Gönderen Konu: Elyaf Uygulaması Nasıl Yapılır ?  (Okunma sayısı 25310 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Elyaf Uygulaması Nasıl Yapılır ?
« : Ağustos 10, 2011, 03:36:33 ÖÖ »

Elyaf uygulaması iki şekilde gerçekleşir:

1.Zemin kuruyken elyafı serersiniz üzerine ince epoksiyi döküp kenarı düz bir levhayla yayabilirsiniz, en kolayı budur.Fakat önerilen yöntem 2.ci yöntemdir.Kontrplağınızın yüzeyini iyice zımparaladıktan ve bu zımpara tozlarını güzelce ortamdan uzaklaştırdıktan sonra ince kat epoksi sürülür ve sonra elyaf üzerine yayılır.Zemine inceltilmiş epoksi sürüldükten sonra elyafı üzerine yayarsınız fakat burda birden fazla insan yardımı gerekebilir, önceden kestiginiz kumaşları tam denk getirmeniz için. Çünkü sürdüğünüz epoksinin üzerine elyaf yanlış şekilde geldiği zaman kaydırırken elyafın dokumasını bozabiliyorsunuz.

-Elyaf uygulamasında dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri, elyafı serip epoksiyi sürdükten sonra elyaf ve kontrplak arasında hava kabarcığı kalmamasıdır.Bunun içinde epoksiyi rulo fırçalar ile sürmeniz mantıklı olabilir.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Can Ateş

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: CAN ATES
  • Bulunduğu İl: İSTANBUL
  • Doğum Yılı: 1985
Ynt: Elyaf Uygulaması Nasıl Yapılır ?
« Yanıtla #1 : Ağustos 26, 2013, 11:44:10 ÖS »
Selamlar Volkan

Elyaf kaplamaya baslamadan once basima gelebilecek sorunlari ogrenmeye calisiyorum. Oldu da kaplama sirasinda hava kabarcigi kaldi, epoksi ile islatmaya devam ettikce kesin duzelir mi ? Yada epoksi kuruduktan sonra kabarcik fark edersek ne yapmak lazim ?

Can Ateş/İstanbul

Dayboat 4.0 Yapım fotoğrafları link : https://plus.google.com/photos/100094826777786764258/albums/5911732072823582945?banner=pwa

mertbese

• İleri Üye
  • Ad Soyad: Mert BEŞE
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1989
  • Tekne Adı: ŞAKA
« Yanıtla #2 : Ağustos 27, 2013, 09:29:11 ÖÖ »
Elyaf çekilirken hava kabarcığı görürsen kolay diye biliyorum, rulo fırça epey yardımcı oluyormuş. Elyaf kuruduktan sonra hava kabarcığı kaldığında taşlama vb. aletlerle oranın açılıp tamir edildiğini gözlemledim. Zararın ilerleyen zamanda çok daha fazla olmaması için bunun yapılması şart. Elbette bunu burada defalarca yapan kişiler en sağlıklı bilgiyi vereceklerdir.

Benim de bir sorum olacak. Elyaf kaplamadan önce su kontrplağına  zımpara yapmadan elyaf çekildi mi yapılan teknelerde ? Sunay abinin Zeta'sında iç kısmı elyaflarken sorun olmuştu...

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #3 : Ağustos 27, 2013, 10:21:33 ÖÖ »
Selamlar Volkan

Elyaf kaplamaya baslamadan once basima gelebilecek sorunlari ogrenmeye calisiyorum. Oldu da kaplama sirasinda hava kabarcigi kaldi, epoksi ile islatmaya devam ettikce kesin duzelir mi ? Yada epoksi kuruduktan sonra kabarcik fark edersek ne yapmak lazim ?

önce kontraplagını zımparala,sonra aseton ile sil,kontraplaga bir kat epoksi sür,üstüne elyafı yayarak epoksile..hava kabarcığını almak için silindirik plastik yada metal bir aparat var,sanırım adına cır cır diyorlar,onu yürüterek elyafı kontraya yapıştırıp kalan havayı atıyorlar..elyaftan sonra hava kabarcığı,buruşuk yer görürsen zımpara ile aç,o kısmı parça elyafla tamir et...

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #4 : Ağustos 27, 2013, 01:18:49 ÖS »
Alıntı
önce kontraplagını zımparala,sonra aseton ile sil,kontraplaga bir kat epoksi sür,üstüne elyafı yayarak epoksile..hava kabarcığını almak için silindirik plastik yada metal bir aparat var,sanırım adına cır cır diyorlar,onu yürüterek elyafı kontraya yapıştırıp kalan havayı atıyorlar..elyaftan sonra hava kabarcığı,buruşuk yer görürsen zımpara ile aç,o kısmı parça elyafla tamir et...

Servet abi alüminyum rulo fırçalar bu konuda ne kadar etkili ?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #5 : Ağustos 27, 2013, 01:39:24 ÖS »
Selamlar Volkan

Can Abi bunu en güzel sen deneyerek öğreneceksin. Korkulacak hiçbirşey yok. Her hatanın telafisi var. Öncelikle Videolar kısmında Elyaf kaplama videosu var onu izlemeni öneririm.

Ben rulo ile hiç rahat edememiştim. Geniş bir spatula veya spatula yerine kullanılabilecek plastik bir alet bu iş için idealdir. Yüzey iyi temizlendiği sürece ve çok keskin dönüşlerde çok kalın elyaflar kullanılmadığı sürece hava kabarcığı oluşmaz. Yaptığın uygulamada elbet biryerde kabarcık oluşacak bundan kaçışın malesef yok. Ben tespit ettiğim yerlerde önce falçata ile kesip sonra bol bol zımparalamıştım. Sonra avuç taşlamaya takılan zımpara başlarının direk burayı erittiğini ve daha kolay olduğunu gördüm ve uyguladım. Yapılacak işlem o bölgeye yeniden küçük parça elyaf koymak.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Musa sağlam

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: musa sağlam
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1976
  • Tekne Adı: Ünver abi
« Yanıtla #6 : Ağustos 27, 2013, 01:52:59 ÖS »
epoxy ahşabın üstüne sürüp bir miktar çekmesini bekleyip  plastik spatula ile  yapışkan folyo yapıştırır gibi üstüne kuru  fiber elyafı yedirerek yapıştırmak birçok  firmanın önerdiği yöntem

mertbese

• İleri Üye
« Yanıtla #7 : Ağustos 27, 2013, 02:11:42 ÖS »
Alıntı

Can Abi bunu en güzel sen deneyerek öğreneceksin. Korkulacak hiçbirşey yok. Her hatanın telafisi var. Öncelikle Videolar kısmında Elyaf kaplama videosu var onu izlemeni öneririm.

Ben rulo ile hiç rahat edememiştim. Geniş bir spatula veya spatula yerine kullanılabilecek plastik bir alet bu iş için idealdir. Yüzey iyi temizlendiği sürece ve çok keskin dönüşlerde çok kalın elyaflar kullanılmadığı sürece hava kabarcığı oluşmaz. Yaptığın uygulamada elbet biryerde kabarcık oluşacak bundan kaçışın malesef yok. Ben tespit ettiğim yerlerde önce falçata ile kesip sonra bol bol zımparalamıştım. Sonra avuç taşlamaya takılan zımpara başlarının direk burayı erittiğini ve daha kolay olduğunu gördüm ve uyguladım. Yapılacak işlem o bölgeye yeniden küçük parça elyaf koymak.

Volkan senin elyafın kalın olduğu için topaklanmış mıydı yanlış mı hatırlıyorum ? Elyaf kalınlaştıkça rulo yerine spatula ile yapmak daha mı sağlıklı oluyor?

Can Ateş

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #8 : Ağustos 27, 2013, 02:21:21 ÖS »
Selamlar Volkan

Servet Bey

Aseton bildiğimiz marketlerde satılan asetonlardan alsam olur mu ? Bundan 200-300ml bir kutu mu gerekir ? yoksa kiloluk falan mı gerekir. Aşağı yukarı sarfiyat ne kadardır ?

Can Ateş/İstanbul

Dayboat 4.0 Yapım fotoğrafları link : https://plus.google.com/photos/100094826777786764258/albums/5911732072823582945?banner=pwa

Can Ateş

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #9 : Ağustos 27, 2013, 02:26:05 ÖS »
Selamlar Volkan

Volkan,

Arda Bey'in ve senin paylaştığın elyaf kaplama videolarını izledim.

Çok fazla girinti çıkıntı olduğu için kabarcık miktarı biraz fazla olacak sanırım. Dremel var bende onun aşındırıcı ucu ile kabarcıkları dediğiniz gibi halledicem artık.

Elyaf 500gr alacaktım ama gözüme çok kalın gözüktüğü için 300gr aldım. Yarın tam gün zımpara yapıp perşembe günü kaplamaya başlayacağım.

Can Ateş/İstanbul

Can Ateş

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Ağustos 27, 2013, 02:27:50 ÖS »
epoxy ahşabın üstüne sürüp bir miktar çekmesini bekleyip  plastik spatula ile  yapışkan folyo yapıştırır gibi üstüne kuru  fiber elyafı yedirerek yapıştırmak birçok  firmanın önerdiği yöntem

Dediğiniz gibi bir plastik spatula edineceğim. Kaplama sırasında alternatif olarak kullanacağım. Hangisi daha rahat olacak kaplamadan sonra paylaşacağım.
Can Ateş/İstanbul

Hilmi

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Hilmi tekeli
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1988
« Yanıtla #11 : Şubat 28, 2017, 08:51:07 ÖS »
Herkese selam bende katamaran yapmaya başladım 5 m elyafta aynı hatayı yaptım zımpara yapmaya üşendim direk yapıştırdım ama daha sonra ucundan tutunca sıyrılıp geldi kolayca ve 80 lik zımpara ile tamamen sıyırmak zorunda kaldım dün akşam tekrar başladık ve sonuç Harika üstelik hava kabarcığı bile kalmıyor

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Yalçın yılık
  • Bulunduğu İl: Balikesir
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #12 : Ağustos 28, 2017, 11:04:58 ÖS »
Benimde bir sorum olacak. İki kişi yada bir başkasını bulmak zor yada herzaman olmuyor olsa el becerisi yeterli olmayabiliyor. 7 8 mt civari planlama çalışmam olacak gibi duruyor. Elyafi çekerken hepsini bir günde bitirmek zorundamiyiz. Mesala bugun 50 cm denize dikine yaptık sonraki gün bir daha bu kat ilk yaptığımız katin üzerine 1 2 cm geçse problem olur mu ? Parçaları Dikine yerine denize paralel uygulamak faydalı olur Son olarak ta parca olmasin bütün olmasi gerekli derseniz bütün elyafin bitirebilecegimiz kadrini yapip kalan kısımları parca parca yapabilirmiyiz.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #13 : Ağustos 28, 2017, 11:34:44 ÖS »
   Parça yapabilirsin. Yaşken parçaları 8-10 cm bindirerek devam edebilirsin, fakat ertesi güne kalacak olursa bir gün evvel yapmış olduğun elyafın binecek kısımlarını zımparalamak gerekir. Ertesi güne kalacak olursa kontrplakları hafif rutubetli bir bezle silerek üzerindeki tozu olmak iyi olur.

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: tayyip karali
  • Bulunduğu İl: Ümraniye
  • Doğum Yılı: 1996
« Yanıtla #14 : Haziran 16, 2023, 11:32:35 ÖS »
Yerimi bilmiyorum lakin sizce tek at 500 grm örme cam elyaf sağlıklı olurmu yada normal elyaf 2 kat 400-400 mü daha iyi olur uygulama arasında sizce hangisi mantıklı