Gönderen Konu: Amatör İşler İçin Kaynak Makinesi Tavsiyesi ? Çin Malı ZX7-200 Mini İncelemesi  (Okunma sayısı 23724 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Amatör İşler İçin Kaynak Makinesi Tavsiyesi ?
« Yanıtla #30 : Ocak 14, 2020, 12:01:49 ÖS »

200 amper makineye kalin kaynak kablosu alman lazim. Kablo inceldikce cabuk isinir ve isindikca da kaynak dengesizlesir.
En verimlisi kabaca 50mm2 kablo alman lazim. 35mm2 de is gorebilir. Ama ben garantici oldugumdan 50mm2 kabloya yonelirdim. Onun da metresi 30 - 40 liradan asagi degildir.
3 metre pense, 3 metre toprak kablosu alsan o da epey para tutar. Pense filan pek bisey degildir zannimca.

Arastiricam buralarda ona göre hamlemi belirlicem. Eger burda oyle 200-300 leri bulursam yine bu sitede 80 liraya satiyolar makine icin olan takimi kuponla falan ben onu 50 liraya kapatirim  :gk :gk
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #31 : Ocak 14, 2020, 04:18:15 ÖS »
200 amper makineye kalin kaynak kablosu alman lazim. Kablo inceldikce cabuk isinir ve isindikca da kaynak dengesizlesir.
En verimlisi kabaca 50mm2 kablo alman lazim. 35mm2 de is gorebilir. Ama ben garantici oldugumdan 50mm2 kabloya yonelirdim. Onun da metresi 30 - 40 liradan asagi degildir.
3 metre pense, 3 metre toprak kablosu alsan o da epey para tutar. Pense filan pek bisey degildir zannimca.

Birde bu topraklama işi nasıl yapılacak aklıma o takıldı  :nonay Topraksiz fiş ve kabloyla gelirse neresinden topraklicam ben onu yok yere carpilmayalim :ofof
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #32 : Ocak 14, 2020, 04:24:13 ÖS »
Toprak kablosunu dis metal govdeye baglayacaksin. Boylece metal govdeye elektrik kacagi olursa, senin ustunden degil, toprak hattindan topraga akicak.
Tabi toprak kablosunun boyasiz ciplak metal'e temas ettiginden emin ol. Gerekirse kazi boyayi.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #33 : Ocak 14, 2020, 04:25:47 ÖS »
Toprakli kablolar 90% standarttir. kahverengi, mavi ve sari ( bazen sari ustune yesil cizgili ) kablo icerirler.
Normal sartlarda kahverengi faz, mavi notr, ve sari da topraktir.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #34 : Ocak 14, 2020, 07:50:31 ÖS »
Fiş topraksızsa mecburen yeni topraklı fiş alacaksın. Gelen kablonun fişi kullanılamaz.

Kablo da üçlü olacak, adaşımın dediği gibi. Bağlantıları da dediği gibi renklere göre yapacaksın.

tcgberk

• Çırak Rehber
  • insanlar 3e ayrlır,yaşayanlar,ölüler ve denizciler
  • Ad Soyad: Tunç Aş
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1974
  • Tekne Adı: CJ 3B WILLYS
« Yanıtla #35 : Ocak 15, 2020, 11:48:21 ÖÖ »

aklınızda olsun 50 mm2 kablonun bir sert tellisi bir de yumuşak tellisi var . ayrıca dış kaplaması da kauçuk ve sert plastik olmak üzere değişiyor. kullanım açısından tercih edebilirsiniz
pruvanız neta deniziniz sakin olsun

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #36 : Ocak 17, 2020, 03:38:48 ÖS »
Kaynak makinesi yola çikti geliyor bende bu arada diğer ekipmanlarının fiyat araştirmasini yapıyorum.

Bursa kücük sanayide girdigim bi yapi markette benimkine benzer 130 ve 160 amper kaynak makinelerine rastladim.Ebat olarak baya kücükler,İtalyan malıymıs ama fiyat olarak hala çok pahalılar. :nonay Tabi daha kaliteli olabilirler hiç itirazım yok pahalıysa vardır bir sebebi :fiyu

Kaynak penseei ve elektrot tutucularda yaklasik 20 lira civarında her biri. Tabi 150-200 e kadar gidiyor ama okadar kalitelisine gerek yok profesyonel iş yapmiyorum sonuçta.

Kaynak eldivenlerine baktim onlarda 25-75 lira arasında kalitesine göre.

Bir tek kaynak maskesi bulamadim otomatik kararan,yüzü kaynak dumanından koruyan iyi birşey olsun istiyorum.

Paslanmaz ile kaynak yapma ihtimalim olduğu için paslanmaz elektrotlarına da baktım. 3.25 paslanmaz elektrot için 2,39 TL/Adet fiyatı vardı ve adet olarak alabiliyormuşuz.Daha öncede almıştım zaten.

Kış günü yapçak iş olmayınca böyle kücük seyleri araştırmak güzel oluyor.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #37 : Ocak 17, 2020, 10:08:21 ÖS »
Bence otomatik kararan kaynak maskesi, kaynak isini %70 kolaylastiriyor.
Yani 15 - 20 liraya ucuz plastik elle tutulan maske de bulabilirsiniz sanirim. Ama otomatik maskeye verdigin her kurus fazlasiyla deger. Bence en onemli kaynak ekipmani.

Hem goz sagligi icin en iyisi. Hem yuzu ve boynu kaynak isigi ve dumanindan koruyor. Hem de bir eliniz bosa cikmis oluyor ki kaynak sirasinda o el cok is goruyor.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #38 : Ocak 17, 2020, 10:13:44 ÖS »
ben geen yıl internetten sanırım 90TL ye öyle bir maske almıştım. çok kullanışlı ve yararlı.

Sam Lighter

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Sami ÇAKMAK
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #39 : Ocak 18, 2020, 10:18:36 ÖÖ »
Merhaba;

Maske ve eldiven önemli, sağlık acısından. İyi ve kaliteli alınıp uzun süre kullanılabilirler.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #40 : Ocak 18, 2020, 12:46:20 ÖS »
Bir ara şu maskeyi almıştım koçtaştan..hem seffaf camlı,üstte de,ikinci bir cam var açılıp kapanan kaynak için..
hem zımpara,taşlama vb kullanabilirsin,hem de kaynak işinde..
https://urun.n11.com/gozluk/endustriyel-yuvarlak-kaynak-ve-capak-gozluk-kapak-koruma-anti-isi-P345688542?gclid=EAIaIQobChMI4If-ouqM5wIVBKWaCh0GTg1qEAkYECABEgJO9PD_BwE&gclsrc=aw.ds

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #41 : Ocak 18, 2020, 12:57:01 ÖS »
Bir ara şu maskeyi almıştım koçtaştan..hem seffaf camlı,üstte de,ikinci bir cam var açılıp kapanan kaynak için..
https://urun.n11.com/gozluk/endustriyel-yuvarlak-kaynak-ve-capak-gozluk-kapak-koruma-anti-isi-P345688542?gclid=EAIaIQobChMI4If-ouqM5wIVBKWaCh0GTg1qEAkYECABEgJO9PD_BwE&gclsrc=aw.ds

Bu maske kaynak icin kesinlikle cok kotu...

Oncelikle, kaynak dumanini yuzunuzden uzaklastirmayacak. Kaynak dumani oldukca tehlikeli. Bence ozellikle yuzu dumandan korumayan maskeler asla kullanilmamali.
Bunun disinda da, kaynak isigi sadece goz icin degil, ciplak ten icin de cok zararlidir. Gunes isinindan cok daha yogun UV tarzi zararli isinlar icerir.
Yani kaynak maskesi butun yuzu kaplamali, dumani kolayca solumaniza izin vermemeli.

Ayrica kaynak sirasinda uzun kollu elbiseler giymekte de fayda var. Yine ayni sebepten.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #42 : Ocak 18, 2020, 01:01:01 ÖS »
Su maske fena degil,
Fiyati da korkunc degil, ayni zamanda da karanlik derecesi ayarlanabiliyor. Ben de vaktinde buna benzer bir maske almistim.

https://urun.n11.com/maske/colormatik-kaynak-maskesi-otomatik-kararan-kolormatik-P306845275

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #43 : Ocak 18, 2020, 01:02:38 ÖS »

Bu maske kaynak icin kesinlikle cok kotu...

Oncelikle, kaynak dumanini yuzunuzden uzaklastirmayacak. Kaynak dumani oldukca tehlikeli. Bence ozellikle yuzu dumandan korumayan maskeler asla kullanilmamali.
Bunun disinda da, kaynak isigi sadece goz icin degil, ciplak ten icin de cok zararlidir. Gunes isinindan cok daha yogun UV tarzi zararli isinlar icerir.
Yani kaynak maskesi butun yuzu kaplamali, dumani kolayca solumaniza izin vermemeli.

Ayrica kaynak sirasinda uzun kollu elbiseler giymekte de fayda var. Yine ayni sebepten.

valla ben zaten kaynak yapmayı bilmem..zımpara vb yaparken kullanmak için almıştım..ikinci koyu camı görünce kaynakta da kullanılabilir diye düşündüm..bu durum da,kaynak için kullanılması uygun degil diyelim.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #44 : Ocak 18, 2020, 01:04:47 ÖS »
Su maske fena degil,
Fiyati da korkunc degil, ayni zamanda da karanlik derecesi ayarlanabiliyor. Ben de vaktinde buna benzer bir maske almistim.

https://urun.n11.com/maske/colormatik-kaynak-maskesi-otomatik-kararan-kolormatik-P306845275
Volkan kesinlikle bunu almaz ;D..makina kadar parayı,maskeye vermez :)..