Gönderen Konu: Hadi Bakalım Kendi Cnc Router'ını Yap!!  (Okunma sayısı 8791 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Hadi Bakalım Kendi Cnc Router'ını Yap!!
« : Mart 08, 2015, 12:00:10 ÖÖ »

Başımıza icat çıkarmasak iyi olacak :)

Geçen gün denk geldim youtube videolarında gezinir iken. Birde baktımki homemade yazıyor videonun üstünde. Allah Allah dedim bu makinenin hommaydimi olur diye. Eee ben araştırmayayımda kim araştırsın,gerçekten insanlar çeşitli boyutlarda cnc routerlerını kendileri yapmışlar ve kullanıyorlar.

Ağzım açık şekilde düşüncelere daldım ki bizlerde tekne yapıyoruz bu makineler bizlerin işlerini çok kolaylaştırıyor koca koca tekne parçalarını kesmek için bu makinayı yapmak akıl karı olmaz ama ufak ufak parçalar için veya ufak tekneler için kullanmak çok güzel olmazmı ? Ben biraz araştırdım ve tekne yapım planları gibi bu makinelerin planlarınıda buldum,herzamanki gibi yabancı siteler dört nala koşup gidiyor,sadece bu konu hakkında onlarca site var ama makine ile ilgili terimlere pek fazla kafam basmadığı için anlamakta zorluk çektim.

Bombanın pimini çekip ortaya bırakıyorum.Meraklı olanların,işten anlayanların veya varsa yapanların aydınlatmalarını rica ediyorum ve bazı dökümanları paylaşıyorum.

http://www.instructables.com/id/DIY-CNC-Router/step5/CNC-Router-Plans/

http://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/cnc-router-yap%C4%B1m%C4%B1-foto%C4%9Fraf-video-ve-a%C3%A7%C4%B1klamal%C4%B1-anlat%C4%B1m.78844/

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
Ynt: Hadi Bakalım Kendi Cnc Router'ını Yap!!
« Yanıtla #1 : Mart 08, 2015, 12:54:11 ÖÖ »
E videoda ekliyeyim birazcık;

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

andersen

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Selçuk YILDIZ
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1976
  • Tekne Adı: Voyager
« Yanıtla #2 : Mart 08, 2015, 08:18:41 ÖS »
iyi güzelde 1700 USD sadece malzemelerine para vermektense, dekupaj ile bütün tekneyi kesmeye razı olurum :-)
Selçuk YILDIZ
Sarıyer / İstanbul

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #3 : Mart 10, 2015, 10:34:56 ÖS »
iyi güzelde 1700 USD sadece malzemelerine para vermektense, dekupaj ile bütün tekneyi kesmeye razı olurum :-)

Abi işin o kısmından bakıldığında durum bunu özetliyor . Ama belki alternatif malzemeler ile bu maliyet baya düşürülebilir.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

ErsanAkpınar

• İleri Üye
  • ersanakpinarr@gmail.com
  • Ad Soyad: ersan akpınar
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #4 : Mart 11, 2015, 11:31:35 ÖÖ »
Süpermiş,

Motoru nasıl bilgisayara bağlıyor acaba.
Playboy Runabout 14'
İnstagram @playboyrunabout

https://goo.gl/photos/NzWfiTrDyQxR5z3J8

cenkun

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Cenk UNUR
  • Bulunduğu İl: BURSA
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: Karagöz & Hacivat
« Yanıtla #5 : Mart 11, 2015, 10:10:46 ÖS »
Bu sistemlerde hareket için  step motor ve sürücüsü kullanılıyor. Sürücüler ile PC arasındaki haberleşme ise  aşağıdaki linkteki gibi bir kart kullanılıyor.
http://www.ebay.com/itm/CNC-4-axis-USB-Interface-Breakout-Card-Mach3-for-Router-Mill-Machine-System-/251277367915?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a814c5a6b

Daha önceki sistemde aşağıdaki linkteki kart kullanılıyordu. Bu kartın üzerinde step motor sürücü devresi olduğu için step motorları direk bağlayabiliyordunuz. Ancak bu kartı kullanmak için  LPT portu olan bilgisayarlarınız olması gerekiyor.

cenkguney

• Çırak Rehber
« Yanıtla #7 : Mart 12, 2015, 10:41:40 ÖÖ »
Bu sistemlerde hareket için  step motor ve sürücüsü kullanılıyor. Sürücüler ile PC arasındaki haberleşme ise  aşağıdaki linkteki gibi bir kart kullanılıyor.
http://www.ebay.com/itm/CNC-4-axis-USB-Interface-Breakout-Card-Mach3-for-Router-Mill-Machine-System-/251277367915?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a814c5a6b

Daha önceki sistemde aşağıdaki linkteki kart kullanılıyordu. Bu kartın üzerinde step motor sürücü devresi olduğu için step motorları direk bağlayabiliyordunuz. Ancak bu kartı kullanmak için  LPT portu olan bilgisayarlarınız olması gerekiyor.
Yapacak arkadasa bendeki dell latidio 600 laptop hediye lpt portu var biraz hantal kasada catlaklar ama ram ile hizlandirilir
😉👍

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ErsanAkpınar

• İleri Üye
  • ersanakpinarr@gmail.com
  • Ad Soyad: ersan akpınar
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #8 : Mart 12, 2015, 11:28:49 ÖÖ »

Step motorunu ilk defa duydum. Bir kaç video izledim oldukça güzel anlatımlar var.

Playboy Runabout 14'
İnstagram @playboyrunabout

https://goo.gl/photos/NzWfiTrDyQxR5z3J8

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #9 : Ocak 28, 2018, 07:22:56 ÖS »
Meğer forumda böyle bir konu da varmış. Böyle işlere kalkışınca böyle bir alet de giderek şart oluyor. Bir de artık 3D yazıcı. Ben de taktım, başladım ufaktan denemelere.

Bilgisayarcı olduğum için step motor, vs konularda sorunum yok. Mekanik işler daha zor geliyor. Şu ara bir prototip yaptım evdeki malzemelerden. Bir tek leadscrew dedikleri T8 mili ve somunu ilave aldım. Aslında niyetim elimdeki M10- M12 gijonları kullanmaktı ama, onların sürtünmesi fazla, hadi bunu da alıp deneyeyim dedim.

Henüz iki eksen çalışıyor. Üçüncü eksene kesici takarsam CNC, mürekkep püskürtücü takarsam 3D yazıcı olacak. Tabii son ürün bu olmayacak. Daha ciddi malzeme (daha oturaklı, okkalı alüminyum profil) kullanacağım. Bu biraz oynamak için. Önce step motorlarla denedim. Hareket tamam da, güç konusu biraz zor. Şimdi "enkoderli" dedikleri dc motor deniyorum. Daha az güçlü, ama redüktörlü olduğu için daha güçlü. Redüktörlü step motor kullanmak en iyisi olacak sanırım.

Sanırım video için tıklamak gerekecek. Videoda (henüz olmayan) üçüncü eksen altıgen çiziyor.

https://photos.app.goo.gl/RACifyep5v5HSzN12

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #10 : Ocak 28, 2018, 08:23:14 ÖS »
Meğer forumda böyle bir konu da varmış. Böyle işlere kalkışınca böyle bir alet de giderek şart oluyor. Bir de artık 3D yazıcı. Ben de taktım, başladım ufaktan denemelere.

Elzem,elzem :)...neler yapılmazki bu makinalarla..
Aliexpreste,gerekli herşey var (diy) bu makinalarla ilgili..
Fakat,korkarım artık sanayii de çırak,usta filan yetişmeyecek,bu makinalar cogaldıkca..
Çin fiyatlarına bakıyorumda,nakliye derdi olmasa ufak atölyelerin bile alabilecegi paralar..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #11 : Ocak 28, 2018, 09:36:23 ÖS »

Bilgisayarcı olduğum için step motor, vs konularda sorunum yok. Mekanik işler daha zor geliyor. Şu ara bir prototip yaptım evdeki malzemelerden. Bir tek leadscrew dedikleri T8 mili ve somunu ilave aldım. Aslında niyetim elimdeki M10- M12 gijonları kullanmaktı ama, onların sürtünmesi fazla, hadi bunu da alıp deneyeyim dedim.

Henüz iki eksen çalışıyor. Üçüncü eksene kesici takarsam CNC, mürekkep püskürtücü takarsam 3D yazıcı olacak. Tabii son ürün bu olmayacak. Daha ciddi malzeme (daha oturaklı, okkalı alüminyum profil) kullanacağım. Bu biraz oynamak için. Önce step motorlarla denedim. Hareket tamam da, güç konusu biraz zor. Şimdi "enkoderli" dedikleri dc motor deniyorum. Daha az güçlü, ama redüktörlü olduğu için daha güçlü. Redüktörlü step motor kullanmak en iyisi olacak sanırım.

Sanırım video için tıklamak gerekecek. Videoda (henüz olmayan) üçüncü eksen altıgen çiziyor.

https://photos.app.goo.gl/RACifyep5v5HSzN12

Abi şu zamazingoyu biz amatörlerin anlayacagı sekilde projelendirip detaylandırsanda kücük ve orta capli kesimler icin kendi cnc mizi yapsak  :<3
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #12 : Ocak 28, 2018, 11:13:23 ÖS »
Böyle bir aleti evde yapmak aslında oldukça zor. Zor dediğim taraf, daha önce kendim için de söylediğim mekanik kısım. Amatör seviyeden oldukça üstte, oldukça tam donanımlı bir atölye ve donanım lazım. Ve de bunları ustaca kullanabilmek.

Parçaları tam dik kesmek lazım, tam dik delmek lazım, tam paralel yerleştirmek lazım, vb, gibi. Bu da en azından iyisinden bir gönye testere, sütunlu matkap (el matkabı vs ile olacak iş değil) ve hassas ölçüm aletleri, düzgün bir tezgah vs gerektiriyor.

Ustalık da önemli, şöyle ki; ben programı yanlış yazsam, kafamı vura vura düzeltirim. Yani değiştire değiştire doğrusunu bulurum. Çünkü "soft"ware. Ama mekanik parçalar öyle değil. Parçayı kısa kestiniz. At gitsin, yamuk kestiniz, muhtemelen öyle.  Delik yanlış oldu, belki bir iki şans, sonra onu da at gibi... Yani "hard"ware işi farklı. O nedenle bilgisayar tarafı kolay mekanik kısım zor diyorum.

Bir de aletin ne iş yapacağı ve boyutu önemli. Tahta keseni yapmak kolay diyeyim. Ama alüminyum da keselim deyince daha güçlü bir kesici sistem gerekiyor. Onun motoru güçlü olunca onu taşıyacak ve tutacak sistem de güçlü olma zorunda. Derken malzeme büyüyor, ağırlaşıyor, bu sefer makinanın diğer taşıyıcı motorlarının büyümesi gerekiyor. Elektrik devresinin güç katı öne çıkıyor, ona göre malzeme, daha büyük bilgisayar ( o kadar da büyük değil ama gittikçe büyüyor), soğutma sistemi falan derken iş büyüyor.

Bunları mazeret olsun diye yazmıyorum. En azından herkes bilmeli. Herşeye rağmen ben de kendim yapmayı deneyeceğim. Benim de hedefim alüminyum kesebilmek. Boyut olarak da 40 x 70 cm gibi parçayı işleyebilmek. Derinlik olarak genelde 5-10 cm arası yapılıyor, ben de ancak o kadar yapabilirim, o da olursa.

Kendi yapanlar zaten genellikle "ben de yaptım" diyerek yaptıklarını belgeleyip paylaşıyorlar. Ben de paylaşırım. Yeter ki düzgün ve işe yaar birşey çıksın.

Şimdi bu makinalardan korkmalı mıyız? Bu malum, teknolojiden veya yeni çıkan makinalarda/tekniklerden korkmalı mıyız sorusu ile aynı? Yani bilgisayar çıkınca da birçok kişinin işsiz kalması veya ustaların sanatının elinden alınmasından korkuluyordu. Evet, o işler gitti, yerine başka işler geldi. İnsanlar oralarda çalışıyorlar. Eskiden tabelacılar vardı elle tabela yazan, şimdi bilgisayardan çıkıyor. Pleksiglas vs isterseniz de CNC de kesiyorlar. Eskiden freze denen makina vardı. Tabla elle ve göz kontrolu ile hareket ettirilirdi. Şimdi o iş bilgisayara havale edildi. O usta gitti, AutoCad vs anlayan (ya da anlamayan) ustalar geldi.