Gönderen Konu: Ahşap Tekneme Yapacağım Bakım İçin Yardıma İhtiyacım Var?  (Okunma sayısı 9726 defa)

amatör denizci-1

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: aykut
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1966
  • Tekne Adı: canerim
Ynt: Ahşap Tekneme Yapacağım Bakım İçin Yardıma İhtiyacım Var?
« Yanıtla #15 : Mayıs 02, 2013, 11:32:07 ÖÖ »

volkanbey su kontrapilağı kaplıyacağım sonra elyaf yapacağım marin sitesinide inceledim ancak bazı yorumlarda ahşabı korumak için önce akışkan kıvamlı epoksi reçine ile ahşabı doyurup sonra armuz dolgu macunu yapıyorlar bazı yorumlardada tam tersi önce armuz dolgu macunu , zımpara sonrasında epoksi reçine sürüyorlar tabi daha sonrada epoksi yapıştırıcı ile su kontrapilağını kaplıyacağım şimdi bu iş bir kere ve sağlam olması adına armuz dolgu macunu sonra üstüne epoksi reçine mi sürmeliyim yoksa tam tersi önce epoksi reçine sonra armuz dolgu macunumu yapmalıyım bu arada arda beye de malzeme temini için özel mesaj attım ama cevap alamadım arda beye ulaşabileceğim bir telefon numarası varmı acaba rica etsem verebilirmisiniz  teşekkürler

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #16 : Mayıs 02, 2013, 11:43:34 ÖÖ »
Aykut bey ben size dönüş yaptım ama site üzerinden mesaj gelmedi galiba.
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

amatör denizci-1

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #17 : Mayıs 02, 2013, 12:29:05 ÖS »
arda bey okudum mesajınızı teşekkürler tel den yaptığımız görüşme neticesinde öneri tavsiye ve cevabınızı bekliyorum görüşmek üzere kolay gelsin

lego64

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
  • Ad Soyad: levent güryüksel
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #18 : Mayıs 02, 2013, 03:38:25 ÖS »
Aykut bey,
teknenizin resimlerini gördüm. öncelikle karina üzerindeki tahtaların durumunu inceleyin deiğşecek ahşap aksamı değiştirin. bu işlemler bittikten sonra kaba bir zımpara işlemi ile tesfiyeyi aayarlayın. ahşaba 2 ölçü ingiliz bezir yağı ile 1 ölçü yat verniğini karıştırarak iyice yedirin.Bu malzeme kuruduktan sonra 2 gün sürer 1 kat daha bu karışımdan sürün 3 gün kurumaya bırakın. daha sonra epoksi macun ile dolgu macununu yaptıktan sonra. Epoksi ve elyafla karinayı kaplayın. Zımpara işleminden sonra ince bir kat epoksi macunu sürün iyi bir zımpara işleminden sonra boyayın. Bezir ve marin vernik ahşabı şişirir ve zararlılarak karşı koruma sağlar. İçtende aynı işlemi yaparsanız tekneniz ömürlük olur kanaatindeyim. Saygılarımla.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #19 : Mayıs 02, 2013, 04:30:42 ÖS »
volkanbey su kontrapilağı kaplıyacağım sonra elyaf yapacağım marin sitesinide inceledim ancak bazı yorumlarda ahşabı korumak için önce akışkan kıvamlı epoksi reçine ile ahşabı doyurup sonra armuz dolgu macunu yapıyorlar bazı yorumlardada tam tersi önce armuz dolgu macunu , zımpara sonrasında epoksi reçine sürüyorlar tabi daha sonrada epoksi yapıştırıcı ile su kontrapilağını kaplıyacağım şimdi bu iş bir kere ve sağlam olması adına armuz dolgu macunu sonra üstüne epoksi reçine mi sürmeliyim yoksa tam tersi önce epoksi reçine sonra armuz dolgu macunumu yapmalıyım bu arada arda beye de malzeme temini için özel mesaj attım ama cevap alamadım arda beye ulaşabileceğim bir telefon numarası varmı acaba rica etsem verebilirmisiniz  teşekkürler

Şimdi sizi söyle açıklayayım benim mantığıma yatan işlem sırası şu şekildedir sizde maddelere göre beni uyarırsınız.
1- Öncelikle çürümüş ahşap varsa onları belirleyip değiştirin.
2-Ahşaplarınızın arasında boşluklar olduğunu için en önce bunları kapatmanız gerekiyor bunları epoksi macunla veya tercih edeceğiniz dolgu macunu ile kapatın.
3- Teknenizi komple zımparalayın ve tozdan arındırıp aseton veya benzeri ile silin. Ben suyla silme işlemi yaptım.Ama kuruması için beklemek gerekiyor.

4- Kontraplağı normal epoksi ile kaplayamazsınız. Epoksi yapıştırıcıya mikrofiber tozu katarak yapacağınız karışımla yapıştırabilirsiniz.
Sizin arzunuza göre şöyle yapabilirsiniz.;
Katkısız epoksi yapıştırıcıyı rulo ile teknenize sürersiniz ahşabı koruma altına almış olursunuz. Daha sonrasında mikrofiber ile hazırladığınız karışım ile kontraplak laminasyonu yaparsınız. Burda dikkat edeceğiniz husus epoksi yapıştırıcı kurumadan işleminizi tamamlamanızdır. Yoksa kuruyan bölgelerde pürüzsüz yüzey oluşur kontraplak lamineniz sağlıklı yapışmaz. Eğer kurusada tekrar baştan zımpara yapmanız gerekir.

5-Kontraplak kaplama işlemide bittikten sonra ek yerleri tesviye edilir ve tekrar ek yerleri epoksi macun ile kapatılır. Daha sonrasında elyaf kaplama işlemi yapılır.

6- Elyaf pütürlü yapıda olduğunu için teknenize komple macun çekmeniz gerekir. Macun zımpara astar ve son kat boya sonrasında güle güle binin :) :) :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

amatör denizci-1

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #20 : Mayıs 02, 2013, 05:07:00 ÖS »
arkadaşlar yardım ve önerileriniz için çok teşekkür ederim volkan bey hazır alacağım epoksi yapıştırıcıyada sukontrapilağı kaplarken mikrofiber karıştırmaya gerek varmı ?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #21 : Mayıs 02, 2013, 06:12:31 ÖS »
arkadaşlar yardım ve önerileriniz için çok teşekkür ederim volkan bey hazır alacağım epoksi yapıştırıcıyada sukontrapilağı kaplarken mikrofiber karıştırmaya gerek varmı ?

Kesinlikle var bence.  Epoksi yapıştırıcıyı normal olarak sürerseniz ahşap onu emer birşey kalmaz. Yada aşırı doyurup kontraplağıda iyice tekne tahtalarına sıkmanız süper ötesi işçilik yapmanız gerekir ki biz amatörler bukadar ileri derecede yapamayız profesyoneli bile zorlanır elbet biryerlerde fire verir bence sağlıklı uygulama olmaz zamanla sıkıntılar yaşanabilir. Laminasyon için en güzel çözüm epoksi yapıştırıcı ile mikrofiberi veya çok ince talaş tozunu karıştırıp ketçap kıvamı bir madde elde etmeniz laminasyonuda bununla yapmanız gerekmekte.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!