Gönderen Konu: Tekne Planını Anlamak  (Okunma sayısı 1728 defa)

Baaha

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Baha coşkun
  • Bulunduğu İl: Fethiye
  • Doğum Yılı: 27.05.1999
Tekne Planını Anlamak
« : Ocak 31, 2021, 11:53:30 ÖÖ »

http://www.svensons.com/boat/?p=SailBoats/Dart  bu linkte verilen yelkenliyi yapmak istiyorum fakat basit olmasına rağmen plana baktığımda hiçbirşey anlamıyorum sizce nasıl bir yol izlemeliyim ?

volkankaya

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Volkan Kaya
  • Bulunduğu İl: Sinop
  • Doğum Yılı: 1980
Ynt: tekne planı anlamak
« Yanıtla #1 : Ocak 31, 2021, 01:47:38 ÖS »
Merhaba
Herşeyden önce, kendi teknesini inşa etmeyi yıllardır hayal eden fakat bunu tecrübe etmemiş biri olarak yazıyorum. Forumda çok daha tecrübeliler, hatta duayen isimler var.
Şu aşamada forum ortamından tek tek planlarda anlatılmak istenen şeyleri izah etmeye çalışmak ne kadar verimli olur bilemiyorum. Lütfen şahsi algılanmasın ama ben ya da başkaları bakıp birşeyler anlıyorsa, bu algıda seçicilikle bir süredir fazlaca plan incelemek ve planları okumaya çalışmanın getirdiği birşey olsa gerek. Uzun vadede, tekne inşa eden birileriyle ayni ortamda bulunmak sohbet etmek ve birlikte inşa etmek çok faydalı olur.
Kısa vadede ise çok somut bir tavsiye vermek isterim. Bir teknenin ilk önce 1/10 ölçekli maketini yapmak inanamayacağın kadar faydalı oluyor. Hatta ölçekli maketi yapmadan gerçeğini yapmamak gerektiğini düşünüyorum. En azından bizim gibi amatörler için.
Kırtasiyeden 2 mm kalinlığındaki maket kartonu tabakası 3-5 tl. Balsa çok daha iyi sonuç veriyor ve çalışması daha keyifli ama biraz pahalı. Planı öğrenmek için kartonu kes biç yapıştır, olmadı bidaha yap

Planlara baktığımda benim gördüklerim:
Form yazan parça teknenin omurgası gibi, postaları üstüne ters bir şekilde oturtup o şekilde yapılıyormuş. Kıç ayna ile birlikte uç tane posta varmış. Ortadakilerin arasında salma kasası yer alıyor. Bazı güverte parçalarının kontrplak tabakaya nasıl yerleştirilecegi ip uçlarını da vermiş.

Maket denemeleri ile bazı sorular kendiliğinden yanıt buluyor. Geleneksel inşa yöntemlerini iyi bilenler bazı sorulara trak diye cevap bulurken bizler bazı şeyleri kendi mantığimızla çözüyoruz. Bazıları oluyor bazıları olmuyor ama sonuçta bu boyda bir tekne için hata toleransı daha fazladır sanırım
Kolay gele

Baaha

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Ocak 31, 2021, 06:11:45 ÖS »
Maket olarak yapma fikrini ben de  düşünüyordum planı anlamak için yardım etmesi dışında hedef için somut birşeyler yapmak da moral verici olsa gerek cevabınız için teşekkürler

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #3 : Şubat 01, 2021, 11:19:31 ÖÖ »
http://www.denizrehberim.com/tekne-insa-plani-nasil-okunur-gorsel-dersler-t2244.0.html

selamlar.
Yukarıda linkini verdiğim konuda kendi yapmış olduğum Sztrandek 650 teknesi üzerinden resimli olarak açıklamaya çalışmıştım. Belki faydası olabilir bir bakın derim <>
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Ynt: Tekne Planını Anlamak
« Yanıtla #4 : Şubat 01, 2021, 04:43:53 ÖS »
Ben çok hayalci biriyim, hep hayali işlerle uğraşırım. Daha elim erip de gerçek birşey yapmadım.

Sanal ortamda birkaç tekne yapmı denemesi de şu bağlantıda. Onlar da oldukça görsel olduğu için anlaması kolay olabilir, fikir verebilir...

maket yapmak en iyi fikir.

http://www.denizrehberim.com/sanal-ortamda-tekne-imalati-denemesi-sztrandek-495dr-t3529.0.html

Baaha

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Şubat 01, 2021, 11:38:14 ÖS »
 kadir bey işin zor bölümünü halletmişsiniz sadece gerçekleştirmesi kalmış ayrıca albatros da çok güzel duruyor umarım birgün deniz üstünde olmak bize de nasip olur

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #6 : Şubat 02, 2021, 12:29:50 ÖÖ »
Olur, olur. Bir şeyi yapmayı hayal edebiliyorsanız bir gün mutlaka gerçekleştirirsiniz.

Beni şu an gerçek bir tekne yapmaktan alıkoyan tek şey macun / zımpara olayı. Ben işten kaçmam. Ama bu zımpara / macun işi, işin işi. Yani yapmak istediğimiz şey bir tekne, bir kabuk. Onu şöyle ya da böyle yapıyorsunuz. Ama ondan sonra bitmek bilmeyen bir macun zımpara olayı var. Onu kabullunemiyorum. Hazır çözümler arıyorum.