Gönderen Konu: Ofset Tablosu Nedir? Ne İşe Yarar?  (Okunma sayısı 42614 defa)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Ofset Tablosu Nedir? Ne İşe Yarar?
« Yanıtla #60 : Kasım 02, 2017, 04:34:58 ÖS »

Aslında hedef OFFSET tablosundan panel açılımı çıkarmaktı ama konu daha önce panel açılımı ile bulduğumuz yöntem ne kadar hata yapıyora geldi. Birkaç değişik yöntem daha denedim, çok yanlış çıktı, bizim yöntem İDARE EDER.

Cevap olmadığına göre konu hakkında fikir sahibi olan yok sanıyorum. Birkaç forum okudum, adamlar ŞAŞIRMIŞLAR, garip garip şeylerden bahsediyorlar. Bence konunun sinüs, arktanjant kosinüs vs ile falan alakası olmaması lazım. Gençken, matematiğim ve geometri bilgim FENA DEĞİLDİ. Çok şey unuttuk ama hala birşeyler var.

OFFSET tablosunda bütün düğüm noktalarının ölçülerini (veya koordinatları) BİLİYORUZ. O zaman bu açılımı çizmenin MÜMKÜN OLMASI lazım. Ama NASIL?? ://

Ne autocad bilirim nede geometri,matematikle çok ilgiliyim..
ama mantıgım şunu söylüyor (ne kadar dogru yalnış bir fikrim de yok..)
tekne tasarımları autocad,rhino gibi programlarla çizilebiliyor,o programların için de bunu yapabilecek bir kod yokmudur?
söyle bir açıklama var endtas sitesin de,işinize yararmı bilmem ..
Tabloda verilen değerler geminin (ya da teknenin  ) enine dikey düzlemden (center line) itibaren yarı genişlikleridir. Yani bu değerlerle geminin hem iskele hem sancak tarafını çizersiniz.

Çizime, geminin tam genişlik ve yüksekliğinde bir dikdörtgen çizilerek başlanır. Bu dikdörtgenin enine orta noktasından yukarıya yani dikdörtgeni ikiye bölecek şekilde bir çizgi çizilir. Bu çizilen çizgi geminin center line ya da omurga hattı olur.
Ardından su hattı yüksekliklerine göre dikdörtgen gemi dibine paralel şekilde bölünür.

Şimdi ofset tablosunu kullanmaya başlayabiliriz.
Tabloda ilerlerken postalara göre ilerleyeceğiz. Mesela 0. postayı çiziyorsak; ona denk gelen satır boyunca ilerleyeceğiz.
Çizilecek postanın her su hattına karşılık gelen uzunluk değerini dikdörtgen üzerinde çizdiğimiz su hatları çizgileri üzerine işaretliyoruz.
Yani burada posta genişliği x ekseni olurken su hatları y ekseni oluyor. Bildiğiniz gibi x yatay, y dikey eksendir. y ekseninin değerleri su hatları olması nedeniyle her posta için belirli değerlerken, x ekseni yarı genişlik olduğundan her postada farklı bir değeri vardır.

Sonra işaretlediğimiz noktaları esnek bir cetvel ya da tam bu iş için yapılmış "tiriz" (özellikle ahşap tiriz) ile birleştiriyoruz. Bu şekilde posta ortaya çıkıyor.
Aynı işlemi diğer postalar için de yaptığınızda gemi ortaya çıkacak.
(Elde çizenler için tiriz. Autocad kullananlar için spline ya da polyline kullanabilirler. Polyline'ı PE komutu ve ardından fit ile yuvarlatılması gerek)

Yalnız bu anlattığım sadece geminin tek bir tarafı için. Her postayı her şekilde diğer taraf için de (iskele-sancak) yapmalısınız.
youtube söyle bir video var..

selim

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: selim ozdil
  • Bulunduğu İl: mugla
  • Doğum Yılı: 1955
« Yanıtla #61 : Kasım 02, 2017, 07:31:26 ÖS »
Servet bey biz farklı şeylerden bahsediyoruz gibime geliyor.

Ben offset tablosu derken, herkesin kullandığı anlamda POSTALAR ile ilgili olandan bahsediyorum.
Bazıları, panel açılımı için de ofset tablosu veriyorlar, çoğu zaman şekil üzerinde ölçüleri veriyorlar ama bazıları sadece tablo olarak veriyor, bunda bir sorun yok.

Zaten çözmeye çalıştığım, POSTALAR (veya kesitler) için verilmiş tablodan, panel açılım tablosu çıkarmak veya panel açılımı çizmek.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #62 : Kasım 02, 2017, 08:58:48 ÖS »
Selim bey merhaba. Yaşadığınız sorunun çeneli tekneler söz konusu olduğunda genellenen bir yöntemle değil; mimarın verdiği endaze ve O ofset tablosu üzerinde verdiği referanslarla çözülmesi mümkündür.
Şöyleki: Bazı mimarlar X eksenini su hattı olarak belirlerken bazıları x=0, y=0 yani zemin olarak alır. Yine çene nokta koordinatlarını kimileri center line...
Ya neyse körlemesine uzun uzun yazmaktan hiç bir zaman hazzetmedim. İlgilendiğin planın endaze ve ofset tablolarını yayınla onun üzerinden yardımcı olalım kardeşim...
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #63 : Kasım 02, 2017, 10:45:35 ÖS »
Mehmet bey, merhabalar,

Ekte (a) kanonun resmi, (b) offset tablosu, (c) panel açılımlarını göreceksiniz.
Offset tablosu için merkez K0 noktasıdır. Offset tablosunda K0 için bir "Z" kordinatı görececeksiniz ("0" Değil) ama önemli değil, başka bir amaçla "Z" kordinatlarını ters çevirdim.

Daha önceki mesajlarda açıklamıştım, ben panel çıkartabiliyorum, ama bazı hatalar çerçevesinde, hataların ne olduğunu ve açılımın nasıl çıkarıldığını daha önceki bir mesajda bulabilirsiniz. Bir işlem daha yaparak bu hataları azatmak mümkün, ama hata mertebesi 4 metre boyda 2 mm olduğu için gerek duymuyorum.
Yalnız bu panelleri ben OFFSET tablosundan çıkarmıyorum, her panele dik bir referans çizgi belirleyerek, bu hat boyunca paneller arası mesafeleri hesaplıyorum. Aslında yay boyu hesaplamak lazım ama (daha önce azaltmak için düzeltilebilir dediğim nokta) hatayı ihmal edilebilir kabul ediyoruz. Daha sonra da bu mesafelerde referansın altında ve üstünde kalan ilgili panel genişliklerini işaretleyip panelimizi çiziyoruz.

Çözmeye çalıştığım konu, bu ekteki offset tablosundan da panel açılımı çizmenin mümkün OLMASI LAZIM. Bunları yapan bilgisayar programları olduğuna göre hesap kitap ile de yapılabiliyor olması lazım.
Aslında bu tablodan da ben bir panel açılımı çiziyorum, bu çizdiğim de iş görür, ama yine yay boyu yerine düğümler arası mesafe kullandığımızdan, yine BİR HATA oluşuyor. Her iki yöntem ile çizdiğim panelleri mukayese ettiğimde ölçülerde arada 1-2 mm farklar oluşuyor ve offset tablosundan çizdiğim diğerine göre 7-8 mm DÖNÜK çıkıyor. Bu da kabul edilebilir dediğimiz hatalardan kaynaklanıyor ama matematiksel olarak bunun DOĞRU bir yöntemi olması lazım diye düşünüyorum, yani ölçülerin TAM birbirini tutması lazım.

Bunu bulmaya çalışıyorum.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #64 : Kasım 02, 2017, 11:19:33 ÖS »
Bu dosyalar sanırım sizin autocad çizimleriniz. orijinal pdf.lerini görmek istemiştim. Ayrıca zaten cad çiziminiz varsa Pisagor'u rahatsız etmeye lüzum yok ki; çeneler arasındaki ölçümler zaten elinizde olmalı. Bu durumda sorunun ne olduğunu tam anlayamadım. Sizin kadar çok bilen birine de ne anlatılabilinir ki? Bardağınız silme dolu. Neyse araya girdiğim için özür...
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #65 : Kasım 02, 2017, 11:22:24 ÖS »
DÜZELTME:

Yanlış ifade:
Yalnız bu panelleri ben OFFSET tablosundan çıkarmıyorum, her panele dik bir referans çizgi belirleyerek, bu hat boyunca paneller arası mesafeleri hesaplıyorum.

DOĞRU İFADE
Yalnız bu panelleri ben OFFSET tablosundan çıkarmıyorum, her panele dik bir referans çizgi belirleyerek, bu hat boyunca POSTALAR arası mesafeleri hesaplıyorum.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #66 : Kasım 03, 2017, 04:41:49 ÖÖ »
nesting programları bu işi yapıyor..
kagıt kalemle bu işi yapabilmek için matematiksel algoritmaları iyi bilmek lazım..
merak ve biraz alt yapı varsa öğrenilebilir tabi..
cad-cam gibi bu işle forumlar da, konu ile ilgili daha açıklayıcı,dogru cevaplar bulunabilir belki..
kagıt üstünde yaptıgınız hesaplarda 3-4 mm farklar oluyorsa,bu tolere absorde edilebilir bizim yaptıgımız imalatta zaten..

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #67 : Kasım 03, 2017, 10:00:36 ÖÖ »
Sonunda OLDU.  :A OFFSET tablosundan panel açılımı çıkabiliyor. Resimleri ekte bulabilirsiniz, otoket resmini (ölçek:1/1) de koyuyorum. Gözle görülmüyor ama bu çizimdeki panel şekil ve ebatları daha önce yayınladıklarımdan farklı. Bu çizimde eşleşen kenar boyları 0.1 mm mertebesinde aynı çıktı, hatırlarsanız daha öncekilerde 2-3 mm farklar vardı.
Bu yeni yöntemin DOĞRU OLDUĞUNU ZANNEDİYORUZ ama ortalıkta çok rakkam dolaştığı için hata yapma şansı var.
Hesaplama çok ama yöntem basit, bu sefer düğümler arasındaki köşegen mesafeleri bularak, ve çizgi uzunluğunu yay boyuna düzeltmek için bir FAKTÖR kullanarak yaptık. Faktör bir şey değiştirmedi (1.0003), çok küçük. Hesaplamaları da EXCEL tablosu kullanarak yaptım.

Panel açılımı çizme şekli bulalım diye çizmiştik ama GERÇEKTEN KANO gibi gözüküyor. Belki de faydalanmak lazım.

Faydalanacak arkadaşlar için ek bilgi:
Kano neden KISA diye sorarsanız, 2200x1700 tek plakadan çıksın diye düşünmüştüm, ekleri SKARF'sız yaparsak çıkar gözüküyor, ama skarf yapacaksak sanki boyu 3-4 cm daha azaltmak gerekecek. Kano 4.47 m boyunda, su hattında 130 kg taşıyor (1 kişi+kano), her 25 Kg'da 1 cm batıyor, 6 mm kontradan epoksi ve müştemilatı ile 40 kg civarında, yani siz yaparsanız maliyeti 20-25 TL/Kg olarak düşünebilirsiniz.

Kaşıntı başladı, acaba YELKENLİ bir kano mu yapsak. :sar

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #68 : Kasım 03, 2017, 01:56:09 ÖS »
Tabloları da koyalım, biraz da açıklayalım, konu tamamlanmış olsun.

Sol taraftaki tablo OFFSET tablosu, her düğüm noktasının koordinatları var.

Sağ taraftaki tablolardan ortadaki düğüm noktaları arasındaki panelin boylamasına olan uzunlukları, sağdaki ide çapraz düğümler arasındaki uzunlukları gösteriyor. Excel biraz biliyorsanız nasıl hesaplandıklarını kutulardaki formüllerden görebilirsiniz.

Sağ taraftaki tablolarda hesap neticesi, doğrusal ölçüyü, yay boyuna DÜZELTMEK için 1.0003 faktörü ile çarpılmış halidir. Düzeltmeseniz de oluyor çünkü faktör çok küçük. Bu faktörü de istasyonlar arası yay boyunu, kiriş boyuna oranlayarak buluyorsunuz, tabii, her istasyon arası mesafe ve yay çapı farklı olduğu için, bu değer heryerde farklı ama muhtelif yerlerde hesaplamalarda bu değer 1.00029-1.00031 arasında çıktı, ben de yuvarlak hesap 1.0003 kullandım.

Ben bu uzunlukları otokedde daireler çizerek, birleştikleri noktaları buluyorum ama kağıt veya tahta üzerinde pergelle de yapılabilir ve daha sonra SPLİNE ile birleştiriyorum. Siz bunu HOMOJEN bükülebilir bir mastar ile de yapabilirsiniz.

Dikkat: İnternette yayınlanmış bazı planlarda HATALI SPLİNE kullanıldığını gördüm yani panel şekilleri YANLIŞ.
Bazılarıda panel kenarları kenarlar hafif de olsa "S" şeklinde, eğer çok hafif de olsa, spline'da yılan gibi bir "S" şekli oluşursa, spline'ı sona erdirme noktasındaki TANJANTINIZ, veya çizdiğiniz noktalardan biri veya birkaçı YANLIŞ DEMEKTİR tabii eğer siz yılan gibi çıkacak bir şey çizmemişseniz. :dedv

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #69 : Kasım 03, 2017, 04:20:58 ÖS »
http://www.denizrehberim.com/my-nesting-programi-t1684.0.html

Bir ara Levent bey nesting programı hazırlıyordu,ama akibeti ne oldu bilmiyorum..
Volkan'a sormak lazım.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #70 : Kasım 03, 2017, 09:57:29 ÖS »
http://www.denizrehberim.com/my-nesting-programi-t1684.0.html

Bir ara Levent bey nesting programı hazırlıyordu,ama akibeti ne oldu bilmiyorum..
Volkan'a sormak lazım.

Levent abiyi uzun sürelerden beri forumda göremiyorum. Program konusunda da bana ilettiği bir döküman olmadı henüz abi.  :crying
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #71 : Kasım 04, 2017, 04:17:30 ÖS »
Bizim panel açılımı çalışmamız, TRİMARAN KANO oldu.
http://www.denizrehberim.com/trimaran-kano-t3304.0.html;new#new

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #72 : Kasım 06, 2017, 01:15:55 ÖS »
Yanlış plana bir örnek.
http://hvartial.kapsi.fi/wpunt/wpunt.htm
Yan panelin alt kısmı yılan gibi, bu panel açılımını yanlış hesaplamış gözüküyor.

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #73 : Ocak 21, 2019, 06:26:42 ÖS »
Daha önce neler yazmışız diye buralarda dolaşırken, bazı arkadaşların doğru ve 1:1 ölçekli PDF resim bastırma konusunda sıkıntıları olduğunu farkettim. Biraz bilgi vereyim, umarım işinize yarar.

PDF dosyalarında çizgiler iki şekilde kayıtlıdır. Birisi resim, diğeri VEKTÖR olarak. Her ikisini de bazı programlar ile DXF veya DWG formatına çevirmeniz mümkündür ama bu programların büyük bir çoğunluğu, PDF dosyasındaki çizgileri resim olarak görür ve dolayısı ile iyi çevirme yapamazsınız, çevirme sonrası birsürü temizleme ve düzeltme yapmanız gerekir. Birçok denemelerin neticesinde, eğer PDF dosyasındaki çizgiler RESİM ise, en doğru yolun resmi AUTOCAD'e aktararak, resmin üzerinden çizmek olduğu neticesine vardım.

Eğer PDF'deki çizgiler VEKTÖREL ise bunu "INKSCAPE" adlı ücretsiz bir program ile DXF'e çevirebiliyorsunuz. "https://inkscape.org/download", link hala çalışıyormu bilmiyorum ama biryerlerde mutlaka vardır. PDF dosyasını açıp, DXF olarak kaydettiğinizde, DXF'e çevirme işi tamamlanmış oluyor.  Eğer PDF dosyasındaki çizgiler vektörel değil ise, İnkscape ile açtığınızda birşey göremezsiniz. Mesela "http://dinghy.pl" sitesindeki planlar hatırladığım kadarı ile vektörel ama "strandzek"lerin hepsi resim.

Umarım faydalı olmuştur.

canini

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Can Algeç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1979
« Yanıtla #74 : Nisan 18, 2021, 09:13:52 ÖS »
Selamlar herkese, plan okuma kısmını daha detaylı öğrenebileceğim bir yer var mı? bu yazıları okuyarak bir çok şeyi anladım ama yeterli olmadı. Sevgiler