendisi arkadaşlarla gerekse dizayn grubuyla bu durumu masaya yatırma durumu hayli basit. Kapısını çalıp bir çayını içmeye geldim diyerek bu ufak tefek sorunları aşmak mümkün.

Kısa zamanda bitirmek gibi bir derdim de yok. Varsın uzun sürsün ama hayallerimdeki tekne olsun düşüncesindeyim. Tabi ki kaygılarınızı anlıyorum ve sanıyorum ki ben de olsam sizin yerinizde aynı yorumu yapardım. 3 yıl değilde 5 yılda bitsin ancak benim tekneden beklentilerimi karşılasın istiyorum. Ve sanırım ilk beklentim de geniş ve ferah bir tekne sahibi olmak. Model bakarken de en ve boy ile birlikte baktığım birkaç detay daha oldu. Mesela iç kabin yüksekliği gibi, bununla birlikte teknenin toplam ağırlığı gibi. DWL/ağırlık gibi. Bu değerleri de göz önünde bulundurduğumda MC31 tam benim kalemim gibi görünüyor.

Yapım aşamalarında bir yerlerde takılırsam eminim sizlerde, tasarımcı da yardımcı olacaktır. Ya da az önce bahsettiğim mühendis arkadaşların da yorumlarına sıklıkla başvurabilirim. Bu nedenledir ki gözüm biraz kara bu konuda.

Arkadaşlarımla da kısa kısa sohbetler ediyoruz. Kimisi sen yapamazsın diyor. Kimisi sonuna kadar destekçiniz diyor. Destek olanlar çoğunlukta kalmakta. Bir yandan da madem en az 5 yıl bana hizmet edecek tekne, o zaman da varsın hacimli olsun diyorum.

Daha önceki konularda da bahsettiğim gibi elim bu tür işlere oldukça yatkındır.

Son olarakta rahmetli babamın adını vermeyi istiyorum tekneme. Kendisi deniz tutkunu balık aşığı bir adamdı. Sanırım bu sevdayı da kendisi aşıladı biz evlatlarına. Ömrü vefa etseydi o ne düşünürdü çok merak ediyorum. Ama eminim tekne yapmak istediğimi duysa çok ilgilenirdi konuyla. Nasıl bir şey olcak göster bakalım. Neye benziyormuş, Nerde yapacaksın, Nasıl yapacaksın, vs. vs. bu soruları duyardım. Vefatinden bir kaç ay önce de tekne konuşmuştuk kendisiyle. 2009 yılında.

Aslında şu sıralar MC31 projelerini satın almak var aklımda. Ancak sizin de benim kadar sıcak bakmanız konuya benim için oldukça önemli.

Saygılar.
İyi denizci evine sağ salim dönmeyi başarabilendir...
En iyi denizci evini deniz bilendir...

memak

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: kadir inceçıldır
  • Bulunduğu İl: boluı
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #18 : Ocak 12, 2016, 09:21:44 ÖÖ »
VOLKAN Kardeşim Tekne kayıt mevzuatını siz iyi takip ediyorsunuz bu mevzuatı tekrar buradan anlatılsa iyi olur düşüncesindeyim. Bende inşaata başlamadan araştırdım ereğli liman başkanlığı da sizin gibi ifade etdiler.bu onuda benim sorum inşaata başlamadan liman başkanlığına bilgi veriliyormu? Yani ben bu tekneye başladım devam ediyorum şu aşamada falan bilgi verilirmi

huseyinyurt41

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #19 : Ocak 12, 2016, 10:28:55 ÖÖ »
VOLKAN Kardeşim Tekne kayıt mevzuatını siz iyi takip ediyorsunuz bu mevzuatı tekrar buradan anlatılsa iyi olur düşüncesindeyim. Bende inşaata başlamadan araştırdım ereğli liman başkanlığı da sizin gibi ifade etdiler.bu onuda benim sorum inşaata başlamadan liman başkanlığına bilgi veriliyormu? Yani ben bu tekneye başladım devam ediyorum şu aşamada falan bilgi verilirmi

Başlamış olduğunu bildirmek ile ilgili bir şey söylenmedi.
Tekne yapım aşamalarını gösteren fotoğraflarla, faturalar ne zaman tekne yapmaya başladığınızın işareti olur diye tahmin ediyorum. Yine de sorup öğrenmekte fayda var.
Bir de yıllara sari tekne yapımında, yani bir kaç yıl süren tekne yapımında her yıl sonu faturaları ibraz etmek gerekli mi acaba? Yoksa tekne bittiğin de mi ibraz edilecek?

Onu da bir ara sorup öğrenirim. Ama bu sefer telefondan değil yüzyüze görüşmek istiyorum Liman Başkanlığı ile.

memak

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: kadir inceçıldır
  • Bulunduğu İl: boluı
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #20 : Ocak 12, 2016, 10:47:55 ÖÖ »
hüseyin kardeşim teşekkür ederim liman başkanlığından alacağınız bilgileri paylaşmanızı bekliyorum

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
Volkan da izah edecektir, ancak yeri gelmisken ben de yazayım. Liman Baskanlığına önceden bildirmeye gerek yok. Ancak yetkili kişiyi önceden ziyaret edip ' ben amator tekne yapmaya başlıyorum, teknenin özellikleri şöyle, şurada yapıyorum sizi de ziyaretime beklerim' şeklinde bilgi vermek nazik bir davranış olur. Tekneyi kaydettirirken de daha rahat olursunuz. Ben ikinci teknemi yapsam böyle davranırım.
Tekne bitince ÖTV ödenirken fatura tutarlarından KDV ler düşüldukten sonraki toplam üzerinden ötv ödeniyor. Yani kdv nin ötv si ödenmiyor. Vergi dairesi buna dikkat etmiyor, uyarmak gerekiyor.
Ne mutlu Türküm diyene.

huseyinyurt41

• Yeni Rehber
  • **
Öyle görünüyorki Sunay Bey bu işi benim yerime daha önceden halletmiş. Teşekkür ederim kendisine. Bu aralar işlerim yoğun . Apartmanın dükkanlarından birinde cüzi bir kira karşılığı tekne yapmak için bir yer buldum. Ancak istiyorumki şantiyenin yakınlarında bir yer olsun. Bu sayede hem hafta içi hem haftasonu en az 3-4 kişi yardımcım olur. Daha erken bitirme fırsatı elde edebilirim.
Şu sıralar şantiye civarında uygun fiyatla bulabilirsem bir yer daha uygun olabilir gibi görünüyor. Yeri ayarlar ayarlamaz tekne planlarını sipariş etmeyi planlıyorum.

En kötü senaryo evin altında bulunan dükkanlar. Hafta içi yalnız haftasonları ekip çalışması olacak. Buranında avantajı işin bitince asansöre binip eve gitmek. Diğer türlü 25-30 dk direksiyon sallamam lazım :S

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #23 : Ocak 13, 2016, 01:46:49 ÖÖ »
Amatör tekne yapiminin yasal mevzuatlari farklidir ce belgeside,firma da,tekne insa belgesi vs vs de aranmaz. Lutfen biz bu konuda  insanlari bilgilendirmek icin her yerimizi yirtiyoruz bari siz yapmayin :D
 Yapim esnasinda faturalar biriktirilir,liman baskanligina basvurulur faturalar uzerinden bir otv cikar onu odersiniz tekneniz kayit edilir,5 sene boyunca satamazsiniz. Kayit proseduru bukadardir.Amann dikkat !!!

Onun disinda ben size sztrandek 4,95 i oneririm. 5 metre teknedir,yelkenlidir,istediginiz tum ozellikleri fazlasiyla karsilar,maximum 10 bine cillop gibi yaparsiniz en luksunden, kisa surede bitirir biner misler gibi gezersiniz.Planida ucretsizdir,bir buyuk boyunu hepimiz yapiyoruz 650 yi plan cozme konusunda da faydamiz olur. Bence bir goz atin ,dusunun.

amatör teknenin liman kaydı hakkında bir çok yazı var sitede,ama sanırım dağınık olduğundan arkadaşlar bulamıyor..
aslında amatör tekne CE belgelide yapılabilir sanırım..tabi bunun için internetten serbest indirilen bir plan değil,parayla tekne plan sitelerinden adınıza alınmış bir plan olmalı..kullanılan bütün malzemeler lyod kurallarına uygun CE belgeli olmalı,yetmedi türk lyodun gözetiminde olmalı,arada lyod'dan gelip inşa aşamalarını denetliyorlar..CE belgeli olursa ne yararı olur? çok iyi bilmemekle beraber bu tekneler 5 yıllık satış yasağı dışında kalıyorlar....aslında bu CE belgesi kandırmacadan öte bir şey değil bizim ülkede,tıpkı çin mallarındaki CE yazması gibi..çünkü daha önceden tekne yapım atölyesi olan(vergi kayıtlı) herkese kurallara uygun yapıp yapmadıklarına bakılmaksızın ''imalat'' izinleri verildi..bir çok ufak üreticininde hiç bir teknik şarta uymadan,atadan,deden gördüğü şekilde imalat yaptıgınıda biliyorum..CE logolu plaketide kenara ekliyorlar..gözümüzde büyüttüğümüz CE belgesi bu işte...yeni üretim izinleri alanlara prosedür uygulanıyor,planların gemi mühendisi imzalı olması,kullanılan malzeme,prosesler vb..sıfır bir endüstriyel  motor al iyi ustalar ve malzemeler kullanarak marinize et.. sıfır tekneye takmak için CE belgesi almak zorundasın,göbegini yırtsan sen alamazsın..bunun için kurulmuş şirketler var sizin adınıza işleri takip edip belgeyi alıyorlar..yani bu işler ekmek kapısı olmuş bizim ülkede..devlet birşeyi yasaklarken,bir maddede arka yollardan açık bir kapı bırakıyor,buda bazılarına ''ekmek'' kapısı oluyor:))..

huseyinyurt41

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #24 : Ocak 13, 2016, 11:12:04 ÖÖ »
Servet Bey'in söylediklerine sonuna kadar katılıyorum ve kendisine teşekkür ediyorum. Açık kapıları sürekli birilerinin kullanması için koridor görevi görüyor ülkemizde.

Benim derdim tekneyi satmak değil eskitmek. O yüzden herşeyin yasal olması dışında CE belgesi ya da başka bir şeye ihtiyacım yok. Sonuç itibariyle suyun üzerinde can taşıyacak. O yüzden sağlam olmalı, güvenilir olmalı bunun dışında da herkesin zevki ayrı olduğu için ihtiyaçlarını karşılayacak ebatlarda olmalı diye düşünüyorum.

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
Sunay
ben ÖTV konusunu anlamadım. neyin ötv sini ödüyorsun?

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
Sunay
ben ÖTV konusunu anlamadım. neyin ötv sini ödüyorsun?

Faturaları Liman Başkanlıgına teslim ettikten sonra sizi faturalarla vergi dairesine gönderiyorlar. Burada almiş olduğunuz faturaların toplamindan % 8 oraninda ötv odeniyor ( motor dahil) Makbuzu Liman Baskanlıgın teslim ediyorsunuz.
Ne mutlu Türküm diyene.

huseyinyurt41

• Yeni Rehber
  • **
An itibiraiyle 2 opsiyonlu olarak yerimi ayarlamış bulunmaktayım. Gerek malzeme ekipman gerek maddi gerekse manevi olarak ta hazır hissediyorum kendimi. Şimdi uzman tavsiyeleri sonucunda tekneme de karar verim bir an önce tersane kurulumu ve postaların hazırlanması işlemine başlamak istiyorum. Siz değerli arkadaşların tavsiyelerine en çok ihtiyaç duyduğum yer burasıdır. Değerli yardımlarınızı esirgememenizi diliyorum.

pentasus

• Yeni Üye
  • *
Hocam selamlar.. MC31 teknesine karar verirseniz eğer iletişime geçelim.. Tekne plan ve teknik detaylarıyla ilgili yardımcı olabilirim..

huseyinyurt41

• Yeni Rehber
  • **
Şimdi Ozan Gümüş Bey ile telefonda konuştum kendisi de MC 31 yapmaya başlayanlardan. Gerek maliyet gerekse kullanım açısından POP25 ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacaktır demekte. Açıkçası bir tekne yapacağım tabiki ancak karar aşamasındayım.

Servet Bey oldukça yardımcı oldu. Yarın kendisiyle görüştükten sonra son bir kez daha gözden geçirim net kararımı üreteceğim gibi görünüyor.