Gönderen Konu: Yelkenli yapımı  (Okunma sayısı 4015 defa)

Erkal

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ergun Taşkın
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1951
Yelkenli yapımı
« : Nisan 03, 2015, 09:04:43 ÖS »

Merhaba,yeni katıldım aranıza. Ancak sitenize tam olarak hakim olamadım,biraz karışık geldi. Yine tebrikler böyle bir olanak yaratıldığı için. Ben İzmirliyim fakat emekliilikten sonra Kıbrısta yaşıyorum. Daha önce Bruce Roberts plan alıp 2 adet sandal yapmıştım.Geçmişte tırhandilim vardı yelkenli,marina kiralarından bıkıp sattım. Şu anda projesi satılmayan 1957 model 16 foot yelkenli yapıyorum. Geçmiş imalat tecrübelerimle A4 okunmayan ölçeksiz projeden yola çıkarak iskelleti tamamladım. Bulunduğum yerde inşaat kerestesinden başka bir şey yok. Taslağı inşaat kerestesi ve osb ile yapıp  ölçüleri  çıkarttım.Daha sonra iskeleti bulduğum Sapella keresteyi biçtirerek değiştirdim. Şimdi malzeme aryışındayım epoksi buldum elyafı yok,marin plywood yok, direk malzemesi yok vs. Daha önce Tuzlada Ladinden 15 m direk yaptırmıştım fakat burda ladin yok. Sitenizden aluminyum direk arayışına girdim. Klavuz İnş.yazdım cevap yok,Deniz dükkanı yalnızca direk satıyor bumba yok. yakında İzmirde olacağım veya İstanbulada geçebilirim aluminyum direk uygun  fiyata komple yapan varmı tavsiye edebileceğiniz. Teşekkürler,selamlar. Ergun

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Yelkenli yapımı
« Yanıtla #1 : Nisan 03, 2015, 09:21:34 ÖS »
Merhaba,yeni katıldım aranıza. Ancak sitenize tam olarak hakim olamadım,biraz karışık geldi. Yine tebrikler böyle bir olanak yaratıldığı için. Ben İzmirliyim fakat emekliilikten sonra Kıbrısta yaşıyorum. Daha önce Bruce Roberts plan alıp 2 adet sandal yapmıştım.Geçmişte tırhandilim vardı yelkenli,marina kiralarından bıkıp sattım. Şu anda projesi satılmayan 1957 model 16 foot yelkenli yapıyorum. Geçmiş imalat tecrübelerimle A4 okunmayan ölçeksiz projeden yola çıkarak iskelleti tamamladım. Bulunduğum yerde inşaat kerestesinden başka bir şey yok. Taslağı inşaat kerestesi ve osb ile yapıp  ölçüleri  çıkarttım.Daha sonra iskeleti bulduğum Sapella keresteyi biçtirerek değiştirdim. Şimdi malzeme aryışındayım epoksi buldum elyafı yok,marin plywood yok, direk malzemesi yok vs. Daha önce Tuzlada Ladinden 15 m direk yaptırmıştım fakat burda ladin yok. Sitenizden aluminyum direk arayışına girdim. Klavuz İnş.yazdım cevap yok,Deniz dükkanı yalnızca direk satıyor bumba yok. yakında İzmirde olacağım veya İstanbulada geçebilirim aluminyum direk uygun  fiyata komple yapan varmı tavsiye edebileceğiniz. Teşekkürler,selamlar. Ergun

Aramıza hoşgeldiniz,öncelikle yapım maceranızı fotoğraflar ile burada görmek bize büyük mutluluk verir :)
Direk işi ise kolay,İzmire uğrayacaksanız http://www.otomataluminyum.com/otomat.html buradan alabilirsiniz. Çoğumuz direklerimizi buradan temin ettik.Buda hangi modeli seçecekseniz katoloğu
Ayrıca Kıbrıs'ta bir Lobster yapılıyor [member=5781]sertac271[/member] malzeme tedariği konusunda fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

pihsan

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: parcali
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1970
« Yanıtla #2 : Nisan 03, 2015, 09:25:56 ÖS »
Hosgeldiniz…...

sertac271

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: sertacser tac
  • Bulunduğu İl: kıbrıs
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #3 : Nisan 04, 2015, 02:15:48 ÖÖ »
Hoşgeldiniz. Özellikle Kıbrıs'a hoşgeldiniz :) Burada malzeme bulmak gerçekten çok zor.. Elimizden gelen desteği sağlarız. 0533 846 45 84 benim numaram Magusadayım. İstediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Erkal

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ergun Taşkın
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1951
« Yanıtla #4 : Nisan 04, 2015, 08:37:42 ÖS »
Herkese merhaba.Çok teşekkürler şimdiden ilk yardım iyi geldi,direk imalatçısını arayacağım. Telefonunu veren kardeşimizede teşekkürler görüşeceğiz. Yeni foto çekmedim ancak ilk çalışmamın fotoğrafını ekliyorum. Tamamı inşaat kerestesi ve OSB ile A4 çizimden aldığım ölçülerle teknenin şeklini çıkartma amaçlı idi. Biraz uğraştırdı ordan yola çıkarak kendi taslak çizimlerimle son halini çıkardım. Bu yarışçı bir tekne ancak bulunduğum yerde ilk yelkenli olacağından yarış amaçlı değil. Bazı ölçüleri bilerek değiştirdim yasal sorun çıkmaması için.
Selamlar