Gönderen Konu: Kendi Yaptığın Teknenin Ruhsat İşlemleri-Kafa Karışıklığına Son  (Okunma sayısı 49610 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo

Nezamandır müsait olamadığım için yazamadım,paylaşamadım.
Her yerde saçma saçma muhabbetler geçiyor,her kafadan farklı bir ses çıkıyor.Bu gözler kendi yaptığın tekneye Ce belgesi de alman lazım diyenleride gördü,ruhsat alamazsın diyenleride gördü.

Bu konuyu en tepede sabitleyerek bırakacağım ki artık bizler de sorularla karşılaşmayalım.
Hepsini sırayla buraya ekleyip paylaşıcamda şuan vakit buldum ve telefonumda fotoğrafı vardı hemen paylaşayım dedim. Resmin üzerinde mavi tükenmez kalemle yazılan herşey bizzat liman başkanının yazısıdır,kendiside benim teknemin başvuru dilekçesi olur.Dikkatlice inceleyin bakalım neler gerekliymiş,neler gerekli değilmiş.

EDİT 1: Sizlere daha önce bu mesaji editleyip detayları yazmaya çalışacağımı söylemiştim. Şimdi dediğimi yapma zamanı. Nihayetinde teknemi kayıt ettirebildim. Aşama aşama neler yaptım sırasıyla anlatayım sizlerinde kafasındaki karışıklık giderilmiş olsun artık.

1- İlk önce şu linke tıkladım. https://atlantis.udhb.gov.tr/gemi_isim/web/basvuru_adim0.asp .
bu link ne işe yarıyor derseniz teknenize hangi ismi koyacaksanız o ismin hakkını alıyorsunuz buradaki başvuru ile. Başvuruyu tamamladığınızda teknenizin ismi adınıza ayrılmış oluyor ve belirli bir süre içinde sistemin size verdiği dilekçe ile liman başkanlığına başvurabiliyorsunuz. Ben bu linkten teknemin adını Suerte Vogo olarak aldım ve kendi bilgilerimizide girerek talep dilekçemi yazdırdım.Bu işlemi liman başkanlıklarında da yapıyorlar ama siz insanları uğraştırmayın boşuna evde kendiniz hazırlayıp dosyanıza koyun.

2- Tekne yapım sürecinde tüm satın aldığım malzemelerin faturalarını biriktirmiştim ve bunların hepsini güzelce ayırarak dosyaladım.

3-Tekne yapım sürecinde her aşamanın fotoğraflarını çekmiştim. Bu fotoğrafların önemi şuymuş. bazı kötü niyetli kişiler çalıntı tekneleri soyup kendi yapımları olarak kayıt ettirmek istiyormuş.Yada bunun benzeri türlü türlü dolandırıcılık/hileli işlemlere teşebbüs ediliyormuş. Fotoğraflar bu olayların önlenebilmesi için isteniyor. Özellikle iskelet aşamasında olan fotoğrafların çok daha önemli olduğunu söylediler.Tabi kendinizinde bu fotoğrafların bir kaçında görünmeniz gerekiyor. Bu çektiğim fotoğrafları media markt'ta ftoğraf kağıdına bastırdım zira a4 kağıtlara vs kabul etmiyorlar mutlaka fotoğraf kağıdı olması gerekiyor ve bu fotolarıda dosyaya koydum yaklaşık 15 adet foto vardı her aşamadan.

4- Sonra artık hazırım diyerekten evime yakın olan Mudanya Liman başkanlığına gittim. Tekne ise Kurşunlu yakınlarında. Bir şeyi daha burada öğrenmiş oldum.liman başkanlıklarının sorumlu olduğu liman sahaları varmış ve benim bulunduğum bölge Mudanya lman başkanlığının sorumluluk alanında değilmiş. Mecburen Gemlik liman başkanlığına gitmem gerekiyormuş. Tekne karada olduğu için aslında Mudanya liman başkanlığıda kayıt edebilir ama benim tekneyi onların sahasına götürmem gerekli buda şu aşamada mümkün değil,suya indirildiğinde mümkün olabilir.

Neyse diyerekten doğru Gemlik liman başkanlığına ulaşıp dosyalarımı teslim ettim.Liman başkanı beyfendi çok yardımcı oldu ve aşağıda 1. fotoğrafta göreceğiniz dilekçeyi hazırladı ve bana imzalattı. Resimde göreceksiniz bazı bölümlerin üzerini çizdi. Üzerini çizdiği maddeler satın alınan ve seri üretim tekneler için geçerli olan maddeler. Bizim gibi kendi teknesini yapanlar için göreceğiniz üzere CE belgesi kısmının üzeri çizili ve muaf olduğu yazılmakta.

-Yani kesin bir şekilde kendi yaptığımız tekneler Ce belgesinden muaftır.!!!!
-Yani kesin bir şekilde kendi yaptığımız tekneler için fatura gerekmez,yapım malzemelerinin adımıza olan faturaları biriktirilir!!

5-Şansıma tekneyi ölçecek abi Bursa'da ikamet etmekteydi ve aynı gün eve dönerken teknenin yanına gittik ve çok kapsamlı bir şekilde ölçümlerini yaptı. Boy izdüşümü olarak ölçüüldü ve 6.50 plan boyu varken tekne 6.70 oldu. Hacimler vs ölçüldü not edildi. Tekne içerisinde tuvalet,mutfak alanı ve teknenin kullanıldığı bölüm genel grostondan düşülüyormuş bunuda öğrenmiş oldum. Ölçümler yapılarak not edildi.

6-Ben işlerim sebebi ile 1 hafta sonra yanlarına anca uğrayabildim. Uğradığım gibi zaten beni vergi dairesine yolladılar.Aşağıda dekontunu göreceğiniz üzere teknem 6.70 olduğu için 465,50 tl olarak bağlama kütüğü harcımı ödedim. Bu harcıda gişede bağlama kütüğü harcı ödeyeceğim diyip tc kimlik nonuzu söylerek ödeyebiliyorsunuz. Vergi kodu olarak ise 9140 geçiyor.

7-Sonra dekontunuz ile birlikte tekrardan liman başkanlığına dönüyorsunuz ve dekontu teslim ediyorsunuz. Bu aşamada artık oradaki görevliler teknenizi kayıt ediyor ve size plaka olarak nitelendirebileceğimiz bir kayıt numarası veriyorlar. Artık teknenin sisteme kayıtlıdır.Aslında bu aşamada da ruhsatınızı alabilirsiniz yani ruhsat hazırdır ancak bu numarayı teknenizin arkasına yazmanızı ve teknenin 3 açıdan (sancak ve iskele baş omuzluklarında ismi yazar şekilde,kıçtan da tekne ismi-bağlı olduğu liman başkanlığı ve bu verilen numaranın göründüğü) çekilmiş fotoğrafını getirmenizi istiyorlar. Bu resimleri liman başkanlığına teslim ettiğiniz anda zaten ruhsatınız hazır bir şekilde onlarda bekliyor oluyor,ruhsatınızı teslim alabiliyorsunuz. Kayıt işlemi için yapmanız gerekenler sadece ve sadece bunlar. Başka bilgilere itibar etmeyiniz. Devletin memurları bazı yerlerde istisna göstersede genelde hep yardımcı olabilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Tekrar buradan Mudanya ve Gemlik liman başkanlıklarında çalışan memur abilerime ve liman başkanlarına teşekkür ederim. <>

8-Mudanya liman başkanlığında sıfır tekneye Ce belgesi ve adınıza faturası olması koşulu ile ikinci el motor kayıt edilebileceğini söylediler. sıfır tekneye sıfır motor kayıt etme zorunluluğu gibi birşeyin olmadığını belkide insanların ikinci elin ce belgesini kolay bulamadığı veya kaybettiği için bu tip bir söylenti çıkmış olabileceğini söylediler. eğer bu motorun ce belgesi bir liman başkanlığına teslim edilmiş ve kayıt edilmiş,sonrasında siz ikinci el olarak üzerinize almışsanız o prosedür nasıl oluyor onu sormayı unuttum açıkçası.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
 Volkan, tekneyi motorunla kaydettir. Tekrar motoru kaydettirirken ruhsat değişecegi için tekrar harç odersin.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Volkan, tekneyi motorunla kaydettir. Tekrar motoru kaydettirirken ruhsat değişecegi için tekrar harç odersin.

Oralara girme İbrahim,Volkan işini bilir. ;)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu

Motorum eski abi faturasıda şuan baskasının üzerine.
Aslında faturası benim üzerime olsaydı bu şekilde eski motoru kayıt ediyorlarmış ama hem benim üzerime değil hemde 1-2 sene kullandıktan sonra belki daha farklı şeyler yaparız orası boşlukta kalsın dedik.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu

Valla beni tanıyorsun abi  :gk

Liman başkanıyla biraz daha muhabbete girsem buraya kayıt işlemleri için bayilik açacak seviyeye geliyordum  :gk
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
Ynt: Kendi Yaptığın Teknenin Ruhsat İşlemleri-Kafa Karışıklığına Son
« Yanıtla #5 : Temmuz 30, 2018, 12:56:36 ÖÖ »

Valla beni tanıyorsun abi  :gk

Liman başkanıyla biraz daha muhabbete girsem buraya kayıt işlemleri için bayilik açacak seviyeye geliyordum  :gk

Motor kayıt işini bildiğim için,kaydettirmediğini anladım..Nasıl bir formül buldu acaba diyordum :)..

ErsanAkpınar

• İleri Üye
  • ersanakpinarr@gmail.com
  • Ad Soyad: ersan akpınar
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1984
Teşekkürler Volkan süper paylaşım. :onay

Adım adım yaptığın işleri ve istenilenleri yazarsan gerçekten çok yararlı olacaktır.
Ayrıca toplam ruhsat süreci kaç hafta sürebiliyor merak ediyorum.
Playboy Runabout 14'
İnstagram @playboyrunabout

https://goo.gl/photos/NzWfiTrDyQxR5z3J8

serkan gokoglan

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: serkan gokoglan
  • Bulunduğu İl: bodrum
  • Doğum Yılı: 1977
Merhabalar, öncelikle hayırlı olsun Volkan kardeş, paylaşımlarınızı ve verdiğiniz bilgileri son derece dikkatle takip ediyorum, her ne kadar yeni bir üye olsam da çok uzun zamandır takip ediyorum sizleri.Bende kendi teknemi yapma arzusu ile her türlü bilgi ve tecrübeli ellerden gelen açıklamaları biriktiriyorum, hepinize teşekkürler, umarım en kısa zamanda bende başlarım kurmaya teknemi ve mutlulukla paylaşırım sizlerle.Bu arada ben motorlu bir tekne planı üzerinde çalışıyorum, motor kayıt prosedürü nasıl olacak acaba, sıfır bir makina olmayacak ama ruhsat fatura tabiki olacak, bununla ilgilide tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevineceğim.

Capadokya

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Bünyamin Dölek
  • Bulunduğu İl: Adana
  • Doğum Yılı: 1971
« Yanıtla #8 : Ağustos 01, 2018, 08:44:59 ÖÖ »
Teşekkürler volkan bey, hayırlı olsun bu arada
tekne yapmaya karar verdiğim günden itibaren kafamı karıştıran en büyük belirsizlikti bu konu
açıklamalarınız çok aydınlatıcı oldu, biraz daha hız vereceğim artık bir yerlerden başlamali  :tur

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #9 : Ağustos 01, 2018, 01:10:08 ÖS »
Yani ben bile benim katamaranı kaydettirebileceğim. Yelkenli deriz olur biter. Hatta kaydettiresem karışan görüşen olur mu? Günlük "şehiriç kullanımda" hiç birşey soran var mı? Tam nerede lazım? Bir yere bağlarken mi? Uzun yolda mı?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #10 : Ağustos 01, 2018, 11:07:42 ÖS »
Yani ben bile benim katamaranı kaydettirebileceğim. Yelkenli deriz olur biter. Hatta kaydettiresem karışan görüşen olur mu? Günlük "şehiriç kullanımda" hiç birşey soran var mı? Tam nerede lazım? Bir yere bağlarken mi? Uzun yolda mı?

Karayolunda soran eden olacagını sanmam..
Ama denizde SG yada DP evrak sorabilir..
3 metre sonrası,aklımda yalnış kalmadıysa,kayda tabi.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #11 : Ağustos 01, 2018, 11:35:26 ÖS »
   SG üç senedir bana sen ne ediyon burda demedi, ama bu demeyecekleri anlamına gelmiyor. Denk gelirsen tekneyi bağlarlar, uğraşırsın. Bu arada cezası nedir bilmiyorum ama yüksek meblağ olabilir.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #12 : Ağustos 02, 2018, 09:54:15 ÖÖ »
Evet sorduğum da tam buydu. Yani karayolunda trafik çevirir ehliyet ruhsat sorar.

Denizde arayan soran var mıdır? Çok acaip yerlerde çok acaip hareketler yapıp çok dikkat çekmedikçe kimsenin gelip birşey soracağını pek sanmıyorum da. Hani çok "denizci millet" de değiliz ama, ne de olsa denizde yayılım kontrolu daha zor, hele "şehir içlerinde". Bakıyorum bir sürü irili ufaklı sürat motoru cirit atıyor, özellikle hafta sonları.

Ama bir marinaya bağlayacaksan, ruhsat istiyorlardır. Uzun yola çıksan belki SG bir uğrayıp hatırını sorar, hele hele karasuları dışına doğru seyirtirsen...

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #13 : Ağustos 02, 2018, 02:38:44 ÖS »
Denizde bi carpisma, bi kaza olursa ruhsatsiz olmak hakliyken haksiz duruma sokup cok sorun cikarabilir. Kucuk tekneler icin zaten cok dert olmasa gerek kayit isleri.
Bu bircok kanun isinde oldugu gibi bence ruhsat isleri de memurun yorumuyla sekillenebilir olmasi muhtemel.

ErsanAkpınar

• İleri Üye
  • ersanakpinarr@gmail.com
  • Ad Soyad: ersan akpınar
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #14 : Ağustos 03, 2018, 01:40:43 ÖS »
Hemen aklıma takılan bir soruyu patlatıyim.

İsim rezerve ettim liman başkanlığına giderken rezerve ettiğim ismi teknenin üzerine yazılmış şekilde fotoğraflarını istiyorlar mı?
Yoksa Survey den ölçüm için gelirken mi yazmak gerekiyor?
Playboy Runabout 14'
İnstagram @playboyrunabout

https://goo.gl/photos/NzWfiTrDyQxR5z3J8