Gönderen Konu: Yeni Projem LB26 Lobster Tekne  (Okunma sayısı 3282 defa)

FatihYavas

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Fatih Yavas
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1975
Yeni Projem LB26 Lobster Tekne
« : Şubat 22, 2021, 10:53:29 ÖÖ »

Arkadaşlar Merhaba,İlk projem olan Derin V Hull CX457 offshore teknemi bitirdim ve Yeni projem olan LB26 Lobster tipi tekneme başladım.
İlk tekne inşa deneyimim, birçok elbecerisi ve bilgi birikimi konusunda beni 2. teknemi yapma konusunda ikna etti.
İlk teknemde yaptığım hatalar ve amatörlükleri umarım ikinci teknemde yapmam.
Bu forumda özellikle kendi teknesini inşa etmek isteyen arkadaşlara bir nebze yardımcı olacağı kanısındayım.
Öncelikle projeyi bir arkadaşım vasıtasıyla boatbuildercentral sitesi üzerinden satın aldım.
Tekne boyu 8 metre ve lobster tipi bir tekne.Özellikle aile gezileri ve balık tutma konusundaki ihtiyaçlarımı karşılayacağını düşünüyorum.
Tekne planında 200 Hp Nanni dizel motor kullanılması önerilmiş.Tekne 3 farklı inşa stili ile yapılabilir alternatif açıklamalar planda mevcut.İlki ve en çok önerdiği method PVC köpük(PVC foam core planking) metodu ,diğeri su kontrası(Plywood planking ) ve en son olarakta şerit döşeme metodu(Cedar strip planking).
Her methodun artı ve eksileri var ancak teknenin hafif ve süper yapısı için ısrarla Pvc köpük methodu öneriliyor ki ben bu methodu seçtim ve malzeme siparişimi verdim.
Foam method ile tekne gövdesi (sadece gövde) ağırlığı diğer metodlara göre yaklaşık %50 daha hafif olması bekleniyor.200 beygirlik Dizel Nanni motor ile maksimum hız 30kn a çıkabileceği iddia ediliyor.
Daha önceki geçici postaların kesimini el ile yapmam ve planking sırasında sorunlar yaşamamdan ötürü bu sefer geçici postaları bilgisayarda çizip cnc kesimlerini yaptırarark inşa ettim.
Özellikle teknenin simetrisi konusunda hata yapmamak adına lazer konumlandırıcı kullandım.Tekne pvc şeritleri dizer iken(planking) epoksi malzemenin geçici postalar yapışmasını önlemek için,maskeleme bandı kullandım.

FatihYavas

• Yeni Rehber
  • **
Ynt: Yeni Projem LB26 Lobster Tekne
« Yanıtla #1 : Şubat 22, 2021, 10:56:17 ÖÖ »
Teknenin kıçı (transom) yaklaşık 14 derece eğimli olduğundan ,kıç için ayrı bir kalıp hazırlanması gerekiyor.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #2 : Şubat 22, 2021, 09:11:49 ÖS »
Hadi hayirli olsun,

Eger mumkunse pvc foam fiyatlarini paylasmaniz mumkun mudur? kac yogunluk, kac kalinlik kaca geldi gibisinden?

FatihYavas

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #3 : Şubat 23, 2021, 09:30:21 ÖÖ »
Hadi hayirli olsun,

Eger mumkunse pvc foam fiyatlarini paylasmaniz mumkun mudur? kac yogunluk, kac kalinlik kaca geldi gibisinden?
Çok teşekkür ederim.
Plan uygulamalarında tavsiye edilen Divinycell H80 -80kg/m3 yoğunluğu olan pvc foam.
Ancak Türkiye'de ulaşabildiğim markalar Gurit ,Marincell ve Airex oldu.Hepsinin yaklaşık fiyatları aynı gibi.24.-Euro+kdv   metrekare fiyatı.
Tabi pvc foam kullanımında her epoksi olmuyor,bu sebeple ben tercihimi Gurit Ampreg 31'den yana kullandım onunda fiyatları kg başına 7.-Euro+kdv civarı.

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #4 : Şubat 24, 2021, 07:59:06 ÖÖ »
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #5 : Şubat 24, 2021, 03:01:14 ÖS »
Çok teşekkür ederim.
Plan uygulamalarında tavsiye edilen Divinycell H80 -80kg/m3 yoğunluğu olan pvc foam.
Ancak Türkiye'de ulaşabildiğim markalar Gurit ,Marincell ve Airex oldu.Hepsinin yaklaşık fiyatları aynı gibi.24.-Euro+kdv   metrekare fiyatı.
Tabi pvc foam kullanımında her epoksi olmuyor,bu sebeple ben tercihimi Gurit Ampreg 31'den yana kullandım onunda fiyatları kg başına 7.-Euro+kdv civarı.

Benim avrupada buldugum fiyatlar genelde 80gr/10mm kalinlik icin metrekare 30-35Euro+kdv civarinda. Tabi bunlar perakende liste fiyatlari. Pazarliga otursan biraz daha dusecektir.

Peki elinizdeki plan el yatirmayi uygun goruyor mu? yoksa bir sekilde infuzyon'a mi giriseceksiniz?

Sanirim bu sitede daha once pvc foam ile tekne yapan olmadi. Malzemeyi kullanan da yok sanirim. Sizin deneyimleriniz eminim ben dahil bir cok kisi icin faydali olacaktir.

FatihYavas

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #6 : Şubat 24, 2021, 04:15:34 ÖS »
Çok teşekkür ederim.

Benim avrupada buldugum fiyatlar genelde 80gr/10mm kalinlik icin metrekare 30-35Euro+kdv civarinda. Tabi bunlar perakende liste fiyatlari. Pazarliga otursan biraz daha dusecektir.

Peki elinizdeki plan el yatirmayi uygun goruyor mu? yoksa bir sekilde infuzyon'a mi giriseceksiniz?

Sanirim bu sitede daha once pvc foam ile tekne yapan olmadi. Malzemeyi kullanan da yok sanirim. Sizin deneyimleriniz eminim ben dahil bir cok kisi icin faydali olacaktir.
Elimdeki planı boatbuildercentral sitesinden satın aldım.Aynı zamanda kendilerine özel bir forumları var ve halihazırda yapılmış örnekler içeriyor.
İhtiyaç duyduğumda sitede konuları arayarak veya soru sorarak cevaplarını alıyorum.
Daha önceki teknemin planlarını bowdidgemarine den satıl almış aynı zamanda onların da yönettiği forum aracılığı ile sorunlarımı çözmeye çalışmıştım.
Bugün foam planking işine başladım.Ancak şunu belirtmeliyim ki,foam planking strip planking yönteminden daha zor benim için.Halihazırda kestiğim foam genişlikleri alt için 30cm yan için 15 cm gibi bir genişliği olmasına rağmen ,daha önceki projemdeki 4 cm ahşap çıtaları döşemek daha kolay olmuştu.Sebebi ise köpüklerin esnek ve kırılgan olması tekne üzerinde çalışmaya izin vermiyor.
Saygılarımla,

FatihYavas

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #7 : Şubat 24, 2021, 04:20:04 ÖS »
Foam planking

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #8 : Şubat 24, 2021, 09:09:47 ÖS »
Kolaylıklar gelsin  <>
Yine bu projenizde maşallah çok hızlı ilerliyor  :halay
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

FatihYavas

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #9 : Şubat 25, 2021, 03:54:20 ÖS »
Kolaylıklar gelsin  <>
Yine bu projenizde maşallah çok hızlı ilerliyor  :halay
Teşekkür ederim Volkan Bey.
Zaman buldukça çalışıyorum. :onay

FatihYavas

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Temmuz 10, 2021, 07:29:20 ÖS »
Tekne cevrildi.Ic kısım Bulkhead ve frameler hazırlandı.Tüm baglantı yerlerine laminasyon yapılıyoor.