Gönderen Konu: Teknemi yapmaya karar vermiştim şimdi kararsızım Lütfen Yardım !!!  (Okunma sayısı 9629 defa)

huseyinyurt41

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: huseyin yurt
  • Bulunduğu İl: Kocaeli
  • Doğum Yılı: 1982

Merhaba arkadaşlar,

Erol Bey'in tasarımı olan 4.60 motorboat yapmaya karar vermiştim. Hatta planları inceledim malzemeyi nereden tedarik edeceğime kadar, inşa yerine kadar herşeyi ayarlamıştım. Ancak bu forumda geçirdiğim son 2-3 günde herkesin yelkenli tekneler yaptığını, çok keyif aldığıı görünce yelkenli tekneleri araştırmaya başladım. Daha sonra yelkenli teknelere inanılmaz ilgi duydum ki motoryatları görmez oldum. Bir çok arkadaşın tamamlamış olduğu yelkenli de ilham kaynağı olunca dedim ki : Acaba ben bu 4.60 motorbota harcayacağım maliyeti boşa mı harcamış olurum. En azından 6-7 bin TL motoru ile beraber maliyeti olacak. Bunun yerine Roberto Barros'un tasarladığı MultiChine 31 modelinin planlarını alsam, evde postalarını hazırlasam sonra da uygun bir inşa yeri bulup inşaya mı devam etsem diye içim içimi kemiriyor.

Öyle tahmin ediyorum ki elimdeki nakitle planı alır, postaları hazırlar ve kabuğu kaplarım. Aylık ortalama 1000 TL tekne inşaası için bütçe ayırabilirim. Elektrik, pis temiz su ve motor hariç. Onlara sıra geldiğinde pamuk eller cebe diyip ne gerekiyorsa yapmaktan yana düşüncem.

Bunların yanı sıra; Elimde olan makine ekipman 
- 50 lt kompresör ( çivi tabancası, zımba tabancası, hava tabancası, boya tabancaları vs)
-Black Decker 3 in 1 akülü matkap (dekupaj, matkap ve zımpara olabiliyor)
- 2 adet zımpara makinesi (titreşimli)
-Her çeşit tornavida,lokma vs.
-çeşit çeşit zımpara
-el aletleri (pense, kargaburun, ingiliz anahtarı vs)
- her tür ahşap vidası ve diğer vida çeşitleri
- Elektrikli daire testere
- bir adet avuç taşlama bir adet spiral
- kırıcı delici matkap
- el tipi freze
galiba aklıma gelmeyen bir kaç bir şey daha var.

Şimdi az çok elimdeki imkanlardan bahsettim. Şimdi işin can alıcı tarafı

Siz benim yerimde olsanız ne yapardınız.
4.60 motorboat mu
MC 31 yelkenli mi....

Yardımlarınızı ve önerilerinizi dört gözle bekliyorum arkadaşlar.

Şimdiden teşekkür ederim
İyi denizci evine sağ salim dönmeyi başarabilendir...
En iyi denizci evini deniz bilendir...

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Mc 31 büyük bir tekne,en az 2 yıl belki duruma göre 3-4 yıl sürebilecek bir proje. Maddi açının yanında manevi olarak ta kuvvetli olmak gerekiyor.Dürüstçe kendinize sorun ne kadar uzun süre dayanabilirim ? Bu konuda iç sesiniz ne diyor ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

huseyinyurt41

• Yeni Rehber
  • **
Hazır olma konusunda sorun yok Volkan Bey.
Postaları yapana kadar evde çalışacağım. Ayıptır söylemesi büyük bir evde oturuyorum. kendime ait çalışma odam var yaklaşık 25m2. burada postaları yapıp hazırlayabilirim. En azından epoksi yapıştırma için uygun ortam olur. Sonrasında ise 22 yıllık bir arkadaşımın yan dükkanı boş. Kirası da çok abartılacak miktarda değil. Haftasonları yardımcı olabilecek en az 2 kişi var. Aslına bakarsanız sayı çok daha fazla ama 2 kişi olsun yeter diyorum. Yardım etmek isteyenlerden eleyeceğim.

Bunun yanı sıra kendi evimdeki seramik, tüm mobilya aksamı, alçı boya, vernik zemin kaplamaları, kaynak işlerini neredeyse tamamınıkendim yaptım. Yaklaşık 6 ay sürdü :)))

Benimde tahminim sizinkiyle aynı yönde 2-3 yıl sürebilir. Ama hayat prensibinizle alakalı bir durum galiba sevdiğim bir söz şu şekilde....

EĞER PES ETMEK ÜZEREYSEN NEDEN BAŞLADIĞINI HATIRLA!!!

Şimdi bir daha sorayım siz olsanız ne yapardınız?

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Motorlu veya yelkenli tekne yapma seçimi tamamen sizin kararınıza bağlı ancak  5 metre bir tekne ile 10 metre bir tekne arasındaki fark 2 misli değil küplerinin farkı kadardır. 5 m x 5 m x 5 m = 125 m3  10 m x 10 m x10 m = 1000 m3 gibi düşünürseniz veya daha iyisi en x boy  x yükseklik hesabı yaparsanız maliyetlerin nasıl arttığını görürsünüz. Yani tekne boyu iki kat artarken maliyet ve işçilik nerede ise 8 katı artar.  Motorlu  bir tekne yerine yelkenli bir tekne ise üzerine yelken donanımı, salma gibi oldukça ciddi masraflar bindirir ve işçilik de aynı şekilde artar.

Eğer amacınız tekne yapmaksa bence küçük ve kolay olanı seçin, eğer en tekneyi yapmak değil tekneyle denize çıkmak istiyorum  diyorsanız, boşuna vakit kaybetmeyin, hazır bir gekne alın. Ben her ikisine de meraklıyım diyorsanız ikinci el eksiği çok bir tekne alın ve toplayın. Küçük ve kolay olanla başlayın, hoşunuza giderse büyüğüne geçersiniz. 10m bir tekne daha öne bu işe kalkışmamış biri için oldukça büyük bir projedir. 

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

huseyinyurt41

• Yeni Rehber
  • **
Motorlu veya yelkenli tekne yapma seçimi tamamen sizin kararınıza bağlı ancak  5 metre bir tekne ile 10 metre bir tekne arasındaki fark 2 misli değil küplerinin farkı kadardır. 5 m x 5 m x 5 m = 125 m3  10 m x 10 m x10 m = 1000 m3 gibi düşünürseniz veya daha iyisi en x boy  x yükseklik hesabı yaparsanız maliyetlerin nasıl arttığını görürsünüz. Yani tekne boyu iki kat artarken maliyet ve işçilik nerede ise 8 katı artar.  Motorlu  bir tekne yerine yelkenli bir tekne ise üzerine yelken donanımı, salma gibi oldukça ciddi masraflar bindirir ve işçilik de aynı şekilde artar.

Eğer amacınız tekne yapmaksa bence küçük ve kolay olanı seçin, eğer en tekneyi yapmak değil tekneyle denize çıkmak istiyorum  diyorsanız, boşuna vakit kaybetmeyin, hazır bir gekne alın. Ben her ikisine de meraklıyım diyorsanız ikinci el eksiği çok bir tekne alın ve toplayın. Küçük ve kolay olanla başlayın, hoşunuza giderse büyüğüne geçersiniz. 10m bir tekne daha öne bu işe kalkışmamış biri için oldukça büyük bir projedir.

Sizi gayet iyi anlıyorum. Özellikle maliyet konusunda aynı fikirdeyiz. Tahminen 60-70 Bin TL civarında maliyetimin olduğunu, ayrıca bunun sapma payının %20 lerde olabileceğini öngörmekteyim. Buda tahmini maliyetimi 10 Bin TL kadar yukarı çekebilir. Ahşap kısım için öngördüğüm maliyet 20-25 Bin TL civarında. Teknenin tüm ahşap aksamı için. Bu durumda 1 yılda ahşap konstrüksiyonu tamamlayabileceğime inanmaktayım. Sürenin uzaması aslına bakarsanız daha çok işime geliyor. Yani 3 yıl bu işi yapmak için sorun bir süre değil.

Tabiki sizler gibi deniz sevdalısı biriyim. Kışın ortasında hala kamışlarım arabanın arkasında duruyor. Dalış elbiselerim elimi uzatabildiğimde alabileceğim yerde hazır duruyorlar. Ahşapla zaten oldukça haşır neşirim. Tekne olmasa da ahşaptan bir çok şey yapmışlığım var. Ayrıca model tekne yaptım daha önce. Ben bu işi biliyorum demiyorum.Estağfirullah ne haddime. Sadece yapabileceğime inanıyorum diyorum. Sizlerden de acizane fikrimi nasıl değerlendirdiğinizi öğrenmek istiyorum. Zira bir çok arkadaş tekne yapımına başlamış ve hayli ilerleme kaydetmiş ya da bitirmiş. Bu yönde de eksiklerim ya da hatalarım olduğunda destekleyeceğinize inanıyorum.

Başınızı şişirmek istemem. Bir hatam olduysa affola.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
Hazır olma konusunda sorun yok Volkan Bey.
Postaları yapana kadar evde çalışacağım. Ayıptır söylemesi büyük bir evde oturuyorum. kendime ait çalışma odam var yaklaşık 25m2. burada postaları yapıp hazırlayabilirim. En azından epoksi yapıştırma için uygun ortam olur. Sonrasında ise 22 yıllık bir arkadaşımın yan dükkanı boş. Kirası da çok abartılacak miktarda değil. Haftasonları yardımcı olabilecek en az 2 kişi var. Aslına bakarsanız sayı çok daha fazla ama 2 kişi olsun yeter diyorum. Yardım etmek isteyenlerden eleyeceğim.

Bunun yanı sıra kendi evimdeki seramik, tüm mobilya aksamı, alçı boya, vernik zemin kaplamaları, kaynak işlerini neredeyse tamamınıkendim yaptım. Yaklaşık 6 ay sürdü :)))

Benimde tahminim sizinkiyle aynı yönde 2-3 yıl sürebilir. Ama hayat prensibinizle alakalı bir durum galiba sevdiğim bir söz şu şekilde....

EĞER PES ETMEK ÜZEREYSEN NEDEN BAŞLADIĞINI HATIRLA!!!

Şimdi bir daha sorayım siz olsanız ne yapardınız?

Vallahi ben yaptım :D Ve ilk başladığım düşüncelerim ile şuan ki düşüncelerim çok farklı.
Ki ben disiplin en üst seviyede profesyonel olarak yaşayan bir insanım,lütfen küçümsemek olarak algılamayın uğraştığım iş sebebi ile her saniyem disiplin.

Tekne işine gelirsek. 6.50 bir tekne yaptım,ama şimdiki aklım olsa 5 metre altı daha sztrandek serisinin 4.95 lik teknesini yapar kaybettiğim iki yılı denizde geçirir keyfime bakardım. Taşıması,transferi daha kolay olurd,yelkenimi yapardım,gezebileceğim koyları gezerdim.

Maliyet yönü hakkında birşey diyemem ben,çünkü maliyeti baya baya düşürdüm. Ancak diğer yönleri ile baştaki düşüncelerim ile şuanki düşüncelerim arasında fark olduğunu söyleyebilirim.

Herkes benim gibi olmak zorunda değil. Sizin görüş ve düşünceniz farklı olabilir,mutlak saygı duyarım. Ama boooll boollll,iyice düşünün,kendinizden emin olun bu şekilde hedeflerinizi belirleyerek başlayın.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

huseyinyurt41

• Yeni Rehber
  • **
Haklısınız üstadım...

Mesleğim gereği bende disiplinli olmak zorundayım. Zira 100 kişiden fazla personelle uğraşıyorum. Disiplin kısmında da zaman kısmında da yüzde yüz hak veriyorum size ve aynı düşünceleri paylaşıyorum. Aklımdan geçen diğer husus ise 2 çocuğumu da alıp yanıma 2 hafta 3 hafta sürecek tatil yapabilmek ya da yalnızca kıyıdan 200-300 metre açılıp pazar kahvaltısı edebilmek, ya da özel misafirlerim ve akrabalarımla keyifli bir akşam yemeği yiyebilmek, ya da haftasonunu denizde ailemle geçirmek ya da güzel bir balık merasında zıpkınla avlanmak ya da arkadaş efradını toplayıp balık avına gidebilmek.

Her halükarda yapmaya karar vermiş olduğum 4.60 tekne başlangıç teknesi olacaktı. Ancak Şimdi düşünüyorum ve şöyle bakıyorum konuya 4.60 tekneyi yüzer ve hizmet eder hale getirmek = 7.000 TL

Bu 7.000 TL ile planları satın alır, postaları CNC de kestirir, keresteyi alır, ve dış kabuğu bitirebilirim. Hayatı marangozluk ve ahşap işleriyle geçmiş 3-4 tane çalışanım var. Hala da bu mesleğe devam ediyorlar. Onları da gerekirse yardımcı gerekirse yevmiyeli olarak yanıma alma şansım var. Şimdi bu durumda düşününce neden olmasın demeden de edemiyorum.

Yanlış anlaşılma olmasın 4.60 tekneye harcayacağım paraya acıdığım için değil isteğime kavuşmakta beni zaman olarak hayli geriye atacağı için sıcak bakamıyorum.

kemarine

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
  • Ad Soyad: Kağan Erdoğan
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1975
evdeki hesap çarşiya uymaz. 60-70 bin %20 kesın ekleyın birde üstüne bendende bir %20 ekleyin. ;D..size bir tavsiyem olacak.....yaptığınız tekneyi tekne inşa izni olmadığından limana teknenizi kayıt.yaptıramazsınız........para harcayıp elinizde tekne patlar.....
 artık 01.01.2012 tarihinden itibaren yapaılacak olan teknelrde ce belgesi gererkir....ancak tekneyi imal ederken üretim izni olan ve vergi dairesince fatura kesmeye yetkili bir firma üzerinden yapmalısınız. o firma size fatura kesip kdv ve ötv ödeyip limana kaydettirebilirsiniz.bunun harıcınde sifır tekne
yi kaydettiremezsiniz.dikkat edin bu konuda yaparız diyen 3 kagıtcılara pirim vermeyiniz....bız yaparız derler sonunda elinizde patlarrrr.....teknenizi nasıl limana kaydettıreceğiniz konusunda detaylı bilgilendiriir.... ;D

kemarine

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
kayıt masrafı :

örnek olarak tekneyi 50000 tl ye maloldu...%8 ötv =54000 kdv matrahı+ %18 kdv=63720 +  bağlam kütüğü harcı yaklaşık 700+ kdv ve ötv beyanname ücretleri 60tl =  64480 tl  yani 14480tl artı vergiler masrafınız var.....yani maliyetinizin yaklasık %29 unu devlet baba gel diyorrr ;D  arkadasın bırı neden eski bir tekne alın restore yapın demek istedigi de ortada kanımca...muhtardan sahiplik belgesiyle kayıt ettirme tarih oldu bu kesinnndirrrr....kandırılmayınnn

huseyinyurt41

• Yeni Rehber
  • **
evdeki hesap çarşiya uymaz. 60-70 bin %20 kesın ekleyın birde üstüne bendende bir %20 ekleyin. ;D..size bir tavsiyem olacak.....yaptığınız tekneyi tekne inşa izni olmadığından limana teknenizi kayıt.yaptıramazsınız........para harcayıp elinizde tekne patlar.....
 artık 01.01.2012 tarihinden itibaren yapaılacak olan teknelrde ce belgesi gererkir....ancak tekneyi imal ederken üretim izni olan ve vergi dairesince fatura kesmeye yetkili bir firma üzerinden yapmalısınız. o firma size fatura kesip kdv ve ötv ödeyip limana kaydettirebilirsiniz.bunun harıcınde sifır tekne
yi kaydettiremezsiniz.dikkat edin bu konuda yaparız diyen 3 kagıtcılara pirim vermeyiniz....bız yaparız derler sonunda elinizde patlarrrr.....teknenizi nasıl limana kaydettıreceğiniz konusunda detaylı bilgilendiriir.... ;D

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten aydınlatıcı oldu diyebilirim. Maliyet ve zaman konusunu dert etmiyorum açıkçası.  Tekne inşaası ile ilgili Kocaeli Liman Başkanlığı'ndan Adem Bey ile görüştüm.
Kendisi şu şekilde bir açıklamada bulundu:
-İnternet üzerinden tekne ismi rezrvasyon yapıyorsunuz
- Satın almış olduğunuz malzemelerin faturalarını ibraz ediyorsunuz. Fiş değil fatura diye özellikle belirtti
- Teknenin inşa aşamalarının fotoğraflarını ibraz ediyorsunuz
-9,50 bir tekne için 750 küsür lira bir harç bedeli var onu yatırıyorsunuz demekte.

CE belgesi yada inşa izninden bahsetmedi.

Tekrar yardımcı olmak isteğiniz için teşekkür ederim.

huseyinyurt41

• Yeni Rehber
  • **
Birde teknenin isminin ve Kocaeli yazılacak yerleri ve ebatlarını söyledi.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
Amatör tekne yapiminin yasal mevzuatlari farklidir ce belgeside,firma da,tekne insa belgesi vs vs de aranmaz. Lutfen biz bu konuda  insanlari bilgilendirmek icin her yerimizi yirtiyoruz bari siz yapmayin :D
 Yapim esnasinda faturalar biriktirilir,liman baskanligina basvurulur faturalar uzerinden bir otv cikar onu odersiniz tekneniz kayit edilir,5 sene boyunca satamazsiniz. Kayit proseduru bukadardir.Amann dikkat !!!

Onun disinda ben size sztrandek 4,95 i oneririm. 5 metre teknedir,yelkenlidir,istediginiz tum ozellikleri fazlasiyla karsilar,maximum 10 bine cillop gibi yaparsiniz en luksunden, kisa surede bitirir biner misler gibi gezersiniz.Planida ucretsizdir,bir buyuk boyunu hepimiz yapiyoruz 650 yi plan cozme konusunda da faydamiz olur. Bence bir goz atin ,dusunun.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

kemarine

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
en son ne zaman tekne kaydı yaptırdınız?

lodosum

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: hakan ozcan
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: lodosum
amatör yaptığımız tekneye ce belgesi alınacak diye bir şey olmamalı, zaten mantıken olmaz.. standart üretim yapıpta Avrupada satılacak tekne üretmiyoruz.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com