Gönderen Konu: Darbeli Matkabım Bozuldu Sebepleri Neler Olabilir ?  (Okunma sayısı 18636 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Darbeli Matkabım Bozuldu Sebepleri Neler Olabilir ?
« : Mart 02, 2015, 11:59:41 ÖS »

Darbeli matkabımız bu hafta sonu isyan edil pes etti :D
Daha önceleri aşağı-yukarı sallayarak ve kablosu ile oynayarak tetik aldırabiliyordum. Ancak artık hiç tetik almaz hale geldi.

Matkap budur.

İçini açıp acaba bağlantı yerlerindemi sorun var dedim kabloları tekrar sağlam bağlantı yaptım sonuç olumsuz.
Kömürlerine baktım hala temas ediyorlar ve büyük bir erime yok.

İçinde tüm kabloların toplandığı şalter gibi kısım birde bu şalterden çıkan tahminimce sigorta var.

Şimdi muhtemel sorunlar ne olabilir ve nasıl çözüm sağlayabilirim tahminlerinizi bekliyorum :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

serdarcik

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: serdar SAYIN
  • Bulunduğu İl: antalya/alanya
  • Doğum Yılı: 1983
Ynt: Darbeli Matkabım Bozuldu Sebepleri Neler Olabilir ?
« Yanıtla #1 : Mart 03, 2015, 10:17:47 ÖÖ »
tetige gelmeden kablo icerden kopmus olabilir.
bunu anlamak için matkabı actıktan sonra kontrol kalemiyle kontrol edebilirsin.
bunları yapmadan once dikat et ve riskini kendin al. elektrik sonucta sakaya gelmez.
matkabın tetigine bas ve  kömürlere elektrik gelip gelmedigini kontrol et birinde elektrik olup birinde olmamalı, daha sonra fişi cek 180 derece cevirip pirize tekrar tak ve kömürleri tekrar kontrol et eger denemelerden birinde komürlerin ikisinede elektrik gelmiyorsa kablo kopuktur demektir. kablo eger saglamsa tetik arızalı demektir.
o matkabın içinde sigorta olacagını tahmin etmem. cıkan sey sigorta degildir
kömürlere ayrı bir kabloyla direk elektrik vererek sarımların ve kömürlerin saglamlıgınıda kontrol edebilirsin.

keske yakın bi yerde olsaydımda yardım etseydim, en sevdigim tamirat bu :)

kesinlikle dikkatli ol, hatta sen bunları yaparken biriside sana yardımcı olsun hatta ana sigortanın basında beklesin ki gerektiginde elektrigi kesebilsin.
kolay gelsin
serdar sayin
Alanya/antalya

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #2 : Mart 03, 2015, 01:28:58 ÖS »
bunları yapmadan once dikat et ve riskini kendin al. elektrik sonucta sakaya gelmez.
matkabın tetigine bas ve  kömürlere elektrik gelip gelmedigini kontrol et birinde elektrik olup birinde olmamalı, daha sonra fişi cek 180 derece cevirip pirize tekrar tak ve kömürleri tekrar kontrol et eger denemelerden birinde komürlerin ikisinede elektrik gelmiyorsa kablo kopuktur demektir. kablo eger saglamsa tetik arızalı demektir.
kömürlere ayrı bir kabloyla direk elektrik vererek sarımların ve kömürlerin saglamlıgınıda kontrol edebilirsin.

kesinlikle dikkatli ol, hatta sen bunları yaparken biriside sana yardımcı olsun hatta ana sigortanın basında beklesin ki gerektiginde elektrigi kesebilsin.
kolay gelsin

Birde abi matkabın çalıştığı zamanlarda kabloyla oynadığımda cızırtı gelip önce yvş çalışıp sonra tamamen full devir çalışıyordu son zamanlarında.Bende kablodan şüphelenmiştim ama sadece kablonun uçlarını giriş yerine daha sağlam bağladım.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

serdarcik

• Çırak Rehber
« Yanıtla #3 : Mart 03, 2015, 06:49:36 ÖS »

kolay gelsin

Birde abi matkabın çalıştığı zamanlarda kabloyla oynadığımda cızırtı gelip önce yvş çalışıp sonra tamamen full devir çalışıyordu son zamanlarında.Bende kablodan şüphelenmiştim ama sadece kablonun uçlarını giriş yerine daha sağlam bağladım.
tetige basınca matkabın ucunda titreme varmı? matkabı tetik basıkken elinle ilk hareketi vermeyi denesene.
kömürlere elektrik gelip gelmedigini kontrol ettinmi?
serdar sayin
Alanya/antalya

ince999

• Yeni Üye
  • *
  • teknesi olmıyan deniz sevdalısı
  • Ad Soyad: Hüseyin Durmaz
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 1952
« Yanıtla #4 : Mart 05, 2015, 11:27:11 ÖS »
Darbeli matkabımız elektrikli kısım olarak 3 parçaya ayırabiliriz.
kablo kısmı
Devir kontrollü anahtar (tetik) kısmı
Motor kısmı
Bu üç kısımda birbirine seri bağlıdır ve birinde elektrik akımının akmasına mani olucu bir durum oluşursa matkap çalışmaz.
Elinizde  ne tür tamir aleti var bilmiyorum ama bir adet AVO metre olduğunu kabul edelim.
Matkabın kendi kapagını açıp  kablonun içerideki iki ucunuda bulun.Büyük ihtimalle ikiside tetik dediğimiz devir kontrollü anahtara giriyordur.Nereden söktüğünüzü bir yere not ederek uçları açığa çıkarın,ommetre ile kablolarda kopuk varmı ayrı ayrı ölçüp tespit yapın,şansınız varsa kabloda kopuk çıkar bu en kolay halledilecek arızadır.Yani kablo yenisi ile değiştirilir olur biter.
Kabloda kopuk yoksa bir adım ileri gideriz.Şimdi motorun saglam olduğunu anlamaya çalışacagız.İlk işimiz tetik kısmının kabloları net ve detaylı gözükecek şekilde bir kaç fotosunu çekelim ki sıkışırsak resimlere bakarak hangi kablo nereye gidiyor anlıyalım.
Şimdi motorun tetiğe gelen iki ucunu bulup açığa çıkaralım ve ommetre ile devre varmı bakalım şayet motor saglam yani çalışır durumda ise belli bir omaj gösterir.Omaj ölçülürken motoru elinizle çevirirseniz ömaj hafif oynamalarla aynı değerde gezer,şayet motoru elle yavaşça çevirirken omaj aniden çok yükselirse ve yine normale dönerse kömürlerin dayandığı bakırbaşa gelen kabloların birinde kopukluk var demektir amatörce tamir etmek çok zordur.
Motorun omajını hep aynı degerde tespit ettik isek motorda arızasız demektir tamamen inanmak için açıktaki kablo uçları ile  motor kablo uçlarını gecici olarak birleştirip elektrik veririz matkabın tam gaz çalışması gerekir.Çalışır ise arızalı kısmın Hız kontrollu tetik olduğunu anlarız.Yerine uyan yeni bir tane almak gerekir.
Aslında bu tür tetik anahtarlarda tamir edilebilir ama böyle uzaktan yazarak olacak şey değildir.
Haydi kolay gelsin.
Kafanızın takıldığınızı hemen sorun.
Saygılar
Hüseyin Durmaz

bkgorkey

• Çırak Üye
  • Bulunduğu İl: istanbul /çanakkale
  • Doğum Yılı: 1949
  • Tekne Adı: BALA
« Yanıtla #5 : Mart 08, 2015, 11:12:46 ÖÖ »
teşekkürler, herhangibir arızamız olursa takip edilecek yolu öğrenmiş olduk.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #6 : Mart 17, 2015, 12:24:17 ÖÖ »
Evet sebebi kablonun 10 cm geriden içten kopmasıymış,en kolay arızayı uğraşa uğraşa en zor şekilde buldum :D Ama olsun hazır açmışken kömürlerinide değiştirmiş oldum :D Tekrar yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. Matkabımı tamir ettim,avuç taşlamamı tamir ettim bir tek zımpara makinem kaldı oda bazen çalışmıyor çalıştığında çok kıvılcımlı ve gürültülü,ağır çalışıyor heralde kömürlerinde sorun var.
[member=521]serdarcik[/member] [member=121]ince999[/member]
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

serdarcik

• Çırak Rehber
« Yanıtla #7 : Mart 17, 2015, 08:33:32 ÖÖ »
güle güle kullan. :)
serdar sayin
Alanya/antalya

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #8 : Mart 17, 2015, 10:22:07 ÖÖ »
bir tek zımpara makinem kaldı oda bazen çalışmıyor çalıştığında çok kıvılcımlı ve gürültülü,ağır çalışıyor heralde kömürlerinde sorun var.
[member=521]serdarcik[/member] [member=121]ince999[/member]
    Merkez kaç titreşim parçasını yataklayan rulmana bak. o bozulmuştur makinayı zorluyor. değiştir düzelir.

XX

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: hasan ilbay
  • Bulunduğu İl: mersin
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #9 : Mayıs 21, 2021, 10:25:16 ÖS »
Konuyu hortlatiyorum ama her iki matkabımda da  benzer sorunlar oluştu. Teknemin kaplamasına geçtim ve çok sayıda vidalama işlemi gerçekleştiriyorum. İlk başta aşağı yönlü(yere dik) vidaya baskı uygulayıp sıkmaya çalıştığımda matkap çalışmıyor ama matkabı vidanın üzerinden kaldıp yatay tuttuğumda hiçbir sorun yokmuş gibi çalışmaya başlıyor. Yani matkap yere dik tutulduğunda çalışmıyor, yatay tutulduğunda çalışıyor. Bir anlam Veremedim ben. Kömürleri kontrol ettim kömürler erimemiş. Bu konuda tecrübeli arkadaşlar fikirlerini paylaşabilirmi.

XX

• Çırak Üye
« Yanıtla #10 : Mayıs 22, 2021, 10:53:41 ÖÖ »
Hatta tetiği basılı tutarak, parmağımı tetikten kaldırmadan matkabın ucunu yukarı yönde kaldirdiğımda çalışmaya başlıyor; aşağı yöne indirdiğimde çalışması duruyor.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #11 : Mayıs 22, 2021, 04:06:05 ÖS »
Hatta tetiği basılı tutarak, parmağımı tetikten kaldırmadan matkabın ucunu yukarı yönde kaldirdiğımda çalışmaya başlıyor; aşağı yöne indirdiğimde çalışması duruyor.

Kablo ve kablonun matkaba girdiği yerde temassızlık olabilir mi ? Matkabı yukarı aşağıya hareket ettirirken farketmeden kabloyu temas ettirip veya teması kesiyor olabilirsiniz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

XX

• Çırak Üye
« Yanıtla #12 : Mayıs 22, 2021, 04:35:52 ÖS »
Bende bu ihtimali düşünerek kabloyla oynadım fakat her iki matkaptada bir değişiklik gözleyemedim. Acaba tetik mekanizmasında mı temassizlik oluşuyor çözemedim.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #13 : Mayıs 22, 2021, 05:14:58 ÖS »
Ikisi matkapta da benzer ariza ilgincmis.

Komurlerin baski yaylari da saglam mi acaba?

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #14 : Mayıs 22, 2021, 09:25:25 ÖS »
Geçmişte benim de benzer sorunum olmuştu. Sonuçta kablonun matkaba girişte boğulduğu yerde bir kopuk çıkmıştı. O noktada çok sıkı bağlandığı için temelli kesilecek şekilde ayrılmıyor. Bir değiyor bir değmiyor.. pozisyona bağlı değiyor ...