Gönderen Konu: Tekne Yapımı İçin Usta Tavsiyesi?  (Okunma sayısı 7963 defa)

aliozaltin

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ali OZaltin
  • Bulunduğu İl: IStanbul
  • Doğum Yılı: 1985
Tekne Yapımı İçin Usta Tavsiyesi?
« : Mart 25, 2014, 04:37:21 ÖS »

Arkadaşlar Merhaba,

Uzun bir süredir aşagidaki modeli canım sıkıldıkça incelerim :) Açıkcası amatör biri için çok zor bir iş kendi başima bunu yapmak TR'de ortalama 200binTL gibi fiyatlardan satiyorlar bu tekneyi fakat bir usta yardimiyla aldigimiz planlarla yapmaya kalkişsak bu tekneyi nasil bir maliyet oluşur acaba ? 50binler 100binler çok uçuk rakamlar benim için açıkcası. Şuanda mevcutta teknem var fakat değiştirmeyi düşünüyorum acaba kendim yaptirma gibi bir işe kalkişsammı diye kara kara düşünüyorum :)

Ne dersiniz ? Bir marangoz ustası böyle bir işin altindan kalkabilirmi ? Ortalama aylik işçilik maliyeti ne olur ? Malzeme vs. gibi fikirleriniz varmi acaba ?
https://www.bruceroberts.com/public/HTML/CW28.htm

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
Ynt: Tekne Yapımı İçin Usta Tavsiyesi?
« Yanıtla #1 : Mart 26, 2014, 08:52:55 ÖÖ »
Arabaya atlayacaksın , planları koltuğunun altına alacaksın , İstanbulda imalatçıları gezeceksin. Normal bir marangoz bu işi bence yapamazdan ziyade yapmaz. Aylık işçilik maliyetinin bir önemi yok. Çünkü bu işler böyle yürümez.

aliozaltin

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Mart 26, 2014, 11:24:50 ÖÖ »
Arabaya atlayacaksın , planları koltuğunun altına alacaksın , İstanbulda imalatçıları gezeceksin. Normal bir marangoz bu işi bence yapamazdan ziyade yapmaz. Aylık işçilik maliyetinin bir önemi yok. Çünkü bu işler böyle yürümez.

Nasıl yürür abi yol yordam bilmediğim için soruyorum

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #3 : Mart 26, 2014, 12:12:59 ÖS »
Marangoz ustasi bu isin altindan bu konularla ilgili degilse bence kalkamaz.Iscilik anlaminda demiyorum bunu bir suru ivir ziviri varki planlari anlamasi gerekiyor once. Mobilya yapar gibi yapamaz. Osman Abinin dedigide mantikli ama oda size uymaz 50 binden fazla cikar maliyet olarak.Anca detayli bir arastirma yapip bir usta bulup ona kalacak yer saglayip maasli vs kendi yerinizde yaptirabilirsiniz ki belki kurtarabilir.Tekne cunku 8 kusur metre ufak bisey degil.Kendiniz yavas yavas yapamazmisiniz?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #4 : Mart 26, 2014, 01:45:14 ÖS »
Marangoz ustasi bu isin altindan bu konularla ilgili degilse bence kalkamaz.Iscilik anlaminda demiyorum bunu bir suru ivir ziviri varki planlari anlamasi gerekiyor once. Mobilya yapar gibi yapamaz. Osman Abinin dedigide mantikli ama oda size uymaz 50 binden fazla cikar maliyet olarak.Anca detayli bir arastirma yapip bir usta bulup ona kalacak yer saglayip maasli vs kendi yerinizde yaptirabilirsiniz ki belki kurtarabilir.Tekne cunku 8 kusur metre ufak bisey degil.Kendiniz yavas yavas yapamazmisiniz?

hangi marangoz ustasını yanında yevmiye ile çalıştırabilirsin?iki günlük iş degilki..! çalışırım diyen ya usta degildir yada yarı yolda bırakır kaçar insanı...yevmiye ile çalışan adam 2 ayda bitecek işi altı ayda bitirir :) bitirmeyi bırak adamın emdiği sütü burnundan getirirler bagımlı oldugunu anladıgı zaman,ne kaprisleri biter ne istekleri :)..daha iskeleti kurmadan ''abi bu yevmiyeye kurtarmaz'' demeye başlarlar...çeşitli işlerde kısa sürelerde ustalarla işim oldugu için iyi bilirim,tövbe ettim...usta çalıştıracaksan götürü verip sözlesme yapacaksın..osman,anadoluyu bilmemde istanbulda bu işi yapanlar arkadaşın aklından geçen rakamlara bu işi yapmaz...

ozngms

• İleri Üye
  • Ad Soyad: ozan gümüş
  • Bulunduğu İl: Aydın
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #5 : Mart 26, 2014, 04:25:37 ÖS »
Benim tahminim bu teknesi kendiniz bile yapsanız 50 000 tl ye yakın bir maliyet çıkar gibi geliyor...
YAPIM MACERAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN www.facebook.com/RBMC31

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #6 : Mart 26, 2014, 05:38:07 ÖS »
Sakın marangoza hele doğramacıya tekne teslim etme

aliozaltin

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Mart 28, 2014, 02:57:38 ÖS »
kısacasıvazgeç bu sevdadan diyorsunuz :)

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #8 : Mart 29, 2014, 01:11:43 ÖS »
kısacasıvazgeç bu sevdadan diyorsunuz :)

Kesinlikle sevdandan vazgeç demiyoruz dostum , kendi kendine imal edebileceğim , senin modelini paylaştığın teknenin benzerlerinin planları var heryerde , hayalini biraz küçült , ekonomini biraz ayarla ve bu işe dal derim ben. Olmadı kurucaşileye git orada irili ufaklı bir sürü imalatçı var , hem fikir edinirsin , hem fiyat öğrenirsin.

Son tahlilde , bende 6 ile 7 metre arası bir tekneyi kendin imal etmeyi denemelisin. Hem çok çok ekonomik olur , hemde iyi bir başlangıç olur senin için.

asukan

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ahmet Sukan
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1959
« Yanıtla #9 : Nisan 27, 2014, 08:53:19 ÖS »
Yanlış anlamadıysam  linkini verdiğiniz CW28 model motoryat tipi tekneden bahsediyorsunuz bende uzun zamandır bu modele bakıyorum eğer ahşap tekne imalatçılarından makul bir fiyat alırsanız haberdar olmak isterim gerçi remorkla zor taşınacak büyüklükte olduğundan biraz şüphelerim var fakat güzel bir model

babahasan61

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ahmet babahasan
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1989
« Yanıtla #10 : Mayıs 13, 2014, 10:59:28 ÖS »
Sayın Ali bey, her tekne/yat isteyen kişi ilk önce sizin gibi düşünsede biraz araştırmanın sonunda işin o kadar da kolay olmadığını anlıyor. Böyle bir yat imalatı için hem donanımlı bir atolye hem de donanımlı bir usta lazım. Elbette yanınıza 1 usta alıp ona hayalinizdeki yatı yaptırabilirsiniz. Yalnız inanın daha fazla fiyata mal olur. Hem 8.53 metrelik bir yata 200 bin lira istiyen de İstanbul piyasasındaki kısa yoldan zengin olmak isteyen kişilerdir.
Dilersenizbuyrun misafirimizolun ayrıntılı şekilde görüşelim, sizin istediğiniz yatı ne şartlarda nasıl yapabiliriz bunu konuşalım..

*
0532 491 46 59
*